Tańczymy już tylko w Zaduszki. Reportaże z Ameryki Łacińskiej

Wydawnictwo: Znak Literanova
reportaż, Ameryka Łacińska
literatura faktu
Ag2S

Tańczymy już tylko w Zaduszki to mozaikowy portret innej, mniej znanej Ameryki, którą tworzą małe społeczności egzystujące na peryferiach świata i czasu. Ameryka Łacińska opisywana jest za pomocą trzech oczywistych przymiotników. Niebezpieczny, egzotyczny, biedny rejon świata. A przecież to rzeczywistość złożona i zaskakująca kulturową różnorodnością, wymykająca się stereotypom. „Z...

„Z premedytacją zatrzymywaliśmy się w miejscach, które w ogóle nie kojarzą się z Ameryką Łacińską. U boliwijskich menonitów, którzy z wyboru obywają się bez prądu i innych zdobyczy cywilizacji. U Kolumbijczyków, którzy tłoczą się na najgęściej zaludnionej wyspie świata. U ostatniego lodziarza w Ekwadorze, którego ojciec wypowiedział wojnę lodówkom. U nielegalnych górników, którzy szukają nadziei w błotach tropikalnych lasów”.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

syl | 2019-07-14
Na półkach: Przeczytane, 2019

Jest to zbiór reportaży z Ameryki Południowej. Większość ludzi tę część świata kojarzy z gorącą sambą, soczystymi kolorami, radosną muzyką, ciepłem i ogólną egzotyką. Jednak dwójka dziennikarzy w tej książce przedstawiła mniej barwny, codzienny obraz życia rdzennych mieszkańców. Dla nich jest to pewnie obraz zwyczajny, dla nas-mieszkańców Europy, nadal egzotyczny ale wstrząsający. Bieda miesza się tutaj z bezsilnością, pogoń za pieniądzem z wyzyskiem i brutalnością, cierpieniem i niesprawiedliwością.
Poznajemy również mniej przerażające i bestialskie historie pojedynczych ludzi oraz mniejszych społeczności, ale nadal posiadające dozę zaskakującej kultury i folkloru.

Nala08 | 2017-11-19
Przeczytana: październik 2017

„Tańczymy już tylko w Zaduszki” to praca ukazująca niesamowitą różnorodność społeczną i kulturową Ameryki Łacińskiej. Książka to zbiór historii opisany przez młodych reporterów. Zebrane historie opowiadają przede wszystkim o ludziach, a każda z postaci jest wyrazista i głęboko zapada w pamięć. Z autorami odwiedzamy Kolumbię, Peru, Meksyk, Ekwador, Boliwię, Wenezuelę, Paragwaj oraz Brazylię, czytając choć jedną historię z każdego z tych krajów.
Warto przeczytać całą książkę jednak i poszczególne reportaże czytane pojedynczo są ciekawą lekturą.

Justyna | 2017-11-04
Przeczytana: 02 listopada 2017

Reportaże z Ameryki Łacińskiej autorstwa Marii Hawranek i Szymona Opryszek to zbiór ciekawych obserwacji, przemyśleń, zapisków z podróży po Ameryce Łacińskiej. Książka posiada w głównej mierze aspekt socjologiczny. Ukazane zostały historie ludzi, ich codzienność, praca, życie, niezwykłe historie, a wszystko to z uwagi na region, w którym żyją dla Europejczyków okraszone egzotyką. Interesująca pozycja.

Eniutek | 2017-09-03
Przeczytana: 31 sierpnia 2017

Książka to zbiór bardzo ciekawych reportaży z Ameryki Południowej . Reporterzy Maria Hawranek oraz Szymon Opryszek ukazują nam obraz Ameryki raczej niedostępnej w programach biur podróży . Odwiedzili peryferie kontynentu, goszcząc tym samym w małych lokalnych społecznościach . Odbyłam arcyciekawą podróż czytając tę książkę ,wiele się z niej dowiedziałam . Książkę można czytać w całości ,ale można też wybierać sobie reportaże losowo .Bez względu na to w jaki sposób się ją czyta,język jakim jest napisana sprawia ,że ani jedna strona nie jest nudna . Jedyną jej wadą jest to ,że szybko się kończy :)

magika78 | 2017-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2017

Bardzo dobra książka podróżnicza, reportażowa. W końcu jakiś inny format od znanych na rynku. Jedyne czego mi brakowało, to zdjęcia ilustrujące reportaże.
Poza tym, naprawdę solidny zbiór reportaży. Czekam na więcej.

Simcha | 2017-08-16
Przeczytana: sierpień 2017

Mam wrażenie, że autorzy tej książki dotarli dalej niż na koniec świata. Czasem zastanawiałam się, czytając ją, czy to naprawdę możliwe, czy takie miejsca mogą istnieć, czy ludzie naprawdę są zdolni to takich zachowań, czy świat będzie kiedyś lepszy?
Do tego język, specyficzny, do którego na początku nie mogłam przywyknąć, a który w miarę czytania dodawał książce wartości, eteryczny, niedopowiedziany czasem, prosty, ale nieoczywisty.
Lektura absolutnie godna uwagi!!

deana | 2017-05-18
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 18 maja 2017

Jakiś smutny jest ten zbiór reportaży. Nie ma w nim tej szalonej fantazji i optymizmu tak charakterystycznego dla Latynosów. Nie ma zachwytu nad krajobrazem. Nie ma fascynacji innością, czy bogactwem kultury. Nie ma feerii barw, smaków czy zapachów. Są ludzie. Ludzie inni, niepasujący do krajobrazu, który znamy. To nie dobroduszni, uśmiechnięci Boliwijczycy, Peruwianie, Kolumbijczycy czy Meksykanie. To nie ci, którzy tańczą, śpiewają i nieustannie bawią się.

Ten zbiór reportaży odnajduje i opisuje tych wszystkich ludzi, którzy są poza. Poza społeczeństwem, poza cywilizację, poza rzeczywistością. Koncentruje się na wszystkim tym co inne, nieoczywiste, niecodzienne. Nagle zabiera nas do wioski gdzie połowa populacji z pewnością po czterdziestce zapadnie na Alzheimera, później pokazuje wioskę boliwijskich menonitów, kolumbijską osadę gdzie przewodzą kobiety, peruwiańskie kopalnie złota. Daleko od turystycznych szlaków czy pięknych, zapierających dech w piersiach widoków. Jest bieda,...

Porzeczka | 2017-03-17
Przeczytana: 17 marca 2017

Ciekawa książka, pierwszy rozdział radzę pominąć lub czytac na końcu, zniechęca

Dominika | 2017-02-15

Książka napisana przez bardzo młodych autorów, która bardzo mnie zaskoczyła. Reportaże poruszają różną tematykę dotycząca życia ludzi w Ameryce Południowej i Meksyku. Przewija nam się historia miejscowości, w której znaczna część mieszkańców już po 40-stce zaczyna chorować na Alzheimera; mieszkańcy Peru, którzy lubują się w jedzeniu pieczonych świnek morskich i leczeniu nimi; ludziach, którzy pracują przy wydobyciu złota; najbardziej zaludnionej mikroskopijnej wyspie; życiu Mononitów i wiele, wiele innych. Wszystkie są niezwykle interesujące, wciągające, można się z nich wiele rzeczy dowiedzieć. Napisane przystępnym językiem, czyta się z prędkością światła i jest się ciekawym każdej kolejnej historii. Ogólny obraz jaki się wyłania z tej książki nie jest może bardzo optymistyczny (bieda, korupcja, przemoc, narkotyki, wyzysk, chaos ze strony władzy, molestowanie kobiet i dzieci, prostytucja) jednak ludzie tam mieszkają i próbują sobie radzić, każdy na swój sposób. Część bohaterów...

ewa | 2017-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2017

Ciekawa, dobrze napisana książka. Można dowiedzieć się z niej wielu interesujących, a czasem nawet zaskakujących rzeczy dotyczących rytuałów, tradycji oraz zwykłej codzienności ludzi zamieszkujących m.in. Peru, Meksyk, Kolumbię czy Boliwię. Autorzy nie powielają łatwo dostępnych w internecie faktów związanych z Ameryką Łacińską. Lekki język reportażu sprawia, że nie czujemy się znużeni. Nawet nie zauważymy, kiedy będziemy na ostatniej stronie.
Jedyne czego zabrakło mi w książce, to emocjonalności typowej dla pasjonatów podróżowania. Czytając nie miałam ochoty rzucić wszystkiego i wyjechać w opisywane regiony. Zabrakło "tego czegoś", co sprawia, że człowiek przeżywa podróż wraz z autorem. Ot, fajnie było dowiedzieć się czegoś nowego.