POzamiatane. Jak Platforma Obywatelska porwała Polskę

Okładka książki POzamiatane. Jak Platforma Obywatelska porwała Polskę Piotr Gociek
Okładka książki POzamiatane. Jak Platforma Obywatelska porwała Polskę
Piotr Gociek Wydawnictwo: Zysk i S-ka reportaż
reportaż
Zysk i S-ka
2015-10-05
2015-10-05
polityka Platforma Obywatelska PO Donald Tusk neoliberalizm prawica
Inne

Okładka książki Nowa Fantastyka 497 (02/2024) Algernon Blackwood, Davide Camparsi, Piotr Gociek, Michał Gołkowski, Andrzej Miszczak, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Switłana Taratorina
Nowa Fantastyk... Algernon Blackwood,...
Okładka książki ARCANA nr 173 Damian Bębnowski, Jakub Beczek, Kazimierz Braun, Wojciech Chmielewski, Marek Jan Chodakiewicz, Stanisław Chyczyński, Tomasz Gabiś, Jerzy Gizella, Piotr Gociek, Dorota Heck, Krystyna Heska-Kwaśniewicz, Adam Hlebowicz, Wacław Holewiński, Olga Płaszczewska, Bartłomiej Siwiec, Andrzej Waśko, Maciej Zakrzewski, Zygmunt Zieliński
ARCANA nr 173 Damian Bębnowski, J...

Pomijając wszystkie patologie PO/PSL z czasów ich rządzenia, nie można nie zwrócić uwagi na bardzo fajne i szczegółowe opisy początków Platformy wraz z informacjami statystycznymi i relacjami jej włodarzy. Bardzo dobra pozycja, obowiązkowa dla każdego obserwatora polskiej polityki.

Dobra analiza historii najnowszej. Ta książka to nie tylko afery ostatniej władzy ale synteza jakimi ruchami jakimi zagrywkami socjologicznymi udało im się oczarować tylu Polaków. W dodatku napisana jest bardzo lekkim językiem mimo, że porusza poważne tematy czyta się ją bardzo przyjemnie.

Piotr Gociek jest całkiem dobrym pisarzem, aczkolwiek bardziej cenię jego twórczość związaną z fantastyką. Oczywiście niepodobna zakończyć opinii jednym zdaniem, ale co tu sensownego napisać? Książka "Pozamiatane" jest po prostu dobra. Autor wyjaśnia jak i dlaczego (wg. niego oczywiście) PO porwała Polskę, znajdziemy tam obszerny opis politycznej kariery Donalda Tuska - zmian poglądów, efektownych politycznych wolt, jego politycznych gierek, jego metod zdobywania władzy i rządzenia, a raczej administrowania, Polską. Gociek analizuje też cały system polityczny jaki stworzył p. Tusk na czele z Platformą, "zaprzyjaźnionymi mediami" i "peezelowskim" koalicjantem. Autor na podstawie informacji prasowych, analizy poczynań i wypowiedzi samych polityków dość dobrze nakreślił portrety platformianej awangardy czyli Ewy Kopacz i Bronisława Komorowskiego burząc powszechne mity i półprawdy które krążą w życiu publicznym. Wadą tejże książki jest jej pobieżność i stosowanie licznych klamer, które mają wszystko lepiej ze sobą spiąć, co oczywiście nie znaczy, że autor gdzieś mija się z prawdą - tak nie jest, dostajemy solidną autorską obserwację popartą mocniejszymi lub słabszymi dowodami. Oczywiście nie spodziewam się, że twarde jądro lewicowo-liberalnego, wielkomiejskiego czy "postępowego" elektoratu sięgnie po tę książkę, ale to nie ma znaczenia bo to i tak pozycja adresowana do nieco innego segmentu odbiorców. Jedna rzecz jeszcze mnie drażni dość ubogi język w "Demokratorze" czy "Czarnych batalionach" Gociek błyszczał a tu... tak trochę blado, ale rozumiem literatura faktu czy reportaże rządzą się innymi prawidłami niż beletrystyka. Na koniec chciałbym wspomnieć o aspekcie, który najbardziej mnie ujął. Otóż Piotr Gociek wg. mnie trafnie opisał największą zbrodnie PO, mianowicie to jak polityka w Polsce została zarżnięta i podmieniona na klasyczną zachodnią postpolitykę - więcej nie zdradzę i zaproszę tylko do lektury.

Bardzo dobra analiza (nowo)tworu zwanego PO, jako całość, jako projekt Donalda Tuska; ale także kim jest Tusk i Komorowski- twórca Platformy i prezydent wystawiony przez PO, i wykreowany przez tą partię na męża stanu, który jej zdaniem, zasługuje na najwyższy urząd w państwie.

Książka dla każdego. Dla ludzi interesujących się polityką, ale równocześnie dla zdystansowanych do bieżącego życia publicznego. Szczególnie jednak polecam tym wyborcom PO, którzy głosowali na tę formację, głównie dlatego, żeby PiS nie doszedł do władzy, albo w sumie bez głębszej refleksji- ot choćby z powodu lepszej prezencji Tuska wobec mniej medialnego Kaczyńskiego.
Właśnie bezrefleksyjni wyborcy minionej koalicji, powinni zapoznać się z zawartością, która - jestem tego pewny - zburzy ich dobre samopoczucie i wiarę, że dobrze ulokowali swoje sympatie polityczne.

Książka napisana bez jadu, bez jakiejś strasznej stronniczości. Fakty, cytaty, analizy: mówią same za siebie. Wnioski nasuwają się same. Można je odrzucać, zżymać się na nie, pomniejszać ich znaczenie, ale nie da się ich całkowicie zignorować i wyprzeć.

Poza wszystkim Gociek obdarzony jest talentem narracyjnym wyższej próby, co objawia się łatwością przyswajania serwowanych przez autora treści, bez niestrawności i dysonansu. Rzecz czyta się jak najlepszą fabułę, choć przecież mamy do czynienia z literaturą non-fiction, czy też publicystyką. Oczywiście polecam. Grzech nie przeczytać.

Pozamiatane Piotra Goćka pełni niesłychanie ważną rolę (w świecie polityki) - widzi to - co umyka uwadze mediów! Polecam! :)

Piotr Gociek zebrał wszystkie afery z czasów rządów PO w jedną książkę i pokazał skalę nieuczciwości, krętactwa i manipulowania społeczeństwem, jakiego dopuszczała się parta sprawująca władzę w latach 2007-2015. Doskonała robota autora - książka daje szereg argumentów, których można użyć w wielu dyskusjach o współczesnej polskiej polityce

Współczesne media podają nam świat w kawałkach. Dziś żyjemy jakaś sprawa, a za dwa dni na tapecie jest już coś całkiem innego. Piotr Gociek tworzy dla czytelnika syntetyczny i całościowy portret Platformy Obywatelskiej oraz przywołuje wiele zastanawiających danych i faktów z jej historii, o których pewnie większość Polaków nie ma pojęcia. Czyta się bardzo lekko.

2045

Autora znam z programu "Chłodnym okiem", gdzie z gośćmi w sposób humorystyczny komentuje artykuły prasowe. Książka napisana fajnym językiem i ciekawie. Znam takich, którzy przeczytali w jedną noc, tak ich wciągnęło. Mam nadzieję, że autor pokusi się o ciąg dalszy. Szkoda, że w bibliotekach próżno jej szukać.

ciekawa, analityczna, pomagająca zastanowić się nad polską polityką w ostatnich latach i zwrócić uwagę na całokształt zdarzeń, które w codziennej obserwacji mogą umykać

Nieoceniona dla zrozumienia współczesnej historii Polski. Król okazał się być nagi.

• Polityka
  • Publicystyka
  • Publicystyka, pisma polityczne
  • Rok 2016

Piotr Gociek POzamiatane. Jak Platforma Obywatelska porwała Polskę Zobacz więcej