Ciernista róża część 2

Okładka książki Ciernista róża część 2 Charlotte Link
Okładka książki Ciernista róża część 2
Charlotte Link Wydawnictwo: Sonia Draga Seria: Bestsellery kryminalne kryminał, sensacja, thriller
Bestsellery kryminalne
Die Rosenzüchterin
Sonia Draga
2014-01-01
2014-01-01
Ewa Spirydowicz
Charlotte Link Ciernista róża kryminał

Dla mnie jest to dobra obyczajowa powieść z wątkiem sensacyjnym.

Dla mnie jest to dobra obyczajowa powieść z wątkiem sensacyjnym.

Pani Link przyzwyczaja do pewnego poziomu swojej prozy. Za żadnym razem mnie jeszcze nie zawiodła. Można ślepo brać z półki z pewnym przekonaniem o wartości pozycji. Tak też jest w tym przypadku. Co prawda wątek kryminalny pod koniec fabuły się pojawia, jednak nie ujmuje to nic z ciekawości czytelnika co do zakończenia opowieści. Wydaje się, że już nic nie da zaskoczyć, a jednak..
Polecam z czystym sumieniem tę i inne pozycje autorki, gdyż niezmiennie trzymają wysoki poziom.

Zawiodłam się. Pomysł na książkę ciekawy. Zawsze lubiłam przeplatanie wątków historycznych z teraźniejszością. Jednak w tym przypadku można powiedzieć że żyło żyło i zdechło. Nudne, rozwleczone wątki sprawiały że czytałam czasami już tylko dialogi. Nie polecam. Szkoda czasu

Lubicie dostawać kwiaty?

Karin Palmer, była nauczycielka z Berlina, ogarnięta chęcią zmiany dotychczasowego życia, decyduje się wyjechać na angielską wyspę Guernsey, gdzie przed laty spędziła cudowne wakacje. Przez przypadek trafia do uroczego domu z ogrodem pełnym róż, który należy do 71-letniej Beatrice Shaye. Karin ulega urokowi staruszki, jej pięknego ogrodu i eleganckiego, przytulnego domu. Między kobietami szybko nawiązuje się serdeczna przyjaźń mimo dzielącej je różnicy wieku. Beatrice powoli zaczyna opowiadać o przeszłości. Jednak w chwili, gdy policja zacznie znajdować zwłoki kolejnych zamordowanych osób, Beatrice będzie musiała komuś zaufać. Jej wybór pada na Karin.

Zderzenie dwóch światów - nieśmiałej, nękanej bezustannymi atakami paniki Niemki i starszej, silnej i niezależnej mieszkanki Guernsey. Wbrew opisom sugerującym, że mamy do czynienia z thrillerem czy z kryminałem, dzieło Charlotte Link ma niewiele wspólnego z jednym i drugim. Silą powieści jest wątek obyczajowy - ten dawny, rozgrywający się na wyspach w czasie niemieckiej okupacji czasów II Wojny Światowej, oraz współczesny, ze współczesnymi problemami, sięgającymi niekiedy daleko wstecz.

Sięgając po kolejną książkę tej autorki nastawiłam się na porządny, trzymający w napięciu thriller. Zamiast tego, otrzymałam obyczajową perełkę z wątkiem kryminalnym.

Lubicie dostawać kwiaty?

Na początku powieść rozwija się powoli, ale z jej biegiem rozwija się coraz lepieĵ. Ciekawe spektrum bohaterów i ich problemów związanych mocno z przeszłością a dokładniej okupacją niemiecką w czasie II wś. W książce znajdziemy postacie, każda z głębokim problemem psychicznym, które starają je pokonać. W tle zbordnie z czasów wojny, terazniejsze, miłości przeszłości i terazniejsze oraz ich konsekwencje oraz w wpływ na bohaterów. Kawał dobrej powieści obyczajowej z wątkiem historycznym.

Czasami lubię sięgnąć po łagodniejszy rodzaj literatury, żeby oderwać się od tych bardzo brutalnych i mrocznych thrillerów i kryminałów. Książka z pogranicza powieści obyczajowej, psychologicznej i historycznej wypadła w mojej ocenie dość dobrze, chociaż bardziej byłem nastawiony na typowy thriller.
Plusy:
- dobry pomysł na fabułę, cienie przeszłości powracają;
- lubię historie, gdzie teraźniejszość przeplata się z przeszłością;
- szczegółowe i wnikliwe portrety psychologiczne bohaterów;
- z biegiem lat ulega zmianie postrzeganie otaczającego nas świata;
- pokazanie okrucieństwa wojny, w każdym wykonaniu, nie tylko nazistów;
- życie to ciągłe wybory, nie zawsze udaje się wybrać najlepsze rozwiązanie;
- nigdy nie jest za późno, aby zmienić coś w naszym życiu;
- szkoda, że naprawdę ciekawie robi się po ponad połowie książki.
Minusy:
- za mało jednak thrillera, za dużo wspomnień z przeszłości;
- samo rozwiązanie wątku kryminalnego takie sobie, brak powiązania z przeszłością, więc po co tyle informacji z tego okresu;
- za dużo wałkowania na okrągło alkoholizmu Alana, podbojów seksualnych Mai.
Ogółem książka dobra.

Plusy:
- dobry pomysł na fabułę, cienie przeszłości powracają;
- lubię...

Kolejna doskonała książka Charlotte Link.
Dotychczas odbierałam Link jako autorkę kryminałów. Tym razem w książce jej trochę z historii najazdu wojsk hitlerowskich na normandzką wyspę Guernsey. A mnie zawsze ciekawiło co o wojnie myślą Niemcy.
Jak na Charlotte Link przystało jest też watek sensacyjny.

Kolejna doskonała książka Charlotte Link.
Jak na Charlotte Link przystało jest też watek sensacyjny.

Nie wiem jak mam opisać tę książkę. Przez 430 stron jest opisywana teraźniejszość i jest bardzo dużo wspomnień z czasów wojny, ale nie ma nic z kryminału. Nawet ciekawie się to czytało, ale sięgnęłam po tę książkę że względu na to, że to jest
t h r i l l e r, a nie zwykła historia z dawnych lat.

Odnalezienie ciała, które jest w opisie książki odbywa się dopiero 170 stron przed końcem. I sam kryminał trwał właśnie tylko tyle, a nawet mniej, gdy cała książka ma 600 stron. Samo zakończenie było przewidywalne.

Zwykle czytam jeden kryminał 2/3 dni, tę książkę męczyłam cały tydzień.

t h r i l l e r, a nie zwykła historia z dawnych lat.

Odnalezienie ciała, które jest w opisie książki odbywa się dopiero 170 stron...

Wątek kryminalny - dopiero w końcowej części powieści. Wcześniej, przez kilkaset stron sporo się dzieje, ale jest to fabuła o charakterze obyczajowym.

Link potrafi rysować ludzkie charaktery i relacje w sposób przekonujący i pogłębiony. Tło psychologiczne jest ciekawe, życiowo prawdziwe, oddziaływujące na emocje czytelnika i nie jest to wszystko tylko powierzchowne... choć zarazem nie jest to także wielka literatura, ale dużo lepsze od różnorakich współczesnych wydumanych, sztucznych pseudoobyczajowych gniotów.

Książka ta wniosła mi coś zaskakującego: dotknęła we mnie pewnych trudnych dla mnie obszarów i w trochę zagadkowy sposób poprawiła mi samopoczucie. :) Jest to w sumie lektura rozrywkowa, ale na tyle koncentrująca się na ludzkich sprawach i wnętrzu, że nie jest to pusta jedynie rozrywka...

Całość może nieco przydługa, ale jak ktoś ma trochę wolnego czasu i zorientuje się, że poruszana problematyka budzi wewnętrzny oddźwięk, to warto przeczytać i przy okazji przyjrzeć się trochę sobie samemu... ;)

6,5 podnoszę do 7 - z przyczyn... osobistych! :D

p.s.
książka zasługuje na lepszy tytuł - ten który posiada wydaje mi się niepotrzebnie trochę zbyt pretensjonalny i kojarzący się z wyświechtaną sztampą...

Znowu mam wrażenie, że autor "wiodącej informacji" opisującej książkę - nie przeczytał jej, chociaż ją trochę przekartkował i poprawnie podał nazwiska głównych bohaterów.
Cierniste róże są, w moim odczuciu, kryminałem tylko przy okazji innych tematów. Główną ideą jest "rozliczanie się" przed samym (samą) sobą z minionych lat życia, odczuwanie zmarnowanego czasu. Jedni zostali zmuszeni do takiego życia jakie wiedli np z powodu niemieckiej okupacji, inni zostali wmanewrowani przez umiejętną manipulację, jeszcze inni przez swoją lekkomyślność i niefrasobliwość albo przez zakochanie się w, powiedzmy, niewłaściwej osobie. Każdy (prawie każdy) w jakiś sposób jest skonfrontowany z tym w jaki sposób przebiegało jego życie. To mogłoby być przygnębiające, ale nie jest, bo niektórym udaje się odrodzić, odrzucić balasty, albo, jak np w przypadku Beatrice - pogodzić się z tym jak minęło jej życie, zauważyć dobre strony i pokochać cierniste róże o miękkich, aksamitnych płatkach.
Wątek kryminalny też jest interesujący. Stopniowo rośnie napięcie i czytelnik wyczuwa, że coś się wydarzy - zarówno w czasie w którym rozgrywa się akcja książki, jak i w czasie okupacji na wyspie, który to czas zostaje powoli odsłaniany w listach/rozmowach Beatrice z Karin.

P.S. Lektorka Marta Grzywacz jest dobra.

• Charlotte Link
  • Kryminały