Kobiety z ulicy Grodzkiej. Wiktoria

Cykl: Kobiety z ulicy Grodzkiej (tom 2)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Literatura polska
Ag2S

Dalsze dzieje „przeklętej” rodziny krakowskiego aptekarza, Franciszka Bernata, losy jego potomków, a zwłaszcza silnych, radzących sobie z przeciwnościami życiowymi kobiet. Wiktoria, córka Franciszka Bernata, wyrusza do Paryża, by odnaleźć ukochanego. Jednak rodzinna klątwa znów daje o sobie znać, okazuje się, że Filip jest już związany z inną kobietą. Zrozpaczona dziewczyna wraca do Krakowa,...

Wiktoria, córka Franciszka Bernata, wyrusza do Paryża, by odnaleźć ukochanego. Jednak rodzinna klątwa znów daje o sobie znać, okazuje się, że Filip jest już związany z inną kobietą. Zrozpaczona dziewczyna wraca do Krakowa, gdzie przychodzi na świat jej córka Matylda.
Wybucha pierwsza wojna światowa. Wiktoria wywozi dziecko na wieś, z dala od głodu i chorób szerzących się w mieście, a sama ucieka w pracę, aby zapomnieć o własnych niepowodzeniach. Niespodziewanie zły los się odwraca i wreszcie młoda kobieta może uwierzyć w swoje szczęście.
Kiedy wojna dobiegnie końca i mężczyźni zaczną wracać z frontu do domów, Wiktoria stanie przed najważniejszym wyborem w swoim życiu.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

żurawie_origami | 2017-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2017

Ciężko mi jest cokolwiek napisać o tej książce, bo jak dla mnie jest bardzo nierówna. Tzn. pierwsze 200 stron czyli pobyt Wiktorii w Paryżu to dla mnie nuda i straszne rozwleczenie akcji. Do tego język i styl pisania autorki bardzo mnie irytowały, dialogi jakieś drętwe i mało "prawdziwe". Nie wiem sama, już po powrocie głównej bohaterki do Krakowa było trochę lepiej, ale nadal bardzo drażnił mnie styl pisania. Książkę dosłownie "przeleciałam" bo trudno to nazwać czytaniem, tak szybko chciałam ją mieć już za sobą. Tylko końcówka mnie zaskoczyła i dlatego sięgnę po następną część. Ale jak dla mnie strata czasu i pieniędzy, ja miałam duże oczekiwania w stosunku do tego cyklu i bardzo się zawiodłam.

Teresa | 2018-12-20

Druga część sagi '' Kobiet z ulicy Grodzkiej'' zaczyna się w momencie, gdy główna bohaterka rusza do Paryża. Po drodze udaje się również do Wiednia, gdzie mieszka jej brat Adam, który planuje założyć własną rodzinę. U Adama zostaje drugi brat Wiktorii, opóźniony w rozwoju Stefanek, a dziewczyna rusza na poszukiwanie swojej wielkiej miłości – Filipa. Pamiętając słowa przepowiedni Cyganki stara się jak najbardziej uważać na siebie i swoje poczynania w Paryżu. Przewrotny los krzyżuje jej szyki i Wiktoria ma problemy już od początku pobytu we Francji.Los będzie płatał figle nie tylko Wiktorii, ale i jej rodzinie oraz przyjaciołom

Książka utrzymuje poprzedni poziom. Wiktoria i inni bohaterowie dalej budzą silne emocje, czasami bardzo skrajne. Przeżywamy razem z nimi porażki i sukcesy, płaczemy i cieszymy się czytając o kolejnych wydarzeniach. W poprzedniej części autorka pięknie przedstawiła Kraków na przełomie wieków. Tym razem doskonale oddała realia Paryża z początku XX wieku oraz...

Nina | 2016-09-23
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 23 września 2016

Czyta się tak samo dobrze, jak część pierwszą. Teraz akcja dzieje się nie tylko w Krakowie ale również w Paryżu. Bardzo lubię czytać o silnych kobietach, przełamujących schematy, wyprzedzających swoją epokę, inteligentnych i wrażliwych. Lubię sagi rodzinne, szczególnie takie z dobrą historią w tle. Lubię i już! :) Polecam.

Biblioteczka Rudej | 2016-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2016

Nie ma sprawiedliwości na tym świecie:( no jak można w takimi momencie przerwać książkę?to powinno być karalne!!!
Drugą część jeszcze lepsza od pierwszej.Tylko co dalej z Wiktoria???jak potoczą się jej dalsze losy??
Wrrr...

basik | 2016-03-12

Często się tak zdarza, ze pierwsza część sagi rodzinnej jest ciekawa, a potem jest już trochę gorzej.
Ale nie w tym wypadku.
Autorka znowu w sposób wciągający opowiada o dalszych losach Wiktorii, która w poszukiwaniu swojej miłości życia wyjeżdża do Paryża, żeby po kilku miesiącach dowiedzieć się, że on już ma żonę.Załamana , smutna, opuszczona popełnia błąd,owocem którego jest córeczka a ona prawie traci życie podczas porodu.
A potem los się do niej uśmiecha, bo poznaje mężczyznę, który okazuje miłość jej i córeczce.Ale wybucha wojna, on musi walczyć, a Wiktoria coraz częściej dostaje listy od Filipa.
Piękna i wzruszająca , pełna emocji i ciekawej fabuły,wciąga bez reszty i trudno się od niej oderwać. Czasami wydawało mi się, że jestem w samym środku akcji,że uczestniczę w życiu bohaterki, jako bliska jej osoba.
Tylko "Stulecie Winnych" zrobiło na mnie podobne wrażenie.Mam nadzieję, że pani Olejniczak, nie zakończy sagi na trzecim tomie, tylko pociągnie ją do czasów...

Gosia | 2016-05-17
Na półkach: Przeczytane, ROK 2016
Przeczytana: 17 maja 2016

Znana nam z I tomu Wiktoria wyrusza w podróż do Paryża, aby odszukać Filipa. Nawiązuje tam nowe znajomości i niestety zmuszona jest wrócić do domu. Zaczyna na nowo układać sobie życie i wtedy wybucha wojna...
Z utęsknieniem czekam na 3 tom serii :)

Madi | 2016-10-22
Przeczytana: 22 października 2016

Cudowne ,dalsze losy Wiktorii i jej bliskich tak samo ciekawe jak pierwsza część.
Na początku przenosimy się wraz z Wiktorią do klimatycznego Paryża,gdzie jesteśmy świadkami niefortunnych wydarzeń z jej życia, wracamy razem na Grodzką, by tam śledzić dalsze jej losy,które pomału zaczynają się układać.
Jednak zakończenie daje dużo do myślenia.
Czy Wiktorii świat znów zostanie zburzony?
Koniecznie trzeba zabrać się za kolejną część.

książek: 1941
syla50 | 2018-05-16
Przeczytana: 16 maja 2018

Wiktoria rusza szukać swojej utraconej miłości. Czy to za sprawą klątwy rodzinnej, czy też pecha życie układa się inaczej, niż by tego sobie życzyła.
Bardzo mi się podobała druga część, a w szczególności drugi rozdział ponieważ akcja rozgrywa się w czasie I Wojny Światowej. Może tylko żałuję, że autorka bardziej nie rozwinęła tego wątku.
Polecam

Drugi tom sagi rodzinnej. Ksiazka wciaga tak samo jak czesc pierwsza. Odnajdujemy w niej dalsze losy Wiktorii, ktora walczy o szczescie swoje i corki Matyldy. Polecam, a ja zabieram sie za trzecia juz czesc 😊

Katula | 2016-01-28
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Rewelacyjna, jak w ocenie, tak samo smakowita jak pierwsza część.
Ciepła, choć pisana o czasach, w których dominującymi zdarzeniami był strach, głód, wojna....
Niesamowicie polubiłam Wiktorię, a właściwie polubiłam ją już w tomie pierwszym, a teraz utwierdziłam się w tej sympatii, choć momentami chciałabym móc nią potrząsnąć i uchronić.......

Zdecydowanie polecam