Wybrańcy

Tłumaczenie: Krystyna Chodorowska
Cykl: Siedem królestw (tom 1)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Graceling
Siedem Królestw, Katsa
Łukasz

W Estillu, podobnie jak w pozostałych królestwach, prawo wymuszało przekazywanie Obdarzeńców pod opiekę władcy. Dziecko, którego oczy przybrały dwa różne kolory – kilka tygodni, miesięcy, a najpóźniej kilka lat po narodzinach – wysyłano na dwór, gdzie wychowywały je opiekunki. Jeśli Dar okazywał się użyteczny, król przyjmował dziecko na służbę. Jeśli nie, odsyłano je do domu. Katsa od...

Katsa od dzieciństwa ujawnia niezwykłe zdolności budzące w innych niechęć i lęk. Na dodatek despotyczny władca bez skrupułów wykorzystuje jej Dar do swoich celów.
Czy dziewczyna znajdzie sposób, aby odzyskać kontrolę nad swoim życiem i wypowiedzieć posłuszeństwo królowi? W jej świecie trudno o godnych zaufania sprzymierzeńców... Czy pozostanie w swej walce osamotniona?
Jedno jest pewne: musi się zmierzyć ze śmiertelnie niebezpiecznym przeciwnikiem...

Olśniewający debiut Cashore ustawił poprzeczkę niezwykle wysoko.
"Publishers Weekly"

źródło opisu: Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2011

źródło okładki: http://www.nk.com.pl

TINA1912 | 2015-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2015

Bardzo ciekawa, przygodowa książka.
Katsa jest zabójczynią, obdarzoną Darem zabijania. Służy na dworze króla Randy i zabija na jego rozkazy. W końcu jednak sprzeciwia się jego rozkazom i opuszcza zamek. Co los zgotuje dziewczynie? Przekonajcie się sami ;)
Mnie książka przypadła do gustu. Pełna akcji, przygód i nie zabraknie w niej nawet miłości. Trochę mnie rozczarowało zakończenie, ale mimo to polecam!
Postacie 8/10
Język 8/10
Okładka 6/10
Akcja 9/10

Rachel3 | 2016-01-11

Motyw niechętnej zabójczyni znów atakuje! (ach, jakże ja go nie znoszę... Ale da się, owszem da się, dobrze go rozegrać, tylko wymaga to mniej jojczenia nad swoim losem u danej bohaterki.)

A tak poważnie, to czytałam to dobre kilka lat temu i poza tym jednym faktem niewiele pamiętam. No, jeszcze tendencje feministyczne.

Kolejna z pozycji poniewczasie przenoszonych z innego portalu literackiego, z którego korzystałam w gimnazjum...

Carline | 2012-01-12
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 11 stycznia 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czytając "Wybrańców" wchodzimy w świat, w krainę, którą rządzi siedem królestw. W każdym z nich włada potężny, nieprzewidywalny i często okrutny władca. Każdy z nich pragnie być najbogatszy, mieć najwięcej poddanych i największe pola ziemi. Aby to zdobyć jeden z nich - Randa - król Middlany wykorzystuje Obdarzonych. Osoby o różnokolorowych oczach, które mają Dar. Jedni z nich są przydatni: posiadają Dar walki, czytają w myślach, są szybcy niczym dzikie koty, a inni nie, którzy mogą się jedynie poszczycić umiejętnością pływania, czy połykania kamieni.

Na dworze królewskim, gdzie włada Randa, spotykamy osiemnastoletnią dziewczynę o imieniu Katsa. Ma Dar, który bezwstydnie wykorzystuje jej władca. Dar zabijania, który często jej ciąży, bo jest zmuszony wykonywać rzeczy, na które nie ma ochoty. Katsa, jak każdy z Obdarzonych posiada dwukolorowe oczy. W jej przypadku jedno jest niebieskie, a drugie zielone. Będąc kilkulatką przez przypadek zabiła swojego kuzyna. Jednym skinieniem...

Agata | 2015-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2015

Ta książka wydaje się na pierwszy rzut oka,jakąś lekką i przyjemną młodzieżówką. Ale tak nie jest.W tym świecie dzieci po jakimś czasie mogą zmienić barwę jednego oka i tym samym zostać obdarowane jakimś specjalnym darem - nazywane są wtedy obdarzeńcami . Obdarzone dzieci w większości królestw mają być przekazane władcy ,wychowywać się u niego ,nauczyć się panować nad darem ,a gdy król uzna je za przydatne - służyć mu .Główną bohaterką jest Katsa - siostrzenica króla Randy - władcy jednego z siedmiu królestw. Została obdarzona darem walki i na zlecenie wuja wykonuje egzekucje i wymierza kary tym,którzy narażą się władcy. Książka jest o wiele poważniejsza,niż myślimy patrząc na okładkę.Mocno wciągnęła mnie w swój świat i często zaskakiwała.

Break | 2014-03-15
Przeczytana: 15 marca 2014

Ostatnio czytam w większości fantasy albo antyutopie. Sama nie wiem dlaczego tak się dzieje. Ale nie zamierzam narzekać z tego powodu.
Jedynie przyznam, że nieważne, czy to była trylogia "Legenda" Marie Lu czy też seria Kristin Cashore "Siedem Królestw"-na początku nie byłam zbyt przekonana co do tych pozycji. Dopiero gdy zagłębiłam się w lekturę to odkryłam, że nie mogę oderwać się od tych książek.

"Wybrańcy" nie porwali mnie od pierwszej strony. Nie poczułam jakiejś przemożnej siły, której nie mogłabym się oprzeć. A mimo to cieszę się, że dane mi było poznać pierwszy tom serii. Teraz, gdy zakończyłam lekturę, mogę z ręką na sercu powiedzieć, że książka mnie wciągnęła.
Pierwszych kilka rozdziałów zastanawiałam się o co w ogóle chodzi w tej książce? Czytałam i zachodziłam w głowę: kiedy akcja wreszcie przyspieszy? I cierpliwie brnęłam do przodu.

Na uwagę zasługuje świat jaki wykreowała autorka-na oko to średniowiecze, a smaku dodają niezwykłe moce, jakie mogą posiąść niektórzy...

Co jedynie mogę powiedzieć? Kto by się spodziewał, że w tej książce zawartych jest tyle... emocji. Przecież to tylko jakieś pięćset stron tekstu w okładce. Katsa podoba mi się jako osoba, tylko ze względu na to, że podoba się Po. Wiem, bez sensu. Po prostu uważam, że tak wspaniały człowiek (ohohohoh) nie może zakochać się w jakiejś podrzędnej dziewczynce, prawda? W końcu to książę [Tu wstaw jego prawdziwe imię i nazwisko oraz królestwo]. Końcówka totalnie mnie zawiodła. Spodziewałam się trochę innego hepi endu niż ten który był. Ten mój podoba mi się bardziej. (Chyba sobie dopiszę...) O ile dobrze się orientuje jest druga część. MUSZĘ ją przeczytać. Pomysł w różnokolorowymi oczami jest świetny. Naprawdę podziwiam autorkę. Już nie mogę się doczekać Dyskusyjnego Klubu Książki. Coś czuję, że łatwo mnie nie uciszą.

Opinia na blogu: http://papierowemiasta.blogspot.com/2013/06/001-wybrancy-kristin-cashore.html

radomir | 2014-02-15
Przeczytana: 13 lutego 2014

Po kilku pierwszych stronach miałem ochotę oddać tę książkę. Główna bohaterka zachowuje się jak Steven Seagal w spódnicy - wdziera się na zamek i tłucze wszystkich dokoła. W dodatku jest to Dar, a obdarzonych takim czy innym darem jest cała grupa - jak to było z wampirami w "Zmierzchu". Postanowiłem jednak przeczytać jeszcze kawałek - może to dzięki czcionce czyta się tę powieść bardzo przyjemnie - i nie żałuję, że doczytałem ją do końca. Co mi się podobało? Elementy konspiracji, otwarty bunt przeciwko okrutnemu władcy, podróż i poszukiwania królowej i jej córki oraz powrót do zamku księcia Po. I ten nieoczekiwany zwrot akcji, gdy Katsa i Bitterblue docierają na miejsce - zupełnie nie tego się spodziewałem. Pani Cashore pokazuje, że potrafi zaskoczyć czytelnika. Podobnie jest zresztą później, gdy dwójka głównych bohaterów spotyka się ponownie. Jednym słowem jest to bardzo dobra powieść.

Ixina | 2013-08-27
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane

Zachwycać to ja się nad tym dziełem nie będę. Zamiast tego zamieszczę krótki techniczny opis.

ŚWIAT PRZEDSTAWIONY
Kiepski. Jakieś królestwa, jednego od drugiego nie rozróżniam, jacyś królowie, nawet ich nie zauważyłam. Zwrócę jeszcze uwagę na sposób, w jaki poinformowano czytelnika o wszystkich królestwach – nudna, długa encyklopedyczna notka, skutecznie mieszająca czytelnikowi wszystkie nazwy w głowie, opisująca fakty, ale nie pokazująca ich. Tak oto mieliśmy uwierzyć narratorowi we wszystko na słowo, i może dlatego ten świat mnie nie przekonał.
Dzieci o oczach różnych kolorów to ciekawy pomysł, ale na całą książkę – za mało.

AKCJA
Na początku mnie wciągnęła, choć Katsie za łatwo przychodziła walka. A potem jakoś tak zaczęła nudzić, zakończenie też dosyć przypadkowe i nie zapada w pamięć. Niby mamy tu trochę tajemnic, ale klimatu ani trochę.

BOHATEROWIE
Nikogo nie zapamiętałam, z wyjątkiem Katsy, która wykonuje egzekucje dla niesprawiedliwego króla, potajemnie działa wraz z...

Magdalena-cherry | 2014-07-09
Przeczytana: 08 lipca 2014

Czytając tył książki nie byłam do niej przekonana ale zmusiłam się do przeczytania pierwszej strony i od tego momentu nie żałuję. Spędziłam z naszą silną, niezmordowaną bohaterką naprawdę miłe chwile, a nawet minimalne momenty zgrozy ;) Książka fajna już z niecierpliwością czekam na drugi tom bo jestem ciekawa co tam autorka dalej nam wymyśli.
Jeśli mogę coś dodać jeszcze- to dziwi minie fakt ten ,że było o niej tak cicho tj. o książce. Bo przypadkowo ja znalazłam.

kwiatek29 | 2011-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2011

Wciągająca fabuła,ciekawi bohaterowie.Czyta się szybko,polecam.