Święte gry

- Tytuł oryginału:
- Sacred Games
- Data wydania:
- 2019-03-13
- Data 1. wyd. pol.:
- 2006-01-01
- Liczba stron:
- 968
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788366140455
- Tłumacz:
- Witold Kurylak
- Wydawnictwo:
- Marginesy
- Tagi:
- Witold Kurylak przyjaźń zdrada przemoc miłość mafia Bombaj
- Tytuł oryginału:
- Sacred Games
- Kategoria:
- kryminał, sensacja, thriller
- Data wydania:
- 2019-03-13
- Liczba stron:
- 968
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788366140455
- Tłumacz:
- Witold Kurylak
- Tagi:
- Witold Kurylak przyjaźń zdrada przemoc miłość mafia Bombaj
Mistrzowski thriller, okrzyknięty hinduską wersją Ojca chrzestnego i obsypany wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami. Epicka, wielowątkowa opowieść o przyjaźni i zdradzie, przemocy i wielkiej miłości – oraz o współczesnym Bombaju. Serial na podstawie książki dostępny w serwisie Netflix.
Detektyw Sartadź Singh najlepsze lata ma już za sobą. Jest czterdziestokilkuletnim rozwiedzionym policjantem, cynicznym, bez perspektyw zawodowego rozwoju. Jednak gdy dowiaduje się, że w mieście przebywa jeden z najbardziej nieuchwytnych przywódców mafijnego półświatka, Ganeś Gaitonde, a kryjówka, w której się zabarykadował, jest szczelnie otoczona przez policję, zaczyna wierzyć w odmianę losu. Ale Gaitonde popełnia samobójstwo, zostawiając masę brudnych pieniędzy i więcej pytań niż odpowiedzi. Choć oficjalnie sprawa zostaje zamknięta, na polecenie służb wywiadowczych Sartadź zaczyna dociekać przyczyn owego samobójstwa. Ślady prowadzą go w głąb ciemnych podziemi metropolii, w świat przestępczości zorganizowanej i powszechnej korupcji.
Święte gry – nie bez powodu przyrównywane do światowego bestsellera Shantaram – ukazały się w kilkunastu krajach. Powieść uzyskała nominację do National Book Award i została wyróżniona Salon Book Award i indyjską Hutch Crossword Book Award.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Macki indyjskiej mafii i nieświęty detektyw
Przeczytanie książki „Święte gry” autorstwa indyjskiego pisarza Vikrama Chandry stanowi nie lada wyzwanie. Liczy ona sobie niemal tysiąc stron, a sama opowieść jest wielowątkowa i egzotyczna, naszpikowana wyrazami i wyrażeniami w językach indyjskich (hindi, pendżabskim, a także w innych). Wyzwanie to powinien jednak podjąć każdy miłośnik powieści kryminalnych czy gangsterskich.
Głównym bohaterem jest hinduski policjant śledczy – Sartadź Singh. To mężczyzna po czterdziestce, który w życiu wiele przeszedł i nieraz już poznał gorzki smak porażki. Zarówno służba, jak i życie osobiste przyniosły mu szereg rozczarowań. Dawno przestał marzyć o spektakularnym sukcesie, ale pewnego dnia nieoczekiwanie nadarza się niezwykła okazja: bezwzględny szef mafii, którego przez lata nikomu nie udało się schwytać – Ganeś Gaitonde – zostaje namierzony przez policję. Wydaje się, że do Sartadźa uśmiechnął się wreszcie los: aresztowanie nieuchwytnego dotąd mafioza niewątpliwie byłoby wielkim wyczynem. Jednak osaczony przez policję Gaitonde, po długiej rozmowie z Sartadźem, popełnia samobójstwo. Dla policji sprawa jest zamknięta, ale nasz bohater nie przestaje nad nią pracować.
Z kolejnych stron powieści dowiadujemy się wielu szczegółów z niechlubnego życiorysu Ganeśa, poznajemy też metody śledcze indyjskiej policji oraz zagłębiamy się w świat gangsterów, morderców i prostytutek, pełen okrucieństwa i korupcji. W książce nie brakuje scen wulgarnych i brutalnych, czasem wręcz odrażających. Policja nie jest bynajmniej uprzejma, a mafiozi nie znają przebaczenia. Zdrada karana jest w tym środowisku wyjątkowo niehumanitarnie. Bardzo drastyczne opisy, jakie pojawiają się w „Świętych grach”, sprawiają, że z pewnością nie zaliczę tej książki do swoich ulubionych.
Jednak losy mafioza i śledztwo detektywa nie są jedynie opowieścią o policjantach i przestępcach. Vikram Chandra znakomicie odmalowuje nam blaski i cienie współczesnych Indii, koncentrując się przede wszystkim na Mumbaju. Drobiazgowo rejestruje wszelkie oznaki panującej tam dychotomii: widzimy ogromną przepaść między ludźmi pławiącymi się w luksusach a skrajnie biednymi. Pisarz świetnie zaznacza różnice kulturowe i światopoglądowe pomiędzy bohaterami wyznającymi różne religie. Porusza też uniwersalną problematykę miłości, przyjaźni i lojalności.
Książka napisana jest bardzo sprawnie, do czego bez wątpienia przyczyniło się solidne wykształcenie autora, a rozwiązania wątków są dość zaskakujące. Tempo akcji jest nierówne. Ponieważ na każdej stronie znajdują się wyrazy i wyrażenia obcojęzyczne, podczas lektury trzeba co chwilę zaglądać na koniec książki, gdzie litościwie zamieszczono słowniczek.
Podsumowując, polecam tę powieść wszystkim miłośnikom Indii (pamiętajcie jednak, że ten tort będzie bez lukru), fanom literatury kryminalnej i gangsterskiej oraz tym, którzy po prostu chcą przeczytać coś innego, naprawdę oryginalnego, wciągającego i z niepowtarzalnym klimatem.
Aleksandra Dolęga
Popieram [ 7 ]
Oceny
Dyskusje
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Każdego ranka dziękował Bholenathowi (niewinny bóg, jedno z imion Śiwy) za te wszystkie wyłudzone krory, za wręczane łapówki, za cement zmie...
RozwińLudzie nadciągali tu ze wsi... i znajdowali tu miejsce, na którym mogli usiąść, kładli się na brudnym kawałku ziemi, a ona się posuwała i uk...
RozwińO Mumbaju - Wkroczyć w świat brudu nieposprzątanych ulic, chaotycznych i niekończących się robót ziemnych..., wzburzonych potoków pojazdów ł...
Rozwiń
Opinie [34]
Byłoby więcej gwiazdek gdyby nie te ,dla mnie,niepotrzebne poboczne wątki i takie odrobinę rozczarowujące zakończenie....
więcejPozatym książka jak najbardziej godna przeczytania,nigdy wcześniej nie czytałam żadnej w podobnej tematyce,a język i historia wciągnęły mnie od samego początku. Fantastyczny opis kraju,ludzi i kultury , do tej pory używam tych wszystkich przekleństw i...
Jak nie lubić takiej książki? Jak nie lubić takiego autora?
więcejZ ogromną przyjemnością zarejestrowałem dezynwolturę, z jaką Vikram Chandra pokazał, że w pompie ma wszystkie reguły rządzące fabrykami bestsellerów. Normalnie anarchista, postawa bliska sercu memu.
Zacznijmy od tego, że redaktorzy w wydawnictwach zajmują się głównie wycinaniem, żeby uzyskać zwięzłość. Lata...
Przeczytałem tą książkę na fali zainteresowania Indiami i bardzo mi się spodobała. Czytając ją człowiek czuje się jakby samemu przemierzał zakamarki Bombaju. Od śmierdzących slumsów po szklane apartamentowce. Szeroko opisany jest też kontekst historyczny (podział na Indie i Pakistan) i społeczny (pogromy, walka rewolucyjna itp.). Był to pierwszy autor Indyjski, którego...
więcejWielowątkowa, niesamowicie wciągająca, przybliżająca realia Indii lat dziewięćdziesiątych. Fakt, że można by tę "cegłę" okroić z korzyścią dla czytelnika. Fakt, że zakończenie trochę rozczarowuje. Niemniej zupełnie subiektywnie, zwłaszcza jako oddana fanka Naipaula, zakochałam się w tej książce całkowicie. A z miłością się nie dyskutuje. P.S.niech świadectwem mych uczuć...
więcejŚwietna, wciągająca lektura. Dla mnie wątki kryminalne (a raczej nawet sensacyjne) to tylko dodatek do bardzo barwnego opisu współczesnego Mumbaju. Polityka, wojny gangów, prawdziwi i fałszywi guru - tak. A poza tym: hinduski przemysł filmowy, półświatek pełen płotek i rekinów, egzotyczne potrawy... A po iluś tam stronach znałem na pamięć co ciekawsze przekleństwa...
więcejPoczątkowo przerazilo mnie te 1000 stron, ale nie żałuję że zaczęłam. Powieść ukazuje egzotyczny Mumbaj, swiat przestępców, policji, korupcji, prostytutek i różnic społecznych. Przeszkadzało mi jedynie mnóstwo słówek w hindi, a słowniczek zamiast w przepisach był na końcu książki. Jeśli ktoś lubi kryminały, gangsterskie treści to jak najbardziej dobrze trafił.
więcejA dla fanów...
Męczącą powieść,którą czytałam znudzona. Tytuł nijak się ma do powieści. W czytaniu przeszkadzają też słowa w języku hindi,które trzeba sprawdzać w słowniku. A co drugie słowo to przekleństwo. Autor chyba na siłę wydał książkę . Nie polecam
Pokaż mimo toZachęciło mnie do tej książki hasło: Dla wszystkich fanów Shantaram. Jednak ta pozycja nijak się ma do Shanaram, to hasło chyba celowo wprowadza w błąd, żeby podnieść sprzedaż. Święte gry, to po prostu męcząca powieść, którą czytałem kilka tygodni bez przyjemności.
Pokaż mimo toNie wiem, ile gwiazdek dać tej książce.
więcejFabuła - bez zarzutu. Ciekawa i nieoczywista, przykuwająca uwagę. Mimo, iż w którymś momencie - trochę spojlerowo - dowiedziałam się, co będzie musiał znaleźć w końcu bohater-policjant, nie zepsuło mi to lektury. Interludia również były interesujące, choć stopowały akcję, czasem na długi czas.
Postaci. O, tu mam największy problem. ...
Kiedy sięgnąłem po tę wielką cegłę(prawie 1000 stron), jak zwykle buszując między bibliotecznymi półkami, zatrzymał mą uwagę blurb „hinduska wersja Ojca chrzestnego”. Świat mafijnych rozgrywek w indyjskim entourage'u? To może być ciekawe, pomyślałem i postanowiłem wziąć ze sobą. Lektura choć powolna i zawiła ani przez moment nie sprawiła mi zawodu. Wielość wątków i...
więcej