W martwym śnie

2007-01-01
2007-01-01

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Naprawdę dobry kryminał z wątkiem artystycznym. Autor prowadzi nas przez śledztwo, a także życie prywatne bohaterów. Jest napięcie i jest zaczytanie. Tak jak powinno być.

Zakończenie i rozwiązanie zagadki takie jakieś kiczowate. Może "kiczowate" to nie jest dobre słowo na określenie rozwiązania zagadki, ale dobrze oddaje moje odczucia -byłam zniesmaczona, bo całkiem sympatyczny kryminał i nagle zakończenie jakieś dziwne-przesadzone.

Bardzo ciekawe były dla mnie elementy dotyczące sztuki i fotografowania. Więc pierwsza połowa książki - bardzo dobra, a druga połowa - kiczowata. Zakończenie takie jakby autor koniecznie chciał zaszokować, zrobić wrażenie -popsuł tym niestety całą historię.

Wciągnęła mnie ta książka, naprawdę mnie wciągnęła. Fabuła bardzo dobra, wartka akcja. Coś lżejszego (jak dla mnie),bez mocno drastycznych scen. Wątek romansu naprawdę znośny, wręcz ciekawy i wypełnia niewielką część książki.
Autor tutaj skupił się głównie na traumach z dzieciństwa (ale nie tylko),które mają chyba najbardziej znaczący wpływ na nasz los, na nasze dorosłe życie, na to jaką drogę wybierzemy i kim zostaniemy. Czy każdy jest w stanie się z taką traumą uporać? Czy o tym da się zapomnieć i żyć szczęśliwie? Czy zostaniemy takimi samymi ludźmi jak nasz oprawca czy będziemy na siłę wręcz dążyć do przeciwieństwa? Oby tylko nie za bardzo na siłę...
Greg Iles przedstawił tu też piękny obraz siostrzanej więzi. Jedna nie spocznie dopóki nie dowie się co stało się z tą drugą. Narazi swoje zdrowie, życie i to nie raz żeby tylko wiedzieć... Moja siostra żyje czy nie?
Trzeba przyznać, że autor z głównej bohaterki zrobił twardą babkę, która dużo przeszła i jeszcze nie ma dosyć, choć te przejścia nie zostają bez echa, współpracuje z FBI, którego śledztwo również jest świetnie opisane, wszystkie działania po kolei. No i w końcu sprawca. Kim jest? Co przeszedł? Miałam swój typ w połowie książki, ale autor do końca próbuje zbić z tropu tak więc nadal czytało się z emocjami.
Podsumowując... Świetni bohaterowie, świetny pomysł na fabułę i to wszystko zgrabnie opisane bez zbędnego gadania.
Polecam!

10 września
Drogi Imperatorze!
Kolejna moja recenzja dotyczy książki „W martwym śnie” Grega Ilesa. Zamierzałem robić pompki podczas czytania, ale niestety było to niemożliwe – gdy tylko puściłem brzegi książki, ta się natychmiastowo zamykała. Tylko dlatego jeszcze nie jestem silny i wysoki, Imperatorze.
Co do samej lektury mam kilka zastrzeżeń.
Opis zdradza niemal połowę fabuły, nie pozostawiając zbyt wielu tajemnic do rozwikłania czytelnikowi. Akcja przez większość czasu się dłuży, dopiero na ostatnie kilkadziesiąt stron nabierając tempa, przy czym zakończenie jest niesatysfakcjonujące, a w pewnym momencie zrobiło się takie zamieszanie, że musiałem czytać fragment jeszcze raz i nic z niego nie wynikło. W zachowaniu postaci brakuje ulotnego elementu, który przywołałby je do życia – zostały dobrze zbudowane, widać, że ich przeszłość oraz charaktery zostały przemyślane, a mimo to wydają się płytkie. Styl określiłbym jako toporny, ciężki. Trudno było mi się wciągnąć, przeczytać kilka rozdziałów na raz, bo miałem wrażenie, jakby coś mnie przytłaczało wewnętrznie. Zabrakło lekkości pióra.
Mimo wszystko zaciekawił mnie pomysł na fabułę. Cykl portretów „Śpiące kobiety” to obrazy przedstawiające wyglądające na martwe postaci. Główna bohaterka na jednym z nich dostrzega siebie.
Sądzę, że taki opis jest wystarczająco intrygujący, a zdradzanie większej ilości szczegółów – zdradza sporą część fabuły. Podczas czytania pozostały mi tajemnice do rozwikłania, autor starał się mylić czytelnika, jednak nie udało mu się mnie zaskoczyć.
W ostatecznym rozrachunku, książkę odstawię na półkę przeciętności, a ocenę wystawię 3/5; w dużej mierze za pomysł.
Zawsze Twój
Nikodem

10 września
Drogi Imperatorze!

Książka Grega Ilesa zatytułowana „W martwym śnie” to kryminalny thriller psychologiczny. Głównymi bohaterami oprócz, jak można się domyśleć służb, tutaj śledztwo prowadzi FBI, są artyści i to w środowisku malarzy i fotografów akcja się rozgrywa. Jordan Glass jest fotografem, dziennikarzem specjalizującym się w opisie wojen za pomocą zdjęć, które uzupełniają zawartość reportaży wojennych. Pewnego dnia Jordan trafia do muzeum sztuki w Honk Kongu i trafia na wystawę kolekcji „Śpiące kobiety” są to obrazy martwych nagich kobiet, niemal tuż po agonii, i widzi… samą siebie. Nie, nie spoko luzik, nie ma tu mowy zmartwychwstaniu, po prostu Jordan jest bliżniaczką Jane, obie z wyglądu są identyczne, acz pod względem charakterologicznym są z zupełnie innej bajki. Oczywiście nie ma potrzeby tu w recenzji robić studium charakterów Jane i Jordan, to czytelnik znajdzie w książce. Ważne w tym wszystkim jest to, że w tym momencie rozkręca się akcja. Jordan dosłownie stawia świat na głowie, żeby się dowiedzieć co przytrafiło się Jane. FBI przyjmuje to wyzwanie. Czytelnik ma okazję dowiedzieć się, że metaforyczną nitką do kłębka jest nitka dosłowna, czyli rodzaj drogiego, markowego, pędzla jakim namalowano 20 obrazów z serii „Śpiące kobiety”. Trop od samego początku prowadzi do Nowego Orleanu, skąd pochodzą wszystkie kobiety przedstawione na płótnach, a zaraz potem na artystyczną uczelnię Tulane w tym mieście. Mamy kilku malarzy i wysoce prawdopodobne jest, że wśród nich znajduje się sprawca.
Czy sprawa zostanie rozwikłana?

Czytelnik ma okazję poznać od podszewki metody śledcze prowadzone przez FBI, w tym długie niekończące się przesłuchania mające na celu drobiazgowe rozpracowanie osób przesłuchiwanych. Dochodzenie do tego, do czego ci artyści, w tym wypadku zawód wykonywany osób podejrzanych, są zdolni i czy śledczy mają do czynienia z właściwą osobą, czyli seryjnym mordercą, gwałcicielem, mający potrzebę przedstawiania swoich dokonań na obrazach i jeszcze zarabiania na tym procederze milionów dolarów. Książka dłuży się tak samo jak to śledztwo. Niewątpliwie jest ciekawa pod kątem typowo psychologicznym jako pewne studium oprawcy i ofiar, którymi stały się te nietypowe modelki na obrazach. Czy Jordan znajdzie Jane?

Książka jest nieco ponad przeciętna, jest warta zapoznania się z fabułą powieści. Polecam.

Niezłe choć nie wciągające

Niezłe choć nie wciągające

Greg Iles (ur. w 1960 w Stuttgarcie) to amerykański autor powieści sensacyjnych, mieszkający w Natchez w Missisipi. Jego twórczość obejmuje również thrillery wojenne i psychologiczne oraz kryminały. Jedynym, jak dotąd, moim spotkaniem z jego twórczością była książka Anioł z Missisipi (Turning Angel),którą czytałem pięć lat temu. Choć wydawnictwo kompletnie się przy tym wydaniu nie popisało, powieść mnie zachwyciła i oto przyszedł czas na kolejne spotkanie z prozą Ilesa.

Wzięta amerykańska pani fotograf Jordan Glass, podczas wizyty w muzeum w Hongkongu, rozpoznaje na jednym z obrazów swoją zaginioną siostrę bliźniaczkę, Jane. Z katalogu wystawy dowiaduje się, że anonimowy artysta namalował aż dziewiętnaście portretów kobiet w cyklu Śpiące kobiety. Część z nich wygląda, jakby spała, ale inne bardziej przypominają martwe, niż śpiące. Jordan postanawia ustalić tożsamość tajemniczego malarza i sprawdzić, czy uzyska jakieś nowe informacje na temat losów siostry. Czy jej się to uda, oczywiście nie zdradzę z oczywistych względów. Niepewność w jakiej lektura trzyma czytelnika niemal do samego końca, jest jednym z niewątpliwych atutów powieści.

Jeśli chodzi o styl, Greg Iles nie zawiódł mnie w najmniejszym stopniu. Język powieści jest prosty, ale nie prostacki. Klarowny, jednoznaczny, pozwala czytelnikowi nie tylko bez problemu wcielić się w postać protagonistki i wyobrazić sobie świat przedstawiony, wydarzenia i emocje, ale i śledzić jej tok rozumowania jednocześnie, równolegle, prowadząc własną pracę dedukcyjną mającą na celu rozwikłanie kolejnych zagadek, które pojawią się w miarę, jak sytuacja się rozwinie. A że się rozwinie, to mało powiedziane. Będzie się działo! Niestety, w typowo hollywoodzkim stylu. O ile pierwsza, mniej więcej, połowa powieści jest wręcz zachwycająca, to potem nie jest już tak idealnie.

Od początku lektura wciąga. Jest i akcja, i fabuła o więcej niż zwykłym poziomie komplikacji, i przekonujące dramatis personæ... Jest i nastrój zagrożenia, i zagadka do rozwiązania, i rodzące się uczucie głównej bohaterki (do kogo, tego oczywiście nie zdradzę)... Gdyby tak było do końca, byłaby to doskonała powieść, którą określiłbym jako thriller kryminalny. Niestety. O ile tożsamość malarza i losy Jane nie są do odgadnięcia niemal do samego końca, to już dość wcześnie zaczynamy się domyślać o co w ogólnych zarysach chodzi. Im bliżej do kulminacji, tym bardziej zaczyna do nas docierać, że konstrukcja samej intrygi kryminalnej jest tak sztucznie skomplikowana, że przekracza granicę między mało prawdopodobnym a naciąganym. W dodatku zakończenie, w jednym momencie wyjaśniające i główne zagadki, i mniej ważne wątki z przeszłości, sprawia wrażenie „filmowego” w najgorszym znaczeniu tego słowa, tak jakby to nie była powieść, tylko scenariusz kolejnego „hitu” kinowego. Im bliżej epilogu, tym całość staje się mniej przekonująca, decyzje bohaterów mniej umotywowane. Powieść robi się płytka, za to napakowana wciśniętymi na siłę elementami obowiązkowymi dla hitów kina klasy B. W dodatku autor wtrynił do tego obok siebie ulubione elementy „psychologii kinowej” – i osobowość naprzemienną, i wyparcie. To już naprawdę za dużo, jak na jedną książkę.

Wydumana, wysztuczniona intryga, bezczelne parcie na hit sprzedażowy i zakończenie w ogóle nie mające umotywowania w przebiegu wcześniejszych wydarzeń ani w charakterystykach podejmujących kluczowe decyzje postaci, ale mające zadowolić szerokie rzesze czytelników, to nie jest ten Greg Iles, którego pamietam z Anioła z Missisipi. Wielka szkoda, ale w tej sytuacji w starej skali ocen (od 2 do 5) nawet cztery będzie mocno naciągane. Trudno więc, bym powieść polecał. Z drugiej jednak strony, na pewno jeszcze do tego autora wrócę. Może Iles jest jak David Morrell, po którym nigdy nie wiadomo, czego się spodziewać – czy kompletnego knota, czy prawdziwego odkrycia.

Wasz Andrew

źrodło i miejsce do pogadania:

Kryminał jak kryminał. Dla mnie dosyć przewidywalna akcja. Czyta się całkiem nieźle, ale mnie nie powaliła.

Fotografia Jordan Glass podczas wizyty w muzeum w Hongkongu rozpoznaje na jednym z obrazów swoją zaginiona siostrę bliźniaczkę,Jane. Wyobraźcie sobie to co przeżywa... Z katalogu dowiaduje się,że anonimowy artysta namalował aż dziewiętnaście portretów kobiet w cyklu,, Śpiące kobiety". Obrazy fascynują a zarazem przerażają... W kręgach koneserów panuje przekonanie ,że obrazy przedstawiają osoby martwe. Jordan wie,że w Nowym Orleanie,oprócz jej siostry,w tajemniczych okolicznościach zaginęło dziesięć innych kobiet;prawdopodobnie zostały zamordowane. Postanawia odnaleźć autora prac. Składa wizytę jego marszandowi;ten jednak ginie w pożarze nie ujawniając tożsamości poszukiwanego ,ale to nie powstrzymało jej przed dalszym poszukiwaniem. Jordan nawiązuje współpracę z FBI. Tajemniczy malarz-morderca to przypuszczalnie jeden z trzech uczniów sławnego artysty. W miarę posuwania się śledztwa na przód i odkrywanie coraz więcej poszlak rzuca nowe światło na sprawę,okazuje się bowiem że to nie Jane lecz Jordan miała pozować do portretu...
Książka " W martwym śnie " jest kryminałem z wilopietrową , pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji intryga i Kawfkowską atmosferą,wydaje się bliska twórczości innego mistrza gatunku- Harlena Cobena...

• Kryminały
  • Kryminał