Ti prendo e ti porto via

Okładka książki Ti prendo e ti porto via Niccolo Ammaniti
Okładka książki Ti prendo e ti porto via
Niccolo Ammaniti Wydawnictwo: Giulio Einaudi Editore literatura piękna
Giulio Einaudi Editore
2014-01-01
2014-01-01
włoski

Wrażliwy 12-latek i lowelas po 40-tce. Dzieli ich wszystko, łączy małe włoskie miasteczko, w którym pierwszy żyje a do którego drugi wraca po latach. Ich losy są główną osią książki, ale wątków pobocznych jest więcej. Na przemian smutno i śmiesznie - jak to w życiu.

To moja druga powieść Ammanitiego i ta rzeczywiście mnie można powiedzieć- urzekła. Czytając ją trudno powstrzymać się od parsknięcia śmiechem. Ale mimo wszystko to jest trochę śmiech przez łzy- łzy smutku nad niesprawiedliwością tego świata, gdzie pobłaża się nawet bandytom żeby mieć upragniony święty spokój a gniew spada na osoby które są spokojne ale ciche i przez to nie mogą się bronić... polecam

To książka o tym jak mimo tego, że żyjemy tuż obok siebie, możemy być różni. Do tego stopnia, że nigdy nie będziemy w stanie się porozumieć. Zawsze będziemy interpretować świat nie tak jak trzeba, a tylko tak jak potrafimy. I nigdy nie staniemy się tacy, jacy w głębi serca chcielibyśmy być, obserwując nasze otoczenie. Bardzo przekonująco zarysowane postaci i do bólu realistyczne interakcje między nimi. Wszystko to niesamowicie smutne, ale jednocześnie jakże, wciąż, prawdziwe.

niby o życiu w małym miasteczku ale z perspektywy nieźle skrzywionego obserwatora.

Ammaniti to podobno jeden z najlepszych pisarzy włoskich średniego pokolenia. Cóż, w tej książce tego nie widać. Powieść jest sprawnie napisana, celnie przedstawia obyczajowość Włochów, niestety autor nie może się zdecydować, czy chce być poważny czy żartobliwy, a przecież porusza istotne tematy. Inna rzecz, że jest ich za dużo, podobnie zresztą jak postaci.
Duży plus za scenę, w której policjant robi wykład na temat mercedesa przygodnemu kierowcy.
Lektura szybka i przyjemna, niezupełnie w różowym duchu sugerowanym przez okładkę.

Duży plus za...

Przeczytałam dawno, dawno temu a pamiętam do dziś!

Przeczytałam dawno, dawno temu a pamiętam do dziś!

Dziwna książka. Z jednej strony dowcipna, momentami sarkastyczna - to na plus. Z drugiej, pojawia się zbyt wiele postaci; ich historie nachalnie się przeplatają. Wciągająca? Tak, ale dopiero mniej więcej po połowie, kiedy przychodzi do głowy myśl - jeśli przeczytałam tyle, co szkodzi dokończyć.

Ukazane dwie historie, które w pewien sposób się ze sobą łączą. Szczegółowe opisy pozwalają na wyobrażenie sobie danej sytuacji. Polecam książkę dla osób dojrzałych.

Książkę czyta się błyskawicznie, byłam zaskoczona jak szybko zwiększa się liczba oznaczająca stronę aktualnie przeze mnie czytaną. Ciekawi, barwnie ukazani bohaterowie dwóch historii, które interesująco splatają się ze sobą. Niektóre opisy faktycznie zbyt wulgarne, szczególnie przy jednym nie mogłam uwierzyć w to czytam... Ale to nadaje tej książce pewien styl, bez tego byłaby zupełnie inna, i inny byłby sposób jej czytania i odbioru. Interesująca.

Swietna ksiazka. Bardzo wciagająca.

Swietna ksiazka. Bardzo wciagająca.

• 2015
  • Poszukiwane