Podręcznik szybkiego czytania

Okładka książki Podręcznik szybkiego czytania Tony Buzan
Okładka książki Podręcznik szybkiego czytania
Tony Buzan Wydawnictwo: Aha! nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Speed Reading Book
Aha!
2012-01-01
2012-01-01
Grażyna Galota-Czekaj
inteligencja

Pozycja, której nie przeczytacie tak szybko :) „Podręcznik szybkiego czytania” Toniego Buzana to złożone z pięciu części studium dotyczącego pracy naszego mózgu, naszego oka i naszych możliwości. Każda część jest rozbudowana i wręcz „napakowana po brzegi” wiedzą i danymi. Do tego testy, rozpisane plany działania - cudo! Poruszone zostają także kwestie tworzenia notatek i „umysłowego rekonesansu” - szczerze żałuję, że nie czytałam tego na etapie studiów.
Książka pełna jest tabel, testów, wykresów, rysunków. Przede wszystkim jest jednak pełna dokładnej wiedzy. I dlatego czytałam ją wolno, po każdym rozdziale robiłam przerwę i starałam się wykorzystać triki podane przez Autora. I choć zawsze byłam sceptycznie nastawiona do czytania ze wskaźnikiem, to muszę przyznać, że ostatecznie pomógł mi w płynniejszym czytaniu. Natomiast szybkie czytanie wymaga ćwiczeń. Czasami, żeby przejść od czytania po jednej linijce, do ogarniania tekstu „percepcją cyklopa” trzeba to po prostu poćwiczyć. Dlatego też nie czytajcie tej książki szybko, czytajcie ją uważnie i ćwiczcie na innych lekturach.
Po pierwszym teście moja szybkość czytania wyniosła 184 słowa na minutę (ze zrozumieniem tekstu na poziomie 80%),po drugim teście - 255 słów na minutę (ale zrozumienie na poziomie 60%),po trzecim 200 słów na minutę (i zrozumienie na poziomie 75%). Ostatecznie siódmy test zaliczyłam na poziomie 340 słów na minutę i zrozumieniu tekstu na poziomie 70%.
Warto zaznaczyć, że to nie jest lekka lektura. Trzeba się skupić i warto to zrobić. Widzę po sobie, że zupełnie inaczej podchodzę teraz do „ścian tekstu” i dużo sprawniej wyłapuję interesujące mnie informacje. Daleko mi jeszcze do wielkich umysłów, czytających 1000 słów na minutę, ale jestem z siebie zadowolona i wiem, że jeśli będę te umiejętności ćwiczyć to być może złamię moją magiczną granicę 400 słów.
Z minusów - zdarzają się błędy (np. „???” zamiast wpisanej konkretnego numeru strony),tabelki przewidziane są dla osób praworęcznych - osobie leworęcznej ciężko jest zasłaniać/osłaniać numery i jednocześnie szybko jest obok wpisywać. Natomiast jeśli tylko chcesz to poradzisz sobie i z tym (ja po prostu notowałam na osobnej kartce).
Dziękuję @wydawnictwo_feeria za tę przygodę. Na pewno wrócę po więcej Tony’ego Buzana, bo jego wiedza w zakresie działania umysłu jest niesamowita. Projekt składnik jest genialny i był za niego odpowiedzialny Daniel Rusiłowicz - chapeau bas!
(Instagram @eaw.books; #współpraca)

Na start apeluję więc, postuluję i zachęcam, niech każdy czyta jak tylko mu się podoba, ale dbajcie także o aktywność umysłu, by służył Wam jak najdłużej.

Teraz słów kilka o książce, bo może zainteresuje Was nieco i kurs w domowym zaciszu sobie urządzicie. Ja nie żałuję, ale też nie twierdzę, że każdemu się przyda. To praca domowa dla chętnych.

Idea szybkiego czytania zrodziła się na początku tego stulecia, gdy eksplozja wydawnicza przybrała rozmiary znaczne. Pojawiła się tak wielka ilość publikacji, że nie sposób było to ogarnąć. Czy brzmi znajomo? Bo któż z nas nie zna tego uczucia z gatunku "nie nadążam"? Że stosy rosną, a książki wciąż pukają do naszych drzwi i sobą nęcą?

Zacznijmy więc od tego, że nie oczy czytają, a nasz mózg bezcenny, więc i opieki szczególnej wymaga. Warto więc określić w jakim punkcie jesteśmy, by móc się rozwinąć. A zatem quiz szybkości czytania Cię wita. Bez ocen i wartościowania. Poznajemy także historię szybkiego czytania, a ta interesująca, że ho ho. Dalej Twoim zdumiewającym oczom się przyglądamy (tak, tak, właśnie Twoim),nad koncentracją i zrozumieniem popracujemy, a wszystko by stać się biegłym czytelnikiem "oko-mózg", zamiast po prostu pochłaniaczem kartek. By rozumieć więcej, słownictwem się bogacić i techniki pamięciowe, które nowe połączenia nerwowe tworzą, opanowywać.
Wpływom warunków zewnętrznych i wewnętrznych się przyjrzymy, a i do
galerii sław szybkiego czytania zerkniemy. Bo nie wiem, czy wiecie, ale i prezydent Franklin Roosevelt, czy Kennedy (nie to, żeby od razu zostawać prezydentem, ale wszystko przed Wami),czy innych wielu po umiejętność szybkiego czytania sięgneli.

Żeby nie było tak gładko, to i do problemów z czytaniem, takimi jak bezgłośne wymawianie, czytanie palcem, regresja, czy cofanie dotrzemy. Nie ominiemy też trudności w uczeniu, nadpobudliwości, czy braku koncentracji uwagi, bo czy to nie syndrom czasów naszych? A może jest szansa na lepsze sobie z nimi radzenie? Zawsze przecież coś zrobić można i choćby o krok do przodu się posunąć, a to już dużo.

Bardzo przystępnie napisana, dlatego Wam polecam, bo z pewnością publikacji na ten temat jest wiele. Klarowna konstrukcja to jej wielki atut. W każdym z rozdziałów znajdziemy na wstępie przegląd treści, opis, często sprawdzian (nie jak w szkole, nie obawiajcie się, robicie to dla siebie),podsumowanie, plan działania oraz zapowiedzi kolejnych treści. Wiele tu ciekawostek że świata kognitywistyki i samego szybkiego czytania. A ogrom tekstów i ćwiczeń dopasowanych do nich sprawia, że teoria przeplata się z działaniem, więc i o efekty dużo łatwiej. A zatem praktyka, praktyka i jeszcze więcej praktyki mistrza czynią. Znajdziemy też barwne mapy myśli i rozdział poświęcony mindmappingowi. No i ta okładka!

Cudów nie będzie. Przeczytanie książki nie odmieni nagle Waszego życia i nie staniecie się błyskawicznymi czytaczami, z dużą dozą kreatywnego podejścia i koncentracji na pęczki. Jednak jeśli czas i pracę włożycie, to efekty mogą sprawić, że satysfakcję poczujecie, a mózg swoją wdzięcznością się odpłaci. Wybór należy do Was, bo tu nic na siłę. www.zyj-bardziej.pl

Idea szybkiego czytania...

Na początku książki robiłem testy i ćwiczenia. Później zaczęły się robić coraz bardziej szczegółowe. Nie wiem jak mam z rozdziału na rozdział przeskoczyć z widzenia co linijkę do widzenia wskaźnikiem co 2/3 linijki.

Tak naprawdę prócz techniki wodzenia wskaźnikiem książka nie prezentuje sobą niczego przydatnego, a na pewno nie sprawia, że chce się ćwiczyć, aby czytać szybciej

Na podstawie opinii spodziewałam się czegoś lepszego. Książka w żaden sposób mnie nie zmotywowała do nauki szybkiego czytania, ani tym bardziej nie pomogła. Bardzo mało ćwiczeń i praktycznych porad. Autor nie wyjaśnienia istotnych kwestii, ale obszernie opisuje historie innych, które wg mnie nic nie wnoszą. Jestem bardzo zawiedziona.

Książkę można potraktować jako wstęp do nauki szybkiego czytania.

Książkę można potraktować jako wstęp do nauki szybkiego czytania.

Cudu nie było. Nie czytam z prędkością 1000 słów na minutę. Czy jestem rozczarowany? Nie.

Byłbym niespełna rozumu gdybym oczekiwał takich postępów po przeczytaniu jednej książki. Tu trzeba ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć.

Książka warta polecenia choćby że względów motywacyjnych. Zawiera podstawowe wskazówki oraz informacje, które bez wątpienia wpływają na szybkość czytania.

Książka godna uwagi. Kocham czytanie i chciałbym czytać szybko. Jednak gdy pomyślę, że miałbym czytać literaturę piękną wodząc po linijkach długopisem... po prostu nie. Pewne rzeczy po prostu są niegodne. Zostanę przy mojej prędkości czytania, bo mi z tym dobrze.

Łatwa w czytaniu, daje ciekawe spojrzenie na sposób w jaki czytamy co przekłada się na przyspieszenie tempa.

Uwielbiam czytać książki. Jestem książkowym molem i jak rasowy mól, ile bym nie przeczytała, zawsze żałuję, że nie mogę więcej. Książka Buzana miała mi w tym pomóc. Przede wszystkim dowiedziałam się z niej wielu faktów o procesie czytania i różnych technikach. Buzan zawarł w swoim podręczniku mnóstwo ćwiczeń, porad i ciekawostek, które naprawdę pozwalają uwierzyć w siebie i w swoje możliwości. Kilka rad faktycznie od razu przyspiesza czytanie, nad innymi technikami trzeba już popracować. Ale z całą pewnością mogę powiedzieć, że to działa. I jak do niedawna wydawało mi się, że szybkie czytanie wymyślił jakiś szarlatan, tak Buzan mnie przekonał, że czytanie można traktować jak taniec, a to szybkie też może sprawiać przyjemność.

• Poradniki
  • Rozwój osobisty