Moje życie i dzieło

Okładka książki Moje życie i dzieło Henry Ford
Okładka książki Moje życie i dzieło
Henry Ford Wydawnictwo: Instytut Praktycznej Edukacji biografia, autobiografia, pamiętnik
My Life and Work
Instytut Praktycznej Edukacji
2006-01-01
2006-01-01
ameryka biznes motoryzacja

Może sobie pan zażyczyć samochód w każdym kolorze, byle by był to czarny.

Może sobie pan zażyczyć samochód w każdym kolorze, byle by był to czarny.

Henry Ford był jednym z pionierów motoryzacji, wymyślił wiele wynalazków usprawniających pracę, dzięki czemu lżej pracuje się w fabrykach aż do dziś. Oczywiście niektóre jego pomysły są już nieaktualne, ale trzeba przyznać że miał dużo trafnych pomysłów na to jak sprawić życie ludzi lepszym.
Fajnie było poznać historię założenia marki samochodów , którą jeżdżę od lat :-)

Bardzo inspirująca. Warto ją przeczytać, jeśli chce się zostać przedsiębiorcą. Mimo tego, że Henry Ford był antysemitą i przyjął odznaczenie od Hitlera, to z wieloma jego poglądami można się zgodzić i wdrażać je w życiu codziennym, co może być owocem sukcesu w przyszłości.

gdyby niektórzy czytali Forda zamiast Marksa może mieli byśmy dziś kapitalizm z ludzką twarzą. Dałem maksymalną oceną właśnie za ten przekaz światopoglądowy jaki prezentował H.Ford, przy czym nie były to ułudne życzenia czy mitomańskie tłumaczenia (jak choćby Johna D. Rockefellera w jego autobiografii) a czyny które w sporej części wprowadzał i styl w jakim zarządzał swoim przedsiębiorstwem. Widząc w swojej firmie człowieka - robotnika i klienta jako partnera a nie cytrynę do wyciśnięcia. Do tego trochę faktów z życia. Lektura moim zdaniem obowiązkowe i warto zgłębiać dalej jego historię. Tym razem śmiało można jednak zacząć od autobiografii a potem czytać biografię i analizy, co nie zawsze jest tak oczywiste u znanych ludzi.

Z tej książki nie dowiemy się za wiele jak toczyło się życie Forda, są to jego przemyślenia i poglądy na różne kwestie, takie jak np. praca, podział społeczeństwa, prowadzenie przedsiębiorstw i sposoby na to, dobroczynność, socjalizm, kapitalizm a nawet konsumpcjonizm.
Nadrzędną wartością dla Forda jest praca i podejście do niej ludzi, którymi się otaczał czy zatrudniał. Z tej lektury możemy wyciągnąć wiele cennych wskazówek, zwłaszcza ludzie młodzi, którzy mają podejście roszczeniowe, a sami od siebie nic nie dają.
Szukałam jednak informacji o Fordzie. W tej książce nie ma ich zbyt wiele- pewnie taka cecha autobiografii- dlatego w przyszłości z pewnością przeczytam jakąś biografię, dla porównania z tym co Ford marzył oraz mówił, że wprowadza lub jest właściwe, a co rzeczywiście zrobił. Generalnie polecam lekturę, ze względu na jej mądre i ciekawe treści, ja jednak nieco się przy niej męczyłam...

Niesamowita opowieść najbogatszego człowieka wszechczasów. Inspiruje, emocjonuje, pobudza i uczy!!
Polecam każdemu człowiekowi!!

Polecam każdemu człowiekowi!!

Wiele ponadczasowych genialnych przemyśleń, miejscami nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że dla autora miarą ludzkiej wartości jest przydatność do pracy.

Warto przeczytać, zwłaszcza jak się prowadzi firmę. Choć nie tylko :-)

Warto przeczytać, zwłaszcza jak się prowadzi firmę. Choć nie tylko :-)

Jedna z tych książek, których przesłanie jest ponadczasowe. Polecam każdemu, kto jest zainteresowany historią Henrego Forda oraz osobom, które szukają porad biznesowych. Porady tam zawarte są aktualne do dziś.

audiobook

audiobook