Szwedzi. Ciepło na północy

Czarna Owca
Szwedzi obyczajowość
literatura faktu
Szwedzi obyczajowość

Lekka i przyjemna lektura napisana z polskiej perspektywy. Dużo ciekawych informacji na temat życia w Szwecji, zwłaszcza dla czytelnika polskiego. Miejscami podczas przedstawiania szwedzkiej rzeczywistości autorka może nadmiernie narzeka na analogiczne zwyczaje w Polsce. Jednak pomimo to książka jest rzeczowym zbiorem przydatnych informacji z, wydaje się, z minimum opini.

Książka ciekawa, pełna fajnych ciekawostek na temat Szwecji i Szwedów, ale według mnie trochę mało obiektywna.

Warto dużo ciekawych informacji

Po przeczytaniu tej książki można dojść do jednego wniosku. Polska to nadal szary koniec Europy.

dużo ciekawostek, ale niestety porównania z Polską mocno nierzetelne. z książki wyłania się obraz szwecji jako kraju-raju a Polski zacofanego. ma się wrażenie, że autorka często porównuje współczesną Szwecję z Polską lat 90.

Autorka zabiera nas w ciepłą i ciekawą podróż do Szwecji, kraju dostatku i zadowolonych ludzi. Poznajemy obyczaje, typowe zachowania Szwedów, ich zwyczaje i mentalność. Ich – w pewnym sensie – inność od Polaków. A to wszystko otrzymujemy z pierwszej ręki, od Polki mieszkającej w Szwecji. Obserwowała przez wiele lat Szwedów i wszystko bardzo ciekawie przeniosła na papier....

Przeczytałam z zainteresowaniem, sporo ciekawostek o Szwedach. Czyta się szybko, lekka i przyjemna po ciężkich książkach które mi się ostatnio trafiały odpoczęłam przy niej. Polecam!

Bardzo dobrze się czytało i od razu można było skonfrontować z lokalną rezczywistościa, bo czytałam i sprawdzałam w Szwecji. Mądrze napisana, przystępna, prawdziwa, rzeczowa.

Szwecja to kraj równych szans. Nieograniczonej tolerancji dla odmienności, poszanowania praw człowieka i środowiska. Szwedzi są skromni, uczynni, dobrotliwi, kochają sport i udzielają się w rozmaitych wolontariatach. Choć wizja takiego społeczeństwa urzeka, niestety nie do końca wydaje mi się realna i pozbawiona wad. Do tego nawiązania autorki do naszej polskiej...

Bardzo zgrabna książka o mojej ulubionej Szwecji. Ciekawa - dla stałych bywalców, rzeczy dość oczywiste.
Ciekawym porównaniem, jest lektura The New Totalitarians, książka Rolanda Huntforda z 1971 roku.

Dyskusje

• Skandynawia