Meksykańska symfonia. Ikona z Guadalupe

Wydawnictwo: Biblioteka Więzi

Autor pracownik naukowy Akademii Sztuk Pięknych i teolog z pasją wprowadza nas w tajemnicę słynnej ikony Naszej Pani z sanktuarium Guadalupe, w Mexico-City. Obok Całunu turyńskiego jest to drugi święty wizerunek nie-ludzką-ręką uczyniony . Werdykt nauk przyrodniczych stwierdza bowiem wyraźnie: ten obraz ponad wszelką wątpliwość nie został namalowany. Autor proponuje czytelnikowi dwie metaforycznie pojęte podróże. Jedna cofa nas do okrutnych czasów konkwisty, by ukazać historyczne tło dla utworzenia się wizerunku. Druga to próba odczytania ukrytych znaczeń obrazu Maryi, zaadresowanych w dużej mierze do Indian uciskanych wówczas przez białych najeźdźców, a przecież, jak się okazuje znaczeń uniwersalnych.

Luik | 2017-01-16
Przeczytana: 15 stycznia 2017