Jak najdalej stąd

Tłumaczenie: Krzysztof Obłucki
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Hick
HarperCollins

Luli ma trzynaście lat, a już zdążyła poznać gorzki smak życia. Jej rodzice to alkoholicy pogrążeni w pijackich awanturach. Samotna, zdana tylko na siebie w małym miasteczku w Nebrasce, Luli postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Zabiera pistolet, ucieka z domu i autostopem wyrusza do Las Vegas, by tam znaleźć bogatego sponsora. Myśli, że skok w dorosłość zmieni jej życie na lepsze. W drodze poznaje ludzi, którzy wprowadzają ją w mroczny krąg złodziei, narkomanów i prostytutek. Pełna nadziei na przyszłość, Luli będzie musiała zmierzyć się ze światem okrutniejszym niż ten, od którego uciekła.

źródło opisu: Wydawnictwo HarperCollins Polska, 2016

źródło okładki: www.harpercollins.pl

Pensive_Angel | 2019-09-20

Nie rozumiem, co ma zapewnić ta książka. Rozrywkę? Temat do przemyśleń? Szczerze ostatnie, około 8 stron ma jakiś sens, a wcześniejsze to ciekawa lektura, ale czemu to nie wiem.
Zdecydowanie lepiej (moim zdaniem) wypada film "Prowincjuszka", który jest w jakimś stopniu adaptacja tej powieści.

Milena Bizoń | 2018-12-09
Przeczytana: 01 grudnia 2018

Bardzo prosta i naiwna opowieść. Miało pewnie wyjść głębsze dno, ale nie wyszło. Książka mocno przewidywalna, na jeden wieczór.

rybiefutro | 2017-05-04

Losy bohaterki śledziłam z ciekawością natomiast nie porwała mnie ta książka. Do tej pory zastanawiam się jak potoczyło się jej życie po zakończeniu książki. Ocena- dobra, ponieważ ta książka jest po prostu dobra ale na miano rewelacyjnej nie zasługuje.

Kitmia | 2016-06-21
Przeczytana: 20 czerwca 2016

Ta książka to kompletne dno. Niespecjalnie podobała mi się czarna wizja świata autorki. Chyba chciała odstawać od reszty pisarzy i napisać o takich problemach, z którymi większość ludzi nie spotyka się przez całe życie. Jednak zrobiła to zbyt brutalnie, ta lektura odstrasza! Nie sięgnę po nią po raz kolejny.

Książniczka | 2016-03-18

Tematyka tej powieści jest bardzo dobra i ważna - bulwersuje, szokuje, nie pozostawia obojętnym. Opisuje coś, co nie powinno stać się udziałem żadnego dziecka. Luli sobie z tym radzi, dzięki cynizmowi i niezwykłej jak na jej wiek dojrzałości. Wciąż jednak przecież jest dzieckiem, samotnym i bezbronnym, a inni to wykorzystują. Luli ucieka od świata, który ją rani i krzywdzi, narażając się na zło dużo gorsze i na rzeczy nieodwracalne...

Właśnie dzięki tematyce oceniam tę powieść dość wysoko, mimo że często wydawała mi się irytująca i niezbyt dobrze napisana. Pozostawiła mnie zgnębioną i zbulwersowaną - i tak właśnie powinno być. Wiem jednak, że na pewno nie będę jej czytać ponownie

Otwarta księga | 2016-02-24
Przeczytana: 07 lutego 2016

Recenzja ukazała się również na blogu: http://otwartaksiega2002.blogspot.dk/2016/02/jestem-jego-dzieckiem-przypadkowym-i.html

Po książkę sięgnąłem z tego powodu, że była ona bardzo chuda, zaledwie 240 stron, a poza tym miała potencjał, oczekiwałem w miarę dobrej i zmuszającej do refleksji powieści.

Cóż, okładka książki jest, że tak się wyrażę, przeciętna. Nie wyróżnia się niczym szczególnym, nie ma żadnych charakterystycznych znaków, które pozwoliłyby ją rozpoznać wśród miliona innych okładek. Już pomijając fakt, że ta dziewczyna z pewnością nie przypomina trzynastolatki, to jest całkiem trafna i pasuje do treści. Grzbiet jest o wiele ładniejszy, ale co ważniejsze - nie łamie się podczas czytania. Natomiast tył książki jest bardzo ładny - pustynia, niebo i droga... pięknie wygląda to razem. Co do samego opisu - myślę, że jest całkiem ciekawy i raczej powinien zaintrygować kogoś z czytelników. A poza tym nie zdradza ważnych wątków z fabuły, za co wielki plus ode mnie. Kartki w...

Gosiek | 2016-02-22

Luli to trzynastoletnia dziewczyna, która musi znosić alkoholizm rodziców, romanse matki i ciągłą nieobecność ojca. Do tego wszystkiego nie jest lubiana wśród rówieśników, nie ma wystarczająco dużo pieniędzy, by im dorównać - przez to jest odrzucana. Ciągle chodzi głodna i nie potrafi czerpać radości z życia.

Kiedy zdaje sobie sprawę z tego, że ojciec opuścił ją na dobre, decyduje się na ucieczkę. Postanawia żyć tak, by niczego jej nie brakowało. Mając zaledwie 13 lat dochodzi do wniosku, że najlepszym sposobem na życie będzie uwodzenie bogatych mężczyzn, którzy dadzą jej co tylko będzie chciała.
Jakże to naiwne... Przez swoje zachowanie trafia na podłych ludzi, którzy są skłonni zrobić wszystko, by osiągnąć cel. Nie ominą jej przygody z narkotykami, kradzieżami i prostytucją.

Zdaje się, że mimo cierpienia jakie odczuwa, nadal upiera się, że podjęła dobrą decyzję uciekając z domu i decydując się na takie życie. Jej ciało dotykają obrzydliwi faceci, którzy nie zwracają uwagi na...

Psotka | 2016-02-21
Przeczytana: 28 stycznia 2016

Mimo wcześniejszego postanowienia by darować sobie literaturę młodzieżową sięgam po nią równie ochoczo jak po inne gatunki. Przekonałam się jednokrotnie, że mają nam one do przekazania więcej niż tzw. książki dorosłe. Ta z opisu na tyle okładki porządnie mnie zaintrygowała i nie umiałam sobie jej odpuścić. Niestety chyba się przeliczyłam...

Luli to trzynastolatka, która musiała zacząć decydować sama o sobie. Droga, którą wybrała po części była wybrana świadomie, a po części zgotowana przez los. Jako dziecko - bo przecież wciąż nim była - codziennie musiała walczyć z głodem, ignorowaniem, kłótniami i pijaństwem rodziców. Jedyne czego nauczyła się od matki była kradzież - opanowana do perfekcji. Nie mając podstawowych warunków do życia musiała podjąć decyzję i gdy nadszedł ten dzień, moment zdecydowania o sobie i swoim losie Luli dokonała takich a nie innych wyborów. Wyrusza do Las Vegas z postanowieniem znalezienia bogatego sponsora, gdyż dzięki matce wiedziała, ze seks potrafi dać...

anetapzn | 2016-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2016

Andrea Portes opowiada historię 13-latki, która ma bardzo w życiu pod górkę. Rodzice się nią nie interesują, nadużywają alkoholu i innych używek, a to czego ją nauczyli nie ma nic wspólnego z normalnym dzieciństwem, z miłością, jaka powinni dziecku okazywać rodzice.
Pewnego dnia ojciec opuszcza dom, a matka znajduje sobie kochanka.
Jeżeli Lulu myślała, że dotychczas było jej źle, a gorzej już być nie może, to bardzo się pomyliła. Prawdziwy koszmar dla dziewczynki dopiero się rozpoczyna.
Nie ukrywam, historia bardzo chwytająca za serce, poruszająca ważne tematy. Jest tylko jedno ale. Chodzi o sposób w jaki została napisana.
Niektóre wątki są tylko zaanonsowane, a brak ich rozwinięcia. I chodzi tu o niezwykle ważne wątki, które jak dla mnie, są kwintesencją całej opowieści. Ich rozwinięcie wzbogaciłoby momentami bardzo ubogą fabułę oraz dało młodym ludziom, którzy wg., mnie są odbiorcami książki, sporo materiały do przemyślenia. Tym bardziej, iż wiele młodych osób może znaleźć się...

książek: 2059
Beti | 2016-02-14
Przeczytana: 13 lutego 2016

"Jak najdalej stąd" to historia ucieczki. Uciekinierką jest trzynastoletnia Luli, której wiek dojrzewania tak namącił w głowie, że postanawia jechać do Las Vegas i znaleźć tam bogatego sponsora.

Faktem jest, że do tej pory życie Luli nie było kolorowe. Rodzice - wiejscy alkoholicy nie poświęcali córce czasu, nie dawali dobrego przykładu. Myślę, że liczne romanse i wulgarne zachowanie matki przyczyniły się do zaburzeń seksualności naszej bohaterki. Luli, choć ma tylko trzynaście lat, pragnie aprobaty i uznania w oczach wszystkich mężczyzn. Swoim zachowaniem prowokuje i sama usilnie chce sprowadzić na siebie nieszczęście. Wsiada do samochodu obcego mężczyzny, nie przejmując się ani trochę tym, co może się stać. Porwanie, pobicie, gwałt - takie zagadnienia nawet nie przechodzą przez myśl dziewczyny. Taki zestaw cech bohaterki niestety bardzo utrudnia jej polubienie. Luli doprowadzała mnie do szału, była przebiegła, a zarazem infantylna do bólu.

W czytaniu najbardziej...