Klucze

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
młodzież

Ile razy można przeżyć koniec świata? Adam ma kilkanaście lat i przeżył go trzykrotnie. Nieoczekiwana wyprowadzka ojca, pewien wypadek... Potem było całkiem znośnie. Mógłby nawet nazywać się farciarzem, ale generalnie życie licealisty proste nie jest. Matka nie odpuszcza. Do kumpli czasami wstyd się przyznać. W szkole nie sposób uciec Domańczykowi (niby fajny historyk, ale uwziął się i już). A Madziarska... chciałby, żeby kiedyś to ona nie miała dla niego czasu albo poszła na imprezę i go nie zabrała. Marzenie ściętej głowy! Ale są też jasne strony życia - Paulina, polonistka...
Klucze to pierwsza tak otwarta powieść o współczesnej młodzieży, pisana z perspektywy nastoletniego chłopca. Dziewczyny! Przekonacie się, co chłopakom w głowach siedzi!
Nawet w najgorszym liceum świata, takim jak moje, znajdzie się jeden dobry nauczyciel. W moim przypadku była to polonistka. Już po maturze przyszedłem do szkoły i powiedziałem jej, że chcę napisać powieść. Spojrzała na mnie z niedowierzaniem pomieszanym z przerażeniem. Dość długą chwilę milczała, w końcu powiedziała: ,,Jeśli to ma być dobra powieść, masz tylko dwie możliwości: Być do bólu szczerym albo cały czas zmyślać". Dziękuję, Pani Profesor. Posłuchałem Pani rady - pisze na okładce swojej książki debiutujący na rynku wydawniczym Adam Lang.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/3558/Klucze---Adam-Lang

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/3558/Klucze---Adam-Lang

Monika | 2019-05-30
Przeczytana: 28 maja 2019

Adam wyszkolony przez wujka Jerzego jak klasyfikować kobiety z chęcią korzysta z tego krzywdzącego podziału. Nie liczy się z uczuciami dziewcząt, mając na uwadze jedynie swe egoistyczne potrzeby. Na swe usprawiedliwienie podaje traumę z dzieciństwa, którą przeszedł po odejściu ojca (porzucającego dziecko i żonę bez skrupułów). Jak się okaże bohater wiele ze swoim rodzicielem ma wspólnego. Oczywiście Adam wypiera ten fakt, nawet tego nie dostrzega. Zachowuje się jak drań, a tym był jego ojciec (chociażby straszący drugą partnerkę odejściem do żony czy używający przemocy wobec córki). Jednak wszystko w życiu ma swoją cenę. Można wierzyć lub nie w to, że krzywdy wyrządzone innym powracają - a tak stanie się z Adamem, który na własnej skórze przekona się jak to jest być niechcianym, wykluczonym z towarzystwa rówieśników. czy to go czegokolwiek nauczy? Przekonajcie się, bo warto poznać męski punkt widzenia. Znajdziecie wtedy odpowiedź na pytanie dlaczego świat kobiety i mężczyzny - to...

Jasiek | 2019-03-01
Przeczytana: 01 marca 2019

Nie każdemu ta książka przypadnie do gustu. Mi osobiście bardzo fajnie się ją czytało. Gdy ją czytałem chciałem żeby ona się nigdy nie skończyła. Mógłbym ją czytać bez przerwy.

Dedersi | 2018-09-30
Przeczytana: 30 września 2018

Powieść pt. "Klucze" Adama Langa zdecydowanie wyróżnia się na tle książek, które do tej pory czytałam. Otwartość z jaką pisze autor zasługuje na uznanie. Nic nie jest przesłodzone, ani wyidealizowane. Dzięki niej jestem bardziej świadoma ludzkich relacji i zachowań. Jak Adam jestem w liceum i wiem jak ciężkie może być tam życie. Dodatkowym atutem książki jest to, że jest ona pisana przez Polaka. Świetna, polska, młodzieżowa i na dodatek nowoczesna książka to rzadkość, a przynajmniej ja nie mam do nich szczęścia. Cieszę się, że dane mi było ją przeczytać i gratuluję odwagi Autorowi, który zdecydował się podzielić tą historią. Dziękuję ;)

czytamiogladam | 2018-09-24
Przeczytana: 05 października 2017

Gdy sięgałam po tę książkę, która była dla mnie totalną zagadką, nie wiedziałam się czego mogę się spodziewać po autorze. Na szczęście treść jest bardzo wciągająca a styl pisania z tych, co nie męczą, dzięki czemu przez całą historię w zasadzie przepływamy, zastanawiając się, kiedy to zleciało?

Narracja w "Kluczach" jest pierwszoosobowa, z perspektywy głównego bohatera - Adama. Znajdziemy w niej mnóstwo zabawnych zwrotów akcji, jak i przemyśleń samej postaci odnośnie relacji damsko - męskiej, z perspektywy nastolatka. Są one niekiedy dość osobliwe, ale w wielu elementach trafia w punkt. Dzięki temu zabiegowi, można na prawdę się sporo dowiedzieć o podejściu przez brzydką płeć do pewnych aspektów, na które ja, będąc młodsza, kompletnie nie zwracałam uwagi.

Główny bohater został w bardzo ciekawy sposób nakreślony. Z jednej strony mamy zagubionego chłopaka, który pod wpływem wydarzeń z dzieciństwa został skrzywdzony brakiem męskiego autorytetu w jego własnym życiu i szukaniem jego w...

Open Office | 2018-03-29
Przeczytana: 23 marca 2018

Autor wolałby chyba żyć w prostym i klarownym świecie, gdzie wszelkie aspekty relacji międzyludzkich byłyby czytelnie zrozumiałe. Główny bohater, rzecz jasna, taki nie jest. Kombinuje, bawi się ludźmi, stosuje wyrachowane gry emocjonalne. I dlatego musi ponieść lekcję życia. Serwuje mu ją alter ego pisarza, którym okazuje się dziewczyna. To nawet zaskakujące, bo przez większość czasu czytelnik zgrzyta zębami na kolejne dawki seksizmu. Te jednak są efektem niewłaściwego wychowania ze strony niby-ojca. Protagonista jest wszakże zagubionym, z traumatycznymi przeżyciami (obowiązkowy wątek niepełnej rodziny!), ale w gruncie rzeczy wrażliwym chłopcem. Czyli takim idealnie skrojonym dla czytelniczki modelowej książki, bo choć autor deklaruje się, że pisał z myślą o chłopięcym głosie w kategorii literatury młodzieżowej, faktycznie zaś co i rusz przymila się "żeńskiemu" odbiorcy.

Największy problem jednak jest następujący: "Kluczom" bliżej do twórczości Musierowicz niż do nurtu "young...

Lucy | 2018-02-21

WOW
Pierwsza książka dla młodzieży, którą przeczytałam, i jest zarówna napisana przez polskiego autora, jak i opowiada o polskim chłopaku.
Wow, to jednak da się pisać z innej perspektywy!
Może nie nadzbyt lotna fabuła, ale po prostu brutalna szczerość tej książki rozgniotła mnie. Jest tak niesamowicie szczera, że aż boli.

Guzikowianka | 2018-02-05
Przeczytana: 03 lutego 2018

Gdyby tak każda młoda kobieta na jeden dzień weszła do głowy głównego bohatera, nie byłoby tych mokrych od łez i smarów poduszek, SMSowych fochów, złudnych nadziei i „pękniętych”. Nie tylko nastoletnich.
Książka powinna nosić podtytuł: „Poradnik dla niewiedzących czego chcą niby szczęśliwych singielek polujących na księcia z bajki”.
Polecam.

| 2017-03-03

Rzadko kiedy zdarza mi się trafić na tak wciągającą książkę. „Klucze” czytało mi się szybko i bardzo przyjemnie, mimo iż główny bohater często mnie irytował: był niezdecydowany, wykorzystywał innych i wyżywał się na nich za swoje własne krzywdy. Jednak dzięki tej postaci naszło mnie kilka ważnych refleksji: czy przypadkiem ja też nie zachowuję się czasem jak Adam? A jeśli tak, co powinnam w sobie zmienić?
Pod koniec akcja nieco zwalnia, choć teoretycznie pojawia się więcej wątków. Nie są one jednak szczególnie wciągające i spokojnie możnaby poświęcić im mniejszą ilość stron.

eliza | 2017-02-12

Może gdybym była 16 letnim chłopakiem inaczej odebrałabym tą książkę. Jednak jestem już matką dwójki dzieci i mam nadzieję że w głowie mojego syna i w głowie przyszłego chłopaka mojej córki - będzie siedzieć co innego niż u głównego bohatera i jego kolegów.

Aliamore | 2017-01-16
Przeczytana: grudzień 2015

Warto przeczytać , chociażby dla oryginalnie przedstawionego męskiego spojrzenia na świat , oczami zbuntowanego licealisty.