Menażeria ludzka

Tomasz

źródło okładki: materiały wydawcy

onika | 2018-05-12
Przeczytana: maj 2018

Specyficzne okazy zgromadziła Zapolska w swojej menażerii. W zasadzie jest to coś w rodzaju panoptikum, w którym autorka udostępnia widzowi-czytelnikowi pozornie niewarte uwagi postaci, by za chwilę tym swoim oszczędnym stylem, niczym cięciem skalpela, obnażyć całą zgniliznę i zakłamanie, jakie kryją się pod dobrodusznymi minkami i uperfumowanymi szmatkami. Pisarka jest specjalistką od wyciągania na światło dzienne mieszczańskich brudów i słabości. Zachowuje przy tym doskonale beznamiętną narrację, jakby nic już jej nie było w stanie zadziwić, czy oburzyć. Tym mocniej opowiadania te uderzają w czytającego. Koło takiego uwypuklenia przemocy w białych rękawiczkach, takiego portretu upodlenia i wykorzystywania słabszych trudno przejść obojętnie. Dla mnie lektura „Menażerii ludzkiej” była momentami bardzo ciężka. Zapolska jest w tej wiwisekcji grzechów powszednich doskonałą spadkobierczynią pozytywistycznych tradycji pisarskich. I choć daleko jej do brutalności, jaką często zalewają...

Kachusek | 2016-11-04
Przeczytana: 02 listopada 2016

Opowiadania pełne smutku, wytykające ludzkie wady i słabości. Dużo tam goryczy, żalu i ironicznego spojrzenia na pychę, zdradę, złość czy zazdrość. Przykre, ale niestety dość często spotykane ludzkie zachowania.. Dla mnie ciężka lektura, bo mimo wszystko szukam w ludziach tego, co dobre.

Sicurano_Gulleborga | 2016-09-02

Sięgnąłem po nią z ciekawości i chęci poznania bardziej twórczości G. Zapolskiej
Książka składa się z niepowiązanych fabularnie opowieści. Nie jest to dzieło wysokich lotów, raczej luźny zbiór krytycznych, ewidentnie prześmiewczych historii. Losy bohaterów według mnie bardzo dramatyczne, szczególnie w "koźle ofiarnym".
"Menażerię ludzką" czyta się szybko, nie ma opcji, żeby przeoczyć jakiś wątek.