Wojna nie ma w sobie nic z kobiety

Okładka książki Wojna nie ma w sobie nic z kobiety
Swietłana Aleksijewicz Wydawnictwo: Czarne Seria: Kolekcja 70 lat Empik reportaż
336 str. 5 godz. 36 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Kolekcja 70 lat Empik
Tytuł oryginału:
У войны не женское лицо
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2015-11-12
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Data 1. wydania:
2013-01-01
Liczba stron:
336
Czas czytania
5 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380492028
Tłumacz:
Jerzy Czech
Tagi:
Armia Czerwona II wojna światowa kobieta Niemcy reportaż stalinizm stereotypy płciowe wojna żołnierz
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
4237 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1862
330

Na półkach: , , , ,

„Nie można mieć jednego serca do nienawiści, a drugiego – do miłości. Człowiek ma jedno, więc zawsze myślałam o tym, jak to serce ocalić.”

Wojna. I kobiety. W większości: młodziutkie dziewczyny. Komsomołki. Ochotniczki. W większości nie chciano ich na froncie. Odmawiano im. Oganiano się od nich. A one nie odpuszczały. Próbowały jeszcze raz. I jeszcze. Dobijały się coraz wyżej. Aż wreszcie dostawały powołanie. Nie wyobrażały sobie, że może być inaczej. Romantyzm młodości? Głupota? Idea ważniejsza od życia? Różnie. I różne były ich wojenne doświadczenia. Chociaż wszystkie wstrząsające. Trudne do wyobrażenia. Trudne do przeżycia. Wtedy. I później.

„Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” to pierwsza książka noblistki w dziedzinie literatury z 2015 r. To książka – świadectwo. Aleksijewicz prawie całkowicie oddała głos kobietom, które brały udział w II wojnie światowej. I ten głos stanowi o sile rażenia książki. Ich łzy, przemilczenia, próby nazwania. Ich traumy. Wojna, o której mówią jej uczestniczki, często pozbawiona jest patetycznego zadęcia, odarta z heroizmu wielkich słów. To przepełniona cierpieniami, bólem, zmaganiem ze słabościami i nadludzkim wysiłkiem frontowa codzienność. To własna wojna świadomie odrzucanej kobiecości z fizjologią, emocjonalnością, marzeniami… To, często, po wojennych tragediach, dalsze tragedie czasu pokoju.

Obraz wojny, który dostajemy, namalowała wojenna rzeczywistość, doświadczenia lat powojennych każdej z kobiet i czas. I tak odczytywałam te wspomnienia.

Jedyne, co moim zdaniem, umniejsza wartości tej pozycji, to zbyt dużo, zwłaszcza w rozdziale I, łez i wrażliwego serca autorki.

„Żeby tak dożyć… Po wojnie – jacy to będą szczęśliwi ludzie! Jakie zacznie się szczęśliwe, piękne życie! Ludzie, którzy tyle przeżyli, będą się nawzajem żałować. Kochać. To będą inni ludzie. (…) Ludzie jak dawniej nienawidzą się nawzajem. Znowu się zabijają. To właśnie jest dla mnie niepojęte…”

PS
1. Poznając wojenne tragedie tych kobiet, pełne krwi, smrodu, brudu, głodu i zmęczenia, często miałam przed oczami wizerunek Marusi z "Czterech pancernych", radzieckiej sanitariuszki: radosnej, czyściutkiej, w dopasowanej spódniczce i botkach...
2. Niejako bonusem do kobiecych wspomnień były ich relacje dotyczące wykonywania najbardziej kontrowersyjnych rozkazów Stalina: rozkazu nr 227 "Ни шагу назад!" i nr 270 - rozkazu walki do końca pod groźbą śmierci dla walczących i kary więzienia dla ich rodzin, bo „nie ma sowieckich jeńców wojennych, są tylko zdrajcy”.

„Nie można mieć jednego serca do nienawiści, a drugiego – do miłości. Człowiek ma jedno, więc zawsze myślałam o tym, jak to serce ocalić.”

Wojna. I kobiety. W większości: młodziutkie dziewczyny. Komsomołki. Ochotniczki. W większości nie chciano ich na froncie. Odmawiano im. Oganiano się od nich. A one nie odpuszczały. Próbowały jeszcze raz. I jeszcze. Dobijały się coraz...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    5 848
  • Przeczytane
    5 464
  • Posiadam
    1 096
  • Ulubione
    220
  • Teraz czytam
    172
  • Reportaż
    149
  • Chcę w prezencie
    129
  • Literatura faktu
    85
  • 2019
    59
  • Reportaże
    58

Cytaty

Więcej
Swietłana Aleksijewicz Wojna nie ma w sobie nic z kobiety Zobacz więcej
Swietłana Aleksijewicz Wojna nie ma w sobie nic z kobiety Zobacz więcej
Swietłana Aleksijewicz Wojna nie ma w sobie nic z kobiety Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także