Okładka książki Żabusia

Universitas, Kraków
8324200967
typ
papier
6.43 (122 ocen i 3 opinie)

Opis książki

Za temat dramatu autorka obrała krytykę tzw. mieszczańskiej moralności, opartej na pozorach, obłudzie, zakłamaniu.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników

Moim zdaniem 'Żabusia' to dobry dramat Zapolskiej. Pojawia się ulubiony temat autorki, czyli obłuda filistrów, ale daleko jej do 'Moralności pani Dulskiej', niestety... I to zakończenie - historia tak dobrze skonstruowana, a sam koniec wpisany na siłę, aby mieć odpowiedni efekt. To mnie najbardziej zawiodło, czyli brak wyraźnego ciągu przyczynowo-skutkowego. Chyba Zapolska spoczęła na laurach po sukcesie Dulskiej.

Kasztan | 2011-07-07
Przeczytana: 05 lipca 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ten malutki dramat bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Jest dobrze napisany, czyta się go lekko, pojawia się humor i napięcie. Zestawienie dwóch przeciwieństw: Żabusi, hedonistki, która nie martwi się zbytnio moralnością swojego postępowania i Marii - idealistki kierującej się sumieniem, gardzącej obłudą.
Zapolska stawia nam odwieczne pytanie: co ma większą wartość - szczęście czy poznanie prawdy?
Jeżeli wybierzecie szczęście - to będzie dla Was całkiem śmieszna komedia o ciapowatym mężu i jego sprytnej żonie.
Jeżeli prawdę - przeczytacie tragedię z bardzo gorzkim morałem, wypowiedzianym przez Marię: "Pójdę się nauczyć kłamać! - to i mnie będzie wesoło...".

Kasia | 2011-03-29
Przeczytana: 29 marca 2011

Lubię książki, w których bohaterowie wzbudzają skrajne emocje. I tutaj można skrajnych emocji doświadczyć. Tytułowa Żabusia wkurzała mnie niemiłosiernie, miałam ochotę ją walnąć w łeb i wywalić z domu. Bartnicki to łatwowierna sierota, która nie potrafi dostrzec tego, że żona go zdradza. Najbardziej mi przypadła do gustu Maria.

Czasem zastanawiam się, dlaczego w kanonie lektur znajdują się książki, które są nie do przeczytania. A taka książka pozostaje w cieniu i młodzież w ogóle nie wie o jej istnieniu.

Nadia | 2014-07-10
zosia_bm | 2014-07-10