Kobiety nieidealne. Joanna

Okładka książki Kobiety nieidealne. Joanna Małgorzata Hayles, Magdalena Kawka
Okładka książki Kobiety nieidealne. Joanna
Małgorzata HaylesMagdalena Kawka Wydawnictwo: Replika Cykl: Kobiety nieidealne (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Kobiety nieidealne (tom 3)
Replika
2019-02-12
2019-02-12

Kolejna kobieta nieidealna czyli Joanna. Książka jest III tomem serii. Kim jest Joanna? otóż rozsądna i poukładana Joanna pracująca w przedszkolu pewnego razu bierze ślub w Tunezji z poznanym na wakacjach Arabem. Sama Joanna była przerażona tym co zrobiła ale z czasem zaczyna jej się takie życie podobać. A przyjaciółki zawsze są obok i Magda, Iza i Baśka wspierają i pomagają. Czytajcie.

Czy przybyły z dalekiej krainy mąż, odnajdzie się w nowych realiach życia. Czy codzienne życie Joanny z Hamzą ułoży się? Jak nowy biznes? Czy restauracja się rozwinie, a może jakieś przeszkody się znajdą? I co córka Luśka na całą tą nową sytuację?
Podobnie jak wcześniejsze części lekko się czyta:)

Podobnie jak wcześniejsze części lekko się czyta:)

Joanna - rozważna, spokojna, ostoja szalonych przyjaciółek. Rozsądna pani przedszkolanka, matka buntującej się i dorastającej Luśki. Jako jedyna z przyjaciółek ma słabą głowę i unika alkoholu. Czy coś w życiu tak stonowanej osoby może sie zmienić i doprowadzić do "zawału"serca pozostałe przyjaciółki ? TAK !

Otóż nasza spokojna Joanna po powrocie z egzotycznych wakacji oznajmia , że... wyszła za mąż! Za Tunezyjczyka ! Nie muszę pisać, że Magda, Iza i Baśka długo zbierały szczęki z podłogi. Hamza- mąż Joaśki , podjął już kilka prób uzyskania pozwolenia na przylot do żony, z którą widuje się tylko dzięki kamerce internetowej. Gdy w końcu się udało i wydaje się, że życie Asi będzie biegło prawie normalnie ta oto postanawia... rzucić pracę w przedszkolu ! Dwie tak ogromne zmiany u najspokojniejszej istoty na świecie nie mogą zrobić nic innego niż wywołać kaskadę przeróżnych wydarzeń. A i Hamza nie ułatwia jej zadania- z całych sił, nie zawsze udanie, stara się wpasować w polski klimat , zwyczaje. Idzie nawet na grzyby, tylko że... zbiera hubę drzewną , albo na jesieni chodzi w grubym góralskim kożuchu. Para wybuchowa !

Czy Joanna poradzi sobie z nowym życiem? Czy miłość Hamzy wymaże traumatyczne wydarzenia z przeszłości a ona sama wyzna , co leży jej na sercu ? I czy Luśka zaakceptuje ojczyma a może dołoży kolejnych zmartwień?
Pani Kawka i Hayles po raz 3 bawią, relaksują i zaskakują czytelników. Wbrew pozorom najspokojniejsza Joanna ukrywa najwięcej sekretów z 4 przyjaciółek. Zmiany w jej życiu są nagłe, niespodziewane i bardzo ryzykowne.

Tej części najbardziej się obawiałam. Myślałam, że będzie spokojna i lekko nudnawa. A tu miła niespodzianka! Joanna jest bardzo złożoną postacią, z dużym bagażem emocjonalnym. Podejmuje decyzje, na które większość z nas nie miałoby odwagi. Joanna uczy, że zawsze można odmienić swój los, wyjść z przyjętych schematów i oddychać pełną piersią!

Czytając książkę nie czuć, że pisały ją 2 osoby. Wszystkie rozdziały są płynne, język prosty, bez zbędnych ubarwień i lukrowania rzeczywistości. Śmiech, łzy i wzajemne wsparcie jak w poprzednich 2 tomach obecne są na każdej stornie. Zakochałam się w tym babskim świecie. Jak dobrze, że jest jeszcze 4 tom !

Otóż nasza spokojna Joanna po powrocie z egzotycznych wakacji...

Tym razem na pierwszy plan wysuwa się Joanna, mama nastoletniej Luśki, świeżo upieczona żona Tunezyjczyka Hamzy. Wraz z przyjaciółką postanawia otworzyć sushi bar. Decyzja ta sprawia ,że kobieta musi zmierzyć się z wszelakimi konsekwencjami prowadzenia własnego biznesu.
Konkurencja wszakże nie śpi, a klientela jest bardzo wymagająca. Joanna musi się nauczyć jak być szefową i wypracować sobie szacunek wśród pracowników.
Jak zwykle bohaterki tej serii książek są zwykłymi kobietami, mającymi takie same problemy jak większość z nas, borykającymi się z kompleksami.
Autorka pisząc powieść lekkim językiem nie unika ważnych tematów takich jak prawdziwa przyjaźń czy lojalność w biznesie.

Pióro tego duetu jest mi już dobrze znane. To już trzecia część serii o kobietach, które powalają swoją nieidealnością. Historia podczas, której łatwo nam utożsamić się chociaż z jedną z bohaterek.
Magda, Iza, Basia i Joanna to cztery najlepsze przyjaciółki. Przygodę, życie i problemy Magdy i Izy mogliśmy poznać w poprzednich częściach. W tej poznajemy bliżej Joannę, która w końcu doczekała się przyjazdu do Polski swojego egzotycznego męża. Hamza, tunezyjski dentysta, który chce być wierny swoim obyczajom, wprowadza do jej życia nie małe zawirowania. Do tego przyjdzie jej się zmierzyć z problemami i pierwszymi miłostkami nastoletniej córki Luśki. Za to nowo narodzony biznes, restauracja sushi, otworzona wraz z Izą, jest największym pochłaniaczem jej energii w walce z przeciwnościami. Czy Joanna podoła z natłokiem zmian?
Autorki w niezwykły sposób ukazują przyjaźń czterech kobiet. Oczywiście, że tym razem głównie skupiamy się na Joannie, jednak mamy też spory wgląd w to co dzieje się u pozostałych przyjaciółek. W zabawny lekki sposób fabuła przedstawia nam ciężką, gorzką i zwariowaną rzeczywistość. Powiedziałabym samo życie! Tak właśnie tego możecie spodziewać się po tej książce, po tej serii. Problemy dnia codziennego, mnóstwo radości ale i smutku. Wszystko napisane tak, że czytelnik czuje się jak piąta przyjaciółka, przeżywająca wspólnie z nimi każdą chwilę. Joanna to ta najspokojniejsza i najbardziej rozważna z całej czwórki i tej nudy się troszkę obawiałam. Autorki postarały się o to, żeby i ona pokazała, że kobieta zmienną jest, bo ta część wcale nie była nudna. Czytanie jej to istna przyjemność i zabawnie spędzony czas. A wtrącony wątek sensacyjny dodaje świeżości i pokazuje, że ten duet zaskakuje.W bohaterach można się zakochać za szczere pokazywanie siebie, kobiecej natury i swoich słabości. Ja jak najbardziej polecam całą serię i nie mogę się doczekać, aż bliżej poznam zwariowaną Baśkę.
Macie ochotę poznać kobiet nieidelane??

Trzecia część cyklu skupia się głównie na losach Joanny. Po długim czasie w końcu jej mąż dostaje pozwolenie na przyjazd do Polski, córka jest w klasie maturalnej, a sama bohaterka dopiero co otworzyła wraz z przyjaciółką restauracje sushi. Do tego od samego otwarcia lokalu co chwile przytrafiają się różne wypadki - jakby ktoś celowo chciał zaszkodzić ich biznesowi. I jakby tego wszystkiego było mało to właśnie zbliża się rocznica tragicznego wypadku w którym brała udział nasza bohaterka. Jak sobie poradzi z tym Joanna?
Z początku myślałam, że z Joanna się polubię najmniej - nic bardziej mylnego! Trzecia część cyklu jest jeszcze lepsza od pozostałych. Autorki jak zawsze przemyciły kilka ciężkich tematów jak chociażby utrata najbliższych w młodym wieku i radzenie sobie z tą stratą. Zwróciły też uwagę na to jak wrzucamy wszystkich do jednego worka ze względu na pochodzenie. Tym razem jest również trochę bardziej nostalgicznie. Jednak mimo to książka dalej jest przyjemna, zabawna i ciężko się od niej oderwać. Jak zawsze pokazana jest moc przyjaźni i jak ważne jest wsparcie i obecność najbliższych. Dalej uważam, że mogłaby to być dobra ekranizacja 😉 Nie mogę się doczekać czwartej części - przygód Baśki, z drugiej strony odrobinę odkładam to w czasie bo nie chce się z dziewczynami rozstawać 😉

„Kobiety nieidealne. Joanna” to trzeci tom z cyklu „Kobiety nieidealne„, wydany przez Wydawnictwo Replika, traktujący o życiu czterech przyjaciółek. To kontynuacja losów dziewczyn z poprzednich części, choć ta poświęcona została kolejnej z nich – spokojnej i rozważnej Joannie.

Joanna przechodzi swoiste tornado w życiu, bowiem zrezygnowała z pracy nauczycielki przedszkola na rzecz własnego biznesu, prowadzonego wraz z Izą. Restauracja z sushi okazała się strzałem w dziesiątkę, choć nieżyczliwych osób na drodze kobiet nie brakuje. Na dodatek nareszcie udało się jej tunezyjskiemu mężowi otrzymać wizę. Tym samym przeprowadza się do ukochanej do jej kraju i kontynuuje pracę ortodonty, tym razem w nowym i nieznanym mu jeszcze miejscu. Nieprędko Joanna zazna spokojne i stateczne życie, gdyż w jej sercu wciąż tkwi niezabliźniona rana z przeszłości, która coraz bardziej zaczyna uwierać.

Dobra kontynuacja serii

Trzeci tom okazał się dobrą kontynuacją serii. Napisany nieco bardziej nostalgicznie i refleksyjnie niż poprzednie części, aczkolwiek i tutaj nie zabrakło dobrego humoru. Choć autorki skupiły się tym razem na życiu byłej nauczycielki przedszkola, która skrywa sekrety z przeszłości, to o pozostałych trzech przyjaciółkach jest tu nadal sporo. Dziewczyny wciąż spotykają się na wspólnych pogawędkach, ale już nieco rzadziej niż dotychczas, gdyż proza życia pochłonęła je wszystkie.

Kobieta musi się zmierzyć z nową rzeczywistością – zmiana pracy z nauczycielki przedszkola, na szefową restauracji serwującej sushi to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza, jeśli ktoś usilnie próbuje zagrozić ich pozycji i wciąż podkłada kłody pod nogi. Ta sytuacja daje jej kolejną życiową lekcje, dzięki której uczy się cierpliwości i pokory.

Do tego jej arabski mąż Hamza w końcu rozpoczyna z nią wspólne życie, choć nie przyjmuje postawy biernej. Już od początku próbuje się usamodzielnić i na własną rękę szuka miejsca pracy w swoim zawodzie. Jego próby odnalezienia się w nieznanym mu kraju powodują często niezrozumiałe dla kobiety zachowania. Różnice kulturowe stają się coraz bardziej widoczne, ale nie są przeszkodą dla ich związku. Mimo wszystko dla kobiety niełatwo jest prowadzić własny biznes, w którym spędza się większą cześć dnia. Jednocześnie poświęcając uwagę córce, która jest w klasie maturalnej i pomagając mężowi w odnalezieniu się w kraju, w którym pogoda to bardzo zmienna kwestia. Dobrze, że kobieta może liczyć na swoje przyjaciółki i ich partnerów. Ta swoista symbioza, mimo wszelkich życiowych zawirowań, wciąż działa bez zarzutu.

Stop-klatki w historii

Tak jak wspomniałam wcześniej, tom trzeci to naprawdę dobra kontynuacja cyklu. Jednak mam co do niej mieszane uczucia. Początkowo trudno było mi się wciągnąć w historię, choć przecież doskonale znam bohaterki i do tej pory z zainteresowaniem śledziłam ich losy. W tomie poświęconym życiu Joanny miałam wrażenie ciągłego przeskakiwania z jednego wątku do drugiego, na zasadzie stop-klatek. Na szczęście nie było to aż tak drażniące, aby odebrało mi przyjemność z poznawania lektury. A zakończenie… dawno nie uroniłam łez wzruszenia podczas czytania książki. W tym przypadku nie nadążałam z wycieraniem policzków.

Gorzka rzeczywistość z dozą humoru

Jeżeli macie ochotę na naprawdę dobrą polską literaturę to polecam ten cykl. Traktuje o prawdziwym życiu, bez zbędnego upiększania rzeczywistości, z domieszką dobrego humoru. Duet pisarski składający się z Magdaleny Kawki i Małgorzaty Hayles stworzył coś niesamowitego. Powieści napisane w stylu lekkim, przyjemnym w odbiorze, dzięki czemu czyta się je w tempie ekspresowym. Z niecierpliwością czekam, aż czwarta cześć, tym razem o Baśce, wpadnie w moje ręce.

To trzecia część kobiet nieidealnych. Chyba już się znudziłam. Przeczytam czwartą z rozpędu i dla porządku ale wyglądam już końca...

Książka, która daje głównie rozrywkę. Całkiem niezłą. Czytało się ją naprawdę przyjemnie. Chociaż Joanna ze swoją wielką "tajemnicą" była trochę męcząca.

Typowa babska książka, dobra na czasy pandemii i PMS. Co do cyklu - "Kobiety nieidealne, to im dalej tym lepiej :)

• Przeczytane 2019
  • Audiobooki