Mnie nie ma. Rozmowa z Maciejem Nowakiem

Seria: Bez Pośpiechu
Wydawnictwo: Czarne
literatura faktu

„Nie myślę o sobie czule. Mnie mogłoby nie być. Jestem tylko kostiumem”. W szczerej i bardzo osobistej rozmowie Maciej Nowak opuszcza swoje ciało, by spojrzeć na siebie z ironicznym dystansem. Wywiad jest próbą uchwycenia rozproszonej tożsamości człowieka, który ma odwagę nazwać siebie „grubym pedałem od kuchni”. Zaszufladkować Nowaka trudno, tym bardziej że sam stara się uciec przed wszystkimi określeniami. Teatrolog, krytyk kulinarny, publicysta, dyrektor, społecznik, bon vivant... Haseł jest wiele, a Nowak jeden. Mnie nie ma to książka, w której pada bardzo wiele niepopularnych opinii i szczerych komentarzy. To odważna opowieść o samotności i zabawna historia o odrębności.

Maciej Nowak (ur. 1964) – dziennikarz, krytyk teatralny i kulinarny. Twórca i redaktor naczelny „Gońca Teatralnego” i „Ruchu Teatralnego”, były szef działu kultury „Gazety Wyborczej”. Był dyrektorem Teatru Wybrzeże w Gdańsku, założycielem i dyrektorem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie oraz wskrzesicielem Warszawskich Spotkań Teatralnych. Od lat recenzuje warszawskie restauracje w „Co Jest Grane”, jest także jurorem programu Top Chef w Polsacie i felietonistą „Gazety Stołecznej”. Razem z Mikiem Urbaniakiem prowadzi program Homolobby w radiu RDC.

źródło opisu: czarne.com.pl

źródło okładki: czarne.com.pl

Magdalena | 2016-03-04

Mnie nie ma” to wyłącznie wywiad – rzeka, ograniczony do formuły pytanie – odpowiedź. Szkoda, że autorka nie pokusiła się o wielogłosowe, bardziej reporterskie przedstawienie postaci, wtedy całość z pewnością byłaby dużo ciekawsza. Niestety momentami widać też brak doświadczenia i odpowiedniego przygotowania Święcickiej do tego typu rozmowy. Na szczęście, jak napisałam na wstępie osobowość Nowaka broni się sama, a jego obycie dziennikarskie sprawia, że oboje wychodzą z tego przedsięwzięcia obronną ręką.
Więcej na http://kulturalnadzielnica.blogspot.com/

malakaja | 2016-01-16
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 16 stycznia 2016

Wartki wywiad-rzeka z niezywkle barwną osobowością. Niezwykel kulturalny i inteligetny człowiek, który nawet z niektórych tendencyjnych pytań wybrnął w sposób orginalny. O teatrze, jedzeni i społeczeństwie. Polecam

Joanna | 2015-12-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 05 grudnia 2015

Ta książka odkryła dla mnie Nowaka, jako postać fascynującą.

Paweł86 | 2015-11-16
Przeczytana: 15 listopada 2015

Jeśli kogoś interesują wywiady rzeki z osobami wymykającymi się wszelkim schematom, prezentującymi ogromny dystans do siebie i otaczającego świata, a także mającym w poważaniu wszelkie poprawności to książka jest dla niego. Obawiam się jednak, że zachwycając się książką nie jestem obiektywny, bowiem pod wieloma poglądami na życie Macieja Nowaka podpisuję się rękami i nogami :) Nie będę jednak zdradzał jakie to poglądy, żeby nie psuć nikomu przyjemności z lektury. Serdecznie polecam!

Galfryd | 2015-11-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 10 listopada 2015

Wywiad rzeka z Maciejem Nowakiem - koncentrujący się na jego trzech głównych namiętnościach - teatrze, jedzeniu ja, jak sam mówi, pedalstwie.
Czyta się przyjemnie, Nowak to rozmówca kulturalny, elegancki, dowcipny - generalnie taka większa rozmowa z kolorowego miesięcznika.
Kupiłem i przeczytałem głównie skuszony wypowiadanymi tu i ówdzie pozytywnymi opiniami Nowaka nt PRL - podobało mi się, że Nowak nie jest dyżurnym celebrytą nowoczesnej "kawiorowej" lewicy - ale człowiekiem widzącym, spoza swego osobistego powodzenia, słabości współczesnego turbokapitalizmu, a także broniącym tego, co w PRL było dobre.
Jego opinie w tym temacie często są zbliżone do moich - i już się chciałem bardziej ucieszyć - niestety, wyszło, że Nowak to "resortowe dziecko" - syn partyjnej nomenklatury...
Ale czyta się fajnie...