Dziwna myśl w mej głowie

Okładka książki Dziwna myśl w mej głowie Orhan Pamuk
Nominacja w plebiscycie 2015
Okładka książki Dziwna myśl w mej głowie
Orhan Pamuk Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
literatura piękna
Kafamda Bir Tuhaflık
Wydawnictwo Literackie
2015-11-05
2015-11-05
Piotr Kawulok
Nagroda Nobla literatura turecka miłość powieść obyczajowa przemiany obyczajowe przemiany społeczne rodzina Stambuł Turcja małżeństwo
Inne

Oficjalne recenzje i

Moje to życie czy nie moje?

Link do recenzji

4018 120 152

Pamuk pisze piękne książki. Są to cudownie snujące się opowieści w których nie znajdzie się wartkiej akcji ani nagłych zwrotów w fabule; są to opowieści o przemijaniu, o codzienności i ulotności chwil. Długo się czyta książki Pamuka, ale nie są one nużące i męczące. Ja bardzo lubię ten klimat- czytając "Dziwną myśl" czułam się jakbym siedziała w głębokim fotelu i słuchała historii rodzinnej- opowieści o miłości, szczęściu, przemijaniu- a wszystko to w mieście, które autor kocha, w którym jest szczęśliwy, i które zmienia się wraz z nim. Książkę polecam- warto dać się oczarować.

"Koń jaki jest każdy widzi." Melvut Karatas nie widział, kradł po ciemku.
Powieść opisana przez wielu użytkowników. Niewiele jest do dodania.
O czym to jest? O pomyłce, która stała się szczęśliwym trafem, darem od losu, o marginesie, który stał się tekstem, zapisywanym codziennym trudem, o bebechach Stambułu, slamsach, marzeniach i wierze w człowieka, przemijaniu, rodzinie, o życiu. Epopeja?
700 stron pięknej, starannej narracji. Poczucie obcowania z wielką powieścią dziewiętnastowieczną, ogarniającą cały ludzki wszechświat, do czytelniczego zachłyśnięcia.
Każdy potrzebuje swojej Muzy. Marzy o niej. Główny bohater też. Jest gotowy do kradzieży swojego natchnienia do życia. I chociaż szybko dociera do niego, że się pomylił, spaprał sprawę, przypadkiem dostaje klejnot, uzasadnienie swojego jestestwa.
Rzadko się zdarza, aby pisarz po nagrodzie Nobla napisał coś wybitnego, Orhan Pamuk dokonał tego tą powieścią. Szacun!
Polecam wszystkim, warto, bardzo!

No i, Melvut Karatas ma prawo powiedzieć, nie odmawiajmy mu tego: Moja żona ma na imię Pomyłka, ale jaka piękna :-)

"Koń jaki jest każdy widzi." Melvut Karatas nie widział, kradł po ciemku.
Powieść opisana przez wielu użytkowników. Niewiele jest do dodania.

"Dziwna myśl w mej głowie" to pierwsza książka Pamuka, którą przeczytała i która urzekła mnie od razu. Próżno szukać w niej fajerwerków, jakiejś pokręconej fabuły. To nie ten typ powieści. Bohaterowie u Pamuka też są specyficzni. Tak więc mamy prostą historię o prostym człowieku i jego problemach. Ale ta prosta historia sprzedawcy buzy na tle codziennego życia w Stambule u Pamuka urasta do epopei narodowej. Nigdy jeszcze do tej pory nie doświadczyłam takiej prozy. Polecam bardzo!

Na półkach: , , , , ,

Arcydzieło tureckiego noblisty. Historia prawie pięćdziesięciu ostatnich lat Turcji, a szczególnie Stambułu widziana z perspektywy Mevluta Karatasa, pochodzącego z anatolijskiej prowincji sprzedawcy buzy. A także – co najważniejsze – historia jego miłości, a właściwie dwóch miłości. Egzotycznie romantyczna i prawdziwa. Momentami w (uczuciowym) trójkącie, a nawet czworokącie.
Mamy zatem z jednej strony powieść obyczajową, z wątkami miłosnymi (a jeden z pobocznych przekształca się nawet w kryminalny), panoramę tureckiego społeczeństwa, szczególnie warstw biedniejszych i dzieje jego przemian, od szkoły, poprzez stroje, kuchnię, sposób mieszkania i obyczaje. W tle wydarzenia historyczne, może bardziej zrozumiałe dla Turków, niż zagranicznego czytelnika, ale bardzo istotne, pokazujące powolny i systematyczny odwrót od myśli Atatürka.
Powieść jest napisana prostym językiem, z zewnętrznym narratorem, ale towarzyszą mu wstawki z pierwszoosobowymi wypowiedziami poszczególnych postaci. Dla nieznającego realiów Bliskiego Wschodu czytelnika przygotowane jest drzewo genealogiczne głównego bohatera, indeks postaci i kalendarium.
Uczynienie bohaterem zwykłego, biednego człowieka rozszerzyło zakres powieści Pamuka. Zamiast zajmować się wydarzeniami historycznymi (zamachy stanu) widzimy rozwój miasta i kraju. Przekształcanie się slumsów w osiedla, a jednocześnie korupcję i klientyzm wokół biznesmenów niejasnej proweniencji, a także przemiany normalnego życia. Czyli jest to także powieść historyczna, ale o tych pomijanych 98%, a których milczą podręczniki.
Wybitna książka, godna polecenia by od niej rozpocząć lekturę noblisty. A buzy można się napić np. w Białymstoku.

Już jakiś czas temu wpadła mi ta książka w oko. Audiobook był dostępny w mojej lokalnej bibliotece, postanowiłem go wypożyczyć i przesłuchać.

Twórczość autora, noblisty z roku 2006 zainteresowała mnie już wiele lat temu, w roku kiedy otrzymał tą nagrodę.

Dzięki tej książce można bliżej poznać Trucję, życie przeciętnych ludzi w tym kraju, sytuacje gospodarczą, polityczną, społeczną. To mocna strona książki. Niewiele rzeczy wiedziałem na temat Turcji, teraz o wiele lepiej znam ten kraj, właśnie dzięki tej książce.

Głównym bohaterem książki jest mężczyzna imieniem Mevlut. Śledzimy jego życie od młodości aż po jesień życia. Narracja nie jest do końca chronologicznie opowiedziana. Są skoki w czasie. Na samym początku książku dowiadujemy się o tym jak Mevlut porwał swoją przyszłą żonę z wioski do Istanbułu gdzie następnie założył z nią rodzinę. Okazało się w trakcie porwania, że porwał nie tą dziewczynę którą chciał wziąść za żonę, mimo to, parze udało się jakoś ułożyć sobie życie rodzinne, w miarę szczęśliwe, gdyż nawiązało się z czasem między nimi uczucie.

Ta scena z porwaniem młodej dziewczyny która jeszcze nie miała w momencie uprowadzenia osiemnastu lat utkwiła mi w pamięci i pokazuje jak mocno autor chce w książce pokazać specyfikę kulturalną Turcji. Sporo jest takich ciekawych faktów w książce.

Mevlut pochodzi sam z prowincji, ale mieszka, pracuje w Istanbule jako sprzedawca uliczny. Sprzedaje napóje, głównie jogurt oraz typowo turecki napój zwany buzą.

Książka bardzo mi się spodobała. Przesłuchałem całość w miarę szybko, biorąc pod uwagę obszerność książki. Czasem nie mogłem oderwać się od słuchania, gdyż narracja tak mnie wciągałą.

Cieszę się, że poznałem twórczość Orhana Pamuka. Dzięki tej książce można udać się w dość ciekawą podróż do Turcji, podróż w czasie i w przestrzeni.

Aż mam ochotę wsiąsć w rikszę z obwarzankami i jeździć nocą po Krakowie jak zaczarowana dorożką i rozdawać szczurom, kotom i bezdomnym bułki z makiem czy sezamem. Główny bohater - Stambuł, postać o wielu twarzach, każdej zmęczonej i skłonnej do nostalgii...

Piękna, wielopokoleniowa opowieść z historią Turcji i zmieniającym się Stambułem w tle. W przełomowych wydarzeniach, towarzyszymy Mevlutowi próbującemu się odnaleźć się wśród zmian i w płynącym nieubłaganie czasie. Niemal doświadczamy tego jak duży wpływ na życie mają pochodzenie, wykształcenie, koneksje ale też siła charakteru i bycie w tym wszystkim wiernym sobie. Marzenia, plany i my sami to wszystko ewoluuje lecz są też wartości niezmienne, głęboko tkwiące… Mistrzowska, wciągająca proza do której warto wracać.

Na półkach: , , , , ,

To powieść dla miłośników prozy Orhana Pamuka, a do tych się zaliczam.Jak zwykle u tego autora, to nie prosta i lekka opowieść, ze Stambułem w roli głównej. To miasto i jego historia występują chyba w każdej jego powieści. a tym razem poznajemy historię Turcji od lat 60-tych ubiegłego wieku aż do czasów współczesnych, za sprawą życia bohaterów. To rodzinna saga, ale głównym bohaterem jest Mevlut, który wraz z ojcem, z prowincji przybywa do Stambułu z nadzieją na nowe, lepsze życie. Chodzi do szkoły, poznaje różnych kolegów, ale wieczorami pomaga ojcu sprzedawać buzę. To napój ze sfermentowanego prosa o niskiej zawartości alkoholu. Napotyka w związku z tym na ulicach i w domach, ludzi o różnych poglądach, w różnych sytuacjach, często niebezpiecznych. Nie sposób go nie polubić. Jest przyzwoity, poczciwy, skromny, no i oczywiście zakochany. Bo to powieść o miłości z intrygą w tle. Życie Mavluta nie jest proste, ale on godzi się ze swoim losem, nie ma wielkich ambicji choć żyje w czasach zmian politycznych w Turcji, przewrotów, obyczajów i nieuniknionego postępu.
W tej powieści nie ma napięcia, ale dla mnie to jest mało istotne. Lubię historie "przedziwne", spokojne, wymagające cierpliwości, rozważania. Wcale nie nudne, a do tego pisane pięknym językiem.

Bardzo smaczna książka po prostu o życiu. Niby porywającej historii brak, niby nie ma szału, ale jednak jest na tyle dobrze i ciekawie napisana, że czyta się z zapartym tchem i ani na chwilę nie nudzi. Plusem jest to, że całość dzieje się w Turcji, więc dodatkowo dowiadujemy się jak myślą i czują ludzie w tym kraju.

Niesamowite ,ze mozna tak wiele napisać o tak prostym życiu . Jakos tak zmienia perspektywę dnia codziennego .Rutyny . Poza "dekoracjami" typu inna religia, system państwowy , socjalny , nie rózni sie tak radykalnie od naszych zyć . Niemniej ciekawie poznać te "dekoracje " .