Moje życie i dzieło

Wydawnictwo: IPE
biznes, finanse

&&8222,Ponadczasowe dzieło, o ponadczasowym przesłaniu napisane przez ponadczasowego geniusza biznesu, Henry&&8217,ego Forda. zasady i styl myślenia zaprezentowane w tej książce przetrwały próbę czasu i są tak samo aktualne, jak wtedy, kiedy po raz pierwszy zostały przedstawione&&8230,&&8221, David Tian (Davis, CA, USA)

Anna | 2013-10-25
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: październik 2013

Życie Forda to lata z okresu przełomu wieku XIX i XX. Czas, kiedy samochody były dobrem luksusowym, a dziennie produkowano ich zaledwie kilka. Kiedy urodził się Henry, jego ojciec chciał by, tak jak i on, został farmerem, Jednak do młodego Forda to nie przemawiało. Od dziecka lubił coś tam składać, naprawiać, wymyślać. Stąd też pierwszym jego projektem była automatyzacja pracy na wsi.

Minęły jednak lata, trochę więcej czasu miał na obserwację otaczającego go świata i w rezultacie dostrzegł, że większą popularnością cieszą się samochody do jazdy po drogach, a nie polach.
Samo jednak tworzenie schodzi wtedy na dalszy plan. A opowieść przenosi się na działania pracy w fabrykach: wprowadzanie taśmy produkcyjnej, dzielenie pracy na etapy, wysokie wynagrodzenia i brak hierarchizacji pracowników. Znajdziemy tam system pracy, sposób zwiększenia produkcji samochodów z kilku do kilku tysięcy, stosunek do pieniądza, towaru, człowieka. Nie liczcie na porażki jakie przeżył. Jak sam pisze nie...

Sebastian | 2015-11-11
Na półkach: Ebook, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 10 listopada 2015

Książka jest o tyle rewelacyjna, o ile ważne jest dla nas angażowanie się w to co robimy. H. Ford można napisać jest ciągle żywy. Przyznaję mu rację, że firmy są w rękach bankierów i prawników. Firmy upadają ponieważ spekulanci giełdowi do tego w dużym stopniu doprowadzają. Mnie osobiście książka motywuje do tego by być lepszym w tym co robię, by nie przestawać na laurach i przez całe życie uczyć się. Polecam ją wszystkim tym, którzy szukają wzoru do naśladowania lub do motywacji.

Ramon | 2010-11-11
Przeczytana: maj 2010

To powinna być pozycja obowiązkowa w każdej szkole biznesu i w ogóle w każdej szkole. Takich katechizm oświeconego biznesmena :) W szczegóły wdawać się nie będę - pierwszy rozdział jest dostępny online bodajże na stronie wydawcy, więc można szybko samemu sprawdzić zasadność mojego entuzjazmu.
Minusem jest wysoka cena (aczkolwiek są księgarnie, które oferują prawie 20% rabatu). Nikt nie kazał wydawcy drukować tego tak dużą czcionką i w twardej oprawie.

Patton | 2016-05-31
Przeczytana: maj 2016

Kapitalizm a "kapitalizm". Kapitalizm a socjalizm. No, to jest dobre pytanie, na które bardzo ładnie i ciekawie odpowiada nam Pan Ford. Ja po przeczytaniu wiem, że jego podejście do finansów oraz tego jak działa biznes oraz jak ma działać to zdrowe podejście. Szkoda, że dziś mamy głównie do czynienia z bankierami i innymi maści handlarzami, dla których strata na papierze (wyimaginowana) jest bolączką dnia codziennego.

Polecam.

silk | 2013-12-30
Na półkach: Przeczytane, Angielskie, E-book
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Świetna książka z przemyśleniami Forda o biznesie, przemyśle i rozwoju. Zaskakujące jak po 100 latach w większości aktualna.

zac | 2016-07-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2014 rok

Książka ciekawa, napisana technicznie poprawnie.

Duży plus za przejrzystą formę i spójność.

Co do treści to wydaje się zdumiewająca - bardzo przekonująca, brakuje jednak drugiej perspektywy - jest bardzo jednostronna. Rewolucja przemysłowa przyniosła wiele dobrego ale jej ocena nie wydaje się do końca obiektywna. Z jej skutkami dopiero się zmierzymy, wiele teori na etapie rozwoju sprawdza się doskonale, dajmy na to koncepcja ciągłego wzrostu gospodarczego, lekkiej inflacji lekkiego zadłużania traktowanego w kategoria kapitalizacji przyszłych dóbr miała się doskonale prze kilka lat, ale po czasie... Ileż można rosnąć ?

To samo tyczy się rozwoju technologicznego i uprzemysłowienia, do czasu aż mamy co udoskonalać, mamy zauważalny postęp, rozwój jako regulator siły nabywczej. Jak taki mechanizm przetrwa stagnację ?

Szymon | 2016-09-18
Przeczytana: 18 września 2016

Inspirująca, pouczająca i zawierająca zaskakująco dużo trafnych przemyśleń i prognoz dotyczących naszej rzeczywistości jak na książkę pisaną w 1922 roku.

Henry Ford był niewątpliwie wielkim człowiekiem. Myślę, że godne podziwu jest przede wszystkim jego etyczne podejście do biznesu i postrzegana przez niego misja biznesu i kapitału jako służby społeczeństwu. Niestety wiele osób o tym zapomina i właśnie takim osobom szczególnie polecam tą książkę. Znajduję się tam wiele osobistych przemyśleń autora dotyczących m.in. prowadzenia biznesu, roli przemysłu czy otaczającej autora rzeczywistości, a dopełnione jest to osobistą historią autora i jego dzieła, czyli zakładów samochodowych Forda.

Pozycja jest absolutnie godna polecenia. Jestem pewien, że za jakiś czas do niej wrócę.

Vmark | 2014-08-30

Książka warta przeczytania, pokazuje zupełnie odmienny punkt widzenia na wiele aspektów, zaczynając od produkcji a kończąc na podejściu do życia. Trochę przeszkadza język w jakim jest napisana, niemniej jednak czyta się dobrze, co chwila autor zaskakuje swoimi pomysłami. Każdy powinien ją przeczytać.

Jarosław | 2012-09-09
Przeczytana: 15 sierpnia 2012

Polecam gorąco.
I to nie tylko tym, którzy są zainteresowani ekonomią, amerykańskim przemysłem czy rozwojem motoryzacji.

Bibson44 | 2015-07-02
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane