Pamiętnik

Wydawnictwo: Albatros
7,63 (9123 ocen i 940 opinii)
tłumaczenie
Anna Maria Nowak
The Notebook
notatnik, miłość, wspomnienia
romans
Barbara

Inne wydania

W starym, wytartym notatniku kryje się kronika pewnej miłości, która rozkwitła po zakończeniu II wojny światowej gdzieś w Karolinie Północnej. Noah Calhoun odczytuje ją wieczorami w domu opieki pewnej kobiecie cierpiącej na chorobę Alzheimera. Dzięki sile uczucia przeżywa na nowo cudowne chwile swojej wielkiej miłości. Przypomina sobie, kiedy w 1932 roku po raz pierwszy zobaczył Allie Nelson - ich potajemne spotkania, wspólne wakacje i trudny okres rozstania, gdy zniknęła z jego życia na czternaście lat...

źródło opisu: www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.com

Sklep
Format
Cena

Mogą Ciebie również zainteresować

• Widok z nieba
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Podziemny labirynt
  • Z jednym wyjątkiem
  • Dom po drugiej stronie lustra
  • Nie ma nieba
  • Pół świata
  • Szturmując niebo
  • Ekspozycja
  • Powrót do Daringham Hall
  • Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
  • 450 stron
Widok z nieba
Clara Sanchez

6,7 (46 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

8 (9 ocen i opinii)
Podziemny labirynt
James Rollins

6,32 (73 ocen i opinii)
Z jednym wyjątkiem
Katarzyna Puzyńska

7,87 (71 ocen i opinii)
Dom po drugiej stronie lustra
Vanessa Tait

8,4 (5 ocen i opinii)
Powrót do Daringham Hall
Kathryn Taylor

6,85 (144 ocen i opinii)
Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
Andrew Motion

7,91 (11 ocen i opinii)
450 stron
Patrycja Gryciuk

8,14 (7 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Marlena | 2014-05-17
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nicholas Sparks bardzo mnie zawiódł tą książką. Wyświechtane maksymy takie jak "stara miłość nie rdzewieje" czy "pierwszej miłości nigdy się nie zapomina" to jej motto. Są lata 40-te, bohaterowie; dwójka młodych ludzi, których połączyło gorące uczucie. Bogaci rodzice Allie nie zgadzają się na związek ich córki z prostym cieślą. Przeprowadzają się do miasta i zakazują młodym wszelkich kontaktów. Mija 7 lat i Allie zaręczona z przystojnym i bajecznie bogatym Lonem, przygotowując się do ślubu pragnie jeszcze raz zobaczyć swoją pierwszą miłość. Dawni kochankowie zaczynają się coraz częściej spotykać a ich miłość odżywa. Jak wiadomo prawdziwa miłość pokona wszystkie niedogodności, więc płomienne uczucie nie zgaśnie mimo przeciwności losu. Choć jest przewidywalna i oklepana, to jednak wzrusza. Zakończenie miłości a jednocześnie początek książki to dwoje pensjonariuszy domu opieki czytających pamiętnik, w którym opisana jest ich historia. Ona jest chora na Alzheimera, a on w ramach...

Agnieszka | 2013-10-08
Przeczytana: 08 października 2013

Nicholas Sparks jest współczesnym amerykańskim pisarzem, którego książki ukazały się w 33 językach w łącznym nakładzie ponad 40 milionów egzemplarzy.Autor posiada wyjątkową umiejętność pisania w ujmujący sposób o miłości i uczuciach.Czytając jego utwory często trudno uwierzyć,że ich twórcą jest mężczyzna.

"Pamiętnik",o którym chcę Wam dziś drodzy czytelnicy opowiedzieć kilka skromnych słów jest powieścią, która ukazała się w 1997 roku.Powieścią tą Sparks podbił ogromne rzesze czytelników,a fenomen jego twórczości trwa niezmiennie do dziś.

W pełni zgadzam się ze stwierdzeniem zamieszczonym na okładce książki,iż jest to jedna z najpiękniejszych historii o miłości ostatniego dziesięciolecia. Jej bohaterami są Noah Calhoun i Allie Nelson. Oboje są dziś podopiecznymi domu opieki. Ich ciała są udręczone bólem i cierpieniem. Jest jednak coś,co dodaje im siły. Jest to ich niezłomna miłość.Mają siebie i coś jeszcze... Pamiętnik,który mężczyzna czyta wieczorami chorej na Alzheimera...

Wojciech | 2014-05-06
Przeczytana: 06 maja 2014

Ze względu na sentyment do lektur czytanych w dzieciństwie, a było ono 60 lat temu, dawałem „plusy” Montgomery czy Rodziewiczównej, a „Trędowatą” uważałem zawsze za świetną książkę, oczywiście, w swoim gatunku. No to konsekwentnie muszę dać Sparksowi wiele gwiazdek, za ten ckliwy, przewidywalny, tani sentymentalizm, wyciskający łzy z oczu. Jelenie na rykowisku, porcelanowe pieski też są na swój sposób urocze. A te „harlequinowskie” sformułowania jak: /str 114/:

„...poczuł dreszcz w lędżwiach..”

- poruszają każdego. Uprzednio krytykowano mnie, żem malkontent i zrzęda, to teraz się rehabilituję i krzyczę „Vive la Alzheimer!!”

Żadna ze mnie romantyczka, ale chyba nawet najbardziej przyziemna kobieta ma takie historie, które stanowią miód na jej serce. Ta jest moją.

Uwielbiam film, z którym zapoznałam się przed przystąpieniem do lektury. I ta, choć może być dla niektórych banalna, wręcz wtórna i z miałkim przesłaniem, które przecież było już tyle razy powielane - mnie zauroczyło. Autorowi udało się złapać istotę tego uczucia, ukazać jego siłę i piękno - tym większe oklaski że uchwycił to mężczyzna. Dobrze napisana, urokliwa, nieco sentymentalna i ckliwa - jednak poruszająca.

Ot, moja słabostka, której się nie wstydzę. Jednak film bardziej mi się podobał.

Gosia | 2013-06-26
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 26 czerwca 2013

Zdumiewające, że tę książkę o miłości napisał mężczyzna. Z początku zaskoczyła mnie negatywnie, bo przypominała mi harlequina. Póżniej jednak opisując dojrzałą staruszków w tak głęboki i wzruszający sposób, autor zasłużył na moje uznanie.

Scarlett | 2010-06-01
Na półkach: Przeczytane, Hall of fame

Nieziemsko piękna powieść o miłości.
Zadziwia tutaj autentyzm, gdyż kanwą tej historii są prawdziwe wydarzenia z życia osoby z rodziny Autora. Między innymi ten fakt czyni tę opowieść jeszcze bardziej niezwykłą. Stanowi ogromny kontrast dla współczesnego pojmowania miłości na zasadzie wymiany usług czy niepisanej umowy o byciu razem tak długo, jak jest lekko i fajnie.
Sparks kolejny już raz poruszył niesamowicie grząski temat. Ileż w końcu można wałkować wątek miłosny, ile już powstało podobnych historii... w końcu, kto jeszcze zechce to przeczytać?

Właściwie to nie mam żadnych wątpliwości, iż "Pamiętnik" jest publikacją tak mocno wybijającą się w szeregu powieści miłosnych, że nie da się zaszufladkować czy przekrzyczeć innymi głośnymi romansidłami.
Ta subtelna, pełna nadziei opowieść jest po prostu jedyna w swoim rodzaju. Nie pyta się, czy może nas urzec - ona po prostu to robi! I to od początku do końca!

Co ciekawe, równie piękny jest film oparty na tejże książce....

Caroline | 2013-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2013

Ta książka to moje drugie spotkanie z twórczością Nicolasa Sparksa. Twórca ten bardzo mi zaimponował tą , jak i wcześniejszą ("Na zakręcie") książką. Zdziwiło mnie ,że mężczyzna potrafi tak wzruszająco pisać i wywołać łzy na twarzach milionów czytelniczek. Ale "Pamiętnik" to nie tylko książka dla kobiet.

Akcja generalnie rozgrywa się w domu starców, gdzie Noah opowiada piękną historię jednej z pensjonariuszek.

Dawno temu, spotkali się. Byli wtedy bardzo młodzi. Od razu coś ich do siebie przyciągnęło. Spotykali się codziennie, mimo ,że rodzice dziewczyny nie zgadzali się na to. On czytał jej poezję, zabierał ją w ciekawe miejsca, ona - słuchała i pomagała. Niestety, lato nadeszło końca, dziewczyna musiała przeprowadzić się. Lecz ich uczucie nie umarło, cały czas oboje nosili je w sercu. On pisał do niej listy, lecz jej matka je chowała, tak by nie ranić córki. Ona też pisała, z tym ,że nie miała dość odwagi by je wysłać. Po jakimś czasie jej życie układa się , znajduje prawnika na...

Modliszeg | 2014-03-05

"Człowiek zupełnie nie wie, kiedy tonie,
Która kropla wody wyznacza mu koniec"

Wspaniała książka, przyjemnie się czyta. Autor kolejny raz mnie nie zawiódł, bogata w szczegóły i wzruszająca. Ekranizacja powieści jest również ciekawa, więc obie formy poznawania tej treści są godne polecenia :)

My_books | 2015-02-20

Pierwsza moja książka Nicholasa Sparksa i jednocześnie najpiękniejsza opowieść o miłości, jaką do tej pory czytałam! Mimo, że przed przeczytaniem oglądałam film to uważam, że zarówno film, jak i powieść są warte uwagi!

Zawsze chciałam przeczytać którąś z jego książek. Filmy na ich podstawie zawsze uwielbiałam. Może nie przedstawiają sobą wysokiego poziomu artystycznego, ale to nie o to tu chodzi. Ale jak ten facet pisze? - Dziwnie. Zdecydowanie wolę pozostać przy filmach.
Opowiedziana historia jest piękna i wzruszająca. Pochłonęłam ją w ciągu kilku godzin. Język jest lekki, ale nie do końca przyjemny, powiedziałabym - prosty. Centralnym punktem są tutaj losy dwojga ludzi, których połączyła miłość, której nic nie jest w stanie zniszczyć, ani nazbyt ambitni rodzice, ani czas, ani choroby. Dobrze jest czasem przekonać się, że komuś się udaje (choćby w książkach). Daje to nadzieję, że może i nam się poszczęści :)
Książka zdecydowanie wskazana na długie jesienne wieczory, chociaż ja w tym przypadku akurat mimo wszystko polecam filmy.

Na półkach