Blaszany bębenek

literatura piękna
Bartek

źródło okładki: zdjęcie własne

szpila | 2019-07-15

Po niedawnej fascynującej lekturze o własnym mieście postanowiłam przypomnieć wszystkim czytającym coś równie fascynującego o innym. "Blaszany bębenek" to moim zdaniem świetna lektura umilająca wakacje w Gdańsku. Nie jest z pewnością zbyt współczesna w opisach tego wspaniałego miasta, ale oddaje jego klimat i fragmentarycznie opowiada historię. Dodatkowo jest to książka doskonała dla wszystkich, którzy poszukują wskazówek zrozumienia ludzkich zachowań, niekoniecznie surrealistycznych.

Blondo | 2019-07-14
Przeczytana: 10 lipca 2019

Mam bardzo mieszane uczucia co do tej książki. Z jednej strony klasyka, więc przeczytać trzeba. A do tego noblista. Z drugiej jednak książka nużąca i przydługa. Najbardziej podobała mi się pierwsza część, kiedy w życie gdańszczan wchodziła z mackami powoli ideologia nazistowska. Reszta nie zrobiła na mnie wrażenia.

bm110 | 2019-06-21
Przeczytana: 23 sierpnia 2013

Zupełnie nie rozumiem pozytywnych opinii o tym gniocie. Jest to jedna z najbardziej obleśnych książek jakie w życiu czytałem (obok Kota i Myszy, która to powieść wypłynęła spod pióra tego samego subtelnego literata).

Książka:
- relatywizuje niemieckie barbarzyństwo
- jest antypolska
- jest przykładem arcygrafomanii
i przede wszystkim
- jest ze wszech miar odpychająca.

Nie wiem co Pan Gunter miał w głowie i nawet nie chcę tego wiedzieć. Jedynym pozytywem jest to, że autor (prawdopodobnie nieświadomie) poprzez zawarcie w książce niektórych rynsztokowych informacji ukazuje jak okropnym prostactwem i dziczą są nasi zachodni sąsiedzi.

Jakby ktoś był zainteresowany, bądź się nie zgadzał to mogę oczywiście swojego poglądu bronić, uargumentować go i doprecyzować.

Zdecydowanie nie polecam, czytanie tego czegoś jest całkowitą stratą czasu.

Jela | 2019-04-05
Przeczytana: 20 marca 2019

wow! wielobarwnie, wielopoziomowo, tragicznie i komicznie , smutno i wesoło, nuda przetykana strzałami zatykajacymi dech, powierzchowność poprzebijana puentami zwalającymi z nóg... niesamowita książka, niełatwa

Szymon Białek | 2019-02-26
Przeczytana: 25 lutego 2019

Abstrakcyjna fabuła, gdzie wpleciono odłamki codziennego życia, w połączeniu ze znakomitym miszmaszem wielu gatunków literackich. Efekty? Cóż, może nie przeciętne, niemniej skończyłem powieść z lekkim niedosytem. Tam, gdzie autor zdawał się dopiero rozpędzać, nagle widnieje przed oczyma "koniec".
Plus za wiele trafnych spostrzeżeń umieszczonych mimochodem w Oskarowym bębnieniu.

Piktor | 2019-02-22

Choć pewnie wielu osobom, które zdołają przeczytać opus magnum Grassa, "Blaszany bębenek" będzie kojarzył się przede wszystkim z masywną, niekończącą się epopeją o niezwykłych losach Oskara Matzeratha (mi też trochę będzie), to nie fabuła jest jego pierwszą zaletą (wydaje mi się, że nie zrozumiał tego Volker Schlöndorff, ekranizując powieść w zbyt fabularno-naśladowczym stylu). Historia właściwie tę powieść nawet trochę ogranicza, bo przyczynia się do jej głównych grzechów - rozwleczenia i wynikającej zeń nierówności.

Grass nie przeszedł do historii literatury dlatego, że wymyślił kilkadziesiąt osobliwych zdarzeń, ale dlatego, że w wyjątkowy sposób potrafił opisywać rzeczywistość, jaka by ona nie była, osobliwa czy zupełnie zwyczajna. Maniera narracyjna jest tutaj niemal wszystkim, reszta niemal niczym. Główny bohater i narrator spogląda na wszystko w absurdalny, groteskowy, wypaczony sposób, oderwany kompletnie od utartych schematów interpretacji rzeczywistości, przepełniony...

Mireko | 2019-02-13

Bardzo ciekawa historia.

badu | 2019-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2019

Zmęczyła mnie ta książka

Marcino | 2019-01-25

Według mnie misternie napisana, oryginalna i odważna (nieraz nawet ocierająca się o blasfemię) książka, której autor z pietyzmem operuje słowem, bawiąc czytelnika i powodując, iż od tego tytułu wręcz nie można się oderwać. Przy okazji to arcyciekawe, niestereotypowe spojrzenie na historię pierwszej połowy XX wieku, a także na Gdańsk, naszkicowany tutaj w sposób znakomicie oddający ducha miasta i jego tożsamość.

Bitel | 2019-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2019

Miałem spore oczekiwania co do tego tytułu,jest on na liście światowych klasyków literatury, więc spodziewałem się kolejnego wielkiego dzieła.I chociaż książka okazała się dobra,to jednak można mówić o pewnym rozczarowaniu i niespełnionych nadziejach.Bohaterem i narratorem powieści jest Oskar-garbaty karzeł,który przebywa w zakładzie dla nerwowo chorych i opowiada historię swojego życia.Tytułowy blaszany bębenek to jego nieodłączny atrybut,który dostał w wieku 3 lat i nieustannie na nim bębnił.Sposób narracji i przedstawianie wydarzeń począwszy od losów dziadków był bliźniaczo podobny do niedawno czytanej przeze mnie powieści "Dzieci północy". Podobieństwo jest wręcz ogromne,bohater też ma magiczne zdolności,przy pomocy swojego głosu (krzyku?śpiewu?) potrafił sprawić,by pękało szkło.Akcja toczy się w ówczesnym wolnym mieście Gdańsku,bohater urodził się w latach 20tych XX wieku,opowiada swoje losy aż do osiągnięcia trzydziestych urodzin.Jest sporo o wojnie,o jego zagmatwanym życiu,o...