Okładka książki Żabusia

Universitas, Kraków
8324200967
typ
papier
6,43 (126 ocen i 4 opinie)

Opis książki

Za temat dramatu autorka obrała krytykę tzw. mieszczańskiej moralności, opartej na pozorach, obłudzie, zakłamaniu.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników

Po przeczytaniu "Moralności pani Dulskiej", poszedłem za ciosem i zabrałem się za "Żabusię". Tak samo jak w pierwszym dramacie dostałem dużo humoru oraz piaskiem po oczach. Mocna przygana mieszczańskich przywar, wyraziste postacie ( Bartnickim chciałem potrząsnąć aby przejrzał na oczy, a główną bohaterkę posłać do wszystkich diabłów jednocześnie podziwiając jej bezczelność) sprawiają, że to dobry dramat. Spodziewałem się innego zakończenia ale nie jestem rozczarowany.

Moim zdaniem 'Żabusia' to dobry dramat Zapolskiej. Pojawia się ulubiony temat autorki, czyli obłuda filistrów, ale daleko jej do 'Moralności pani Dulskiej', niestety... I to zakończenie - historia tak dobrze skonstruowana, a sam koniec wpisany na siłę, aby mieć odpowiedni efekt. To mnie najbardziej zawiodło, czyli brak wyraźnego ciągu przyczynowo-skutkowego. Chyba Zapolska spoczęła na laurach po sukcesie Dulskiej.

Kasztan | 2011-07-07
Przeczytana: 05 lipca 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ten malutki dramat bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Jest dobrze napisany, czyta się go lekko, pojawia się humor i napięcie. Zestawienie dwóch przeciwieństw: Żabusi, hedonistki, która nie martwi się zbytnio moralnością swojego postępowania i Marii - idealistki kierującej się sumieniem, gardzącej obłudą.
Zapolska stawia nam odwieczne pytanie: co ma większą wartość - szczęście czy poznanie prawdy?
Jeżeli wybierzecie szczęście - to będzie dla Was całkiem śmieszna komedia o ciapowatym mężu i jego sprytnej żonie.
Jeżeli prawdę - przeczytacie tragedię z bardzo gorzkim morałem, wypowiedzianym przez Marię: "Pójdę się nauczyć kłamać! - to i mnie będzie wesoło...".

Kasia | 2011-03-29
Przeczytana: 29 marca 2011

Lubię książki, w których bohaterowie wzbudzają skrajne emocje. I tutaj można skrajnych emocji doświadczyć. Tytułowa Żabusia wkurzała mnie niemiłosiernie, miałam ochotę ją walnąć w łeb i wywalić z domu. Bartnicki to łatwowierna sierota, która nie potrafi dostrzec tego, że żona go zdradza. Najbardziej mi przypadła do gustu Maria.

Czasem zastanawiam się, dlaczego w kanonie lektur znajdują się książki, które są nie do przeczytania. A taka książka pozostaje w cieniu i młodzież w ogóle nie wie o jej istnieniu.

whereveriam | 2014-09-18

Kalendarium literackie
  • Ena Lucia Portela
    42. rocznica
    urodzin
    Ćwiczyła na przyszłość, żeby jak najlepiej wykonywać zawód, który wybrała. - Aktorka? - zapytała Yadelis. - Tajna agentka? - zapytałam ja. Nie, nic z tych rzeczy. Aktorki i tajne agentki odtwarzają scenariusze napisane przez innych. Ona chciała tworzyć swoje własne scenariusze, snuć swoje własne kła... pokaż więcej
  • Eleanor Hodgeman Porter
    146. rocznica
    urodzin
    Widzisz, chciałam mieć lalkę i tatuś o nią poprosił, ale kiedy nadesłano zebrane dary, nie było w nich ani jednej lalki, tylko małe, drewniane inwalidzkie kule. I wtedy to się zaczęło.[...] Należy we wszystkim zawsze dojrzeć jakąś dobrą stronę i cieszyć się z niej, obojętnie jaką. I graliśmy w to od... pokaż więcej
  • Tomasz Lew Leśniak
    37. rocznica
  • Brandon Sanderson
    39. rocznica
    urodzin
    Życie ponad śmiercią. Siła ponad słabością. Podróż ponad celem.
  • Jean-Louis Fournier
    76. rocznica
    urodzin
    Nie ma nic trudniejszego, jak zrobić coś, co jest niepodobne do niczego.
  • Paolo Giordano
    32. rocznica
    urodzin
    Już się nauczył, że wyborów dokonuje się w kilka sekund, a ich skutków doświadcza się przez resztę życia.
  • Richard Hammond
    45. rocznica
  • Jean Genet
    104. rocznica
    urodzin
    Ciotki to wielkie immoralistki.
  • Emily Jane Brontë
    166. rocznica
  • Virginia Cleo Andrews
    28. rocznica
    śmierci
    Miłość nie zawsze przychodzi, kiedy się tego chce. Czasami się po prostu przydarza mimo naszej woli".
  • Frans Gunnar Bengtsson
    60. rocznica
    śmierci
    Dać mężczyźnie miecz, to jak dać kobiecie zwierciadło. Nie mają już wtedy oczu dla niczego innego.
  • Ned Vizzini
    1. rocznica
    śmierci
    - Jeśli teraz wyjdziecie, Gilliam pozwoli wam dołączyć do załogi, ahoj! Przeżyjecie wspaniałe morskie przygody!
    - Przygody? - krzyknął Brendan. - Przestrzeliłeś mi ucho, koleś!
    - Wybacz - powiedział Gilliam. - Jeśli to jakieś pocieszenie, w zeszłym roku straciłem pośladek!

Znajdź nas na Facebooku