historia
Booka

Nacjonalistyczne ambicje, rozwój przemysłu i postęp techniczny sprzysięgły się, by zakończyć belle époque wielką wojną (1914-1918), w której wyniku zginęło 20 milionów ludzi. W Europie, jaka wyłoniła się z tej katastrofy, zatargi terytorialne, nienawiść klasowa i kryzysy gospodarcze osłabiły liberalną demokrację, podsycając faszyzm, nazizm i komunizm. Agresywne działania państw totalitarnych wespół z wojowniczą postawą japońskiego imperium stały się zarzewiem kolejnej wojny światowej (1939-1945), która pochłonęła aż 60 milionów ofiar.

źródło opisu: z okładki

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Jacek | 2019-02-17
Na półkach: Przeczytane, Historia, Mam
Przeczytana: 30 stycznia 2019

To już ostatni tom z trzydziestu "Historii National Geographic". Można nawet pokusić się o podsumowanie całości, ale wydaje mi się, że nie w tym miejscu. Dlatego skupię się na tomie "Wojny światowe".
Tekst zaczyna się od początku XX stulecia, co jest konsekwencją zakończenia tomu poprzedniego. Tak jak to pisałem w opinii 29 tomu - pomysł jest chybiony. Oczywiście zwykle wprowadza się w temat genezą zjawisk i procesów, więc przyczyny Wielkiej Wojny powinny zostać uwzględnione, lecz w przypadku tej części po prostu zamknięto rozważania na około 1900 roku, co z metodologicznego punktu widzenia jest błędem.
A skoro zacząłem od cezur, to warto nadmienić, że II wojna światowa nie kończy dziejów i szkoda, że nie pokuszono się o okres drugiej połowy XX wieku. Trudno.
Koncepcja tomu została zbudowana na osi, jaką stanowiły obie wojny światowe. Jest w tym dużo racji. Już jednak sprowadzenie całej epoki do rozgrywek między mocarstwami zaprzecza idei historii jako nauki. Pomijanie państw...