Dobrze, że jesteś

Cykl: Dobrze, że jesteś (tom 1)
Wydawnictwo: Replika
Ag2S

W twórczości Moniki Sawickiej przewijają się stałe motywy: przemoc wobec kobiet, alkoholizm, utrata dziecka, radzenie sobie ze śmiercią bliskich, a także rozpaczliwe pragnienie miłości, która ma stanowić lek na całe zło. Tematy te wciąż powracają, przerabiane na nowo, analizowane, prześwietlane. Demonów przeszłości jednak nie tak łatwo przegnać, szczególnie gdy wgryzają się mocno w duszę. A jednak z tych pełnych emocji tekstów da się odczytać nadzieję.

Nie jest łatwo zapomnieć o traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa, o gwałcie, przemocy ze strony męża. Nie można też pogrzebać uczuć wobec zmarłego dziecka. Ale trzeba żyć dalej.

Mimo burz, doświadczanego zła, spadających na bohaterkę nieszczęść, podnosi się ona i idzie w kierunku światła. Książki Moniki Sawickiej są jak spotkania z dobrą przyjaciółką, która wysłucha, pocieszy i przyniesie otuchę, pomoże ponieść największe nawet ciężary.

To nie ja byłam Ewą, to nie ja skradłam niebo – to mnie je skradziono – mówi bohaterka tej opowieści. To jest fantazja przerażająco prawdziwa i prawda zbyt fantastyczna.

Kornelia zakochała się i wyszła za mąż jako nastolatka, by wyrwać się z dalekiego od ideału domu. Jednak spadła z deszczu pod rynnę i przez dwadzieścia lat zmagała się z demonami wydarzeń z pewnej zimowej nocy – efektem lustrzanego odbicia przeniesionym z domu rodzinnego, mężem, który miał ciężką rękę i wyjątkowo nienawidził kobiet.
Ma też dobre wspomnienia, którymi dzieli się z Czytelnikiem. Nie ma w niej ani żalu, ani goryczy, jest wiele zrozumienia i silne postanowienie, by dalej żyć.
W dramatycznych okolicznościach uwalnia się od swojego męża i otwiera nowe drzwi, jednak nie wie, że to nie koniec czasu próby.

Miłość, która do niej przyszła, żąda wysokiej ceny.

Czy Kornelia ją zapłaci? Czy miłość przetrwa wszystko, nawet śmierć?

źródło opisu: http://www.replika.eu/

źródło okładki: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=579

Wioleta Sadowska | 2015-10-01
Przeczytana: 01 października 2015

"Idąc przez piekło, nie zatrzymuj się! Jeśli umiesz, jeśli możesz – wymarz coś sobie, wyśnij. Życie pokrętne jest, ale chciej żyć. I nie dla kogoś, dla siebie".

Niech nie zmyli Was piękna i sielska okładka oraz dość banalnie brzmiący tytuł tej książki. Niech nie zmyli Was blurb zamieszczony na okładce, sugerujący dość typową powieść obyczajową. Najnowsza książka Moniki Sawickiej to bowiem jedynie ładne opakowanie, pod którym kryją się brzydkie rzeczy, o jakich wielu z nas nie chce rozmawiać. Ta książka to pełne zaskoczenie.

Monika Sawicka to absolwentka stosunków międzynarodowych, z wykształcenia i zamiłowania dziennikarz. Jest żoną przedsiębiorcy oraz matką dorosłej już córki Karoliny, posiada dwa psy, dwa koty, dystans do siebie oraz sporo pokory. Autorka znana jest z takich książek jak "Kruchość porcelany", "Demi Sec", "Gra wstępna" czy "Kolejność uczuć". Uwielbia wracać do powieści Williama Whartona pt. "Spóźnieni kochankowie".

Kornelia będąc młodą kobietą, jeszcze...

PaniKa | 2015-11-17

Życie bywa nieprzewidywalne, nie zawsze jest usłane różami. Czasami trzeba upaść wiele razy, by potem móc się pozbierać. Spróbować złożyć wszystkie rozbite kawałki w całość. Czy jest to możliwe? Jak dużo jest w stanie znieść człowiek? Ile cierpienia i bólu może unieść na swoich barkach? Czy podnieść się o tragedii, jest w ogóle możliwe?

Kornelia nigdy nie miała łatwego życia. Już jako dziecko musiała borykać się z brakiem miłości i odrzuceniem. Uciekając z domu pełnego przemocy, ma nadzieję że u boku mężczyzny którego pokochała, uda się jej jakoś poukładać swoje życie. Niestety trafia z deszczu pod rynnę. Mąż okazał się tyranem, który znęcał się nad nią psychicznie i fizycznie. Kornelia przez dwadzieścia lat musiała znosić upokorzenie i ból. Mając dość życia w cierpieniu, decyduje się zrobić krok i spróbować odmienić swój los. Jednak droga do wolności wcale nie będzie taka prosta, ale wyboista i pełna przeszkód. Czy uda się jej odnaleźć szczęście i uporać z traumatyczną...

Najpierw trzeba przywyknąć do specyficznie tkanej fabuły, wyłaniającej się ze skrawków. Fragmentaryczność, w której poznaje się myśli bohaterki, listy rzucające światło na przeszłość daje poczucie chaosu. I nie zmienia się się to po sam koniec opowieści.
W warstwie językowej subtelny spokój, obrazowość, momentami lirycznie, co raczej na plus.Jednak język prozy ubrany w tak liczne metafory przestaje być wyrazisty. Słowa nie mogą zagłuszać sensu wypowiedzi, bo wtedy staja się pustym ozdobnikiem. Bez jasnego przekazu gubi się to, co pisarka miała na myśli, a przeczytałam tekst dwa razy. Przypowieści mają zapewne budować głębszą warstwę tego, co odczuwa narratorka, maja przybliżyć obraz czytającemu, ale równie dobrze mogą odwracać uwagę od głównego przesłania utworu.

"Dobrze,że jesteś" to około 140 stron treści zasadniczej. I znów, nie nazwałabym tego powieścią, ale iluzją złożoną z cytatów, definicji pojęć, do tego stopnia dalece posunięte, że są podane strony internetowe odwołujące...

Cyrysia | 2015-09-08

Nie jest to kolejna banalna lektura do poczytania dla rozrywki. Wprost przeciwnie. To twarda szkoła życia, która pokazuje, że mimo bólu, cierpienia i wielu innych przeciwności trzeba pozbierać się, wziąć los w swoje ręce i iść naprzód ku nieznanemu… Serdecznie polecam!
całość recenzji w linku:

Angela | 2017-06-20

Tę książę nie można sobie przeczytać od tak.Jest ona wyjątkowa i porusza ważne tematy.
Ma w sobie coś co przyciąga i skłania do refleksji.
Uważam, że każdy powinien ją przeczytać! Szczególnie kobiety skrzywdzony przez życie, aby znalazły wewnętrzną motywację i odwagę. Ta książka powinna dać im siłę i nową nadzieję!

MoniS | 2016-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2016

Moje pierwsze spotkanie z Moniką Sawicką uważam za "osobliwe" ale udane. Zaczynając czytać byłam zagubiona w tej książce. Nie wiedziałam o czym ona ani o kim tak naprawdę jest. Im głębiej zanurzałam się w tekst tym bardziej doceniałam walory i mądrość przedstawianej treści. Choć bolesna i trudna, niesie ze soba wielkie przesłanie. Bądzmy dobrzy dla samych siebie. Jeśli pokochamy siebie, będziemy mogli kochać ludzi wokół nas bez żadnych przeszkód. Oczywiście z książki można wynieść dużo więcej.
Przekonajcie się sami.
Ja jeszcze do niej na pewno wrócę.

Gąska | 2015-10-25
Przeczytana: 25 października 2015

Monika Sawicka jest absolwentką stosunków międzynarodowych, choć z wykształcenia i zamiłowania jest dziennikarką. Prywatnie jest mamą dorosłej już córki – Karoliny, żoną przedsiębiorcy i właścicielką dwóch kotów i dwóch psów. Na swoim koncie ma powieści takie jak „Gra wstępna” czy „Kruchość porcelany”.

Kornelia – bohaterka „Dobrze, że jesteś” przeżyła w swoim życiu wiele. Będąc młodą dziewczyną wyszła za mąż. Zrobiła to dlatego, gdyż nie mogła znieść patologii, której była świadkiem mieszkając w domu rodzinnym. Pełna nadziei na lepszą przyszłość rozpoczęła „nowe życie”. Niestety jej mąż podobnie jak ojciec, okazuje się tyranem. Pod wpływem impulsu, po dwudziestu latach nieustannych upokorzeń ponownie postanawia zacząć wszystko od nowa. Znów będzie musiała stawić czoła wyzwaniom i próbom normalnego życia.

Książka napisana jest w intrygującym stylu. Spodobał mi się dobór słów i metafory, którymi przepełniona jest każda strona. Czyta się ją szybko. Ma nieco ponad dwieście stron i...

DomowaKsięgarnia | 2015-09-24

wiecej na: http://domowaksiegarnia.blogspot.com

malenstwo_83 | 2015-10-02
Przeczytana: 01 października 2015

Dobrnęłam do połowy. Cały czas wydawało mi się, że książka tak naprawdę nie ma fabuły. Niby jest jedna bohaterka, ale w część o niej wplecione są listy Kornelii i listy z poddasza. Wszystko takie moralizatorskie, doradcze. Z jednej strony teksty psychologiczne, z drugiej filozoficzno nie wiadomo jakie. Niby wiadomo o co chodzi, ale książka jak dla mnie strasznie pogmatwana.

inkaa2000 | 2017-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2017

Kornelia przeszła w życiu tyle, że wystarczyłoby, aby obdarzyć 10 kobiet... Ale się nie poddaje, powoli podnosi się z dna i odnajduje siebie.