Lubimyczytać.pl to:

romans
typ
papier
Barbara
7.58 (6446 ocen i 706 opinii)

Opis książki

W starym, wytartym notatniku kryje się kronika pewnej miłości, która rozkwitła po zakończeniu II wojny światowej gdzieś w Karolinie Północnej. Noah Calhoun odczytuje ją wieczorami w domu opieki pewnej kobiecie cierpiącej na chorobę Alzheimera. Dzięki sile uczucia przeżywa na nowo cudowne chwile swojej wielkiej miłości. Przypomina sobie, kiedy w 1932 roku po raz pierwszy zobaczył Allie Nelson - ich potajemne spotkania, wspólne wakacje i trudny okres rozstania, gdy zniknęła z jego życia na czternaście lat...

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,508,2690,pamietnik.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,508,2690,pamietnik.html

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Agnieszka | 2013-10-08
Przeczytana: 08 października 2013

Nicholas Sparks jest współczesnym amerykańskim pisarzem, którego książki ukazały się w 33 językach w łącznym nakładzie ponad 40 milionów egzemplarzy.Autor posiada wyjątkową umiejętność pisania w ujmujący sposób o miłości i uczuciach.Czytając jego utwory często trudno uwierzyć,że ich twórcą jest mężczyzna.

"Pamiętnik",o którym chcę Wam dziś drodzy czytelnicy opowiedzieć kilka skromnych słów jest powieścią, która ukazała się w 1997 roku.Powieścią tą Sparks podbił ogromne rzesze czytelników,a fenomen jego twórczości trwa niezmiennie do dziś.

W pełni zgadzam się ze stwierdzeniem zamieszczonym na okładce książki,iż jest to jedna z najpiękniejszych historii o miłości ostatniego dziesięciolecia. Jej bohaterami są Noah Calhoun i Allie Nelson. Oboje są dziś podopiecznymi domu opieki. Ich ciała są udręczone bólem i cierpieniem. Jest jednak coś,co dodaje im siły. Jest to ich niezłomna miłość.Mają siebie i coś jeszcze... Pamiętnik,który mężczyzna czyta wieczorami chorej na Alzheimera kobiecie.J...

Scarlett | 2010-06-01
Na półkach: Przeczytane, Hall of fame

Nieziemsko piękna powieść o miłości.
Zadziwia tutaj autentyzm, gdyż kanwą tej historii są prawdziwe wydarzenia z życia osoby z rodziny Autora. Między innymi ten fakt czyni tę opowieść jeszcze bardziej niezwykłą. Stanowi ogromny kontrast dla współczesnego pojmowania miłości na zasadzie wymiany usług czy niepisanej umowy o byciu razem tak długo, jak jest lekko i fajnie.
Sparks kolejny już raz poruszył niesamowicie grząski temat. Ileż w końcu można wałkować wątek miłosny, ile już powstało podobnych historii... w końcu, kto jeszcze zechce to przeczytać?

Właściwie to nie mam żadnych wątpliwości, iż "Pamiętnik" jest publikacją tak mocno wybijającą się w szeregu powieści miłosnych, że nie da się zaszufladkować czy przekrzyczeć innymi głośnymi romansidłami.
Ta subtelna, pełna nadziei opowieść jest po prostu jedyna w swoim rodzaju. Nie pyta się, czy może nas urzec - ona po prostu to robi! I to od początku do końca!

Co ciekawe, równie piękny jest film oparty na tejże książce. Pokusiłabym si...

Caroline | 2013-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2013

Ta książka to moje drugie spotkanie z twórczością Nicolasa Sparksa. Twórca ten bardzo mi zaimponował tą , jak i wcześniejszą ("Na zakręcie") książką. Zdziwiło mnie ,że mężczyzna potrafi tak wzruszająco pisać i wywołać łzy na twarzach milionów czytelniczek. Ale "Pamiętnik" to nie tylko książka dla kobiet.

Akcja generalnie rozgrywa się w domu starców, gdzie Noah opowiada piękną historię jednej z pensjonariuszek.

Dawno temu, spotkali się. Byli wtedy bardzo młodzi. Od razu coś ich do siebie przyciągnęło. Spotykali się codziennie, mimo ,że rodzice dziewczyny nie zgadzali się na to. On czytał jej poezję, zabierał ją w ciekawe miejsca, ona - słuchała i pomagała. Niestety, lato nadeszło końca, dziewczyna musiała przeprowadzić się. Lecz ich uczucie nie umarło, cały czas oboje nosili je w sercu. On pisał do niej listy, lecz jej matka je chowała, tak by nie ranić córki. Ona też pisała, z tym ,że nie miała dość odwagi by je wysłać. Po jakimś czasie jej życie układa się , znajduje prawnika na męż...

Gosia | 2013-06-26
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 26 czerwca 2013

Zdumiewające, że tę książkę o miłości napisał mężczyzna. Z początku zaskoczyła mnie negatywnie, bo przypominała mi harlequina. Póżniej jednak opisując dojrzałą staruszków w tak głęboki i wzruszający sposób, autor zasłużył na moje uznanie.

Aneta | 2010-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2010

Nie umiem pisać o książkach. Umiem je przeżywać. Recenzji, opisów jest tu już dużo. Ja jedynie powiem, że płakałam jak głupia już od momentu, kiedy Allie wyjeżdżała, żeby się spotkać z Lonem w hotelu. I jestem przejęta miłością zwyciężającą wszystko. Chcę wierzyć, że taka jest możliwa nie tylko w książkach.
A Pan Sparks powinien mieć zakaz pisania. Pół niedzieli nie należy do mnie. Ilość wylanych łez przez tego Pana mogę liczyć w litrach. I oczy mnie teraz pieką niemiłosiernie.

Zawsze chciałam przeczytać którąś z jego książek. Filmy na ich podstawie zawsze uwielbiałam. Może nie przedstawiają sobą wysokiego poziomu artystycznego, ale to nie o to tu chodzi. Ale jak ten facet pisze? - Dziwnie. Zdecydowanie wolę pozostać przy filmach.
Opowiedziana historia jest piękna i wzruszająca. Pochłonęłam ją w ciągu kilku godzin. Język jest lekki, ale nie do końca przyjemny, powiedziałabym - prosty. Centralnym punktem są tutaj losy dwojga ludzi, których połączyła miłość, której nic nie jest w stanie zniszczyć, ani nazbyt ambitni rodzice, ani czas, ani choroby. Dobrze jest czasem przekonać się, że komuś się udaje (choćby w książkach). Daje to nadzieję, że może i nam się poszczęści :)
Książka zdecydowanie wskazana na długie jesienne wieczory, chociaż ja w tym przypadku akurat mimo wszystko polecam filmy.

Opowieść zaczyna się od informacji, iż pewien mężczyzna znajdujący się w domu opieki czyta pamiętnik kobiecie chorej na Alzheimera.

Rok 1932, Karolina Południowa, Noah Calhoun w klasie maturalnej poznaję Allie Nelson w której szaleńczo się zakochuje oczywiście ze wzajemnością.
Allie pochodzi z zamożnej rodziny, natomiast Noah z biednej co nie podoba się rodzicom Allie.
Noah i Allie przeżywają wiele pięknych i wspólnie spędzonych chwil. Przez ogromne pragnienia rodziców zostają rozłączeni. Alli wyjeżdża, a Noah pozostaję sam.

Cudowna opowieść o prawdziwej miłości. Po 14 latach rozłąki głównych bohaterów nadal coś łączy. Ich dawna miłość powraca. Allie i Noah po wielu problemach i trudnych decyzji ponownie są razem.

To moja 3 książka Sparksa i szczerze mówiąc nie byłam do niej przekonana. Na szczęście trafiłam na tą odpowiednią i świetną lekturę.
To naprawdę światowy bestseller. Po przeczytaniu książki postanowiłam obejrzeć film, ale film nie oddaję tyle wrażeń co książka.
Wcale się...

KiwiAgnik | 2013-12-11
Przeczytana: 08 grudnia 2013

"Cisza jest święta. Zbliża ludzi, gdyż tylko ci, którzy się dobrze ze sobą czują, mogą siedzieć w milczeniu."

Przez długi czas byłam sceptycznie nastawiona do tej powieści, bo zniechęcił mnie film, więc od książki zbyt wiele nie oczekiwałam i z ręką na sercu muszę przyznać, że "Pamiętnik" nie porwał mnie swą treścią i mną nie poruszył tak, jak tego oczekiwałam.
Jak dla mnie książka jest po prostu za krótka, niemniej jednak historia Allie i Noah jest niezwykła, opowiada o prawdziwej, silnej i niekończącej się miłości, przeplataną tęsknotą, nadzieją, cierpieniem i poświęceniem.

Książkę powinien przeczytać każdy, kto nie liczy się z wrażliwością innych osób.

Catalina | 2012-04-04
Przeczytana: 31 marca 2012

W przeciągu paru ostatnich lat nazwisko Sparks wielokrotnie obijało mi się o uszy. Tysiące razy widziałam też książki tego autora w księgarniach. Jednak nigdy nie zainteresowałam się jego twórczością. Po prostu nie ciągnęło mnie do jego książek i nie miałam ochoty się z nimi zapoznawać. O sięgnięciu po „Pamiętnik” zadecydował impuls. Kaprys. Chwilowa zachcianka. Czasami dobrze jest ulec swoim fanaberiom, bo, jak się okazało w moim przypadku, można trafić na całkiem przyzwoitą książkę.

„Jestem zwyczajnym człowiekiem o zwyczajnych myślach i wiodłem zwyczajne życie. Nikt nie postawił pomnika ku mej czci, a moje imię szybko pójdzie w zapomnienie, lecz kochałem – całym sercem i duszą – a to moim zdaniem wystarczająco dużo.”*

Noah Calhoun i Allie Nelson spędzili wspólnie jedno lato, które sprawiło, że zapragnęli przeżywać razem nie tylko wakacyjne miesiące, ale wszystkie pozostałe też. Po czternastu latach rozłąki spotykają się ponownie. Czy ich uczucie okaże się na tyle silne, by pokon...

Dominika | 2010-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2010

3 godziny temu rozpoczęłam czytać „Pamiętnik” Nicholasa Sparksa. Teraz jest punktualnie druga w nocy, a książka leży obok na łóżku.

„Pamiętnik” kupiłam krótko po zakończeniu roku szkolnego. Długo błądziłam między półkami w Empiku. Przeglądałam różne pozycje – począwszy od historycznych, na młodzieżowych kończąc. W końcu zrezygnowana postanowiłam przejrzeć ostatni rząd i wybrać się na spacer. Wcześniej spędziłam kilka dobrych chwil w bibliotece na poszukiwaniach historycznych pozycji, a po drodze na dół Monciaka nie mogłam się oprzeć by nie zajrzeć do księgarni. Już męczył mnie obraz, od miękkiego dywanu po biały sufit, drewnianych półek wypełnionych grzbietami książek. W Empiku na dolnej półce zobaczyłam w nieładzie ułożone pozycje Nicholasa Sparksa. Zdecydował się na „Pamiętnik”, ponieważ uwielbiam film na podstawie tej książki – chciałam stanąć twarzą w twarz z oryginałem.

Sam „Pamiętnik” rozczarował mnie z wyglądu. Spodziewałam się grubej książki. Natomiast w środku spodziewałam s...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Maciej Wojtyszko
    68. rocznica
    urodzin
    Mimo że należał do istot niedużych, miał wielkie marzenia. Marzenia często nie są proporcjonalne do wielkości naturalnej danej osoby i gdyby tak na ulicy obok przechodniów szły ich marzenia, to okazałoby się, że ci, którzy wyhodowali największe, wcale nie należą do wysokich i potężnych.
  • Anatol France
    170. rocznica
    urodzin
    Czyż w oczach mam sztylety, że ranię spojrzeniem?
  • Halina Snopkiewicz
    80. rocznica
    urodzin
    Od wspomnień człwiek się nie wykręci, dlatego trzeba robić wszystko aby były jak najbardziej jasne, a przynajmniej dobre.
  • Kingsley Amis
    92. rocznica
    urodzin
    Drap ich - szepnął Dixon - siusiaj na dywany! Kot zaczął głośno mruczeć.
  • Jane Sigaloff
    41. rocznica
  • Benedykt XVI
    87. rocznica
    urodzin
    Z nawróceniem związana jest konieczność, aby Bóg znowu znalazł się na pierwszym miejscu. A także, aby na nowo pragnąć wsłuchiwać się w słowa Boga, aby uznać je za coś realnego i pozwolić im oświecać nasze życie. Musimy odważyć się na nowo na eksperyment z Bogiem - pozwolić Mu wejść z Jego działaniem w nasze społeczeństwo
  • Mathias Malzieu
    40. rocznica
    urodzin
    Zawód miłosny może zmienić ludzi w potwory przepełnione smutkiem.
  • Charles Spencer Chaplin
    125. rocznica
    urodzin
    Lubię przyjaciół, tak jak lubię muzykę: kiedy jestem w nastroju. Dopomóc przyjacielowi w potrzebie jest rzeczą łatwą, ale poświęcenie mu swego czasu nie zawsze jest dogodne.
  • Grant Morrison
    52. rocznica
  • Abbi Glines
    37. rocznica
    urodzin
    Jeśli pozostanę sobą i nie zapomnę,kim jestem,wszystko będzie dobrze.
  • Roland Topor
    17. rocznica
    śmierci
    Kretyn to istota zabawna, malownicza. Obcując z nim, człowiek zyskuje na pewności siebie, słowem - kretyn wprawia w dobry humor i zapewnia zdrowie.
  • Yasunari Kawabata
    42. rocznica