8320535638
zofrey

źródło okładki: google

Medellin | 2017-03-25
Przeczytana: 25 marca 2017

Marinie Cwietajewej niektórzy zarzucają nadmierną egzaltację. Mnie też zazwyczaj to razi w poezji, ale w takim wydaniu jak wiersze z niniejszego tomiku kupuję bez mrugnięcia okiem.

Wiersze ułożone są chronologicznie, zwykle noszą dokładną datę powstania. W ten sposób możemy prześledzić rozwój poetki. Bardziej podobały mi się jej juwenilia pełne opisów przyrody i realiów wiejskiego życia. Przebija przez nie niepewność, delikatność i ton tęskny, bardziej osobisty. Późniejsze dzieła są bardziej patetyczne, ale też śmiałe, wręcz bezkompromisowe. Ze wszystkich jednak emanuje smutek, który z biegiem czasu zagarniał coraz więcej zakamarków duszy Cwietajewej, aż w końcu zabrał jej ostatnie bezpieczne wewnętrzne schronienie doprowadzając do tragicznego końca.