Żabusia

Seria: Klasyka Mniej Znana
Wydawnictwo: Universitas
8324200967

Za temat dramatu autorka obrała krytykę tzw. mieszczańskiej moralności, opartej na pozorach, obłudzie, zakłamaniu.

• Pierwsza przychodzi miłość
  • Magisterium II: Miedziana rękawica
  • Twoim śladem
  • Przepisy na miłość i zbrodnię
  • Czarne liście
  • Niebezpieczne kłamstwa
  • Koniec warty
  • Ojciec '44
  • Mity i zgrzyty
  • Raz na zawsze
  • Piękny sekret
  • Przekonaj mnie, że to ty
  • Kobiety w kąpieli

7,23 (30 ocen i opinii)
Twoim śladem
A. Meredith Walters

7,75 (32 ocen i opinii)
Przepisy na miłość i zbrodnię
Sally Andrew

7 (20 ocen i opinii)
Piękny sekret
Christina Lauren

6,78 (208 ocen i opinii)
Przekonaj mnie, że to ty
Anna Karpińska

7,33 (3 ocen i opinii)
Kobiety w kąpieli
Tie Ning

7,31 (13 ocen i opinii)
Dziewczyna z Bostonu
Anita Diamant

7 (2 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

7,55 (22 ocen i opinii)
Aż po grób
Sara Shepard

7,63 (115 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+

Po przeczytaniu "Moralności pani Dulskiej", poszedłem za ciosem i zabrałem się za "Żabusię". Tak samo jak w pierwszym dramacie dostałem dużo humoru oraz piaskiem po oczach. Mocna przygana mieszczańskich przywar, wyraziste postacie ( Bartnickim chciałem potrząsnąć aby przejrzał na oczy, a główną bohaterkę posłać do wszystkich diabłów jednocześnie podziwiając jej bezczelność) sprawiają, że to dobry dramat. Spodziewałem się innego zakończenia ale nie jestem rozczarowany.

książek: 1920

Moim zdaniem 'Żabusia' to dobry dramat Zapolskiej. Pojawia się ulubiony temat autorki, czyli obłuda filistrów, ale daleko jej do 'Moralności pani Dulskiej', niestety... I to zakończenie - historia tak dobrze skonstruowana, a sam koniec wpisany na siłę, aby mieć odpowiedni efekt. To mnie najbardziej zawiodło, czyli brak wyraźnego ciągu przyczynowo-skutkowego. Chyba Zapolska spoczęła na laurach po sukcesie Dulskiej.

Emsi | 2015-11-23
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 23 listopada 2015

"Pójdę nauczyć się kłamać, to i mnie będzie wesoło " - mówi Maria, chyba jedyna osoba dramatu obdarzona kręgosłupem moralnym i rozumem. Chciała pozwolić prawdzie wygrać, jednak w konfrontacji z towarzystwem, które żyje w obłudzie, jej szlachetne pobudki zostały zmiażdżone.
Skoro wszystkim jest dobrze żyć w zakłamaniu, to po cóż to zmieniać? To takie życiowe, że płytcy ludzie są szczęśliwi żyjąc swym wstrętnym życiem, a ludzie prawi cierpią przez ich błędy.

Kasia | 2011-03-29
Przeczytana: 29 marca 2011

Lubię książki, w których bohaterowie wzbudzają skrajne emocje. I tutaj można skrajnych emocji doświadczyć. Tytułowa Żabusia wkurzała mnie niemiłosiernie, miałam ochotę ją walnąć w łeb i wywalić z domu. Bartnicki to łatwowierna sierota, która nie potrafi dostrzec tego, że żona go zdradza. Najbardziej mi przypadła do gustu Maria.

Czasem zastanawiam się, dlaczego w kanonie lektur znajdują się książki, które są nie do przeczytania. A taka książka pozostaje w cieniu i młodzież w ogóle nie wie o jej istnieniu.

Kasztan | 2011-07-07
Przeczytana: 05 lipca 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ten malutki dramat bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Jest dobrze napisany, czyta się go lekko, pojawia się humor i napięcie. Zestawienie dwóch przeciwieństw: Żabusi, hedonistki, która nie martwi się zbytnio moralnością swojego postępowania i Marii - idealistki kierującej się sumieniem, gardzącej obłudą.
Zapolska stawia nam odwieczne pytanie: co ma większą wartość - szczęście czy poznanie prawdy?
Jeżeli wybierzecie szczęście - to będzie dla Was całkiem śmieszna komedia o ciapowatym mężu i jego sprytnej żonie.
Jeżeli prawdę - przeczytacie tragedię z bardzo gorzkim morałem, wypowiedzianym przez Marię: "Pójdę się nauczyć kłamać! - to i mnie będzie wesoło...".

olaf2009 | 2015-09-16
Przeczytana: 11 września 2015