Podglądaczka

Cykl: Claes Claesson (tom 2) | Seria: Mistrzynie Kryminału Obyczajowego
Wydawnictwo: Edipresse, Świat Książki
Hom son tittade in
Beata-Chiara

W czasie jazdy na nartach lekarz Johan Soderlund wpada pod samochód kolegi po fachu. W wyniku odniesionych obrażeń umiera w szpitalu, w którym kiedyś pracował. Odszedł, bo był szykanowany przez współpracowników. Mimo wszystko policja uznaje, że jego śmierć to nieszczęśliwy wypadek i rezygnuje ze śledztwa. Okazuje się jednak, że Johan zostawił list pożegnalny, z którego wynika, że został doprowadzony do samobójstwa. Własną śmierć zaplanował w taki sposób, by jeden z jego prześladowców miał go na sumieniu. Wkrótce ginie kolejna osoba ze środowiska medycznego. Inspektor Claesson próbuje odkryć mroczne tajemnice kliniki, w której strach i żądza władzy uruchomiły spiralę tragicznych zdarzeń.

źródło opisu: Świat Książki 2018

źródło okładki: https://www.swiatksiazki.pl/podgladaczka-kolekcja-...»

Tomaszek | 2019-03-14
Przeczytana: 06 marca 2019

Pierwsza część serii zirytowała mnie trochę, bo nastawiłem się kryminał. Po drugą sięgnąłem wiedząc już, na co się "narażam" i bardzo mi się spodobała. Myślę, że opowieści o komisarzu Claesie Claessonie są przede wszystkim książkami obyczajowo-psychologicznymi, w których zbrodnie to tylko pretekst do ukazania różnych środowisk i motywacji tworzących je postaci. Podobał mi się oszczędny styl pisania, oddający jednak złożoność przeżyć i postaw. Cieszę się z tego, że książka zmusiła mnie do refleksji, bo na nią zawsze warto znaleźć choć trochę czasu.

deltakom | 2018-12-16
Na półkach: Przeczytane, Słabe
Przeczytana: 16 października 2018

Podglądaczka to jeszcze jedna powieść , w której autorka postanowiła tak zagmatwać fabułę , że sama się w niej pogubiła . Sam pomysł oceniam dobrze . Poruszaną tematykę też . Jednak książkę czyta się ciężko , a akcja wlecze się zupełnie bez tempa .

Ela | 2018-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2018

Dość nietypowy krymyniał ponieważ zarówno ofiarę, sprawcę (a właściwie ofiary i sprawców) oraz motywy poznajemy już na wstępie. Przez całą książkę możemy śledzić przeplatające się losy kręgu poszkodowanych osób oraz policjantów i ich rodzin, akcja kryminalna rozgrywa się jakby na marginesie tej obyczajowej. Nic nie zaskakuje, może poza opisami upalnej pogody co zupełnie nie pasuje do mojego wyobrażenia krajów skandynawskich.

Zasadniczo to mocno zmęczyła mnie ta książka. Mało dialogów, a jak już były to nie wnosiły niczego sensownego do książki. Mnóstwo niepotrzebnych opisów i monologów wewnętrznych. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że każda jedna postać, która pojawiła się w książce musiała mieć swoją historię. Nie wiedzieć po co. Nie wspomnę już nawet o tym, że istnieje pewna zasada, w myśl której nie nazywa się podobnie swoich bohaterów... Wierzcie albo nie, ale przez dobre pół książki miałam problem z odróżnieniem Leny i Laury. A jeśli chodzi o charakterystykę postaci to myślę, że więcej wyniosłabym z lektury książki telefonicznej. Mocno mizerna to książka i zastanawiam się czy jest sens czytać dalej ten cykl. Ah, zapomniałabym jeszcze te szczegółowe opisy procedur medycznych.. jakoś nie bardzo mnie to przekonuje, a najgorsze, że wcale nie dodaje wiarygodności całej historii.

vexlubo | 2018-04-04
Na półkach: Przeczytane, Przesłuchane
Przeczytana: 04 kwietnia 2018

nie urzekła
nie porwała

nie była zła

ciągle się zastanawiam czy w Szwecji naprawdę bywają aż takie upały w lato.

Hana | 2017-11-02
Na półkach: Przeczytane, Wahlberg Karin
Przeczytana: 02 listopada 2017

Instruktaż niszczenia człowieka. Bardzo poręczny i prosty do zrealizowania w każdej pracy, po lekkiej modyfikacji. Istnieje takie powiedzenie „po trupach do celu” – to myśl przewodnia Podglądaczki. I jest też druga strona medalu. Zdarza się, że tym co niszczą człowieka wymierzona zostaje kara. Sroga kara. Fabułę powiązano ze szpitalem, w którym pracuje Veronik a sprawę kryminalną prowadzi inspektor Claes Claesson w wyjątkowo dobrym nastroju. Towarzyszymy grupie policjantów z grupy inspektora i poznajemy ich lepiej. Niektórych to nudzi, a mnie się podoba.

Eli1605 | 2017-01-26
Przeczytana: 19 stycznia 2017

Pęd do władzy może wszędzie wyrządzić dużo szkód. Taka sytuacja ma i tutaj miejsce. Pozbycie się przeciwnika w wojnie o fotel doprowadza do jego samobójstwa, które napędza kolejna zbrodnię. Ciekawa akcja, barwne postacie.

Monika_es | 2015-03-25

Dawno nie czytałam tak słabej książki. Kryminał jest nudny i przewidywalny. Odniosłam wrażenie, ze książka była pisana przez 10-letnia dziewczynkę, która moze i miała pomysł, ale wykonanie nie wyszło. Zdecydowanie nie polecam.

nessy | 2015-01-31
Na półkach: Przeczytane, E-Books, 2015
Przeczytana: 31 stycznia 2015

Bardzo, bardzo słaby ten kryminał.

W zasadzie większość książki była miernym, obyczajowym bełkotem, przez którego gąszcz trzeba było się przebijać, by dotrzeć do średnich wątków kryminalnych.
Mnóstwo zbędnych i męczących opisów nic nie wnoszących do fabuły, do charakterystyki postaci, do akcji... do niczego. Intensywne przemieszanie zbyt wielu wątków, do tego wprowadzenie zbyt wielu postaci również nic nie wnoszących do książki.
Jedyny malutki plus, to całkiem dynamiczna końcówka ale nawet ona nie ratuje tego tytułu.

Nie, nie i jeszcze raz nie!

Myślę, że na drugiej części książek o Claessie poprzestanę, gdyż nie mam siły na kolejne mordercze wyprawy przez bezsensowne nagromadzenie słów.

Mandarynka | 2014-11-12

Oj, to chyba najsłabsza z książek tej autorki, mnie osobiście lekko znudziła... Dramatu nie ma, bo zdarzało mi się już czytać o wiele większe kaszany, ale nie polecam jakoś szczególnie gorąco.