Pamiętniki

Marek

źródło okładki: www.kroliczajama.pl

MacG | 2016-08-01
Przeczytana: 31 lipca 2016

Zebrane wspomnienia i zapiski autora "Starej baśni" z czasów szkolnych, młodzieńczych, dojrzałych, a także pobytów w więzieniu. Pisane barwnym językiem (objawiającym literacki talent Kraszewskiego, zwłaszcza w partiach ściśle opisowych), ukazują go jako pisarza, bibliofila, pasjonata sztuki i historii, gospodarza, gorliwego chrześcijanina oraz wnikliwego obserwatora i komentatora rzeczywistości, a także stanowią interesujący dokument ówczesnego świata (np. rozważania o XIX-wiecznych wynalazkach i modach). Część z nich - jak zapiski magdeburskie - zaciekawi być może tylko badaczy biografii Kraszewskiego, ale zdecydowana większość może zaintrygować czymś także i laików, choć warto pamiętać, że nie są to typowe "jednolite" pamiętniki i nie powinno się mierzyć miarą takowych.