Bollywoodzkie noce

Wydawnictwo: Książnica
Starry Nights
978-83-245-7770-5
Cyriaanne

Pochodząca z prowincji Aasza jest młoda, wrażliwa i piękna. Matka zabiera ją do Bombaju, wierząc, że uroda córki otworzy przed nią drzwi do kariery filmowej. Tam dziewczyna szybko przekonuje się na własnej skórze, jakimi prawami rządzi się środowisko, w którym za chwilę sławy płaci się własnym ciałem. Aasza zdana na własne siły, rozkwita - mimo złośliwości zazdrosnych o jej pozycję sław, intryg alfonsów i gwiazdeczek. Doskonale wie, że nie ma tu miejsca na miłość czy zaufanie... Do czasu spotkania z Akszajem Arorą, prawdziwym gwiazdorem Bollywood.

źródło opisu: Wydawnictwo Książnica. Oddział Publicat, 2010

źródło okładki: http://publicat.eu

Monika | 2014-01-09
Na półkach: Przeczytane, Indyjskie, 2014
Przeczytana: 07 stycznia 2014

Literatura niewysokich lotów, niewyszukany język. Jednak gdy już się do tego przyzwyczaimy, czyli mniej więcej w połowie książki, zaczyna być nawet względnie interesująco.
Naprawdę nie sądziłam, że świat Bollywoodu aż tak bardzo przypomina luksusowy co prawda, ale jednak burdel.

Malini | 2013-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2013

Tytuł książki oraz okładka były dla mnie mylące. Zanim przeczytałam opis, spodziewałam się romantycznej historyjki rodem z filmu Bollywood. Tymczasem autorka pokazuje czytelnikowi świat indyjskiego filmu z brutalną wręcz szczerością. Jaką cenę musi zapłacić młoda dziewczyna za chwilę sławy? Jak wygląda życie gwiazdy filmu? Czy jest w nim miejsce na miłość?
Książka niezwykle wciągająca i szczera do bólu. Daje całkiem inne spojrzenie na kino Bollywood.

Cyriaanne | 2011-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jestem właśnie po lekturze książki „Bollywoodzkie noce”, którą wypatrzyłam na najniższej półce, w ciasnym przesmyku między regałami biblioteki. Ponieważ lubię kino Bollywood, dosłownie się na nią rzuciłam i zdziwiłam, że coś takiego istnieje (książka, nie kino oczywiście).

Jest to całkiem niedawno wydana u nas powieść znanej w Indiach felietonistki i pisarki, która podobno wstrząsnęła Indiami i ich światem literackim. Zważywszy na treść książki i konserwatywne środowisko Indii, mogę to sobie wyobrazić. Mam wrażenie, że „Bollywoodzkie noce” nie zostały należycie wypromowane i że nie za bardzo istnieją w świadomości czytelników. Ja sama pierwszy raz spotkałam się z tą powieścią dopiero w piątek. Nie jest to książka nie wiadomo jakiej wartości, ale przeszła zupełnie bez echa, tak mi się wydaje.

Jak to zwykle bywa, nie należy się sugerować opisem z okładki, bo stworzymy sobie zupełnie nieodpowiedni obraz opowieści o dzielnej, niewinnej dziewczynie, która trafia do przemysłu...

zeida | 2015-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2015

Chciwość ludzka nie zna granic. Przez to ciało jest tylko "narzędziem" do zarabiania pieniędzy. A matka zazdrości pieniędzy córce, siostra-siostrze. Po prostu jeden wielki brud w luksusowych apartamentach. Ale czyta się szybko i bawi głupota ludzka.

Malvy | 2015-11-11
Przeczytana: 09 listopada 2015

Bardzo bollywoodzka opowieść. Bo Bollywood to nie tylko radosne tańce, ale i również niemiłe epizody w życiu bohaterów; kto oglądał również te starsze bollywoodzkie filmy z typowymi dla tego kina scenami akcji, ten wie. Książka została zaklasyfikowana jako romans, ale nie jest to romans. To po prostu duży wycinek z życia fikcyjnej bollywoodzkiej aktorki pierwszoplanowej, która owszem, romansować lubi, a poza tym chyba sama nie bardzo wie, co zrobić ze swoim życiem. Można przeczytać, ale raczej książka zaciekawi osoby interesujące się światkiem filmowców/kulturą Indii, niż panie oczekujące porywających historii miłosnych.

Karolina | 2015-07-21

Kto choćby raz nie obejrzał bollywoodzkiego filmu? Hordy wystrojonych, pięknych aktorek i aktorów, którzy wciąż tańczą i śpiewają. Bardzo malownicze widoki, te produkcje mają niesamowity rozmach. Są strojne, bajkowe, urocze. Prawie zawsze opowiadają o miłości. A jak wyglądają kulisy ich powstawania? Skąd pochodzą grające w nich aktorki i jak wygląda proces przydzielania ról? O tym wszystkim opowiadają Bollywoodzkie noce.

Powieść przedstawia historię wielkiej bollywoodzkiej gwiazdy - Aaszy Rani. Matka dziewczyny od początku wybrała dla niej karierę aktorską i robiła wszystko, by stała się sławna. Zamiast do szkoły, posyłała córkę na lekcje tańca. Gdy tylko Aasza nabiera kobiecych krągłości, zmusza ją, by grała w tanich filmach pornograficznych, kręconych przez obleśnych reżyserów w zapyziałych motelach. Gdy tylko zarobiły na nich wystarczająco dużo pieniędzy, wyjechały do Bombaju, by dziewczyna mogła spełnić marzenia matki o sławie i bogactwie.

"Wszyscy jej znajomi żyli w...

Diane_Rose | 2015-05-16
Przeczytana: 16 maja 2015

To historia, w której ukazano relacje panujące w bardzo toksycznej rodzinie. Amma (matka) zrezygnowała z własnej kariery żeby urodzić dziecko, żonatemu mężczyźnie, który nigdy nie zostawił dla niej swojego własnego świata. Aasza i jej siostra były wychowywane przez matkę, która bardzo kochała ich ojca i chciała mu zaimponować, dorabiając się wielkiego majątku na karierze własnej córki. Sam Appa (ojciec) nie przejmował się swoimi córkami. Nigdy nie pomógł przebić im się w świecie filmu, chociaż posiadał takie możliwości. Nie odwiedzał ich, nie dotrzymywał obietnic. Właśnie w takiej rodzinie wychowała się ukochana milionów, ale nie tylko ona.
Całość: http://artemis-shelf.blogspot.com/2015/05/shobhaa-de-bollywoodzkie-noce.html

marysmusial | 2012-09-20

Prawdziwa strona Bollywoodu.

Jeżeli ktoś lubi poczytać o "szarej" stronie życia. Polecam

fochinii | 2012-11-21
Przeczytana: 20 listopada 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Żeby dostać rolę w jakimkolwiek filmie, nastoletnia Aasza musiała zawsze oddać się jakiemuś wpływowemu mężczyźnie. Z biegiem lat, gdy już stała się sławna, mieszkała w luksusowym apartamencie, miała służbę, a ludzie na ulicy śpiewali przeboje z jej filmów, to jedno się nie zmieniło. Załatwić sobie rolę można było tylko przez łóżko. Aasza Rani nie była głupią dziewczyną, a wręcz przeciwnie, posiadała inteligencję i spryt. Jednakże pragnęła w życiu tylko jednego - prawdziwej miłości. Zakochała się bez pamięci w żonatym gwiazdorze Akszaju Arorze, który wykorzystał ją do tego by jeszcze bardziej się wypromować, a potem porzucił, dodatkowo szkalując, gdzie się dało. Aasza nie umiała się pozbierać, branża kinowa całkowicie jej zbrzydła, oddawała się kolejnym romansom, wpadła w depresję. Aż wreszcie nadszedł moment kulminacyjny, który całkowicie odmienił jej dotychczasowe życie...

Szczerze mówiąc, to sięgając po tę powieść spodziewałam się czegoś innego. Miałam ochotę na tradycyjny...

sexy-chick | 2014-07-14
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 lipca 2014

Przyznam, że spodziewałam się czegoś innego. Opis sugeruje, że będzie to jakiś ckliwy romans, nic mylnego. Książka ukazuje brutalną i niekiedy wulgarną rzeczywistość. W połowie historia zaczyna być naprawdę wciągająca i nie ma problemu z dobrnięciem do końca, co nie oznacza niestety, że jest wciągająca.