Przebudzenie. Duchowość bez religii

Data 1. wydania:
2014-09-01
Jacek Żuławnik
Galaktyka
świadomość mindfulness uważność wiara rozum racjonalizm ateizm religia duchowość medytacja nauka filozofia
religia
Jacek Żuławnik

Na półkach: , , , , ,

Ostatnio tematy filozoficzne i egzystencjalne mnie niezwykle interesują, a że jestem osobą niewierzącą to jest to książka, która powinna trafić w punkt. Niestety nie trafiła. Dlaczego? W sumie za dużo z niej nie pamiętam - była ona chaotyczna, trochę brzmiała jak bieżące przemyślenia autora powstałe w trakcie pisania bez żadnej zorganizowanej formy i celu. Autor najpierw...

Od dawna uważam Harrisa za jednego z najciekawszych żyjących amerykańskich intelektualistów. Trzeba mieć cojones, żeby głosić takie niepoprawne politycznie poglądy na temat islamu, prawa do posiadania broni palnej i szkodliwych skutków działalności ruchu Black Lives Matter, a jednocześnie nie pozwolić sobie przykleić łatki oszołoma.

Tematem książki jest świadomość, którą...

#299 - Przebudzenie. Duchowość bez religii - Sam Harris - Wydawnictwo Galaktyka

#52/52/2020

Temat przebudzenia interesuje mnie od dawna - i ze względu na jogę kundalini, którą praktykuję i ze względu na pracę, jako doradca rozwoju osobistego.

Książka ma 260 stron i traktuje o poszukiwaniu siebie i sensu życia.

Zostają ze mną następujące słowa z niej:
"Jedną z definicji...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

.... w poszukiwaniu siebie, sensu, i.t.d. i akurat tę pozycje (w przeciwieństwie do większości tego typu) naprawdę WARTO!!!

Książka napisana bardzo rozwlekle, w niektórych momentach niepotrzebna drążenie tematu, trudno przy niej się skupić, czasami porusza ciekawe tematy, ale wszystko jest opowiedziane jakoś "dookoła" interesujących rzeczy.

Ciekawa i w miarę przekonywująca (chociaż to przekonywanie przekonanego) próba wydobycia duchowości z ram religii, ale zdecydowanie zbyt przegadana i pełna niepotrzebnych, akademickich dywagacji na każdy temat.

Niewiele słyszy się o duchowości w oderwaniu od mistycyzmu i religii, a szkoda, bo to jednak nieodłączna składowa człowieczeństwa. Przesłania i wniosków Harrisa nie trzeba brać na wiarę - są one zbudowane na trwałych fundamentach: nauki, doświadczenia i sceptycyzmu. Jego poglądy są mi bliskie nie tylko ze względu na "skrzywienie" neuronaukowe, ale i obiektywne i celne...

Rationally spiritual ;)

Bardzo lubię Sama Harrisa, i tak też bardzo wymęczyłem się z tą książką.

Są tutaj fragmenty pasjonujące, odświeżające intelektualne i ważne dla każdego człowieka, ale są też fragmenty trudne, skomplikowane i za długie. Harrisa lubię między innymi za jasność wypowiedzi i klarowność formułowania myśli. Przyjemnością jest słuchanie go w podcastach i debatach. Pisarzem jednak...

Próba stworzenia chrześcijaństwa bez Boga, tak jak w "Dżumie", aczkolwiek Camus był prawdziwym myślicielem, a Harris niestety nie. Książka płytka, miałka, pozbawiona wartości intelektualnej. Bardziej manifest pewnej grupy amerykańskich publicystów.

Dyskusje

• Filozofia