Dziwna myśl w mej głowie

Okładka książki Dziwna myśl w mej głowie Orhan Pamuk
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Okładka książki Dziwna myśl w mej głowie
Orhan Pamuk
7,8 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
690 str. 11 godz. 30 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Kafamda Bir Tuhaflık
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2015-11-05
Data 1. wyd. pol.:
2015-11-05
Liczba stron:
690
Czas czytania
11 godz. 30 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308060414
Tłumacz:
Piotr Kawulok
Tagi:
Nagroda Nobla literatura turecka miłość powieść obyczajowa przemiany obyczajowe przemiany społeczne rodzina Stambuł Turcja małżeństwo
Inne
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Moje to życie czy nie moje?



4227 121 154

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
477 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
410
187

Na półkach: , ,

Jako bezkrytyczna fanka powiesci Orhana Pamuka po przeczytaniu pierwszych stu stron, ba po przeczytaniu pierwszych 2,5 rozdziału byłam absolutnie wściekła! Dlaczego on mi to zrobił? Jak można tak ostentacyjnie celowo i brutalnie zamordować czytelniczą radość? I to mnie, tej która tak bardzo go wielbi od lat?!

Nie będzie to spoilerem, jesli napiszę, punkt kulminacyjny powieści wstawił Pamuk w pierwszym rozdziale. Nie będziesz zatem czytać z zapartym tchem, nie będziesz się zastanawiać co się dalej wydarzy, bo już wiesz!

Po tej feralnej konstatacji zostawiłam przeczytane 200 stron i wróciłam po 2 latach do tej książki. Zdążyłam zapomnieć przez ten czas, dlaczego mnie tak zirytowała. Trzecia księga dopowiada historię z samego początku i trzymałaby ona bardziej w napięciu, gdyby nie fakt, że ... przypomniały mi się pierwsze rozdziały.

Nie doceniłabym geniuszu Pamuka, gdybym napisała, że pokpił temat. Ten zabieg, choć tak mnie oburza, miał swój cel a tym celem jest zwrócenie uwagi nie na historię Mevluta i jego rodziny, ale na historię rozmowy z miastem, współistnienia ludzi i wrastania miasta w nich oraz ich w miasto. Nie jest to nowy wątek u Pamuka, czy w Cevdet Bey i Synowie, czy w Muzeum Niewinności czy Czarnej Księdze, miasto przedstawia się nie tylko jako tło, ale jak bohatera.
Po raz pierwszy jednak Pamuk zamiast obracać się w stronę nostalgii za przeszłością wrzuca bohaterów w zapał zmian ku zupełnie nam współczesnemu stylowi życia. Kontrast między przeszłością a dawnym życiem najwyraźniej prezentuje Mevlut, sprzedawca buzy.

W tej książce miał się pochylić Pamuk nad losem biednych, czego jak mu zarzucano, nigdy nie uczynił. Nie jest to równa książka pod tym kątem. Życie miejskie rozkwita dopiero w połowie powieści gdy dajemy się ponieść opowieściom o wzajemnych powiązaniach, koneksjach, zasadach na jakich funkcjonują protekcje i przyjaźnie. Początek (abstrahując od rozczarowującego zaplanowania rozdziałów) skłonił mnie jednak do zastanowienia się, czy aby na pewno mu się tych biednych uda zrozumieć? Zdecydowanie w toku rozwoju wydarzeń tło społeczne zyskuje na wyrazistości, jest dużo ciekawsze.

Kończąc, nie będzie to moja ulubiona książka Pamuka, raczej nie sięgnę po nią ponownie, jak to lubię czynić z poprzednimi. Niemniej rozbudziła ona we mnie nadzieję na nowe powieści Pamuka. Kto wie, może tym razem zamiast zwracać się ku nostalgicznej przeszłości, zderzy ze sobą arabską przeszłość z problemem uchodźców, Kurdów a może i prawicowych rządów w Turcji? Zakończenie "Dziwnej myśli..." skłania do wniosku, że może w głowie autora rodzi się pomysł na coś dużo bardziej aktualnego i mniej politycznie poprawnego. Życzyłabym sobie tego.

Jako bezkrytyczna fanka powiesci Orhana Pamuka po przeczytaniu pierwszych stu stron, ba po przeczytaniu pierwszych 2,5 rozdziału byłam absolutnie wściekła! Dlaczego on mi to zrobił? Jak można tak ostentacyjnie celowo i brutalnie zamordować czytelniczą radość? I to mnie, tej która tak bardzo go wielbi od lat?!

Nie będzie to spoilerem, jesli napiszę, punkt kulminacyjny...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 910
  • Przeczytane
    629
  • Posiadam
    192
  • Chcę w prezencie
    132
  • Teraz czytam
    38
  • Ulubione
    18
  • 2018
    13
  • Nobliści
    12
  • Turcja
    9
  • Ebook
    7

Cytaty

Więcej
Orhan Pamuk Dziwna myśl w mej głowie Zobacz więcej
Orhan Pamuk Dziwna myśl w mej głowie Zobacz więcej
Orhan Pamuk Dziwna myśl w mej głowie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także