Graceling

Okładka książki Graceling Kristin Cashore
Okładka książki Graceling
Kristin Cashore Wydawnictwo: Harcourt Cykl: Siedem królestw (tom 1) fantasy, science fiction
Siedem królestw (tom 1)
Graceling
Harcourt
2008-01-01
2008-01-01
9780152063962

Książka była spoko, trzymała w napięciu i podobał mi się sposób pisania autorki. Jedyny problem to wątek romantyczny można było odpuścić nie był potrzebny - zbyt szczegółowo (dla mnie) jeśli kogoś jara fantazy z elementami romantycznymi to spoko.
Wrócę po następne części :) polecam książkę dla każdego jto potrzebuje odsapnąć.

🍃 🍂 Jeszcze jakiś czas temu, gdyby ktoś mi powiedział, że w obecnym roku będę zaczytywać się w fantasy zwyczajnie zaśmiałabym się w głos. Przez kilka grubych lat w swoim życiu byłam święcie przekonana, że wyrosłam, znudziło mi się, że już nic nowego tam nie znajdę — a tutaj od praktycznego początku na kawce zaskakuje się raz za razem. Bo właśnie czytam fantastykę i to robię to dosyć często a co najlepsze? A no to, że świetnie się przy tym bawię. Obecnie wychodzę z przekonania, że im bardziej rozrośnięty świat, im więcej różnorodnych perspektyw mogę w nim spotkać — tym po prostu lepiej.

🍃 🍂 Tak udało mi się trafić na; Wybrańców (pierwszy tom cyklu siedem królestw) autorstwa Kristin Cashore - wiem wprawdzie, że jestem spory kawałek za resztą internetu, który już dawno zachwycał się tą książką, ale pozwólcie, że przypomnę wam o niej, a jeżeli trafią się tacy jak ja którzy wcześniej o niej nie słyszeli to jezu... jeżu święty macie co nadrabiać!

🍃 🍂 Historia rozpoczyna się nieco standardowo dla młodzieżówek tego gatunku. Mamy Kastę młodziutką piękną dziewczynę, która musi sobie radzić w brutalnym świecie. Jak każdy człowiek ma swoje wady i zalety. Jedną z największych jej zalet jest fakt, że dziewczyna dysponuje darem (umiejętnością, która niestety a może i stety?) w samej bohaterce budzi obrzydzenie. A wiecie o co chodzi? Nasza bohaterka ma smykałkę do zabijania innych. Baaa nie tyle smykałkę co niesamowite predyspozycje do odbierania życia innym — ten fakt sprawia, iż z rozkazu jednego z władcy siedmiu królestw dziewczyna zmuszona jest piastować rolę królewskiej zabójczyni. Niestety jej frustracja cały czas niesamowicie narasta co doprowadza do faktu że Kasta w końcu postanawia powiedzieć stanowcze nie - wskutek tego zakłada tajną radę, której głównym celem ma być walka z tyranią.

🍂 Jakby życie bohaterki nie było już wystarczająco skąplikowane pewnego dnia nasza królewska morderczyni spotyka Po, księcia, który niestety obdarzony jest w identyczny sposób jak ona sama. Początkowo chłopak wydaje się dziewczynie wrogiem, ciężarem i osobą, której w ogóle nie chciałaby mieć nigdy nic wspólnego. Lecz o dziwo z biegiem czasu ta dwójka zbliża się ku sobie i tak od przyjaźni przejdą do czegoś dużo bardziej poważniejszego. Cała ta mieszanka wydarzeń doprowadza do tego, że dziewczyna jeszcze bardziej kwestionuje otaczający ją świat co doprowadzi do odkrycia pewnej tajemnicy.. a to dopiero przewróci wszystko co zna Kasta do góry nogami.

🍃 🍂 Jak ja się tu wybornie bawiłam! Absolutnie zakochałam się w każdej postaci z tej historii. Bowiem każdy tutaj ma swoje poglądy, których myśli nie sprzeda od byle pretekstu i pragnie bronić. Kolejnym plusem z pewnością jest konstrukcja powieści. Zwroty akcji są płynne, sprawiają, że książka brzmi naturalnie a jednocześnie nie ciągnie się za mocno. Być może ta historia nie przewróciła mi życia do góry nogami, ale ta rozrywka była przednia - z ogromną przyjemnością polecam to każdemu kto chociaż raz myślał o tym że kocha fantasy. A sama z chęcią zagłębię się dalej w uniwersum siedmiu królestw. Bo coś mi się wydaje ze jest tu jeszcze naprawdę wiele do odkrycia.

Bardzo lubię postacie w tej książce. Są konkretne, zdecydowane, mają swoje poglądy i nie boją się o nich mówić. Katsa jest młodą kobietą, która nie chce zostać zamknięta w określone ramy. Po jest konkretny i wyrozumiały. Bitterblue, mimo młodego wieku, jest rozsądna i zawzięta. A to tylko główni bohaterowie. Przyjemne jest też to, że całość nie rozwleka się niepotrzebnie. Są pewne odhaczone punkty w historii, zwroty akcji, bohaterowie praktycznie ciągle są w ruchu. To daje poczucie płynności. Może książka nie trafia na półkę moich ulubionych ale naprawdę doceniam tę historię.

Postacie z kartonu, fabuła wymyślana na bieżąco, świat zrobiony przez jakiś generator
Po prostu kiepska książka, zero satysfakcji z lektury
Jedyne co to mogę pochwalić to ten motyw z pierścieniami

Po prostu kiepska książka, zero satysfakcji z lektury
Jedyne co to mogę pochwalić to ten motyw z pierścieniami

Początek mnie średnio wciągnął nie mogłam sie połapać kto, co, gdzie, ale później jak już wpadłam w fabułę to prawie na jednym tchu to przeczytałam <3
Ma taki przygodowy klimat dużo sie dzieje, bardzo długa podróż przebywamy z Katsą wątek romantyczny był na prawdę słodki i zabawny, na końcu aż smutny mimo że skończyło się dobrze!
Pare razy aż musiałam przerwać żeby przemyśleć niektóre zwroty akcji i sceny, żeby to wszystko sobie poukładać (ale bardzo fajne).

Mamy love dramę, dość zabawną zwłaszcza, że Katsa trochę nie ogarnia emocji ludzi
Mamy jedną scenę zbliżenia opisaną bardzo romantycznie, aż musiałam ją dwa razy przeczytać, bo już tak nas autorka przetrzymała z tym.. xd
Mamy też wątek (spoiler) prawdopodobnie molestowania, przynajmniej wg moich przemyśleń, bo nie było to dopowiedziane..

No ale ogólnie bardzo przyjemna przygodówka/romansik, miała trochę klimat "Igrzysk Śmierci" moim zdaniem.
Polecam

Pare razy aż musiałam przerwać żeby...

Bardzo ciekawa, lekko i przyjemnie się czyta, wciągająca akcja i bohaterowie, których bardzo polubiłam i mocno im dopingowałam. Już sięgam po kolejny tom, mam nadzieję, że będzie tak samo ciekawy pomimo, że podobno nie jest to kontynuacja.

Zaczynając ją czytać, myślałam, że ta historia ma 4 tomy - niestety kolejne 3 to inne historie osadzone w tym samym świecie. Ta opowieść była wciągająca, ale zdecydowanie za krótka! Czuję tu mocno niewykorzystany potencjał. Bardzo przypominała mi serię Szklany Tron, ale czegoś mi tu zabrakło. Może właśnie takiego "skomplikowania". Mimo wszystko warto.

Książka przedstawia historię siedemnastoletniej dziewczyny, która posiada pewien dar. Pewnego dnia spotyka księcia sąsiedniego królestwa, który w pewnym sensie odwraca jej życie do góry nogami i pomaga uwolnić się jej spod rozkazów władcy. Razem z księciem wyrusza na wyprawę mającą na celu odkrycie kto porwał jego dziadka. W pewnym momencie wyprawy odkrywają straszną tajemnicę, która może zagrozić wszystkim królestwom. Czy bohaterom uda się uratować królestwa? Tego dowiecie się z lektury książki.
Wybrańcy napisani są przyjemnym językiem, dzięki czemu czytało mi się ich bardzo szybko. Bohaterowie są świetnie wykreowani przez co szybko się do nich przywiązałam. W ujęciu całościowym książka wypada świetnie, dlatego moja ocena to 8/10 i już nie mogę doczekać się kolejnych tomów, które czekają na moich półkach.

Ja czytałam z inną okładką, która ma piękny malunek twarzy bohaterki <3

Pamiętam jak w młodym wieku, czytając ją, moje serce biło jak podczas zakochiwania się, czułam się jakbym oddychała przez ten świat, bohaterka była dla mnie niczym siostra💜

Historia wyszła w roku 2011, a przeczytałam ją w około 2013 roku? To była jedna z moich pierwszych książek. Dużo mnie ta historia nauczyła. Bohaterka wiele przecierpiała, była wykorzystywana, nie mogła nikomu ufać, była poważna.. aż do momentu gdy nie spotkała pięknego księcia który obdarzył ją miłością na jaki zasługiwała i młodą księżniczkę którą trzeba było uratować z rąk psychopatycznego króla ojca, który władał umysłami. Katsa znalazła cel w życiu i nie była typem kobiety która zamierza się łatwo poddać i manipulować nią jak marionetką.

Seria "Siedem Królestw" to świat magii, opowiada o bohaterach którzy rodzą się z dwojgiem oczu o różnym kolorze. Tacy ludzie mają "przydatne" wręcz umiejętności, niestety wykorzystywane przez królów. Jeśli jednak umiejętności się im nie przydadzą, są odsyłani z powrotem do domów. Katsa ma jedno oko niebieskie, a jedno zielone. Tacy jak ona są nazywani "Obdarzeńcami". Niestety jej umiejętności nigdy nie budziły sympatii, dlatego jest nie ufna w stosunku do innych i nigdy nie miała przyjaciół.

Historia jest przepiękna, a w tej książce co mam, kartki są pięknie ozdobione. Naprawdę przyjemnie się czyta. Moja duszyczka jakby urodziła się w tym świecie, tak jak Julia z Dotyku Julii, tak i Katsa jest dla mnie jak siostra.

Proszę, możecie rozpromować dla mnie tę książkę🥺 aby jak najwięcej ludzi sięgnęło po tę serię aby tłumaczenie każdej części się dokonało! To moje marzenie♥️ niech autorka dokończy swoją historię! Niech świat o niej usłyszy! Historia się ciągle w kolejnych tomach! Mogłabym przysiąc że mogliby nawet serial o tej historii stworzyć❤️😭

Ja czytałam z inną okładką, która ma piękny malunek twarzy bohaterki <3