Święta i śmierć

Okładka książki Święta i śmierć J.D. Robb
Okładka książki Święta i śmierć
J.D. Robb Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: In Death | Oblicza śmierci (tom 39) literatura obyczajowa, romans
In Death | Oblicza śmierci (tom 39)
Festive in Death
Prószyński i S-ka
2015-10-02
2015-10-02
Bogumiła Nawrot
Bogumiła Nawrot

"Święta i śmierć” to jeden z kryminałów z serii o porucznik Eve Dallas – świetnej policjantce o mrocznej przeszłości, która ją naznaczyła i ukształtowała. Tym razem nasza bohaterka musi rozwiązać zagadkę śmierci trenera z siłowni, który gustował szczególnie w kobietach nie tyle pięknych, co bogatych. Ponieważ jednak zbliżają się święta, musi też nauczyć się być po prostu kobietą, żoną, przyjaciółką, by móc w pełni dostrzec i poczuć czar Bożego Narodzenia.

Eve Dallas, porucznik z wydziału zabójstw zajmuje się śmiercią Zieglera- trenera, hazardzisty, nieprzyjemnego typa, który wykorzystywał i manipulował ludźmi. Wiele osób go nie lubiło i mogło go zabić, nikt mu nie współczuje. A on też miał swoje sekrety. Czy tajemnice plus chciwość równają się zbrodni?

„Śmierć pozbawia życia, odbiera prawo do prywatności.”

Eve jest cyniczna, podejrzliwa, bynajmniej nie ufna, raczej zamknięta w sobie, jest dobrą policjantką z tragiczną przeszłością. Święta nie kojarzą się jej zbyt dobrze. Ma świadomość, że zawsze będzie gliniarzem, kiedyś była ofiarą i … zabójcą. Ze swoich wątpliwości podczas prowadzonego śledztwa zwierza się mężowi- przystojnemu i bogatego Roarke’owi, który pomoże jej co nieco. Bo sprawiedliwość wymaga znalezienia winnego tej zbrodni, Dallas ma silne poczucie tego co słuszne, taką wybrała drogę, tym jest.

Spotkanie z kryminalnym wydaniem Nory Roberts uważam za bardzo udane, nabrałam ochoty na sięgnięcie po historie z innymi śledztwami porucznik Dallas. Pisarka w sposób ciekawy ukazuje przebieg śledztwa, relacje Dallas z kolegami z pracy oraz z mężem. Tutaj pojawia się wątek zdrady i chciwości. Polecam.

„Śmierć pozbawia życia, odbiera prawo do prywatności.”

Eve jest...

Ponieważ planuję przeczytać całą serię nie będę się powtarzać, chyba że zdarzy się jakaś wyjątkowa zmiana w stylu autorki, lub wyjątkowe obniżenie lotów. Moja bardziej szczegółowa opinia, która odnosi się również do tej książki, zamieszczona jest przy tomie pierwszym przygód Eve Dallas pt "Dotyk śmierci".
Całkiem niezła.

Całkiem niezła.

Przyznam sie szczerze,ze ubostwiam cykl ksiazek o Evie Dallas.
Niestety zawiodlam sie na tej czesci, po raz pierwszy zobaczylam,ze Dallas wcale nie jest idealna. Ma twardy charakter,trzeba przyznac ale w tej ksiazce pokazala zla strone bycia glina.
Przeczucie nie mylilo ze glowny podejrzany nie jest dobrym czlowiekiem ale sposob w jaki go trakowala podczas aresztowania i przesluchan byl straszny! jakby byla na 100%pewna tego ze wlasnie on jest zabojca (a nie byl),mogla go spokojnie wysluchac i przemyslec sytuacje skoro zarzekal sie i powtarzal ciagle to samo.
Mam nadzieje,ze Dallas sie zreflektuje i kolejna czesc wynagrodzi niesmak jaki pozostal po "Swieta i smierc"

Przyznam sie szczerze,ze ubostwiam cykl ksiazek o Evie Dallas.

Uwielbiam każdą książkę z tej serii. Miałam szczęście czytać ją od pierwszej części i poznać całą historię Dallas od początku. Polecam całym sercem :)

lubie książki J.D Robb i zwykle daje więcej gwiazdek ale ta książka to jej zupełnie nie wyszła i zasługuje na niską ocene ode mnie :/
totalne lanie wody, ksiązka jak dla mnie za długa o 200 stron, zupełnie bez sensu tak długo autorka ciągnęła dochodzenie co do śmierci tego trenera, a te psychologiczne i emocjonalne gadki to w ogóle omijałam bo po tylu stronach to aż się tego czytać nie chciało, zupełnie bez sensu też był w środku ksiązki to przyjęcie świąteczne, nuda kiedy to się czytało, nie wiem po co to było,

Żeby więc przybliżyć sobie magię tych świąt, sięgnęłam po najnowszą książkę J.D.Roob „Święta i śmierć” (tak, wiem, niezwykle świąteczny wybór – co jednak bardziej pozwala się cieszyć życiem niż świadomość, że mogło się w ciągu roku paść ofiarą mordercy? Przyznajcie szczerze – jest za co dziękować przy wigilijnym stole!)

Kto z was czytał kiedykolwiek którąś z książek J.D.Robb, ten wie, że seria o porucznik Eve Dallas jest wspaniała, ponadczasowa i ciężko opisać ją słowami; jednak ja jestem nieprzewidywalna i spróbuję.

Wyobraźcie sobie połączenie Herculesa Poirota, Blair Waldorf i osła. Ta dziwaczna mieszanka inteligencji, sprytu i uporu to cała porucznik, główna bohaterka całego cyklu. Eve Dallas przeszła w dzieciństwie naprawdę wiele i aż dziw bierze, że wyrosła na osobę, która chce chronić słabszych od siebie; jednak przeszłość odcisnęła na jej charakterze piętno, przez które Eve stała się osobą dość zamknięta w sobie i tylko niektórym udawało się poznać jej prawdziwe, bardziej delikatne oblicze.
Powieści o przygodach pani porucznik jest aż 42, ale to właśnie w tej, kiedy musi rozwikłać zagadkę śmierci przystojnego trenera z siłowni, poznajemy bardziej tkliwe oblicze bohaterki.

Ciężko pisać jest o całej serii książek, zwłaszcza, kiedy jest ich tak wiele. To świat niedalekiej przyszłości, lat 50 XXI wieku, kiedy to rzeczywistość uległa lekkiej zmianie, jednak nie za dużej, co potęguje poczucie, że faktycznie tak może wyglądać kiedyś życie.
Nowojorska policja nadal łapie przestępców i morderców, tyle tylko, że ci stali się sprytniejsi, mądrzejsi i szybsi. Jednak Eve Dallas nie odpuści żadnemu z nich, póki ma dość kawy, by nie zasnąć. Świetnym przeciwieństwem pani porucznik jest jej partnerka Peabody – radosna, awangardowa, bezpośrednia i taka... cudownie zamotana. Ich charaktery są idealne jak kształty w tetrisie - doskonale się uzupełniają.
Drugą odskocznią głównej bohaterki jest jej mąż, Roarke, bogaty przedsiębiorca, który uczy swoją żonę, że każda kobieta zasługuje na piękną biżuterię, nawet taka, która cały dzień gania za przestępcami. A niektóre sceny z ich udziałem są gorętsze niż te z Grey'a, więc fanki takich książek, będą w pełni usatysfakcjonowane.
Z każdą kolejną częścią coraz więcej osób wkrada się do życia Eve, dając jej to, czego nie miała w dzieciństwie – poczucie przyjaźni. Nic więc dziwnego, że właśnie ta część przygód, najbardziej świąteczna, jest tą, przy której czeka nas najwięcej wzruszeń. A wzruszać się jest najmilej właśnie w święta.

Jeśli jesteście pasjonatami dobrych thrillerów to sięgnijcie po którąkolwiek z książek J.D.Robb. Ale jeśli chcecie poczuć magię tych świąt, zapach pierników i barszczu z uszkami to zacznijcie od tej części. Jest niezwykła, świąteczna i ach... chcę już grudzień!

Kto z was czytał kiedykolwiek którąś z książek...

Świetna jak zawsze o Eve Dallas i Roarke`u. Uwielbiam tę serię i jak zawsze, nie zawiodłam się. Interesująca sprawa kryminalna jest tylko tłem do reszty. Znów mogłam spędzić trochę czasu z Peabody i McNabem, z Mavis, no i moim ulubieńcem Summersetem.

Tym razem rozczarowanie...nuuudaaaa

Tym razem rozczarowanie...nuuudaaaa