Allegro - kampania grudzień kat. fantastyka

Wybrańcy

Tłumaczenie: Krystyna Chodorowska
Cykl: Siedem królestw (tom 1)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Graceling
Siedem Królestw, Katsa
Łukasz

W Estillu, podobnie jak w pozostałych królestwach, prawo wymuszało przekazywanie Obdarzeńców pod opiekę władcy. Dziecko, którego oczy przybrały dwa różne kolory – kilka tygodni, miesięcy, a najpóźniej kilka lat po narodzinach – wysyłano na dwór, gdzie wychowywały je opiekunki. Jeśli Dar okazywał się użyteczny, król przyjmował dziecko na służbę. Jeśli nie, odsyłano je do domu. Katsa od...

Katsa od dzieciństwa ujawnia niezwykłe zdolności budzące w innych niechęć i lęk. Na dodatek despotyczny władca bez skrupułów wykorzystuje jej Dar do swoich celów.
Czy dziewczyna znajdzie sposób, aby odzyskać kontrolę nad swoim życiem i wypowiedzieć posłuszeństwo królowi? W jej świecie trudno o godnych zaufania sprzymierzeńców... Czy pozostanie w swej walce osamotniona?
Jedno jest pewne: musi się zmierzyć ze śmiertelnie niebezpiecznym przeciwnikiem...

Olśniewający debiut Cashore ustawił poprzeczkę niezwykle wysoko.
"Publishers Weekly"

źródło opisu: Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2011

źródło okładki: http://www.nk.com.pl

Opinie czytelników (1947)
TINA1912 | 2015-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2015

Bardzo ciekawa, przygodowa książka.
Katsa jest zabójczynią, obdarzoną Darem zabijania. Służy na dworze króla Randy i zabija na jego rozkazy. W końcu jednak sprzeciwia się jego rozkazom i opuszcza zamek. Co los zgotuje dziewczynie? Przekonajcie się sami ;)
Mnie książka przypadła do gustu. Pełna akcji, przygód i nie zabraknie w niej nawet miłości. Trochę mnie rozczarowało zakończenie, ale mimo to polecam!
Postacie 8/10
Język 8/10
Okładka 6/10
Akcja 9/10

Tycia | 2018-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2018

Na książkę trafiłam zupełnym przypadkiem w drzewie z książkami. Przyznam się, że oceniłam ją po okładce, zabrałam do domu i postanowiłam przeczytać.
Oto co otrzymałam:
- książkę prostą w odbiorze,
- historię jakich wiele - młoda dziewczyna się buntuje, młoda dziewczyna się zakochuje, młoda dziewczyna postanawia...
- ciekawy pomysł na wytłumaczenie "super mocy" niektórych postaci,
- prosty ale ładnie opisany świat.
Książka nie należy do tych które mnie zachwyciły ale czyta się ją szybko. Moim zdaniem dobra pozycja dla młodszych czytelników (a może lepiej czytelniczek ;P).

Carline | 2012-01-12
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 11 stycznia 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czytając "Wybrańców" wchodzimy w świat, w krainę, którą rządzi siedem królestw. W każdym z nich włada potężny, nieprzewidywalny i często okrutny władca. Każdy z nich pragnie być najbogatszy, mieć najwięcej poddanych i największe pola ziemi. Aby to zdobyć jeden z nich - Randa - król Middlany wykorzystuje Obdarzonych. Osoby o różnokolorowych oczach, które mają Dar. Jedni z nich są przydatni: posiadają Dar walki, czytają w myślach, są szybcy niczym dzikie koty, a inni nie, którzy mogą się jedynie poszczycić umiejętnością pływania, czy połykania kamieni.

Na dworze królewskim, gdzie włada Randa, spotykamy osiemnastoletnią dziewczynę o imieniu Katsa. Ma Dar, który bezwstydnie wykorzystuje jej władca. Dar zabijania, który często jej ciąży, bo jest zmuszony wykonywać rzeczy, na które nie ma ochoty. Katsa, jak każdy z Obdarzonych posiada dwukolorowe oczy. W jej przypadku jedno jest niebieskie, a drugie zielone. Będąc kilkulatką przez przypadek zabiła swojego kuzyna. Jednym skinieniem...

Rachel3 | 2016-01-11

Motyw niechętnej zabójczyni znów atakuje! (ach, jakże ja go nie znoszę... Ale da się, owszem da się, dobrze go rozegrać, tylko wymaga to mniej jojczenia nad swoim losem u danej bohaterki.)

A tak poważnie, to czytałam to dobre kilka lat temu i poza tym jednym faktem niewiele pamiętam. No, jeszcze tendencje feministyczne.

Kolejna z pozycji poniewczasie przenoszonych z innego portalu literackiego, z którego korzystałam w gimnazjum...

Break | 2014-03-15
Przeczytana: 15 marca 2014

Ostatnio czytam w większości fantasy albo antyutopie. Sama nie wiem dlaczego tak się dzieje. Ale nie zamierzam narzekać z tego powodu.
Jedynie przyznam, że nieważne, czy to była trylogia "Legenda" Marie Lu czy też seria Kristin Cashore "Siedem Królestw"-na początku nie byłam zbyt przekonana co do tych pozycji. Dopiero gdy zagłębiłam się w lekturę to odkryłam, że nie mogę oderwać się od tych książek.

"Wybrańcy" nie porwali mnie od pierwszej strony. Nie poczułam jakiejś przemożnej siły, której nie mogłabym się oprzeć. A mimo to cieszę się, że dane mi było poznać pierwszy tom serii. Teraz, gdy zakończyłam lekturę, mogę z ręką na sercu powiedzieć, że książka mnie wciągnęła.
Pierwszych kilka rozdziałów zastanawiałam się o co w ogóle chodzi w tej książce? Czytałam i zachodziłam w głowę: kiedy akcja wreszcie przyspieszy? I cierpliwie brnęłam do przodu.

Na uwagę zasługuje świat jaki wykreowała autorka-na oko to średniowiecze, a smaku dodają niezwykłe moce, jakie mogą posiąść niektórzy...

Agata | 2015-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2015

Ta książka wydaje się na pierwszy rzut oka,jakąś lekką i przyjemną młodzieżówką. Ale tak nie jest.W tym świecie dzieci po jakimś czasie mogą zmienić barwę jednego oka i tym samym zostać obdarowane jakimś specjalnym darem - nazywane są wtedy obdarzeńcami . Obdarzone dzieci w większości królestw mają być przekazane władcy ,wychowywać się u niego ,nauczyć się panować nad darem ,a gdy król uzna je za przydatne - służyć mu .Główną bohaterką jest Katsa - siostrzenica króla Randy - władcy jednego z siedmiu królestw. Została obdarzona darem walki i na zlecenie wuja wykonuje egzekucje i wymierza kary tym,którzy narażą się władcy. Książka jest o wiele poważniejsza,niż myślimy patrząc na okładkę.Mocno wciągnęła mnie w swój świat i często zaskakiwała.

Noah | 2018-10-22
Przeczytana: 22 października 2018

Czytałam "Wybrańców" wiele lat temu, była to też jedna z pierwszych książek, które przeczytałam po swojej dość długiej przerwie od czytania oraz jedną z pierwszych, które rozpoczęły życie mojej prywatnej biblioteczki, nie da się więc ukryć, że żywiłam do niej bardzo ciepłe uczucia mimo upływu lat, bowiem zawsze wspominałam ją jako książkę bardzo dobrą i gdy tylko spoglądałam na nią na półce w moim sercu robiło się ciepło, a miłe wspomnienia powracały.
Wreszcie po tylu latach postanowiłam przeczytać ją ponownie! Żeby sprawdzić, czy w tym momencie będzie podobała mi się tak samo jak kiedyś, czy wywoła te same odczucia, czy na pewno dobrze ją zapamiętałam, a może wręcz przeciwnie - może okaże się, że w tym momencie mnie zawiedzie, będzie irytowała i nie dam rady jej czytać.
Na szczęście nic z tych złych rzeczy nie miało miejsca - była taka, jaką ją zapamiętałam.
Jest to naprawdę bardzo dobra książka z gatunku fantasy. Co prawda schemat może nie jest zbyt oryginalny, ale mogę to...

Co jedynie mogę powiedzieć? Kto by się spodziewał, że w tej książce zawartych jest tyle... emocji. Przecież to tylko jakieś pięćset stron tekstu w okładce. Katsa podoba mi się jako osoba, tylko ze względu na to, że podoba się Po. Wiem, bez sensu. Po prostu uważam, że tak wspaniały człowiek (ohohohoh) nie może zakochać się w jakiejś podrzędnej dziewczynce, prawda? W końcu to książę [Tu wstaw jego prawdziwe imię i nazwisko oraz królestwo]. Końcówka totalnie mnie zawiodła. Spodziewałam się trochę innego hepi endu niż ten który był. Ten mój podoba mi się bardziej. (Chyba sobie dopiszę...) O ile dobrze się orientuje jest druga część. MUSZĘ ją przeczytać. Pomysł w różnokolorowymi oczami jest świetny. Naprawdę podziwiam autorkę. Już nie mogę się doczekać Dyskusyjnego Klubu Książki. Coś czuję, że łatwo mnie nie uciszą.

Opinia na blogu: http://papierowemiasta.blogspot.com/2013/06/001-wybrancy-kristin-cashore.html

radomir | 2014-02-15
Przeczytana: 13 lutego 2014

Po kilku pierwszych stronach miałem ochotę oddać tę książkę. Główna bohaterka zachowuje się jak Steven Seagal w spódnicy - wdziera się na zamek i tłucze wszystkich dokoła. W dodatku jest to Dar, a obdarzonych takim czy innym darem jest cała grupa - jak to było z wampirami w "Zmierzchu". Postanowiłem jednak przeczytać jeszcze kawałek - może to dzięki czcionce czyta się tę powieść bardzo przyjemnie - i nie żałuję, że doczytałem ją do końca. Co mi się podobało? Elementy konspiracji, otwarty bunt przeciwko okrutnemu władcy, podróż i poszukiwania królowej i jej córki oraz powrót do zamku księcia Po. I ten nieoczekiwany zwrot akcji, gdy Katsa i Bitterblue docierają na miejsce - zupełnie nie tego się spodziewałem. Pani Cashore pokazuje, że potrafi zaskoczyć czytelnika. Podobnie jest zresztą później, gdy dwójka głównych bohaterów spotyka się ponownie. Jednym słowem jest to bardzo dobra powieść.

Łędina | 2011-06-17
Przeczytana: 07 czerwca 2011

Nie, nie jest to książka o dzieciach zmuszanych do służby w wojsku. Wolę to uzasadnić, bo kilka osób, którym pokazałam książkę przed napisaniem tej recenzji, właśnie tak myślało. Książka nie opowiada również o magach, czego spodziewałam się ja. W zasadzie to okładka jest moim zdaniem bardzo myląca, co do treści książki. Na obrazku widzimy zakapturzoną dziewczynę w zielonej szacie o dwukolorowych oczach i coś w tym jest, jednak ubranie, które ma na sobie główna bohaterka wielu może kojarzyć się z magiem, magią lub runami, a przynajmniej tak było w moim przypadku. Powieść jednak w ogóle nie jest oparta na czarach, gdyż autorka postanowiła pójść w zupełnie innym kierunku. Zacznijmy jednak od początku. Kristin Cashore jak na razie opublikowała dwie książki tej serii z czego jedna już trafiła do naszych księgarni, a druga ma się pojawić już niebawem. Autorka na naszym polskim rynku jest nowa, jej książki nigdy nie były u nas publikowane, bo to w zasadzie jej pierwsze dzieła, a...

zobacz kolejne z 1937