Ja, Maciejka

Lucky
2015-07-01
2015-07-01

1944

Ulubiona powieść Joanny Hacz, od której zaczęła się moja przygoda z tą pisarką. Bardzo dobrze opisana historia przemiany Eli, świetni bohaterowie i ich wątki - Adam, Malwina, Mateusz. Temat wiary jak zawsze dobrze przedstawiony w powieściach pani Joanny. Szczerze polecam.

Książka jest niesamowita. Lekka i przyjemna w czytaniu, a zarazem skłaniająca do refleksji. Pozornie przeidywalna ale nie można dać się zwieść temu wrażeniu bo dostarcza wiele niezwykłych, pozytywnych emocji. Książkę polecam każdemu kto lubi czytając szczerzyć się sam do siebie 😀.

Na półkach: , , , , , , ,

Świetna książka :-),która rozbawi .Mimo że to Ela jest główną bohaterką to dużo daje tu osoba Malwiny i jej "niewyparzonego"języka.Przyznam szczerze że nawet pod koniec się wzruszyłam,ale szczegółów nie zdradzę ;-) ,a książkę z czystym serduchem POLECAM !!!!

Historia nastoletniej Elżbiety, którą po trudnych chwilach w życiu czeka poznanie nowej rodziny i zmiany otoczenia oraz szkoły. Ela po śmierci ojca i ponownym małżeństwie mamy nie będzie w stanie szybko zaufać nowo poznanym osobom. Ich przyjaźń będzie nawiązywała się stopniowo w niekrótkim czasie. Czy wsparcie szkolnego kolegi - Adama okaże się strzałem w 10, a może jednak czymś więcej. Natomiast jej 'siostra', zupełne przeciwieństwo, także po trudnych doświadczeniach mam swoją drugą twarz, czy ona również okaże się taka uciążliwa??? Jak bardzo duży wpływ na decyzje Ety będzie miała babcia Gertruda i przyrodnia siostra Malwina? I czy Malwina zażegna swój konflikt z polonistą - Mateuszem, czy może jednak wyjawi on swoje zamiary wobec jej osoby??

"A tak na przyszłość... Głowa nie służy do tego, żeby pielęgnować na niej blond loki, tylko żeby używać narządu, który znajduje się w środku. Podobno każdy jest nim obdarzony, chociaż niektórzy sprawiają nieco odmienne wrażenie."
"Ja,Maciejka" to książka o Eli,licealistce,której matka zamierza wyjść za mąż po raz drugi.Ela zamieszkuje w domu katolików w pokoju z bardzo inteligentną dziewczyną Malwiną.Już niedługo jej siostrą.Ela zaprzyjaźnia się z Adamem,wyrzutkiem klasowym.
Ta książka nie urzekła mnie.Banalna historia z równie banalnym zakończeniem.Według mnie jest nudna.Niektóre wątki są ciekawe,ale niektóre powiewają nudą.Najbardziej spodobała mi się Malwina mimo,że książka jest o Eli.Malwina jest to osoba,która ma swoje zdanie i umie postawić na swoim.Według mnie jest to to najlepsza postać z tej książki.

Książka naprawdę warta przeczytania, zwłaszcza dla osób, które poszukują.

Książka naprawdę warta przeczytania, zwłaszcza dla osób, które poszukują.

"Ja Maciejka" to opowieść o Matce Eli, która jest u progu dorosłości po nie udanym małżeństwie. Decyduje się wyjść za mąż po raz drugi.
Dla dziewczyny oznacza to nie tylko przymus, ale zmiany miejsca zamieszkania, szkoły, w której będzie się uczyła.
Sposób ubierania będzie musiała zmienić.
Najbardziej podobała mi się Malwina to inteligetna, mądra i ładna dziewczyna. Zawsze potrafi wyjść z każdej sytuacji, pomafa innym.
Urzekła mnie historia przepiękna, cudowna książka młodzieżowa.

Sposób ubierania będzie musiała zmienić.

Ta książka jest tak niedorzecznie piękna w swej prostocie, że brak mi słów. Kurcze historia oklepana do bólu, ale jednocześnie ma w sobie jakąś świeżość. Ela jest miła i przyjacielska, ale to Malwina podbiła moje serce. Jej przekora i niewyparzony język mnie urzekły. Jest silna i jednocześnie krucha. Jej charakter jest pełen sprzeczności i to jest najlepsze.

Zmiana zawsze wiąże się ze stresem, niekiedy może pojawić się opór, wycofanie lub bierność. Każdy z nas inaczej reaguje na wszelkie wydarzenia, które pojawiają się bez zapowiedzi, każdy ma inną strategię radzenia sobie z wyzwaniami. Do stresorów z pewnością można zaliczyć zawarcie związku małżeńskiego czy przeprowadzkę, ale co wówczas, gdy zmiany sięgają jeszcze dalej?
Elżbieta, zwana Etą, to uczennica maturalnej klasy prywatnego liceum, dziewczyna z bogatego domu, w którym tak naprawdę nie brakowało tylko pieniędzy. Toksyczny związek, w jakim tkwiła matka Ety, przestępcza działalność ojca przynosząca mu kolosalne dochody, a następnie jego śmierć w dziwnych okolicznościach – to wszystko zostawiło piętno na duszy nastolatki. Może właśnie dlatego nie jest zadowolona z faktu, że mama znalazła mężczyznę, z którym chce się związać, a już z pewnością Eta nie chce poznawać jego rodziny. Zygmunt jest bowiem wdowcem samotnie wychowującym dwie córki, a jego dom zamieszkuje jeszcze doświadczona życiowo babcia Gertruda. Gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla Ety? O tym właśnie przekonamy się dzięki Joannie Hacz, autorce książki „Ja, Maciejka”, niezwykle ciepłej i skłaniającej do refleksji opowieści o pierwszej miłości, traumatycznych doświadczeniach oraz … wierze w Boga. Szczególnie ten ostatni temat często bywa pomijany w książkach adresowanych do młodych czytelników, coraz mniej jest pozycji pozwalających dokonać własnego wyboru, ale równocześnie dostarczających pozytywnych wzorców, pokazujących zarówno konsekwencje braku wiary, jak i wsparcie, jakie możemy uzyskać pokładając w Panu nasze nadzieję. To właśnie czyni powieść opublikowana nakładem Wydawnictwa Lucky, która zabiera nas w podróż w głąb siebie, koło której nie możemy przejść obojętnie.
Eta nie może już dłużej odwlekać spotkania z nową rodziną, jednak żadne domysły nie mogły przygotować jej na to, co zastaje w domu Zygmunta. Przede wszystkim mały choć przytulny domek zdecydowanie odbiega od luksusów, do jakich była przyzwyczajona, a ponadto jest zmuszona dzielić sypialnie z charyzmatyczną córką ojczyma, swoja rówieśniczką Malwiną. Eta wraz z przeprowadzką zyskuje jeszcze jedną siostrę, dziesięcioletnią Kasię, a także przemiłą staruszkę. Sęk w tym, że nie dość, że Etę czeka zmiana środowiska, nowa szkoła, to jeszcze trafiła pod dach gorliwych katolików, którzy nie wyobrażają sobie, jak można być ateistką.

(...)

Pełna treść recenzji znajduje się na stronie: http://qulturaslowa.blogspot.com/2015/12/joanna-hacz-ja-maciejka.html

''Ja, Maciejka'' nie przeraża swoją objętością, gdyż liczy sobie 208 stron. Niestety, nie porwała mnie swoją treścią. Najzwyklej w świecie nudziłam się i tylko dzięki samozaparciu dobrnęłam do końca.
Główna fabuła może wydawać się z opisu ciekawa. Nastolatka zupełnie zmienia swoje środowisko- rodzinę, miejsce zamieszkania, a nawet styl ubierania. Ma tajemniczą przeszłość, którą z nikim nie chce się dzielić. Zapowiada się fajnie, prawda? Ale tak nie jest.
Jedyną dobrze wykreowaną i intrygującą postacią, którą da się lubić bądź nienawidzić jest Malwina. To inteligentna dziewczyna z ciętym językiem, umiejąca poradzić sobie w każdej sytuacji, jaka ona by nie była. Reszta...Mdła. Niby Adam jest tajemniczy, ale w gruncie rzeczy on też jest bezbarwny. Ale nie może on w tym przebić głównej bohaterki. Eta denerwowała mnie. Nie wiedziała, czego chce od życia i kiedy jej ''mroczna'' przeszłość ujawniła się, ziewnęłam. Nie było ani strasznie, ani mrocznie. Było nudno.
Nie polecam

• Polecam