Tysiąc

Okładka książki Tysiąc
Dagmara Andryka Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Marta Witecka (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Marta Witecka (tom 1)
Prószyński i S-ka
2015-10-20
2015-10-20
Literatura polska

Rewelacyjna powieść łącząca wątki fantastyczne, romantyczne, kryminalne i obyczajowe. Małe, senne miasteczko niechętne gościom. Dziwnie zachowujący się mieszkańcy... w tle klątwa, wisząca nad mieszkańcami od dwóch wieków.
Intryga pięknie zapętlona, akcja spokojna, ale wciągająca.
Odsłuchałam audiobooka w wykonaniu p. Doroty Stalińskiej, która okazała się znakomitą lektorką. Tembr jej głosu znakomicie podkreślił czytany tekst.

Intryga pięknie zapętlona, akcja spokojna, ale wciągająca.

Początek świetny , jeszcze całkiem ciekawie tak jakoś do połowy - ale potem cała historia robi się nużąca, brak jej sensu -i im bliżej końca tym gorzej. Epilog na końcu -okropny, jakby autorka miotała się i sama nie wiedziała czym jest jej książka-historią grozy, zabawnym kryminałem, rodzajem dziwacznego romansu , krytyką małomiasteczkowości. Autorka miesza konwencje -ale sama, moim zdaniem, się w tym gubi , sama już nie wie czym ma być jej opowieść.

Do naprawdę malutkiego miasteczka (tysiąc osób) , które żyje od lat swoim trybem, przyjeżdża dziennikarka z Warszawy i bardzo szybko/błyskawicznie staje się kimś w rodzaju oczekiwanego przez mieszkańców od lat odkupiciela i wyzwoliciela. Jest super bystra, inteligentna i zmotywowana, w stosunku do mieszkańców, którzy są głupi, zacofani i wycofani - i szybko rozwiązuje zagadkę, której nie potrafił rozwiązać nikt inny, a super tajemniczy i nielubiący obcych mieszkańcy właściwe już w pierwszych dniach zdradzają jej wszystkie tajemnice miasteczka.

Brakuje równowagi miedzy super torpedą Martą z Warszawy i takimi bezwolnymi/ trochę jak zombi mieszkańcami.
Zaczyna się świetnie -jak opowieść grozy, ale szybo przekształca się w dziwaczny romans -zachowania Marty są dość absurdalne, kiczowate. Potem jest coś w rodzaju kryminału i epilog, który już całkiem psuje opowiedzianą historię -bo odbiera jej jakiekolwiek elementy lekkości, niedopowiedzenia.

Wiecznie pijany ksiądz,jakieś pseudo objawienia.To drwina jakaś.Nie polecam!

Wiecznie pijany ksiądz,jakieś pseudo objawienia.To drwina jakaś.Nie polecam!

Ogromne zaskoczenie! Świetny pomysł, genialny świat przedstawiony i przede wszystkim narracja. Autorka tak oddała klimat małego miasteczka, że można odnieść wrażenie, jakby się tam naprawdę było.
No i zakończenie. Wbija w fotel.

No i zakończenie. Wbija w fotel.

Swietny pomysł na ksiazke . Cały czas zastanawiałam się czy jest ta klatwa , czy możne jednak nie . Akcja działa się rowno, nie było zbyt wielu zwrotów , a raczej aura tajemniczości. Został wprowadzony otez taki klimat niepokoju , przez co czytało się ta książkę z zaciekawieniem. Jednak im dalej , tym bardziej chyba autorka nie wiedziala jak ma się całość rozwinąć. Nie ukrywam ze sam koniec mega mnie wymęczył i byl taki nijaki psując całość. Poczułam się zawiedziona przez to . Dam jeszcze szanse autorce , może druga częśc będzie lepsza .
Ciężko powiedzieć czy polecam, na pewno to ciekawa książka, majaca potencjał, jednak koniec psuje całość.

Genialna książka. Do tej pory słyszę uderzenia prętem, widzę mgłę, słyszę te szepty... Klimat, bohaterowie, pomysł, wszystko zagrało! Naprawdę warto! (chyba przeczytam ponownie :-)

Bardzo zaintrygował mnie opis tej książki. Chyba nie znam podobnego motywu z żadnej innej pozycji.
Zaczęłam więc czytać "Tysiąc" z dużym zapałem, który... niestety opadał ze strony na stronę. Choć początek zapowiada dobrą lekturę, jakoś w połowie w fabułę wkrada się trochę nuda. Marta, główna bohaterka kręci się w kółko, nie pojawia się żaden nowy trop, generalnie nie za wiele się dzieje. Ostatnie pięćdziesiąt stron to powrót na dobre tory i zakończenie ostatecznie okazuje się satysfakcjonujące, ale... myślę, że można było to wszystko opisać krócej bez uszczerbku dla całości. Myślę, że wiele osób może odłożyć książkę w połowie... Przy lekturze trzymała mnie tak naprawdę tylko naprawdę silna chęć poznania tajemnicy Mille.
Autorka napisała kolejne książki z Martą Witecką jako główną bohaterką, ale... raczej po nie nie sięgnę.

Bardzo przyjemna lektura. Świetne oderwanie od ciężkich kryminałów. Ciekawa, wciągająca, trochę sielankowa, a jednak to kryminał. Polecam.

Dobra książka. Zakończenie trochę rozczarowuje, ale czyta się naprawdę świetnie. Ciekawa intryga i pomysł. Bardzo dobrze napisane.

Bardzo fajna książka, ni to kryminał, ni to powieść grozy, ni to obyczajowa...
Dziennikarka Marta Witecka, jadąc na reportaż do Żarnowca, przypadkiem trafia do miasteczka o nazwie Mille. Ze względu na zepsuty samochód i wbrew jej woli, jej pobyt tam się przedłuża. Ewidentnie też nie są zachwyceni tym mieszkańcy, co budzi instynkt łowczy dziewczyny.

Ciekawe postaci, niebanalna intryga, całkiem wiarygodne meandry historii dały tej książce 8*. Przyjemność ciut zepsuł jeden epizod na zakończenie, niespójny z bohaterką, spójny za to z polską poprawnością kulturową i społeczną. Cóż, nie można mieć wszystkiego.
Tym niemniej polecam :)

Bardzo fajna książka, ni to kryminał, ni to powieść grozy, ni to obyczajowa...

Ciekawe postaci,...

Dagmara Andryka Tysiąc Zobacz więcej