Dobrze, że jesteś

Cykl: Dobrze, że jesteś (tom 1)
Wydawnictwo: Replika
literatura piękna
Ag2S

W twórczości Moniki Sawickiej przewijają się stałe motywy: przemoc wobec kobiet, alkoholizm, utrata dziecka, radzenie sobie ze śmiercią bliskich, a także rozpaczliwe pragnienie miłości, która ma stanowić lek na całe zło. Tematy te wciąż powracają, przerabiane na nowo, analizowane, prześwietlane. Demonów przeszłości jednak nie tak łatwo przegnać, szczególnie gdy wgryzają się mocno w duszę. A jednak z tych pełnych emocji tekstów da się odczytać nadzieję.

Nie jest łatwo zapomnieć o traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa, o gwałcie, przemocy ze strony męża. Nie można też pogrzebać uczuć wobec zmarłego dziecka. Ale trzeba żyć dalej.

Mimo burz, doświadczanego zła, spadających na bohaterkę nieszczęść, podnosi się ona i idzie w kierunku światła. Książki Moniki Sawickiej są jak spotkania z dobrą przyjaciółką, która wysłucha, pocieszy i przyniesie otuchę, pomoże ponieść największe nawet ciężary.

To nie ja byłam Ewą, to nie ja skradłam niebo – to mnie je skradziono – mówi bohaterka tej opowieści. To jest fantazja przerażająco prawdziwa i prawda zbyt fantastyczna.

Kornelia zakochała się i wyszła za mąż jako nastolatka, by wyrwać się z dalekiego od ideału domu. Jednak spadła z deszczu pod rynnę i przez dwadzieścia lat zmagała się z demonami wydarzeń z pewnej zimowej nocy – efektem lustrzanego odbicia przeniesionym z domu rodzinnego, mężem, który miał ciężką rękę i wyjątkowo nienawidził kobiet.
Ma też dobre wspomnienia, którymi dzieli się z Czytelnikiem. Nie ma w niej ani żalu, ani goryczy, jest wiele zrozumienia i silne postanowienie, by dalej żyć.
W dramatycznych okolicznościach uwalnia się od swojego męża i otwiera nowe drzwi, jednak nie wie, że to nie koniec czasu próby.

Miłość, która do niej przyszła, żąda wysokiej ceny.

Czy Kornelia ją zapłaci? Czy miłość przetrwa wszystko, nawet śmierć?

źródło opisu: http://www.replika.eu/

źródło okładki: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=579

Aneta | 2019-04-09

Moje przemyślenia po przeczytaniu książki są takie, iż nie jest to wbrew pozorom książka opisująca w klarowny sposób jakaś historię lecz raczej zawiły i mocno chaotyczny podręcznik psychologiczny. Można tu znaleźć ciekawe przemyslenia, interesujące cytaty...jednak dla czytelnika który chciałby tak po prostu poznać losy bohaterki, poczuć emocje, śledzić w napięciu co sie wydarzy , to z pewnością tego nie znajdzie. Osobiście nie mój klimat. Czyta sie szybko, ale...no właśnie ...nie chodzi chyba w pisaniu książki o szybkość przerzucania tekstu lecz o cos innego

Molinka | 2018-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2018

Piękna,barwna okładka i tytuł,dobrze,że jesteś.Pewnie kolejna słodko-gorzka historia o miłości, pomyślałam zgarniając tą książkę z półki w bibliotece.Jakież było moje zdumienie,gdy zaczęłam czytać pierwsze rozdziały.Powieść okazała się prezentem dla mojej wrażliwej duszy. Tak jak lubię, dużo psychologii,filozofii.Genialne przypowieści np ta o dwóch wilkach i kamieniach w słoiku.Powieść,która może okazać się lekiem na całe zło. Z pewnością ma moc terapeutyczną.Do tego wymowne,piękne teksty naszych rodzinnych polskich piosenek,miód na serce,a na końcu niespodzianka: poradnik w pigułce.Główna bohaterka jakże doświadczona przez los i ja,która w tym momencie uświadamiam sobie podobnie jak autorka jaką jestem szczęściarą.Pozycja pomocna zarówno psychologom,terapeutom jak i tym poszukującym siły i wsparcia.Serdecznie zapraszam do świata Kornelii.

jolka1958-58 | 2017-11-17

Niewidzialna | 2017-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2017

Książka mega pozytywna i pomimo gatunku napisana prostym, zrozumiałym jezykiem. Bardzo szybko się ją czytało i wciągała na maxa. Zawiera wiele cennych cytatów, przemyśleń oraz rad.
Książka godna polecenia!

Angela | 2017-06-20

Tę książę nie można sobie przeczytać od tak.Jest ona wyjątkowa i porusza ważne tematy.
Ma w sobie coś co przyciąga i skłania do refleksji.
Uważam, że każdy powinien ją przeczytać! Szczególnie kobiety skrzywdzony przez życie, aby znalazły wewnętrzną motywację i odwagę. Ta książka powinna dać im siłę i nową nadzieję!

variusana | 2017-03-13

Przepełniona bólem, rozpaczą i stratami opowieść o Kornelii dla której słońce prawie nigdy nie wychodzi zza chmur. Pełna emocjonalnych wyznań i psychologicznych refleksji.

inkaa2000 | 2017-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2017

Kornelia przeszła w życiu tyle, że wystarczyłoby, aby obdarzyć 10 kobiet... Ale się nie poddaje, powoli podnosi się z dna i odnajduje siebie.

Mariola | 2016-11-15

Warto przeczytać

Najpierw trzeba przywyknąć do specyficznie tkanej fabuły, wyłaniającej się ze skrawków. Fragmentaryczność, w której poznaje się myśli bohaterki, listy rzucające światło na przeszłość daje poczucie chaosu. I nie zmienia się się to po sam koniec opowieści.
W warstwie językowej subtelny spokój, obrazowość, momentami lirycznie, co raczej na plus.Jednak język prozy ubrany w tak liczne metafory przestaje być wyrazisty. Słowa nie mogą zagłuszać sensu wypowiedzi, bo wtedy staja się pustym ozdobnikiem. Bez jasnego przekazu gubi się to, co pisarka miała na myśli, a przeczytałam tekst dwa razy. Przypowieści mają zapewne budować głębszą warstwę tego, co odczuwa narratorka, maja przybliżyć obraz czytającemu, ale równie dobrze mogą odwracać uwagę od głównego przesłania utworu.

"Dobrze,że jesteś" to około 140 stron treści zasadniczej. I znów, nie nazwałabym tego powieścią, ale iluzją złożoną z cytatów, definicji pojęć, do tego stopnia dalece posunięte, że są podane strony internetowe odwołujące...

Aneta | 2016-08-25

Balansowanie na granicy nadziei.

Smakowanie życia z całą jego słodyczą i goryczą. Subtelnie – małą łyżeczką, przesadnie – garściami i zupełnie bez apetytu, gdy nawet okruszyna jest trudna do przełknięcia.

Chwile z prozą Moniki Sawickiej są wyjątkowe, bo wywołują szereg refleksji o życiu, stawiają wiele znaków zapytania i wykrzykników. Emocje wypełzają z każdego słowa. Nie spodziewajcie się po tej książce lekkiej opowieści o miłości, szukajcie tu raczej recepty na nadszarpniętą psychikę i zburzony świat uczuć...Cała recenzja: http://ksiazkiweterze.pl/k2/w1/2015/09/19/monika-sawicka-dobrze-ze-jestes-replika/