Dziwna myśl w mej głowie

Nominacja w plebiscycie 2015
Orhan Pamuk Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
Kafamda Bir Tuhaflık
Piotr Kawulok
Wydawnictwo Literackie
Nagroda Nobla literatura turecka miłość powieść obyczajowa przemiany obyczajowe przemiany społeczne rodzina Stambuł Turcja małżeństwo
Kafamda Bir Tuhaflık
literatura piękna
Piotr Kawulok
Inne

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Moje to życie czy nie moje?

22 Link do recenzji

Niesamowite ,ze mozna tak wiele napisać o tak prostym życiu . Jakos tak zmienia perspektywę dnia codziennego .Rutyny . Poza "dekoracjami" typu inna religia, system państwowy , socjalny , nie rózni sie tak radykalnie od naszych zyć . Niemniej ciekawie poznać te "dekoracje " .

Zachwycająca, napisana przepięknym językiem. Historia bardzo ciekawa, czasem wzruszająca. Pamuk jest wspaniałym pisarzem.

Książka, po której od razu chcę się jechać do Stambułu, spotkać Mevluta na ulicy i kupić odniego trochę buzy. A później pochodzić uliczkami dzielnicy Taksim, poczuć ten klimat i zobaczyć gecekondu. Za miesiąc ruszam do Stambułu. 😊

Przepiękna saga, ukazująca ludzkie losy w tle zmieniającego się na oczach czytelnika powojennego Stambułu - od 1955 roku do 2012. Na tych ponad 600 stronach mieszają się ludzie, wielkie idee i całkiem prozaiczne sprawy. Pamukowi jak rzadko udało się ukazać jak polityka i tryby historii wpływają na życie zwykłych ludzi, uzależniając ich losy od swoich celów. Ale "Dziwna...

Magiczna.

Ładnie napisana, to prawda. Lecz dla mnie ta powieść to chaos.

Niestety, narrację odbieram jako rwaną. Skoki pomiędzy czasami szkolnymi, młodością i dojrzałością, do tego zmiany narratorów. Może się to sprawdzać, gdy ktoś codziennie czyta po rozdziale, jak lektura opowiadań w tramwaju. Jednak ja lubię zasiąść z książką, zatracić się w niej, pożreć od deski do deski. Z...

Podczas lektury nie opuszczało mnie uczucie, iż autor pisał tą długą powieść z przyjemnością.

Z przyjemnością mogę też napisać i ja, że jest to przykład literatury nie tylko pięknie podanej, ale też całkiem smakowitej.

Częstokroć czytanie niewymagającej prozy jest dla mnie katorgą, tymczasem Pamuk - właśnie taką prozą - mnie przechytrzył, a miejscami nawet oczarował.

narażę się miłośnikom tego gatutnku, ale stawiam zasłuzoną 4; dlaczego? bo fabuła w moim odczuciu monotonna, bez zwrotów akcji, czasami zbyt oczywista. Poza tym nużyły mnie częste odwołania do zdarzeń o których często i gęsto była już mowa. Prosty, serdeczny i bezpretensjonalny język, familiarny klimat były największą zasługą tej sagi; Historia Turcji w opasłym dziele zebrana.

Orhan Pamuk powołał do życia Mevluta, bohatera pozytywnego, którego szklanka jest do połowy pełna. Bohatera „Dziwnej myśli w mej głowie” przepełniają pogoda ducha, szczerość i prostota. Za tymi cechami w sposób naturalny podąża także naiwność, będąca niekiedy przyczyną tarapatów, w jakie wpada sprzedawca buzy. Mevluta trudno nie lubić, a optymizm, z jakim bohater przeżywa...

No niestety, ROZCZAROWANIE. Wiem, że Pamuk ma wielu wielbicieli, ale to zdecydowanie nie moja bajka. Straszliwie się wynudziłam...To nie na mój temperament. Bohater przez 667 stron przemierza ciągle te same ulice i obserwuje zmiany zachodzące w architekturze swego ukochanego miasta. Oczywiście dowiadujemy się też sporo o przemianach społecznych i historii Stambułu, ale to...

Dyskusje

1 524