Dziwna myśl w mej głowie

- Kategoria:
- literatura piękna
- Tytuł oryginału:
- Kafamda Bir Tuhaflık
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Literackie
- Data wydania:
- 2015-11-05
- Data 1. wyd. pol.:
- 2015-11-05
- Liczba stron:
- 690
- Czas czytania
- 11 godz. 30 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788308060414
- Tłumacz:
- Piotr Kawulok
- Tagi:
- Nagroda Nobla literatura turecka miłość powieść obyczajowa przemiany obyczajowe przemiany społeczne rodzina Stambuł Turcja małżeństwo
- Inne
Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura piękna.
Po 5 latach pisarskiego milczenia Orhan Pamuk powraca ze wspaniałą epicką opowieścią (700 stron!) o Stambule i jego mieszkańcach, ich miłościach, troskach i marzeniach. Uczta dla tych, którzy kochają dobrą literaturę i zatęsknili za dziełami tureckiego noblisty.
Uliczny handlarz, wędrujący w zimowe wieczory po nędznych, zaniedbanych ulicach Stambułu, to rzadkość. Mevlut Karataş jest jednym z ostatnich i coraz mniej mieszkańców miasta otwiera okna i drzwi na jego rzewne zawołanie: „Buzaa!” Za dnia ima się rozmaitych dorywczych prac: sprzedaży jogurtu, pilawu albo kelnerowania, za to nocą bierze wózek z butlami tradycyjnego tureckiego napoju, a nogi same niosą go przed siebie. Buza jest spuścizną po przodkach, przypomina ludziom o dawnych czasach i Mevlut nie wyobraża sobie życia bez niej, bez żartów z klientami i bez Stambułu, jego krętych uliczek, zakamarków, dzielnic, które zna jak własną kieszeń. Te długie wędrówki czynią Mevluta szczęśliwym, jednakże nie pozwalają zabezpieczyć bytu jego rodziny. A tę biedny Mevlut kocha ponad wszystko. Ma dwie śliczne córeczki i żonę Rayihę, którą poślubił wskutek pomyłki, porywając z małej wioski w Konyi nie tę dziewczynę, którą zamierzał...
Dziwna myśl w mej głowie to historia wielopokoleniowej rodziny przybyłej do Stambułu z biednej wsi na prowincji, a zarazem drobiazgowa kronika życia w mieście nad Bosforem w latach 1969–2012. Wraz z Mevlutem, jego ojcem, wujostwem, kuzynami i pozostałymi członkami stopniowo powiększającej się rodziny obserwujemy Stambuł na przestrzeni kilku dziesięcioleci i jesteśmy świadkami fascynujących przemian, jakim podlegała metropolia. Śledzimy następujące po sobie pucze wojskowe, zamachy bombowe w redakcjach gazet, korupcję urzędników, przemiany obyczajowe, plotki, marzenia i lęki, którymi żyją stambulczycy i widzimy, jak w miejscu dawnych gecekondu, prowizorycznych chatek wzniesionych przez ubogich imigrantów bez pozwoleń budowlanych na bezprawnie zasiedlonych działkach wyrastają wielkie wieżowce, a szerokie aleje wypierają stare kamienice. Miasto umiera i odradza się, a żyjący w nim ludzie wypełniają je swoimi opowieściami – o nieodwzajemnionych miłościach, aranżowanych małżeństwach, rodzinach, które raz są szczęśliwe, a raz nie, marzeniach o lepszym życiu, przyjaźni i nienawiści.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Moje to życie czy nie moje?
Jaką to niespodziankę może sprawić życie, gdy się porywa nie to dziewczę, o którym się marzyło!
Taka to sytuacja przydarzyła się młodemu Mevlutowi Karataşowi, gdy po 4 latach pisania listów do pięknej Rayihy zdecydował się zrealizować swoje pragnienia. I choć nie zamienił z nią ani słowa osobiście, to przy pomocy kuzyna Süleymana zorganizował uprowadzenie przychylnej mu dziewczyny, jednej z czterech córek Abdurrahmana Efendi zwanego Garbusem. Para zamieszkała w Stambule, stolicy świata, mieście, w którym już od kilkunastu lat przybyły z ubogiej wsi Mevlut pracował jako uliczny sprzedawca jogurtu i buzy.
Jego historia, zarówna ta sprzed małżeństwa (jej osią jest edukacyjne dorastanie i relacja z ojcem),a przede wszystkim ta po (rodzina, praca, rozpoznawanie tego, co ważne, kim się naprawdę jest) stanowi główny wątek dawno już oczekiwanej powieści popularnego w Polsce tureckiego pisarza noblisty Orhana Pamuka pt. „Dziwna myśl w mej głowie”. Bohater wyraźnie jest ulubieńcem narratora tej obszernej, bo prawie 700-stronicowej powieści. Specjalnie wprowadza on jego postać tak, by czytelnik miał świadomość, że warto o Mevlucie myśleć z uwagą i życzliwością, nawet gdyby się okazało, że nie podziela się szacunku dla jego postawy życiowej, jaki wybrzmiewa z opowieści. Zależy narratorowi, by opowieść została dobrze zrozumiana, dlatego deklaruje, że co jakiś czas będzie przypominał czytelnikom o znaczących cechach przystojnego Mevluta o mądrym spojrzeniu. Zabiegi demaskujące narracyjność opowieści pojawiać się będą zresztą co jakiś czas, także w głosach znaczących bohaterów, którzy zwracając się do czytelnika bezpośrednio, będą chcieli jedne informacje sprostować, inne dookreślić. Narrator obiecuje: w całej tej opartej na faktach książce niczego nie będę wyolbrzymiał i poprzestanę jedynie na uszeregowaniu dziwnych wydarzeń, które rzeczywiście miały miejsce. Dlaczego tak usilnie stara się przekonać czytelnika o autentyzmie historii? Odpowiedź tkwi zapewne w drugim wielkim temacie powieści: historii Stambułu. Sięga ona lat 50-tych XX wieku, gdy do miasta zaczęli napływać różnorodni kulturowo, religijnie i politycznie, przybysze z prowincji (nieuchronne tarcia i konflikty). A kończy się w 2012r., czyli 4 lata po tym, gdy autor rozpoczął pisanie historii niebanalnego sprzedawcy buzy. Nie tylko więc liczy się historia człowieka, ale i historia miasta. Choć głównie jego sfer peryferyjnych, rozumianych przestrzennie i ekonomicznie.
Historia Mevluta zaś to nie tylko opowieść o założeniu rodziny i małżeństwie, budowaniu relacji między właściwie obcymi sobie początkowo ludźmi. To także opowieść o poszukiwaniu szczęśliwego życia w dużym mieście. Pragnie go Mevlut, ale o własne i trwałe miejsce w otaczającej, nierzadko niespecjalnie przyjaznej rzeczywistości, walczą - przeróżnymi metodami - inni: choćby sprytniejsi od niego, ale dość niespokojni kuzyni Korkut i Süleyman czy jego politycznie zaangażowany przyjaciel Ferhat. Także kobiety, np. żyjąca wedle tradycyjnych reguł, niezbyt szczęśliwa Vediha, ale i niepokorna piękna Samiha. W ciągu tych ponad 50 lat w różnych sferach życia bohaterów (edukacyjnej, ekonomicznej, obyczajowej, religijnej) to, co tradycyjne ścierało się wielokrotnie z tym, co nowoczesne, zarówno w pozytywnym, jak i negatywnym sensie. Czas ten w Turcji bowiem był okresem przemian obyczajowych, religijnych i politycznych. Sam Stambuł zaś rozrastał się, przekształcał ekonomicznie, kapitalizował. Wobec tych wszystkich przemian należało się jakoś opowiedzieć. Narrator pozwala nam poznać różne ścieżki samookreślania się bohaterów. Nie wszystkie z nich prowadzą do życiowego sukcesu.
A Mevlut? Jest w nim jakaś skromność, stałość, oderwanie od tu i teraz, namysł nad sobą i światem, jakaś melancholijność - by użyć jednego z najpopularniejszych chyba określeń używanych przez rozlicznych krytyków w stosunku Pamukowych bohaterów. I niezmiennie wędruje ulicami Stambułu. Nocą.
„Dziwna myśl w mej głowie” - powieść warta niespiesznej lektury. Odwdzięcza się bogatą paletą emocji - od miłości do nienawiści - i olbrzymią czytelniczą przyjemnością, rozkwitającą ze strony na stronę.
Justyna Radomińska
Oceny
Książka na półkach
- 1 856
- 603
- 186
- 133
- 39
- 18
- 13
- 12
- 10
- 7
OPINIE i DYSKUSJE
Choć momentami ciężko mi się ją czytało i zabrakło mi trochę wyjaśnień co do poniektórych wydarzeń, mimo to poruszyła mnie do granic możliwości. Kończąc tę powieść czuję jakąś pustkę i sama mam „Dziwną myśl w mej głowie”
Choć momentami ciężko mi się ją czytało i zabrakło mi trochę wyjaśnień co do poniektórych wydarzeń, mimo to poruszyła mnie do granic możliwości. Kończąc tę powieść czuję jakąś pustkę i sama mam „Dziwną myśl w mej głowie”
Pokaż mimo toWybitna powieść Orhana Pamuka do której codziennie się wraca jak do ulubionego serialu. Każdy znajdzie coś dla siebie - elementy historyczno-kulturowo-polityczne, zwykłe życie mieszkańców i ich perypetie albo niesamowite opisy miasta. Książka jest długa ale w ogóle nie czuć kiedy ze strony setnej przechodzimy do sześćsetnej.
Gorąco polecam bez względu na wiek i płeć.
Wybitna powieść Orhana Pamuka do której codziennie się wraca jak do ulubionego serialu. Każdy znajdzie coś dla siebie - elementy historyczno-kulturowo-polityczne, zwykłe życie mieszkańców i ich perypetie albo niesamowite opisy miasta. Książka jest długa ale w ogóle nie czuć kiedy ze strony setnej przechodzimy do sześćsetnej.
Pokaż mimo toGorąco polecam bez względu na wiek i płeć.
Zaczęta, nieskończona.
Zaczęta, nieskończona.
Pokaż mimo toTo książka z mojego ulubionego gatunku. Czytam zachłannie kolejną stronę, a zarazem żałuję, że muszę ją przewrócić, bo zbliża mnie to do zakończenia lektury.
Towarzyszyłabym głównemu bohaterowi jeszcze i jeszcze, niestety, autor zakończył opowieść po trzydziestu latach życia Mevluta w Stambule. To był moment, kiedy Mevlut chyba poczuł się stambulczykiem i to na własnych prawach. W dodatku możliwe, iż uspokoił głowę przez tyle lat zaprzątniętą tym, że zgodnie z mottem otwierającym powieść „I nade wszystko dziwna myśl w mej głowie, że nie w swoim czasie, nie w swoim miejscu jestem (Wordsworth)”. Już to miejsce znalazł.
Opowieść o dobrym chłopaku z dziecięca twarzą i wielkim sercu autor podzielił na głosy – jego samego, członków rodziny, przyjaciół. Porządkuje wszystko narrator.
Na kanwie tej rodzinnej sagi autor snuje opowieść o Stambule, który zmienia się tak, jak jego wciąż napływający z tureckich wiosek mieszkańcy. Możemy poczuć, jak i dlaczego rozrastało się to miasto-moloch, wchłaniając nie tylko miliony ludzi, ale i okoliczne wioski czy puste połacie na wzgórzach. Dzisiaj Stambuł liczy już ponad 15 mln mieszkańców.
Książka zawiera kilka dodatków. Jednym z nich jest kalendarium. Znajdziemy w nim nie tylko najważniejsze fakty z życia Mevluta i jego rodziny. Autor zaznaczył tam wydarzenia, które zmieniły Stambuł, Turcję, Europę i świat. Tyle, że nie wszystkie znalazły się w sferze zainteresowania bohaterów opowieści. I to jest ciekawe zestawienie. Tak naprawdę interesuje nas tylko to, co nas bezpośrednio dotyczy, nie zaś to, co jest daleko, nawet, jeśli w efekcie zmieni i nasze życie. Mevlut jest bystrym obserwatorem, widzi, jak zmienia się Stambuł i on sam. Ale jest też trochę outsiderem. Ma swój bezpieczny azyl – nocną sprzedaż buzy, tradycyjnego napoju ze sfermentowanego zboża. Wychodzi na ciemne ulice miasta nawet wtedy, gdy nie zmusza go do tego ekonomia. Wtedy – mówiąc dzisiejszym językiem – resetuje się.
Czyta się znakomicie, wszystkie postacie są wyraziste, zróżnicowane, łatwe do zaprzyjaźnienia, choć bywają irytujące. A temu kto był w Stambule dłużej, niż na dwudniowym zwiedzaniu Błękitnego Meczetu i Hagia Sofii - wędrowanie po niemal wszystkich dzielnicach tego wspaniałego miasta sprawi niewątpliwą przyjemność.
To książka z mojego ulubionego gatunku. Czytam zachłannie kolejną stronę, a zarazem żałuję, że muszę ją przewrócić, bo zbliża mnie to do zakończenia lektury.
więcej Pokaż mimo toTowarzyszyłabym głównemu bohaterowi jeszcze i jeszcze, niestety, autor zakończył opowieść po trzydziestu latach życia Mevluta w Stambule. To był moment, kiedy Mevlut chyba poczuł się stambulczykiem i to na własnych...
Kolejne podejście do twórczości twego Autora i niestety, znowu brak zachwytu. Najlepiej udała się współczesna panorama Stambułu, zwłaszcza że to miasto okazuje się kruche i nietrwałe, może zniknąć. Powieść tworzą głosy postaci wypowiadające się jak na scenie. Pamuk niezwykle szczegółowo, właściwie zbyt szczegółowo, opisuje codzienność. Brakuje też napięcia, a więc lektura wymaga od czytelnika wielkiej cierpliwości.
Kolejne podejście do twórczości twego Autora i niestety, znowu brak zachwytu. Najlepiej udała się współczesna panorama Stambułu, zwłaszcza że to miasto okazuje się kruche i nietrwałe, może zniknąć. Powieść tworzą głosy postaci wypowiadające się jak na scenie. Pamuk niezwykle szczegółowo, właściwie zbyt szczegółowo, opisuje codzienność. Brakuje też napięcia, a więc lektura...
więcej Pokaż mimo toCyt.:
„Gdy człowiek płacze, jego ból łagodnieje.”
Orhan Pamuk, „Dziwna myśl w mej głowie”
Osiem lat po odebraniu literackiej Nagrody Nobla, w roku 2014 Orhan Pamuk wydał powieść „Dziwna myśl w mej głowie” nad którą pracował prawie sześć lat. Komitet Noblowski przyznając nagrodę tureckiemu prozaikowi, napisał w uzasadnieniu m.in. cyt.: „nagrodzono pisarza, który w poszukiwaniu melancholijnej duszy swojego rodzinnego miasta odkrył nowe symbole zderzenia i przenikania się kultur”. I „Dziwna myśl w mojej głowie” idealnie wręcz wpisuje się w to uzasadnienie noblowskiej komisji.
To epicka opowieść o ubogim sprzedawcy jogurtu i buzy, przemierzającym ulice Stambułu obejmująca ponad pięćdziesiąt lat. Historia Mevluta Karataşa, na wskroś uczciwego i skromnego człowieka i jego wielopokoleniowej rodziny, przyjaciół ale jednocześnie historia zmieniającego się z roku na rok miasta i burzliwa historia Turcji.
Orhan Pamuk ma dość specyficzny sposób pisania. Jego opowieść toczy się dość leniwie, niemal usypiająco, choć opowiada czasami o dramatycznych wręcz wydarzeniach. Jeśli poddamy się temu rytmowi powieści, otrzymamy zachwycającą wręcz historię. O biedakach szukających szczęścia w wielkim mieście, o wielkiej miłości, który wybuchła przez przypadek a trwała całe życie, o kulturze jakże innej od europejskiej, o religii i historii. O zmianach politycznych i społecznych zachodzących na przestrzeni wielu lat w Turcji i o miłości do miasta, które zmienia się nieustannie.
Orhan Pamuk stworzył w „Dziwnej myśli w mojej głowie” rzecz niezwykłą. Wydawało się, że nie można opowiedzieć ciekawie o życiu zwykłego, przeciętnego człowieka. Jednak można. Pięknie i wzruszająco. Błyskotliwie.
Zdecydowanie polecam.
Cyt.:
więcej Pokaż mimo to„Gdy człowiek płacze, jego ból łagodnieje.”
Orhan Pamuk, „Dziwna myśl w mej głowie”
Osiem lat po odebraniu literackiej Nagrody Nobla, w roku 2014 Orhan Pamuk wydał powieść „Dziwna myśl w mej głowie” nad którą pracował prawie sześć lat. Komitet Noblowski przyznając nagrodę tureckiemu prozaikowi, napisał w uzasadnieniu m.in. cyt.: „nagrodzono pisarza, który w...
Świetna ksiązka
Świetna ksiązka
Pokaż mimo toJest mi dość trudno ocenić tę pozycję.. z jednej strony czuje ciężar ponieważ to dzieło noblisty , a z drugiej wiem , że przyjemnie się czytało, ale zabrakło pazura.. na początku się wciągnęłam, chłonęłam słowa, smakowałam je, czułam zapachy przyrządzanych dań, smak baklawy z pistacjami, ale w końcu stwierdziłam , że było to wszystko zbyt długie, nużące rozwleczone. Słowa, zdania oraz myśli wciąż się powtarzały jakby Autor chciał abym się ich na pamięć nauczyła. Muszę przyznać, że podziwiam niesamowity kunszt Autora, wyczucie, zmysł obserwacji. Nie znam historii Turcji, a już tyle razu byłam w tym kraju. Cieszę się, że dzięki tej książce choć troszkę dowiedziałam się o Stambule, w pamięci zostaną mi poszczególne nazwy. Książka tez obala trochę mitów związanych z m.in. ubiorem kobiet. W każdej kulturze znajdą się wielbiciele zakutania kobiet w łańcuchy amatorzy bicia płci pięknej, ponizania, egoiści bojący się postępu, nastawieni na chęć zysku. Piękna opowieść. Długo ja czytałam myślę, ze koło 3 tygodni. W międzyczasie czytałam też inne książki - oczywiście:) Polecam.
Jest mi dość trudno ocenić tę pozycję.. z jednej strony czuje ciężar ponieważ to dzieło noblisty , a z drugiej wiem , że przyjemnie się czytało, ale zabrakło pazura.. na początku się wciągnęłam, chłonęłam słowa, smakowałam je, czułam zapachy przyrządzanych dań, smak baklawy z pistacjami, ale w końcu stwierdziłam , że było to wszystko zbyt długie, nużące rozwleczone. Słowa,...
więcej Pokaż mimo toAleż dobrze Mi się czytało tę powieść. Pierwszy raz czytałem Pamuka ( od razu jedna z nowszych powieści) i było tak lekko, wciągająco, nietypowo, wzruszająco i tak po prostu bardzo przyjemnie. Strasznie polubiłem Melvuta. Jedna z lepiej wykreowanych postaci z jakimi miałem do czynienia.
Nie wiem kiedy zleciało te 670 stron, tak sama historia jakby się zastanowić to nie porywa, a książka jednak w żaden sposób się nie dłuży. To świadczy o klasie autora.
Niby słodko-gorzko, ale jednak optymistyczny wydźwięk.
Super!
Ależ dobrze Mi się czytało tę powieść. Pierwszy raz czytałem Pamuka ( od razu jedna z nowszych powieści) i było tak lekko, wciągająco, nietypowo, wzruszająco i tak po prostu bardzo przyjemnie. Strasznie polubiłem Melvuta. Jedna z lepiej wykreowanych postaci z jakimi miałem do czynienia.
więcej Pokaż mimo toNie wiem kiedy zleciało te 670 stron, tak sama historia jakby się zastanowić to nie...
Wielka saga, gruba książka. Ale łatwo się czyta, łatwo się utożsamić z głównym bohaterem.
Przekrój przez 50 lat historii Stambułu ( i Turcji ). Ciekawe nawet dla urlopowych, okazjonalnych bywalców.
Wielka saga, gruba książka. Ale łatwo się czyta, łatwo się utożsamić z głównym bohaterem.
Pokaż mimo toPrzekrój przez 50 lat historii Stambułu ( i Turcji ). Ciekawe nawet dla urlopowych, okazjonalnych bywalców.