Okładka książki Pamiętnik

romans
typ
papier
Barbara
7,63 (8273 ocen i 863 opinie)

Opis książki

W starym, wytartym notatniku kryje się kronika pewnej miłości, która rozkwitła po zakończeniu II wojny światowej gdzieś w Karolinie Północnej. Noah Calhoun odczytuje ją wieczorami w domu opieki pewnej kobiecie cierpiącej na chorobę Alzheimera. Dzięki sile uczucia przeżywa na nowo cudowne chwile swojej wielkiej miłości. Przypomina sobie, kiedy w 1932 roku po raz pierwszy zobaczył Allie Nelson - ich potajemne spotkania, wspólne wakacje i trudny okres rozstania, gdy zniknęła z jego życia na czternaście lat...

źródło opisu: www.wydawnictwoalbatros.com

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Marlena | 2014-05-17
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nicholas Sparks bardzo mnie zawiódł tą książką. Wyświechtane maksymy takie jak "stara miłość nie rdzewieje" czy "pierwszej miłości nigdy się nie zapomina" to jej motto. Są lata 40-te, bohaterowie; dwójka młodych ludzi, których połączyło gorące uczucie. Bogaci rodzice Allie nie zgadzają się na związek ich córki z prostym cieślą. Przeprowadzają się do miasta i zakazują młodym wszelkich kontaktów. Mija 7 lat i Allie zaręczona z przystojnym i bajecznie bogatym Lonem, przygotowując się do ślubu pragnie jeszcze raz zobaczyć swoją pierwszą miłość. Dawni kochankowie zaczynają się coraz częściej spotykać a ich miłość odżywa. Jak wiadomo prawdziwa miłość pokona wszystkie niedogodności, więc płomienne uczucie nie zgaśnie mimo przeciwności losu. Choć jest przewidywalna i oklepana, to jednak wzrusza. Zakończenie miłości a jednocześnie początek książki to dwoje pensjonariuszy domu opieki czytających pamiętnik, w którym opisana jest ich historia. Ona jest chora na Alzheimera, a on w ramach...

Agnieszka | 2013-10-08
Przeczytana: 08 października 2013

Nicholas Sparks jest współczesnym amerykańskim pisarzem, którego książki ukazały się w 33 językach w łącznym nakładzie ponad 40 milionów egzemplarzy.Autor posiada wyjątkową umiejętność pisania w ujmujący sposób o miłości i uczuciach.Czytając jego utwory często trudno uwierzyć,że ich twórcą jest mężczyzna.

"Pamiętnik",o którym chcę Wam dziś drodzy czytelnicy opowiedzieć kilka skromnych słów jest powieścią, która ukazała się w 1997 roku.Powieścią tą Sparks podbił ogromne rzesze czytelników,a fenomen jego twórczości trwa niezmiennie do dziś.

W pełni zgadzam się ze stwierdzeniem zamieszczonym na okładce książki,iż jest to jedna z najpiękniejszych historii o miłości ostatniego dziesięciolecia. Jej bohaterami są Noah Calhoun i Allie Nelson. Oboje są dziś podopiecznymi domu opieki. Ich ciała są udręczone bólem i cierpieniem. Jest jednak coś,co dodaje im siły. Jest to ich niezłomna miłość.Mają siebie i coś jeszcze... Pamiętnik,który mężczyzna czyta wieczorami chorej na Alzheimera...

Wojciech | 2014-05-06
Przeczytana: 06 maja 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ze względu na sentyment do lektur czytanych w dzieciństwie, a było ono 60 lat temu, dawałem „plusy” Montgomery czy Rodziewiczównej, a „Trędowatą” uważałem zawsze za świetną książkę, oczywiście, w swoim gatunku. No to konsekwentnie muszę dać Sparksowi wiele gwiazdek, za ten ckliwy, przewidywalny, tani sentymentalizm, wyciskający łzy z oczu. Jelenie na rykowisku, porcelanowe pieski też są na swój sposób urocze. A te „harlequinowskie” sformułowania jak: /str 114/:

„...poczuł dreszcz w lędżwiach..”

- poruszają każdego. Uprzednio krytykowano mnie, żem malkontent i zrzęda, to teraz się rehabilituję i krzyczę „Vive la Alzheimer!!”

ChicaDeAyer | 2015-01-06
Przeczytana: 2008 rok

Żadna ze mnie romantyczka, ale chyba nawet najbardziej przyziemna kobieta ma takie historie, które stanowią miód na jej serce. Ta jest moją.

Uwielbiam film, z którym zapoznałam się przed przystąpieniem do lektury. I ta, choć może być dla niektórych banalna, wręcz wtórna i z miałkim przesłaniem, które przecież było już tyle razy powielane - mnie zauroczyło. Autorowi udało się złapać istotę tego uczucia, ukazać jego siłę i piękno - tym większe oklaski że uchwycił to mężczyzna. Dobrze napisana, urokliwa, nieco sentymentalna i ckliwa - jednak poruszająca.

Ot, moja słabostka, której się nie wstydzę. Jednak film bardziej mi się podobał.

Scarlett | 2010-06-01
Na półkach: Przeczytane, Hall of fame

Nieziemsko piękna powieść o miłości.
Zadziwia tutaj autentyzm, gdyż kanwą tej historii są prawdziwe wydarzenia z życia osoby z rodziny Autora. Między innymi ten fakt czyni tę opowieść jeszcze bardziej niezwykłą. Stanowi ogromny kontrast dla współczesnego pojmowania miłości na zasadzie wymiany usług czy niepisanej umowy o byciu razem tak długo, jak jest lekko i fajnie.
Sparks kolejny już raz poruszył niesamowicie grząski temat. Ileż w końcu można wałkować wątek miłosny, ile już powstało podobnych historii... w końcu, kto jeszcze zechce to przeczytać?

Właściwie to nie mam żadnych wątpliwości, iż "Pamiętnik" jest publikacją tak mocno wybijającą się w szeregu powieści miłosnych, że nie da się zaszufladkować czy przekrzyczeć innymi głośnymi romansidłami.
Ta subtelna, pełna nadziei opowieść jest po prostu jedyna w swoim rodzaju. Nie pyta się, czy może nas urzec - ona po prostu to robi! I to od początku do końca!

Co ciekawe, równie piękny jest film oparty na tejże książce....

Gosia | 2013-06-26
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 26 czerwca 2013

Zdumiewające, że tę książkę o miłości napisał mężczyzna. Z początku zaskoczyła mnie negatywnie, bo przypominała mi harlequina. Póżniej jednak opisując dojrzałą staruszków w tak głęboki i wzruszający sposób, autor zasłużył na moje uznanie.

Caroline | 2013-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2013

Ta książka to moje drugie spotkanie z twórczością Nicolasa Sparksa. Twórca ten bardzo mi zaimponował tą , jak i wcześniejszą ("Na zakręcie") książką. Zdziwiło mnie ,że mężczyzna potrafi tak wzruszająco pisać i wywołać łzy na twarzach milionów czytelniczek. Ale "Pamiętnik" to nie tylko książka dla kobiet.

Akcja generalnie rozgrywa się w domu starców, gdzie Noah opowiada piękną historię jednej z pensjonariuszek.

Dawno temu, spotkali się. Byli wtedy bardzo młodzi. Od razu coś ich do siebie przyciągnęło. Spotykali się codziennie, mimo ,że rodzice dziewczyny nie zgadzali się na to. On czytał jej poezję, zabierał ją w ciekawe miejsca, ona - słuchała i pomagała. Niestety, lato nadeszło końca, dziewczyna musiała przeprowadzić się. Lecz ich uczucie nie umarło, cały czas oboje nosili je w sercu. On pisał do niej listy, lecz jej matka je chowała, tak by nie ranić córki. Ona też pisała, z tym ,że nie miała dość odwagi by je wysłać. Po jakimś czasie jej życie układa się , znajduje prawnika na...

PaniKa | 2010-04-09
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 09 kwietnia 2010

Wzruszająca i piękna powieść o prawdziwej miłości, która przetrwała próbę czasu i przeciwności losu. Pokazuje nam jak silna potrafi być miłość i jak wiele człowiek jest w stanie dla niej poświęcić.
Nicholas Sparks ma to do siebie, że jego powieści zachwycają od samego początku do końca. Z wielką łatwością porywa nasze serca i wprowadza nas w wir namiętnych miłości i romansów, budząc w nas uczucia o których istnieniu nie mieliśmy dotychczas pojęcia.

książek: 19169

Zawsze chciałam przeczytać którąś z jego książek. Filmy na ich podstawie zawsze uwielbiałam. Może nie przedstawiają sobą wysokiego poziomu artystycznego, ale to nie o to tu chodzi. Ale jak ten facet pisze? - Dziwnie. Zdecydowanie wolę pozostać przy filmach.
Opowiedziana historia jest piękna i wzruszająca. Pochłonęłam ją w ciągu kilku godzin. Język jest lekki, ale nie do końca przyjemny, powiedziałabym - prosty. Centralnym punktem są tutaj losy dwojga ludzi, których połączyła miłość, której nic nie jest w stanie zniszczyć, ani nazbyt ambitni rodzice, ani czas, ani choroby. Dobrze jest czasem przekonać się, że komuś się udaje (choćby w książkach). Daje to nadzieję, że może i nam się poszczęści :)
Książka zdecydowanie wskazana na długie jesienne wieczory, chociaż ja w tym przypadku akurat mimo wszystko polecam filmy.

książek: 2056
My_books | 2015-02-20

Pierwsza moja książka Nicholasa Sparksa i jednocześnie najpiękniejsza opowieść o miłości, jaką do tej pory czytałam! Mimo, że przed przeczytaniem oglądałam film to uważam, że zarówno film, jak i powieść są warte uwagi!

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Na półkach
Kalendarium literackie
  • Lemony Snicket
    45. rocznica
    urodzin
    Czasem wystarczy powiedzieć głośno, że się czegoś nienawidzi, i usłyszeć, że ktoś się z nami zgadza, aby poczuć się lepiej nawet w najgorszej sytuacji.
  • Chris Wooding
    38. rocznica
  • Wiesław Wernic
    109. rocznica
  • Leena Krohn
    68. rocznica
    urodzin
    Ten, kto wraca, jest zawsze kimś innym niż ten, który odszedł.
  • Michel de Montaigne
    482. rocznica
    urodzin
    Nie mam tego w charakterze, aby mnie gniewało, gdy spotkam się z różnicą w zdaniach i abym nie mógł ścierpieć towarzystwa ludzi, dlatego, że myślą i rozumują odmiennie niż ja. Raczej znajduję to bardziej osobliwym gdy się trafi na zgodność w usposobieniach i zamiarach. I nigdy nie było na świecie dw... pokaż więcej
  • Janusz Meissner
    37. rocznica
    śmierci
    Mizerne są zamierzenia ludzkie wobec niezłomnych postanowień losu.
  • Józef Wittlin
    39. rocznica
    śmierci
    Stary dziad - Dunaj szumiał za Prateren jak zwykle i zanosił do morza, do Czarnego - swój wieczny spokój na przechowanie. Ostatnia fala dunajowa zabrała ze sobą na wieki uroczą melodię tego miasta, melodięm która już nie wróci, jak nie powróci nigdy do serca dobra krew, wytoczona z ludzi.
  • Carmen Laforet
    11. rocznica
    śmierci
    Może sens życia dla kobiety polega wyłącznie na tym, że ktoś ją odkryje, spojrzy na nią w taki sposób, że ona sama poczuje się ładna i promienna?
  • Kornel Filipowicz
    25. rocznica
    śmierci
    Od dzieciństwa słyszałam z ust mojej mamy i ciotek na temat mężczyzn takie zdanie, że mężczyźni są jak dzieci, że chcieliby się całe życie bawić, że ma się z nimi tylko kłopot, pożytek z nich niewielki, a przyjemność wątpliwa.
  • Henryk Rzewuski
    149. rocznica