Poślubić Buddę

Wydawnictwo: Albatros
我的禅 / Wo de shan / Marrying Buddha
budda, szanghaj, miłość, chiny
Kalina

Bohaterką książki jest Coco, młoda pisarka, mieszkanka Szanghaju. Po śmierci swojego kochanka decyduje się wyjechać do Nowego Jorku. Poznaje tam Muju i Nicka, z którymi przeżywa niezwykle intensywne przygody miłosne. Wkrótce po powrocie do Chin odnawia swój związek z obu mężczyznami, którzy odwiedzają ją w Szanghaju. Po ich wyjeździe Coco odkrywa, że jest w ciąży...

atimere | 2016-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2016

Za dużo i za mało jednocześnie. Za dużo tu rozmaitych życiowych mądrości baaaaaardzo powierzchownie potraktowanych, a za mało głębi. Efekt, ni to książka erotyczna, nie poradnik vel informator o naukach Dalekiego Wschodu. Może dwadzieścia lat temu uznałabym tą książkę za ciekawą, dziś jest dla mnie płytka i powierzchowna. Czasem pojawia się tu jakaś głębsza myśl, ale autorka czym prędzej goni do następnej. Poślubić Buddę to taki Seks w wielkim mieście w wersji azjatyckiej, która mnie jednak nie urzekła.

8KR | 2015-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2015

Z wielka ciekawością sięgnęłam po kolejny tom przygód Coco chińskiej pisarki Zhou Weihui. Powieść wydano w roku 2005. Władze chińskie, po skandalu związanym z pierwszą książką „Szanghajska kochanka” oraz jej niesłabnącą popularnością, tym razem nie zdecydowały się publicznie palić powieści. Zamiast tego ocenzurowano ją i zmieniono tytuł. Nie przeszkodziło to młodej autorce w podboju chińskiego rynku czytelniczego i od razu znalazła się na pierwszej pozycji bestsellerów.

Coco nadal poszukuje siebie, szczęścia i miłości. Nie jest już kelnerką, a pisarką. Odnosi pierwsze sukcesy. Odwiedza modne kluby. Przyjaźni się ze znanymi osobami. Spotyka także nową miłość – japońskiego producenta filmowego, Maju. Wydaje się być szczęśliwa, bo wiele uczy się od Maju. Ukochany uświadamia jej, że ich inność i różne spojrzenie na świat uzupełnia się. Pokazuje Coco, że ponad związkiem cielesnym ważniejsze jest połączenie duchowe z drugą osobą. Mimo to szalona Coco bardziej od stabilizacji pragnie...

Grażyna | 2011-06-09
Przeczytana: 08 czerwca 2011

Oceniłam lepiej niż pierwszą cześć, chyba przyzwyczaiłam się do stylu autorki.

Dagmara | 2011-05-20
Przeczytana: 08 maja 2011

Pewnego razu mój tata wrócił z biblioteki z książką „Szanghajska kochanka” Wei Hui. Bardzo mnie ona zaciekawiła, zwłaszcza, gdy przeczytałam na okładce, że została ona zakazana w Chinach. Wiadomo, zakazany owoc zawsze najlepiej smakuje, więc wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Podbierałam ją tacie, gdy ten był w pracy. Po kilku dniach była już przeczytana.

„Szanghajska kochanka” spodobała mi się, dlatego gdy podczas wizyty w bibliotece zobaczyłam na jednej z półek jej kontynuację pt. „Poślubić Buddę”, nie musiałam już zastanawiać się co wypożyczyć.

Niestety dosyć często (ale nie zawsze!) to, czy przeczytam daną książkę zależy od jej okładki. W tym przypadku z pewnością tak nie było. Okładka książki „Poślubić Buddę” jest moim zdaniem beznadziejna. Widnieje na niej zdjęcie dziewczyny wyglądającej jakby pijana znajdowała się na jakiejś pierwszej lepszej dyskotece, a treść tej książki mimo wszystko aż taka pusta nie jest.

Jednak oprócz tego, że autorka tej książki była mi już znana...

Honda | 2013-02-05
Przeczytana: 27 stycznia 2013

Nie czytałam poprzedniej książki tej autorki, mimo to nie czułam, że "Poślubić Buddę" jest kontynuacją "Szanghajskiej Księżniczki".
Książka pisana potocznym językiem, co bardzo ułatwiło jej czytanie. Dzięki niej zaczęłam bardziej interesować się kulturą chińską i japońską i zastanawiam się nad sięgnięciem po "Szanghajską... " :)

silver0333 | 2016-03-19
Przeczytana: 19 marca 2016

Hmm...w sumie chwilę po skończeniu pierwszej książki, wątpiłam czy przeczytam tę drugą.
Jednak przeczytałam, może to wynika z przyzwyczajenia się do stylu pisarki, może to jej doświadczenie, ale uważam,że ta część jest lepsza od pierwszej.

Yelahiah | 2010-10-10
Przeczytana: 01 stycznia 2006

Dalsza część losów młodej pisarki znanej z "Szanghajskiej kochanki". Godna polecenia lektura , równie głęboka w refleksje o życiu jak pierwsza część i równie piękna.

psycholullaby | 2011-02-28
Na półkach: Przeczytane, Chińskie
Przeczytana: 27 lutego 2011

Książka bardzo mi się podobała. I chociaż czytając ją czuło się pewne powiązanie z pierwszą książką autorki to 'Szanghajska Kochanka' podobała mi się o wiele bardziej. Może trochę ze względu na moją ulubioną postać z tej książki - Tiantian'a, który nie pojawia się w 'Poślubić Buddę", w końcu nie żyje. Nie twierdzę, że wolałabym, żeby Tiantian przeżył. Jego śmierć pod koniec książki, bardzo tam pasowała. Chociaż to stwierdzenie może być z mojej strony okrutne. Książka jest po części autobiograficzna, więc Tiantian musiał być wzorowany na prawdziwym człowieku.

Mononoke | 2013-05-24
Na półkach: Przeczytane, Romans, Azjatyckie
Przeczytana: 2008 rok

Książka mało ambitna, nudna, historia nie wciąga, ale jajeczko obracane mięśniami pochwy mnie urzekło, więc ode mnie 3.

Paulina094 | 2012-04-20
Przeczytana: 18 kwietnia 2012

Zhou Wei Hui zostanie jedną z moich ulubionych autorek. Strasznie podoba mi się lekkość z jaką pisze. W ciągu czytania ani razu nie poczułam się znudzona, żaden opis nie był zbędny.
"Szanghajską kochankę" przeczytałam 2 lata temu (mam zamiar też obejrzeć film) to dość długi okres czasu dlatego nie bez obaw sięgnęłam po kolejną część. Jednak nie zawiodłam się :). Gorąco polecam.