Poezje wybrane

Okładka książki Poezje wybrane Marina Cwietajewa
Okładka książki Poezje wybrane
Marina Cwietajewa Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza Seria: Biblioteka Poetów poezja
poezja
Biblioteka Poetów
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
1983-01-01
1983-01-01
8320535638
poezja rosyjska

Okładka książki Listy. Cwietajewa, Rilke, Pasternak Marina Cwietajewa, Borys Pasternak, Rainer Maria Rilke
Listy. Cwietaj... Marina Cwietajewa, ...
Okładka książki Liryka rosyjska 1880 - 2005 Anna Achmatowa, Andriej Bieły, Aleksander Błok, Josif Brodski, Iwan Bunin, Marina Cwietajewa, Jewgienij Jewtuszenko, Włodzimierz Majakowski, Osip Mandelsztam, Bułat Okudżawa, Borys Pasternak, Włodzimierz Wysocki
Liryka rosyjsk... Anna Achmatowa, And...

Marinie Cwietajewej niektórzy zarzucają nadmierną egzaltację. Mnie też zazwyczaj to razi w poezji, ale w takim wydaniu jak wiersze z niniejszego tomiku kupuję bez mrugnięcia okiem.

Wiersze ułożone są chronologicznie, zwykle noszą dokładną datę powstania. W ten sposób możemy prześledzić rozwój poetki. Bardziej podobały mi się jej juwenilia pełne opisów przyrody i realiów wiejskiego życia. Przebija przez nie niepewność, delikatność i ton tęskny, bardziej osobisty. Późniejsze dzieła są bardziej patetyczne, ale też śmiałe, wręcz bezkompromisowe. Ze wszystkich jednak emanuje smutek, który z biegiem czasu zagarniał coraz więcej zakamarków duszy Cwietajewej, aż w końcu zabrał jej ostatnie bezpieczne wewnętrzne schronienie doprowadzając do tragicznego końca.

• Rosyjskie klimaty
  • Literatura rosyjska
  • Literatura rosyjska i pokrewne
  • Biblioteka poetów
  • 2017
  • Literatura rosyjska
  • 2003

Dodaj cytat z książki Poezje wybrane