Tej nocy umrzesz

Okładka książki Tej nocy umrzesz Viveca Sten
Okładka książki Tej nocy umrzesz
Viveca Sten Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Morderstwa w Sandhamn (tom 4) Seria: Czarna seria kryminał, sensacja, thriller
Morderstwa w Sandhamn (tom 4)
Czarna seria
I natt är du död
Czarna Owca
2015-09-23
2015-09-23
Anna Krochmal
morderstwo dochodzenie wojsko Nora Thomas

Bardzo mi przypadła do gustu. Zaskakujące zakończenie. Podobał mi się pomysł osadzenia akcji w środowisku dawnych wojskowych i nawiązanie do ich służby w młodości. Pouczająca historia ukazująca problem tzw. fali i przemocy w wojsku. Jednocześnie rozwija się wątek obyczajowy.
Jednak jeśli Thomas w każdej części będzie uczestniczył w wypadkach, to ja nie wiem, czy dożyje ostatniej części:)

Wciągająca powieść, dużo się dzieje. Polecam

Wciągająca powieść, dużo się dzieje. Polecam

"Wciągnęłam" dwie części w jeden dzień bo po tym co wydarzyło się w poprzednim tomie nie mogłam wytrzymać i musiałam sięgnąć po kolejną. Tym razem mamy tematykę wojskową. Współczesne wydarzenia przeplatają się z wydarzeniami z lat siedemdziesiątych, a mianowicie z kursem przygotowawczym rekrutów do sił morskich, gdzie dochodzi do sadystycznych wręcz praktyk, które mają na celu wyłonienie najlepszych z najlepszych. Dodatkowo na początku książki ginie student psychologii, Marcus Nielsen który interesuje się tematyką wojskową i wydarzeniami sprzed 30 lat. Nora Linde musi nauczyć się żyć na nowo, a Thomas postanawia otworzyć się na miłość. Jakie niespodzianki szykuje dla nich życie w czwartej części historii? Muszę przyznać, że ostatni przeczytany tom podobał mi się odrobinę bardziej, ale przyznaję, że seria dalej trzyma poziom. Jedyne co mi przeszkadza przy kolejnym już tomie to to, że zawsze Nora bądź ktoś z jej rodziny odkrywa coś co jest kluczem do rozwiązania zagadki. Policja w Nacce jest aż tak nieudolna?
Odpowiedź na to pytanie pozostawiam Wam.

Och... znowu motyw zemsty po latach, tym razem, w przeciwieństwie do poprzedniego tomu, na ludziach nie będących bez winy. Znowu dwutorowa narracja.
Jak poprzednio, Thomas nadludzkim wysiłkiem, z narażeniem życia ratuje świat przed zagładą... aż dziw, że musiał płynąć łodzią, a nie pofrunął przy pomocy peleryny.
Nora jak zwykle strasznie wrażliwa i w sumie to nie wiem, po co ona w tej książce jest. Nie ma jakiegoś kluczowego znaczenia dla akcji.
Śledztwo ciekawe, dobrze opisane: szukanie tych wszystkich powiązań i szczegółów, które pchną sprawę do przodu.
Niestety, narracja współczesna przeplatana pamiętnikami opisującymi sytuację sprzed lat, powoduje, że w zasadzie od połowy książki "wszystko wiadomo". Opisy znęcania się nad rekrutami są nie do przejścia - omijałam je :(.
Scena finałowa strasznie melodramatyczna, całe to płynięcie w sztormie na nic...
Chyba muszę odpocząć trochę od tej serii.

Nora jak zwykle strasznie wrażliwa i w sumie to nie wiem, po...

Bardzo zgrabny szwedzki kryminał. Ciekawa zagadka kryminalna, wartka stopniowana po woli akcja, ciekawi realistyczni bohaterowie czegóż chcieć więcej ? Jedynie mogę się przyczepić do końcówki, akcja w czasie sztormu na Bałtyku jest mocno naciągana, można ją zakwalifikować do fantastyki, ale poza tym bardzo ciekawie się czyta. Książka na tyle dobra, że zamierzam kontynuować serię. Polecam !

Świetna książka, dużo się w niej działo, nie było monotonnie i co ważne ma zaskakujące zakończenie. Jest tajemnica, zarysowane tło obyczajowe, ciekawi bohaterowie. Dlatego też, przeczytam z przyjemnością kolejne książki tej autorki.

Dobry szwedzki kryminał. Z każdym kolejnym tomem tę autorke czyta sie coraz lepiej. polecam.

Przyznaję się, że od tego tomu czytam tylko i wyłącznie, by poznać wątki osobiste głównych bohaterów.

Fabuła nie zachwyca, tak jak w poprzedniej części mamy motyw zemsty z poprzednich lat, mamy również pamiętnik żołnierza służby zasadniczej w Szwecji, ale książka jako całość nie jest interesująca.

Kolejna fajna książka Pani Sten.

Kolejna fajna książka Pani Sten.

• Ebooki
  • Kryminał
  • Kryminały
  • 2015

Dodaj cytat z książki Tej nocy umrzesz