Ferwor. Życie Aliny Szapocznikow

Seria: Mówi muzeum
Wydawnictwo: Karakter
literatura faktu
Wilddancer

Pierwsza biograficzna opowieść o Alinie Szapocznikow, jednej z najwybitniejszych artystek XX wieku. Przedwojenny Kalisz i Pabianice, łódzkie getto, obozy, niemal nietknięta wojną Praga, Warszawa realnego socjalizmu i odwilży, rewolucyjny Paryż, Nowy Jork lat siedemdziesiątych – to najważniejsze, choć nie jedyne odsłony tej pasjonującej opowieści. Jej bohaterka była osobą tyleż fascynującą co tajemniczą; o wielu sprawach ze swego życia nie chciała mówić. Marek Beylin rekonstruuje losy Aliny Szapocznikow, pokazuje jej artystyczną drogę, a przede wszystkim przywołuje tę niezwykłą, elektryzującą postać. I staje ona przed nami - zuchwała, niespokojna, pragnąca czerpać z życia garściami. Marek Beylin pokazuje twórczość Szapocznikow na artystycznym, obyczajowym i politycznym tle Polski i Europy, a przy tym opowiada o jej zmaganiu się z materią, poszukiwaniu nowych form, o genialnych rzeźbach i o tym, jak dziś odpowiadają na nie młodzi artyści. Przez karty książki przewijają się postaci krytyków i artystów, z którymi Szapocznikow była związana, poznajemy jej przyjaciół, m.in. Wojciecha Fangora, Marcela Duchampa, Rolanda Topora, Niki de Saint-Phalle, i jej dwie wielkie miłości: Ryszarda Stanisławskiego i Romana Cieślewicza. Bo to książka o życiu i sztuce pełnych erotyzmu, a także o rolach, w jakie wpisuje się kobiety-artystki i o tym, jak wielka sztuka i wyjątkowa osobowość się w nich nie mieszczą i jak je demaskują.

źródło opisu: http://www.karakter.pl

źródło okładki: www.karakter.pl

Z góry uprzedzam, że nie jest to biografia, która krok po kroku śledzi życie bohaterki, opisując co lepsze "kawałki" - mimo, że Alina Szapocznikow ma materiał biograficzny na pełną dramatyzmu wartką akcję. Ta opowieść Marka Beylina, to in memoriam - pełen powagi dokument życia i, jego filozoficznego aspektu wyrażonego po przez sztukę samej artystki.

Mariolka | 2016-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2016

Bardzo ciężko się to czyta, ale warto. Choćby dla kilku akapitów intymnych listów do męża. Przepięknych.

Stella Murano | 2015-11-11

Podzielam zdanie scarpety o poprawności biografii, choć częste teoretyzowanie na daaaleko idące tematy artystyczne chwilami działało mi na nerwy. Ogólne wrażenie jest jednak pozytywne - na pewno na uwagę zasługuje dbałość autora o szczegóły oraz podjęcie się pierwszej tak obszernej próby zaprezentowania odbiorcom sylwetki niezrównanej Aliny Szapocznikow.

Aneta Lehmann | 2015-05-11

Po śmierci Aliny Szapocznikow w roku 1973 jej dzieła długo czekały na uwagę szerokiego grona odbiorców. Obecnie dorobek artystki powoli zyskuje drugie życie, do czego przyczyniła się m.in. książka Marka Beylina. Do pełnego zrozumienia twórczości rzeźbiarki potrzebny jest kontekst biograficzny, dlatego też szczerze zachęcam do zapoznania się z publikacją. Ten doskonale przedstawiony życiorys wzbogacony został o niezbędne tło historyczne oraz towarzyszące mu przemiany polityczne i kulturowe. Ferwor. Życie Aliny Szapocznikow to powojenna Polska w pigułce. Na kartach książki Beylina spotykają się wybitni historycy sztuki, kuratorzy, artyści, a wszystkie zdarzenia tworzą spójną, przyczynowo-skutkową całość. Dobrze, że Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie podjęło współpracę z Wydawnictwem Karakter. Bardzo dobrze.

scarpeta | 2015-05-18

Biografia poprawna. Nic nowego nie można się z niej dowiedzieć ani o życiu artystki, ani o jej sztuce. Autor zebrał to co dostępne i sprawnie połączył w całość.

Polecam tym, dla których będzie to pierwsze spotkanie z Szapocznikow.

Meluzyna | 2017-05-07

Nie sposób chyba napisać w sposób nieinteresujący o tak interesującej postaci jak Alina Szapocznikow.Jej życie to mieszanka dramatycznych wspomnień i dążenia do rzeźbiarskiej perfekcji.

W książce jest sporo niedopowiedzeń, załatanych domysłami autora - może to rzeczywiście pomóc w umiejscowieniu w czasie danych wydarzeń z życia Szapocznikow, jednak ci, którzy chcieliby dostać biografię kompletną i rzetelną, mogą być nieco rozczarowani tymi fragmentami.

oneone | 2015-07-27

Biografia kompletna, bardzo sensownie rozplanowana. Książka rysująca portret niezwykłej artystki, a także wyjątkowego historycznego momentu.

magmag | 2018-01-17

ta kobieta!