Ekstrakt z kwiatu orchidei

Okładka książki Ekstrakt z kwiatu orchidei Weronika Wierzchowska
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Ekstrakt z kwiatu orchidei
Weronika Wierzchowska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
Prószyński i S-ka
2015-07-07
2015-07-07
literatura polska kosmetyki kobiety

Opowieść o zapachu orchidei i smaku życia

ELIKSIR MŁODOŚCI

Po powieść Weroniki Wierzchowskiej pt. "Ekstrakt z kwiatu orchidei" sięgnęłam pod wpływem impulsu. Tytuł skojarzył mi się z pięknym zapachem perfum, a urokliwa okładka dopełniła reszty. Postanowiłam skorzystać z audiobooka pochodzącego z zasobów Storytel w interpretacji Magdy Karel i muszę przyznać, że świetnie mi się słuchało tej historii.

Autorka zaskoczyła mnie pomysłem na fabułę opisując życie bohaterek skupione wokół małej fabryki kosmetyków z dużym potencjałem. XIX w. budynek wyremontowany i przystosowany do produkcji przeróżnych kremów i emulsji okazał się idealny dla niewielkiej rodzinnej firmy Stella Beauty Corporation. Właścicielki - siostry Mazur - zatrudniają przy produkcji i logistyce przede wszystkim kobiety, a zatem stworzyły prawdziwy "babski" zakład. Beata i Aneta - "wieksza" i "mniejsza" szefowa oraz Dorota - kierowniczka produkcji starają się udoskonalać receptury i rozszerzać asortyment, a tym samym wkraczają do brutalnego świata biznesu i bezwzględnej konkurencji. Szybko okazuje się, że są osoby w branży, które próbują nieczystych zagrywek, wywierają presję i starają się zaszkodzić firmie oraz jej właścicielkom. A trzeba pamiętać, że Beata, Aneta i Dorota borykają się także z kłopotami natury osobistej, problemami w związkach i życie ich nie rozpieszcza...

Widać, że Weronika Wierzchowska z racji swojego wykształcenia czuje się w branży chemicznej i kosmetycznej niczym ryba w wodzie. Zagłębiając się w tę opowieść możemy poznać wiele niuansów oraz sekretów dotyczących produkcji kosmetyków, które zostały przekazane w przystępny i interesujący sposób. Autorka starała się połączyć w tej powieści elementy obyczajówki, romansu i kryminału, co całkiem nieźle jej się udało. Wszystko udało się okrasić szczyptą humoru, a to z kolei sprawia, że opowieść nabiera lekkości, a my zyskujemy pewien dystans do opisywanych zdarzeń.

Co byście powiedzieli na trupa zamurowanego w jednym z ukrytych pomieszczeń fabryki? Skąd się tam wziął? Kto lub co stoi za tą śmiercią? ... To tylko jedna z niespodzianek, jakie siostrom Mazur zgotował los i... nieuczciwa konkurencja. Do tego małe podwarszawskie miasteczko, w którym plotki, intrygi i układy są po prostu zwykłą codziennością.

Lekkie pióro autorki bardzo przypadło mi do gustu. Opisy są mocno sugestywne i świetnie działają na naszą wyobraźnię. Akcja dynamicznie się rozwija i z niecierpliwością czekamy na finał. Książka jest bardzo prawdziwa, a życie bohaterek idealnie wpisuje się w obecne realia. Sympatyczne bohaterki zostały bardzo dobrze wykreowane. To kobiety przedsiębiorcze, zaradne, które nie boją się wyzwań, szukają rozwiązań, a do problemów podchodzą z pomysłem - nie jakieś niezdarne mimozy i tak zwana słaba płeć.

Powieść "Ekstrakt z kwiatu orchidei" ma w sobie coś wyjątkowego i niepowtarzalnego. Cieszę się, że na pierwsze spotkanie z autorką wybrałam właśnie tę książkę. Niebawem na pewno sięgnę po kolejne opowieści pani Weroniki, a tymczasem polecam poznać historię małego rodzinnego biznesu, którym świetnie zarządzają siostry Mazur.

ELIKSIR MŁODOŚCI

Autorka...

Jeśli szukacie wciągającej, lekkiej, ale niebanalnej lektury, to „Ekstrakt z kwiatu orchidei” jest dla Was. Było to moje kolejne udane spotkanie z prozą Weroniki Wierzchowskiej.
Bohaterkami tej współczesnej powieści są kobiety pracujące w firmie produkującej kosmetyki. Właścicielki, Aneta i Beata, to siostry, które różnią się jak ogień i woda. Są jeszcze pracownice, z których na pierwszy plan wysuwa się Dorota – nieco zakompleksiona, ale bardzo zdolna, uwikłana w trudną relację z matką i byłym partnerem.
W firmie wciąż coś nie gra, ale największą niespodzianką okazuje się przypadkowe odkrycie zamurowanego pomieszczenia. Pociąga to za sobą lawinę zdarzeń, w których wątki kryminalne przeplatają się z treściami romansowymi. Akcja zaczyna coraz bardziej się rozwijać, by w pewnym momencie zacząć pędzić z prędkością francuskiego pociągu TGV. Jest zaskakująco, nieprzewidywalnie, na przemian poważnie i zabawnie.
Poznajemy burzliwe perypetie bohaterek, które mają wyjątkową zdolność popadania w różne tarapaty, i zawodowe, i miłosne. Bywa groźnie, ale i humorystycznie, gdyż autorka pisze lekko, a portrety postaci są barwne i wyraziste. Może czasem nieco przerysowane, ale nie karykaturalne.
Nieraz uśmiechnęłam się, a nawet ubawiłam podczas lektury.
Całość trzyma w napięciu od początku do końca. Dodatkowymi smaczkami są satyryczne obrazki z małego miasteczka, w którym roi się od plotek, intryg, układów i układzików. Dbanie o dobry wizerunek nieraz jest tu przedkładane nad osobiste szczęście, ale i w tej kwestii w pewnym momencie w życiu niektórych bohaterek dochodzi do przełomu.
Weronika Wierzchowska napisała powieść lekką i zabawną, ale poruszyła w niej także poważne tematy (m.in. manipulację, stalking, niezależność, równouprawnienie…).
Czyta się z przyjemnością i z emocjami, gdyż perypetie niektórych postaci bardzo oddziałują na wyobraźnię. Świetnie odpoczywa się przy tej lekturze, więc szczerze ją polecam.

Bardzo dobrze się słucha. Polskie realia i bohaterki, które sobie radzą w życiu pomimo klęsk i rozwodów. Kobieca solidarność w najlepszym wydaniu i dynamiczna akcja z zagadką w tle. Polecam.

Na początku nie za bardzo mi się podobała.
Z czasem akcja zagęściła się, a samą historię przyjemnie czytało.

Happy End że aż boli 😛

Na początku nie za bardzo mi się podobała.
Z czasem akcja zagęściła się, a samą historię przyjemnie czytało.

Happy End że aż boli 😛

Czasami lepsze, czasami gorsze książki trafiają w nasze ręce.
Ta zdecydowanie należy do tych najlepszych.
Siostry, trzy różne charaktery zakładają firmę perfumeryjną. Firmę umiejscowiły w XIX wiecznej fabryce która wymaga sporo remontu. Dziewczyny się nie zrażają i produkcja kremów do twarzy rusza pełna piersią. A same siostry mają dużo kłopotów: Beata Mazur odkrywa że jej ukochany mąż zdradza ja od dawien dawna, młodsza Aneta Mazur biernie obserwuje rozpad swojego małżeństwa.
Natomiast Dorota , najbardziej zaufana zmaga się z atakami byłego partnera.
Na dodatek podczas remontu kobiety znajdują zwłoki kobiety.
Pełna humoru i grozy opowieść o siostrzanych uczuciach i determinacji. Polecam.

Czasami lepsze, czasami gorsze książki trafiają w nasze ręce.
Ta zdecydowanie należy do tych najlepszych.

Książka przeciętna ale nie jest zła. Miło się czyta ale nic nie wnosi. Trochę dużo zawiłości między bohaterami ale w ostatecznym rozrachunku może być. Lekkie czytadło na letni wieczór.

1984

Taka książka, która poprawia nastrój. Kobiety w kryzysie, na rozdrożu dróg. Siłą przyjaźni, babskiej solidarności i własnej pomysłowości pokonują przeszkody i pokazują, że każdy koniec to początek. A dzięki wsparciu innych ludzi, każdą porażkę można przekłuć w sukces!
Niby nic wielkiego, ale dość dobrze się czyta!

Niby nic wielkiego, ale dość dobrze się czyta!

2091

"Ekstrakt z kwiatu orchidei" to kolejna powieść,która swoje przeleżała na mojej półce i czekała aż ją przeczytam.I się doczekała.
Siostry Aneta i Beata Mazur prowadzą firmę kosmetyczną w dawnej fabryce.Produkują kremy i inne kosmetyki dla dużych firm.Pomaga im w tym Dorota utalentowana inżynier.Jednak na bohaterki zaczynają spadać kłopoty,wszystko zaczyna się od znalezienia w fabryce zmumifikowanych zwłok,po powrót psychopatycznego byłego partnera Doroty Alberta.
Powieść wciąga od pierwszej strony.Zarwałam nockę żeby się dowiedzieć jak się skończy,więc warto.Polecam!!

Dla mnie książka po prostu rewelacyjna!
Wszystko super świetnie zgrane, wspaniałe bohaterki tak różniące się od siebie charakterami, fabuła, szybkość akcji powieści. Płynność przechodzenia jedną akcji w drugą jest idealnie zgrana. Dzieje się tak wiele w tej powieści, że nie można się nudzić podczas czytania. Bohaterki precyzyjnie opisane, zarówno pod względem wyglądu zewnętrznego jak i charakteru każdej z nich.
Ta powieść jest i momentami wesoła i momentami przyprawiająca o dreszcze. Czytało się ją bardzo szybko i jedyny żal jaki mam to... że już ją przeczytałam :)

Dla mnie książka po prostu rewelacyjna!

Lekka, przyjemna, babska książka. Czyta się niezwykle szybko.
Opowiada o ,, kobietach sukcesu"- zjednoczone są niebezpieczne, ale i

niezwyciężone :)

Zabawne było to jak siostry Mazur i Dorota powymieniały się ,,chłopami".

Lekka, przyjemna, babska książka. Czyta się niezwykle szybko.
Opowiada o ,, kobietach sukcesu"- zjednoczone są niebezpieczne, ale i

niezwyciężone :)

Zabawne było to jak siostry Mazur i Dorota powymieniały się ,,chłopami".

• W bibliotece
  • Ebooki