Die Rosenzüchterin

Blanvalet
2000-08-01
2000-08-01
kobiety przyjaźń historia morderstwo

Jeżeli ktoś nastawia się na typowy thriller/ kryminał to się zawiedzie, ale mimo to uważam, że warto książkę przeczytać. Ciekawy wątek historyczny

Bardzo lubię książki z historią w tle. Tutaj autorka cofa się z 1999 roku do czasów drugiej wojny światowej. Czasem wydarzenia z przeszłości tkwią gdzieś sobie uśpione, by po wielu latach dać o sobie znać i nie zawsze ich przebudzenie jest miłe. Nie jest to krwawy kryminał, lecz świetna powieść obyczajowa ukazująca mnóstwo ludzkich relacji. Autorka jak zwykle nie zawiodła.

Dla mnie jest to dobra obyczajowa powieść z wątkiem sensacyjnym.

Dla mnie jest to dobra obyczajowa powieść z wątkiem sensacyjnym.

Pani Link przyzwyczaja do pewnego poziomu swojej prozy. Za żadnym razem mnie jeszcze nie zawiodła. Można ślepo brać z półki z pewnym przekonaniem o wartości pozycji. Tak też jest w tym przypadku. Co prawda wątek kryminalny pod koniec fabuły się pojawia, jednak nie ujmuje to nic z ciekawości czytelnika co do zakończenia opowieści. Wydaje się, że już nic nie da zaskoczyć, a jednak..
Polecam z czystym sumieniem tę i inne pozycje autorki, gdyż niezmiennie trzymają wysoki poziom.

Zawiodłam się. Pomysł na książkę ciekawy. Zawsze lubiłam przeplatanie wątków historycznych z teraźniejszością. Jednak w tym przypadku można powiedzieć że żyło żyło i zdechło. Nudne, rozwleczone wątki sprawiały że czytałam czasami już tylko dialogi. Nie polecam. Szkoda czasu

Lubicie dostawać kwiaty?

Karin Palmer, była nauczycielka z Berlina, ogarnięta chęcią zmiany dotychczasowego życia, decyduje się wyjechać na angielską wyspę Guernsey, gdzie przed laty spędziła cudowne wakacje. Przez przypadek trafia do uroczego domu z ogrodem pełnym róż, który należy do 71-letniej Beatrice Shaye. Karin ulega urokowi staruszki, jej pięknego ogrodu i eleganckiego, przytulnego domu. Między kobietami szybko nawiązuje się serdeczna przyjaźń mimo dzielącej je różnicy wieku. Beatrice powoli zaczyna opowiadać o przeszłości. Jednak w chwili, gdy policja zacznie znajdować zwłoki kolejnych zamordowanych osób, Beatrice będzie musiała komuś zaufać. Jej wybór pada na Karin.

Zderzenie dwóch światów - nieśmiałej, nękanej bezustannymi atakami paniki Niemki i starszej, silnej i niezależnej mieszkanki Guernsey. Wbrew opisom sugerującym, że mamy do czynienia z thrillerem czy z kryminałem, dzieło Charlotte Link ma niewiele wspólnego z jednym i drugim. Silą powieści jest wątek obyczajowy - ten dawny, rozgrywający się na wyspach w czasie niemieckiej okupacji czasów II Wojny Światowej, oraz współczesny, ze współczesnymi problemami, sięgającymi niekiedy daleko wstecz.

Sięgając po kolejną książkę tej autorki nastawiłam się na porządny, trzymający w napięciu thriller. Zamiast tego, otrzymałam obyczajową perełkę z wątkiem kryminalnym.

Lubicie dostawać kwiaty?

Na początku powieść rozwija się powoli, ale z jej biegiem rozwija się coraz lepieĵ. Ciekawe spektrum bohaterów i ich problemów związanych mocno z przeszłością a dokładniej okupacją niemiecką w czasie II wś. W książce znajdziemy postacie, każda z głębokim problemem psychicznym, które starają je pokonać. W tle zbordnie z czasów wojny, terazniejsze, miłości przeszłości i terazniejsze oraz ich konsekwencje oraz w wpływ na bohaterów. Kawał dobrej powieści obyczajowej z wątkiem historycznym.

Czasami lubię sięgnąć po łagodniejszy rodzaj literatury, żeby oderwać się od tych bardzo brutalnych i mrocznych thrillerów i kryminałów. Książka z pogranicza powieści obyczajowej, psychologicznej i historycznej wypadła w mojej ocenie dość dobrze, chociaż bardziej byłem nastawiony na typowy thriller.
Plusy:
- dobry pomysł na fabułę, cienie przeszłości powracają;
- lubię historie, gdzie teraźniejszość przeplata się z przeszłością;
- szczegółowe i wnikliwe portrety psychologiczne bohaterów;
- z biegiem lat ulega zmianie postrzeganie otaczającego nas świata;
- pokazanie okrucieństwa wojny, w każdym wykonaniu, nie tylko nazistów;
- życie to ciągłe wybory, nie zawsze udaje się wybrać najlepsze rozwiązanie;
- nigdy nie jest za późno, aby zmienić coś w naszym życiu;
- szkoda, że naprawdę ciekawie robi się po ponad połowie książki.
Minusy:
- za mało jednak thrillera, za dużo wspomnień z przeszłości;
- samo rozwiązanie wątku kryminalnego takie sobie, brak powiązania z przeszłością, więc po co tyle informacji z tego okresu;
- za dużo wałkowania na okrągło alkoholizmu Alana, podbojów seksualnych Mai.
Ogółem książka dobra.

Plusy:
- dobry pomysł na fabułę, cienie przeszłości powracają;
- lubię...

Kolejna doskonała książka Charlotte Link.
Dotychczas odbierałam Link jako autorkę kryminałów. Tym razem w książce jej trochę z historii najazdu wojsk hitlerowskich na normandzką wyspę Guernsey. A mnie zawsze ciekawiło co o wojnie myślą Niemcy.
Jak na Charlotte Link przystało jest też watek sensacyjny.

Kolejna doskonała książka Charlotte Link.
Jak na Charlotte Link przystało jest też watek sensacyjny.

Nie wiem jak mam opisać tę książkę. Przez 430 stron jest opisywana teraźniejszość i jest bardzo dużo wspomnień z czasów wojny, ale nie ma nic z kryminału. Nawet ciekawie się to czytało, ale sięgnęłam po tę książkę że względu na to, że to jest
t h r i l l e r, a nie zwykła historia z dawnych lat.

Odnalezienie ciała, które jest w opisie książki odbywa się dopiero 170 stron przed końcem. I sam kryminał trwał właśnie tylko tyle, a nawet mniej, gdy cała książka ma 600 stron. Samo zakończenie było przewidywalne.

Zwykle czytam jeden kryminał 2/3 dni, tę książkę męczyłam cały tydzień.

t h r i l l e r, a nie zwykła historia z dawnych lat.

Odnalezienie ciała, które jest w opisie książki odbywa się dopiero 170 stron...

• Charlotte Link
  • Kryminały