Pamiętnik

The Notebook
notatnik, miłość, wspomnienia
Barbara

Inne wydania

W starym, wytartym notatniku kryje się kronika pewnej miłości, która rozkwitła po zakończeniu II wojny światowej gdzieś w Karolinie Północnej. Noah Calhoun odczytuje ją wieczorami w domu opieki pewnej kobiecie cierpiącej na chorobę Alzheimera. Dzięki sile uczucia przeżywa na nowo cudowne chwile swojej wielkiej miłości. Przypomina sobie, kiedy w 1932 roku po raz pierwszy zobaczył Allie Nelson - ich potajemne spotkania, wspólne wakacje i trudny okres rozstania, gdy zniknęła z jego życia na czternaście lat...

źródło opisu: www.wydawnictwoalbatros.com

A między nami wspomnienia
Gabriela Gargaś

8,68 (28 ocen i opinii)
Ktoś mnie pokocha. 12 wakacyjnych opowiadań
Cassandra Clare , Libba Bray , Lev Grossman , Veronica Roth , Stephanie Perkins , Jennifer E. Smith , Leigh Bardugo , Francesca Lia Block , Brandy Colbert , Nina LaCour

7,09 (22 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

Po nitce do szczęścia
Karolina Wilczyńska

7,15 (27 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników (20786)
Marlena | 2014-05-17
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nicholas Sparks bardzo mnie zawiódł tą książką. Wyświechtane maksymy takie jak "stara miłość nie rdzewieje" czy "pierwszej miłości nigdy się nie zapomina" to jej motto. Są lata 40-te, bohaterowie; dwójka młodych ludzi, których połączyło gorące uczucie. Bogaci rodzice Allie nie zgadzają się na związek ich córki z prostym cieślą. Przeprowadzają się do miasta i zakazują młodym wszelkich kontaktów. Mija 7 lat i Allie zaręczona z przystojnym i bajecznie bogatym Lonem, przygotowując się do ślubu pragnie jeszcze raz zobaczyć swoją pierwszą miłość. Dawni kochankowie zaczynają się coraz częściej spotykać a ich miłość odżywa. Jak wiadomo prawdziwa miłość pokona wszystkie niedogodności, więc płomienne uczucie nie zgaśnie mimo przeciwności losu. Choć jest przewidywalna i oklepana, to jednak wzrusza. Zakończenie miłości a jednocześnie początek książki to dwoje pensjonariuszy domu opieki czytających pamiętnik, w którym opisana jest ich historia. Ona jest chora na Alzheimera, a on w ramach...

Na podstawie tej książki powstał jeden z lepszych wyciskaczy łez – oczywiście książka też spełnia ten wymóg. Bestseller, który jest ponadczasowy. Zachwyci w każdym wieku i przekaże nam najprawdziwszą i najbardziej znaną wartość na świecie – MIŁOŚĆ! Oczywiście w najlepszym wydaniu.
Czy nie spoglądając na tytuł byłbyś w stanie rozpoznać tę książkę po tym zwięzłym i ogólnym opisie? Jeśli nie przemknął ci przez głowę „Pamiętnik”, to natychmiast zabieraj się za lekturę!
Zręcznie operujący piórem Nichlas Sparks sprawi, że świat wokół stanie się piękniejszy, ale mam mu jedną rzecz do zarzucenia – za krótko! Po godzinie już nie miałam co czytać! Jednakże wybaczam mu – treść mi bardzo odpowiada.
A skoro już mówi o treści, nie zamierzam nic tu o tym pisać. Jeżeli nie jesteś w temacie – nie zamierzam ci psuć pierwszego spotkania z tym dziełem, dla reszty rozumiem wszystko jest jasne. Na zakończenie ostatni raz popycham was w stronę tej lektury i życzę udanej zabawy.

Wojciech Gołębiewski | 2014-05-06
Przeczytana: 06 maja 2014

Ze względu na sentyment do lektur czytanych w dzieciństwie, a było ono 60 lat temu, dawałem „plusy” Montgomery czy Rodziewiczównej, a „Trędowatą” uważałem zawsze za świetną książkę, oczywiście, w swoim gatunku. No to konsekwentnie muszę dać Sparksowi wiele gwiazdek, za ten ckliwy, przewidywalny, tani sentymentalizm, wyciskający łzy z oczu. Jelenie na rykowisku, porcelanowe pieski też są na swój sposób urocze. A te „harlequinowskie” sformułowania jak: /str 114/:

„...poczuł dreszcz w lędżwiach..”

- poruszają każdego. Uprzednio krytykowano mnie, żem malkontent i zrzęda, to teraz się rehabilituję i krzyczę „Vive la Alzheimer!!”

Agnieszka | 2013-10-08
Przeczytana: 08 października 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nicholas Sparks jest współczesnym amerykańskim pisarzem, którego książki ukazały się w 33 językach w łącznym nakładzie ponad 40 milionów egzemplarzy.Autor posiada wyjątkową umiejętność pisania w ujmujący sposób o miłości i uczuciach.Czytając jego utwory często trudno uwierzyć,że ich twórcą jest mężczyzna.

"Pamiętnik",o którym chcę Wam dziś drodzy czytelnicy opowiedzieć kilka skromnych słów jest powieścią, która ukazała się w 1997 roku.Powieścią tą Sparks podbił ogromne rzesze czytelników,a fenomen jego twórczości trwa niezmiennie do dziś.

W pełni zgadzam się ze stwierdzeniem zamieszczonym na okładce książki,iż jest to jedna z najpiękniejszych historii o miłości ostatniego dziesięciolecia. Jej bohaterami są Noah Calhoun i Allie Nelson. Oboje są dziś podopiecznymi domu opieki. Ich ciała są udręczone bólem i cierpieniem. Jest jednak coś,co dodaje im siły. Jest to ich niezłomna miłość.Mają siebie i coś jeszcze... Pamiętnik,który mężczyzna czyta wieczorami chorej na Alzheimera...

lana | 2015-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2015

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Sparksa. Po przeczytaniu "Pamiętnika" nasuwa mi się tylko niedowierzanie, że coś tak pięknego mógł stworzyć mężczyzna. Ukazał on w swojej powieści jak wielka jest potęga miłości oraz, że uczucie łączące dwoje ludzi jest w stanie przetrwać DOSŁOWNIE wszystko. Niewątpliwie wyjątkowa i wzruszająca książka.

Żadna ze mnie romantyczka, ale chyba nawet najbardziej przyziemna kobieta ma takie historie, które stanowią miód na jej serce. Ta jest moją.

Uwielbiam film, z którym zapoznałam się przed przystąpieniem do lektury. I ta, choć może być dla niektórych banalna, wręcz wtórna i z miałkim przesłaniem, które przecież było już tyle razy powielane - mnie zauroczyło. Autorowi udało się złapać istotę tego uczucia, ukazać jego siłę i piękno - tym większe oklaski że uchwycił to mężczyzna. Dobrze napisana, urokliwa, nieco sentymentalna i ckliwa - jednak poruszająca.

Ot, moja słabostka, której się nie wstydzę. Jednak film bardziej mi się podobał.

Modliszeg | 2014-03-05

"Człowiek zupełnie nie wie, kiedy tonie,
Która kropla wody wyznacza mu koniec"

Wspaniała książka, przyjemnie się czyta. Autor kolejny raz mnie nie zawiódł, bogata w szczegóły i wzruszająca. Ekranizacja powieści jest również ciekawa, więc obie formy poznawania tej treści są godne polecenia :)

Gosia | 2013-06-26
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 26 czerwca 2013

Zdumiewające, że tę książkę o miłości napisał mężczyzna. Z początku zaskoczyła mnie negatywnie, bo przypominała mi harlequina. Póżniej jednak opisując dojrzałą staruszków w tak głęboki i wzruszający sposób, autor zasłużył na moje uznanie.

Scarlett | 2010-06-01
Na półkach: Przeczytane, Hall of fame

Nieziemsko piękna powieść o miłości.
Zadziwia tutaj autentyzm, gdyż kanwą tej historii są prawdziwe wydarzenia z życia osoby z rodziny Autora. Między innymi ten fakt czyni tę opowieść jeszcze bardziej niezwykłą. Stanowi ogromny kontrast dla współczesnego pojmowania miłości na zasadzie wymiany usług czy niepisanej umowy o byciu razem tak długo, jak jest lekko i fajnie.
Sparks kolejny już raz poruszył niesamowicie grząski temat. Ileż w końcu można wałkować wątek miłosny, ile już powstało podobnych historii... w końcu, kto jeszcze zechce to przeczytać?

Właściwie to nie mam żadnych wątpliwości, iż "Pamiętnik" jest publikacją tak mocno wybijającą się w szeregu powieści miłosnych, że nie da się zaszufladkować czy przekrzyczeć innymi głośnymi romansidłami.
Ta subtelna, pełna nadziei opowieść jest po prostu jedyna w swoim rodzaju. Nie pyta się, czy może nas urzec - ona po prostu to robi! I to od początku do końca!

Co ciekawe, równie piękny jest film oparty na tejże książce....

My_books | 2015-02-20
Na półkach: Luty 2015, Przeczytane, E-book, ***10

Pierwsza moja książka Nicholasa Sparksa i jednocześnie najpiękniejsza opowieść o miłości, jaką do tej pory czytałam! Mimo, że przed przeczytaniem oglądałam film to uważam, że zarówno film, jak i powieść są warte uwagi!

zobacz kolejne z 20776
Na półkach