Pamiętnik

Okładka książki Pamiętnik Nicholas Sparks
Okładka książki Pamiętnik
Nicholas Sparks Wydawnictwo: Albatros Cykl: Pamiętnik (tom 1) Ekranizacje: Pamiętnik (2004) literatura piękna
Pamiętnik (tom 1)
Anna Maria Nowak
Ekranizacje:
Pamiętnik (2004)

Mój pierwszy Sparks.
Czy wywołał zamierzone iskry?
Jeżeli mogą być iskry płynne w postaci łez, to 3 razy tak.

Nie mniej, jej początek i koniec stanowi dla mnie największy walor. Uwielbiam tego typu kontrastowe połączenia. W tym wypadku jest to połączenie pięknego, głębokiego, czystego uczucia z niekoloryzowanym cierpieniem.

A jeszcze jak się nie wie, jak ta książka/film się kończy, to...
Ach 🥹

Mój pierwszy Sparks.
Czy wywołał zamierzone iskry?
Jeżeli mogą być iskry płynne w postaci łez, to 3 razy tak.

Niestety (stety),nie jestem w stanie oddzielić tej książki od filmu. Podczas czytania cały czas miałam w głowie dopełnienie pewnych scen poprzez filmową wizualizację. Jak na to, jak zrealizowana jest ekranizacja, książka zaskoczyła mnie swoją kompaktowością....

Piękna i wzruszająca historia o wielkiej miłości, która nie gaśnie mimo upływu lat. Co odróżnia tą książkę od innych romansów? Hmm... Może fakt, że opowiada o wspomnieniach najpiękniejszych lat ustami człowieka u kresu swojego życia, zmagajacego się z niezwykłym cierpieniem jakim jest patrzenie na chorobę najbliższej sobie osoby i świadomość, że nic nie da się już zrobić, a koniec tej historii jest już bliski. Tak, to pięknie opowiedziana historia o tym jak ważna i potrzebna w życiu jest miłość.

Po obejrzenia "Pamiętnika" w reżyserii Nicka Cassavetesa, postanowiłam sięgnąć po pierwowzór napisany przez Nicholasa Sparksa. Historia jest niesamowicie piękna i wzruszająca, ale chyba trafiłam na nienajlepszy moment w moim życiu, bo bardzo męczyłam się czytając głęboko romantyczne sceny w tej książce. Właściwie nie chciało mi się jej czytać po jakiś stu pierwszych stronach. Mam jednak wrażenie, że to nie przez to jaka ta książka jest, fabularnie czy pod względem stylu pisania. Po prostu w tej chwili romanse przestały należeć do mojego ulubionego gatunku.

Jeśli jednak lubicie czytać piękne, trzymające za serce, pełne wzruszeń historie, to zdecydowanie w historii Noaha i Allie znajdziecie wszystko czego potrzebujecie. Opowieść w której akcja przepełniona jest retrospekcjami z życia już starszych bohaterów jest bardzo oryginalnym pomysłem. Osadzona w odległych nam czasach dawnej Ameryki, posiada wyjątkowy klimat. Do tego płyną z tej historii, bardzo ważne mądrości życiowe. Czyta się ja bardzo szybko i jest przepełniona niesamowitymi opisami, napisanymi za pomocą pięknych słów.

Chociaż mi nie przypadła do gustu, wciąż jest to wspaniała, wartościowa opowieść o miłości.

Jedna z piękniejszych książek o miłości. W zdrowiu i w chorobie , aż po grób.

Jedna z piękniejszych książek o miłości. W zdrowiu i w chorobie , aż po grób.

Pierwszy raz zdarzyło mi się, iż to film zdobył moje serce bardziej niż książka.
Historia piękna, wzruszająca. Bezsprzeczny klasyk i jedna z najlepszych powieści Sparksa.

“Pamiętnik” Nicholasa Sparksa to jedna z tych książek, która ma niezwykłą moc poruszania serc czytelników. Opowiada historię miłości, która przetrwała próbę czasu i okoliczności. Karty starego notatnika kryją wspomnienia o bogatej dziewczynie z miasta i ubogim chłopaku z prowincji, których połączyło wyjątkowe uczucie jednego lata. Ich miłość, choć wystawiona na próbę rozłąki i życiowych wyborów, pozostaje niezmienna.

Sparks z wirtuozerią opisuje uczucia bohaterów, ich tęsknoty i nadzieje. “Pamiętnik” to nie tylko historia o miłości, ale także o wartościach takich jak wierność, poświęcenie i siła przebaczenia. Jest to powieść, która skłania do refleksji nad tym, co w życiu jest naprawdę ważne i jak wielką siłę ma miłość, zdolna przetrwać nawet najtrudniejsze chwile.

Klasyka romansidła w bardzo dobrym wydaniu. Polecam, ale tylko miłośnikom ckliwych historii.

W moim porządku zawsze jest najpierw książka, potem film. Ten film obejrzałam dawno temu nie wiedząc, że istnieje książka, bo mi ze Sparksem nie jest po drodze. Postanowiłam zaburzyć porządek i stwierdzam, że książka jest pełna spokoju, cierpliwości, sączy się upływającym czasem pełnym przyrody, poezji i wielkiego uczucia, powolności, uważności. Film natomiast jest pełen żywiołów, energii, porywczych charakterów, niecierpliwości, wybuchowej namiętności. Odbieram tę historię inaczej po latach, a i zakończenie jest inne... Czytając, miałam jednak przed oczami Ryana Goslinga i Rachel McAdams.

Ktoś pod koniec książki robił moje już pęknięte serduszko i stwierdził, że nie ma sensu go składać. To była dobra książka, naprawdę. Większość tutaj napisała, że film lepszy niż książka, muszę się przekonać wtedy dam znać czy coś.

Chyba na wstępnie muszę zaznaczyć, że zawiodłam się tą książką. Kierowałam się wyobrażeniem i uczuciami z filmu, jednak w tym przypadku ekranizacja była o wiele lepsza. Jeśli mam być szczera, to film stanowił ogromne uzupełnienie książki, która była bardzo skąpa, trochę płaska i bez wyrazu, co wyjaśnia bardzo małą ilość stron. Gdyby nie Ryan Gosling i Rachel McAdams, nie wiem, czy nie oceniłabym tego tytułu gorzej.

• Nicholas Sparks
  • Romans