Śladami cywilizacji starożytnego Chorezmu

historia
Igor

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: google

Ta napisana w latach 40. książka może odstraszać datą wydania, pochwałami rewolucji październikowej (dla niewtajemniczonych: to ona umożliwiła archeologiczną eksplorację Chorezmu!) i stosowaniem marksistowskiej periodyzacji dziejów, ale w wielu miejscach jest to naprawdę dobrze napisana praca z pogranicza historii i archeologii. Tołstow prowadził badania chorezmijskich zabytków (starożytnych, jak również średniowiecznych), starając się dzięki śladom kultury materialnej odtworzyć choć częściowo dzieje tej krainy, która poza krótkimi okresami dobrego naświetlenia źródłowego pozostawała długo prawdziwą terra incognita. Autor zwraca uwagę na silne związki Chorezmu z ludami stepowymi oraz z Rusią Kijowską. To są dość ciekawe wątki, zwykle nam umyka ten wielki obszar stepu sięgający na zachód aż po dzisiejszą Ukrainę, tymczasem tam się wiele działo i kontakty były bardzo ożywione. Powiedziałbym nawet, że Tołstow kładzie większy nacisk na relacje Chorezmu ze stepem niż z resztą świata...

Igor | 2015-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2015

Książka radzieckiego archeologa, historyka i etnografa Sergieja Pawłowicza Tołstowa, jedyna na rynku pozycja w języku polskim w całości poświęcona historii Chorezmu. Od najdawniejszej historii Chorezmu, aż do końca istnienia wielkiego Imperium Chorezmijskiego, któremu kres położył w roku 1220 najazd Mongołów. Książka bardzo ciekawa, przeczytałem ją zainteresowany głównie historią chorezmijskich szachów oraz wielkich ośrodków miejskich takich jak Samarkanda, Buchara, czy stolica imperium Urgencz.