Ja, Maciejka

Wydawnictwo: Lucky
Joanna Hacz

Matka Eli, licealistki u progu dorosłości, po nieudanym małżeństwie, decyduje się na wyjście za mąż po raz drugi. Dla dziewczyny oznacza to nie tylko przymus funkcjonowania w nowej rodzinie, której do tej pory nie znała. Konsekwencje są dużo poważniejsze – począwszy od zmiany miejsca zamieszkania, szkoły, w której się będzie uczyć, aż po sposób ubierania, który także musi ulec zmianie. Jednak największą trudność dla Eli będzie stanowiło poznanie Boga, wobec którego jest zbuntowana do granic możliwości.

Czy Eta, mimo mrocznej przeszłości i wielu uprzedzeń, przekona się do nowej rodziny? Jak odnajdzie się w nowej szkole? W pokonaniu wszystkich trudności pomoże jej nie tylko przyrodnia siostra, ale także niespodziewany, nowy kolega ze szkolnej ławy. Może nie wszystkie zmiany w naszym życiu są złe, nawet jeśli na pierwszy rzut oka na takie wyglądają.

źródło opisu: http://www.wydawnictwolucky.pl/dla-mlodziezy/ja-maciejka

źródło okładki: http://www.wydawnictwolucky.pl/dla-mlodziezy/ja-maciejka

QuinDinn | 2018-02-21

Książka jest niesamowita. Lekka i przyjemna w czytaniu, a zarazem skłaniająca do refleksji. Pozornie przeidywalna ale nie można dać się zwieść temu wrażeniu bo dostarcza wiele niezwykłych, pozytywnych emocji. Książkę polecam każdemu kto lubi czytając szczerzyć się sam do siebie 😀.

Świetna książka :-),która rozbawi .Mimo że to Ela jest główną bohaterką to dużo daje tu osoba Malwiny i jej "niewyparzonego"języka.Przyznam szczerze że nawet pod koniec się wzruszyłam,ale szczegółów nie zdradzę ;-) ,a książkę z czystym serduchem POLECAM !!!!

Oluśś | 2016-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2016

Historia nastoletniej Elżbiety, którą po trudnych chwilach w życiu czeka poznanie nowej rodziny i zmiany otoczenia oraz szkoły. Ela po śmierci ojca i ponownym małżeństwie mamy nie będzie w stanie szybko zaufać nowo poznanym osobom. Ich przyjaźń będzie nawiązywała się stopniowo w niekrótkim czasie. Czy wsparcie szkolnego kolegi - Adama okaże się strzałem w 10, a może jednak czymś więcej. Natomiast jej 'siostra', zupełne przeciwieństwo, także po trudnych doświadczeniach mam swoją drugą twarz, czy ona również okaże się taka uciążliwa??? Jak bardzo duży wpływ na decyzje Ety będzie miała babcia Gertruda i przyrodnia siostra Malwina? I czy Malwina zażegna swój konflikt z polonistą - Mateuszem, czy może jednak wyjawi on swoje zamiary wobec jej osoby??

wericzkowa | 2016-01-16
Przeczytana: 06 stycznia 2016

"A tak na przyszłość... Głowa nie służy do tego, żeby pielęgnować na niej blond loki, tylko żeby używać narządu, który znajduje się w środku. Podobno każdy jest nim obdarzony, chociaż niektórzy sprawiają nieco odmienne wrażenie."
"Ja,Maciejka" to książka o Eli,licealistce,której matka zamierza wyjść za mąż po raz drugi.Ela zamieszkuje w domu katolików w pokoju z bardzo inteligentną dziewczyną Malwiną.Już niedługo jej siostrą.Ela zaprzyjaźnia się z Adamem,wyrzutkiem klasowym.
Ta książka nie urzekła mnie.Banalna historia z równie banalnym zakończeniem.Według mnie jest nudna.Niektóre wątki są ciekawe,ale niektóre powiewają nudą.Najbardziej spodobała mi się Malwina mimo,że książka jest o Eli.Malwina jest to osoba,która ma swoje zdanie i umie postawić na swoim.Według mnie jest to to najlepsza postać z tej książki.

wiolenia28 | 2016-01-08
Przeczytana: 05 stycznia 2016

Książka naprawdę warta przeczytania, zwłaszcza dla osób, które poszukują.

"Ja Maciejka" to opowieść o Matce Eli, która jest u progu dorosłości po nie udanym małżeństwie. Decyduje się wyjść za mąż po raz drugi.
Dla dziewczyny oznacza to nie tylko przymus, ale zmiany miejsca zamieszkania, szkoły, w której będzie się uczyła.
Sposób ubierania będzie musiała zmienić.
Najbardziej podobała mi się Malwina to inteligetna, mądra i ładna dziewczyna. Zawsze potrafi wyjść z każdej sytuacji, pomafa innym.
Urzekła mnie historia przepiękna, cudowna książka młodzieżowa.

Claryyy | 2015-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2015

Ta książka jest tak niedorzecznie piękna w swej prostocie, że brak mi słów. Kurcze historia oklepana do bólu, ale jednocześnie ma w sobie jakąś świeżość. Ela jest miła i przyjacielska, ale to Malwina podbiła moje serce. Jej przekora i niewyparzony język mnie urzekły. Jest silna i jednocześnie krucha. Jej charakter jest pełen sprzeczności i to jest najlepsze.

Qulturasłowa | 2015-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2015

Zmiana zawsze wiąże się ze stresem, niekiedy może pojawić się opór, wycofanie lub bierność. Każdy z nas inaczej reaguje na wszelkie wydarzenia, które pojawiają się bez zapowiedzi, każdy ma inną strategię radzenia sobie z wyzwaniami. Do stresorów z pewnością można zaliczyć zawarcie związku małżeńskiego czy przeprowadzkę, ale co wówczas, gdy zmiany sięgają jeszcze dalej?
Elżbieta, zwana Etą, to uczennica maturalnej klasy prywatnego liceum, dziewczyna z bogatego domu, w którym tak naprawdę nie brakowało tylko pieniędzy. Toksyczny związek, w jakim tkwiła matka Ety, przestępcza działalność ojca przynosząca mu kolosalne dochody, a następnie jego śmierć w dziwnych okolicznościach – to wszystko zostawiło piętno na duszy nastolatki. Może właśnie dlatego nie jest zadowolona z faktu, że mama znalazła mężczyznę, z którym chce się związać, a już z pewnością Eta nie chce poznawać jego rodziny. Zygmunt jest bowiem wdowcem samotnie wychowującym dwie córki, a jego dom zamieszkuje jeszcze...

witcherrie | 2015-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2015

''Ja, Maciejka'' nie przeraża swoją objętością, gdyż liczy sobie 208 stron. Niestety, nie porwała mnie swoją treścią. Najzwyklej w świecie nudziłam się i tylko dzięki samozaparciu dobrnęłam do końca.
Główna fabuła może wydawać się z opisu ciekawa. Nastolatka zupełnie zmienia swoje środowisko- rodzinę, miejsce zamieszkania, a nawet styl ubierania. Ma tajemniczą przeszłość, którą z nikim nie chce się dzielić. Zapowiada się fajnie, prawda? Ale tak nie jest.
Jedyną dobrze wykreowaną i intrygującą postacią, którą da się lubić bądź nienawidzić jest Malwina. To inteligentna dziewczyna z ciętym językiem, umiejąca poradzić sobie w każdej sytuacji, jaka ona by nie była. Reszta...Mdła. Niby Adam jest tajemniczy, ale w gruncie rzeczy on też jest bezbarwny. Ale nie może on w tym przebić głównej bohaterki. Eta denerwowała mnie. Nie wiedziała, czego chce od życia i kiedy jej ''mroczna'' przeszłość ujawniła się, ziewnęłam. Nie było ani strasznie, ani mrocznie. Było nudno.
Nie polecam

Alexandra | 2015-11-09

„Ja, Maciejka” Joanny Hacz, wprawiła mnie w wielkie osłupienie. Z opisu na okładce spodziewałam się lekkiej i szczęśliwej historii młodej dziewczyny, która z wielu powodów musi zmienić dotychczasowe życie. I niby tak się stało. Jednak w tej książce znalazłam o wiele więcej.
Ela wraz z matką zaczyna wszystko od początku. Nowy dom, rodzina i szkoła. Boi się, że nie da rady się przystosować. Jednak ci obcy ludzie stają się dla niej bliscy i pomagają jej się wtopić w nowe otoczenie. Poznaję Adama, młodego i zakompleksionego chłopaka. Szybko się zaprzyjaźniają, a wraz z jej przybraną siostrą, Malwiną tworzą zgraną paczkę. I wszystko dobrze się toczy, dopóki na jej drodze nie staję pewien pisarz i Bóg.
W tej historii znajdziemy wszystko. Od zabawnych dialogów po traumatyczne wspomnienia. Ból, smutek i lęk tak bardzo zmienił nastawienie Eli do życia, że sama sobie z tym nie poradzi. Na szczęście otaczają ją osoby, które ją kochają.
I oczywiście super zakończenie, które pozostawiło na...