Kosmos

astronomia, astrofizyka
Wydawnictwo Olesiejuk
2014-01-01
2014-01-01

Pozostawiłem album bez jakiejkolwiek gwiazdki tytułem oceny. Bynajmniej nie twierdzę, iżby "Kosmos" przedstawiany przez Marcello D`Angelo nie zasługiwał na krztynę uwagi. To całkiem udane wydawnictwo albumowe, pełne przednich fotografii ukazujących przekrojowo tytułowy temat. Planety naszego układu, obiekty głębokiego nieba, historyczne zdjęcia z załogowych misji kosmicznych i wiele, wiele innych dowodów na stopień zaawansowania cywilizacji trzeciej planety od Słońca.

Niestety, nie posiadam wydania innego aniżeli polskiej edycji, oddanej czytelnikowi przez firmę Olesiejuk. Dlatego niestety, albowiem piękno i mądrość zawierające się w albumie, przynoszą z krajowym egzemplarzem moc nieporozumień. Biorą się one z licznych błędów, jakie popełniono nad rodzimą edycją. I nie są to potknięcia typowo drukarskie, to znak współczesności i wpadek edytorskich, charakterystycznych dla składu komputerowego. Do tego dochodzi odrobinę nieszczęsny przekład, dość kanciasty w swojej formie.

Książka o charakterze popularnonaukowym winna być poddana zabiegom translatorskim z udziałem konsultanta w danej dziedzinie, albo współredagowana przez specjalistę. Przynajmniej tak drzewiej bywało, a dzisiaj prawa wolnego rynku znamionuje czynnik specyficznej losowości. W "Kosmosie" uwidacznia się pewien dysonans poznawczy, właśnie za sprawą tłumaczenia. Wiernie oddać słowo oryginału to niejednokrotnie trudne zadanie. Powtórzenia zaimków w finezyjnie rozbudowanych zdaniach mogą razić w literalnym przekładzie, podobnie nieumiejętnie oddana idiomatyka całostek myślowych i tym podobne problemy, które piętrzą się w labiryntach leksykalnych kraszonych fachową terminologią. Oszczędzę drobiazgowo wyliczanych przykładów, nie jest moją rolą krzewienie wtórnego potwora w rodzaju słynnych "Recenzji z Lubimy Czytać".

Odnośnie strony czysto technicznej, uważam za chybiony wybór kroju pisma użytego w tekście. Majuskuła w blokowym formacie, przy wielce niefortunnym spacjowaniu, jest równie ogromnie kłopotliwa w czytaniu, niemal nastręcza fizycznej trudności. Całość sprawia wrażenie zlewania się w czarniawy kwadrat, co przy pewnych odstępstwach w tłumaczeniu jest w ogólności obrazem cośkolwiek miernym, kiedy indziej zabawnym, np. zredukowanie rozmiarów lustra Kosmicznego Teleskopu Spitzera do średnicy 8,5 cm (przecinek z kosmosu!).

Album zauważyłem przypadkowo, choć gdzieś obiło się o uszy, iż rzecz zaistniała w świecie księgarsko-wydawniczym. Przypadkowo na tyle, na ile robię zakupy w "Biedronce", gdzie "Kosmos" oczekiwał na czytelnika skorego zaglądnąć do bałaganu na stoisku z książkami. Uczciwie powiem, że za promocyjną cenę jaką zaoferował słynny dyskont, warto było nabyć wydawnictwo Olesiejuka. Naprawdę po raz kolejny przekona się każdy jak piękny i zagadkowy jest Wszechświat. A reszta jest korektą.

Na półkach: , , , , , ,

ZACHWYCAJĄCE! Oglądaliście "Grawitację" Alfonso Cuarona? Byliście chociaż raz na jakimś filmie w Planetarium "Niebo Kopernika" w Warszawie? Jeśli tak, to wiecie o czym mówię. Na początku jest o budowie teleskopu Hubble`a i o jego historii. A potem te niesamowite zdjęcia! Cała ta książka to właściwie album pełen fantastycznych zdjęć kosmosu. Swoisty hymn pochwalny na cześć ludzkiej myśli technicznej. Fakt, że za pomocą teleskopu można sfotografować i zidentyfikować najstarszą i najodleglejszą od naszego świata galaktykę (o 13,2 mld lat świetlnych) jest już wystarczająco niesamowity, a jeśli dodać do tego informację, że jest to fotografia odległej przeszłości, z czasów bliskich "wielkiemu wybuchowi", to już w ogóle jest coś niewyobrażalnego. Do dziś wyniesiono w przestrzeń ok. 90 teleskopów orbitalnych, tworzących swoiste orbitalne obserwatoria astronomiczne, które przekazują dane pobrane przeróżnistymi technikami. Do tego trzeba dodać możliwości teleskopów zainstalowanych na Ziemi. To dlatego możemy podziwiać te wszystkie kosmiczne cuda. Jest ich tu trochę: mgławice, galaktyki... Tworzą tak piękne układy i wzory, że dech zapiera. Cudowne obiekty dla artystów, poetów.... cieszą też oko przeciętnych, jak my, zjadaczy chleba. Jak niewiele do szczęścia potrzeba! Żyjemy w cudownej epoce, która pozwala to wszystko podziwiać.
Jest tu o Układzie Słonecznym okrojonym o Plutona – trochę opisów planet i księżyców, wiele pięknych zdjęć, jest i o naszej Błękitnej Kuleczce, jej zdjęcia z orbity - chmurne spirale olbrzymich huraganów, skute lodem obszary podbiegunowe, pomarańczowe piaski Sahary...
Jest tu cały dział o naszym srebrnym satelicie, historia lotów na księżyc, zdjęcia zwierząt wysłanych w kosmos, zdjęcia z lat sześćdziesiątych, gdzie uwieczniono przygotowania do pierwszych misji (Projekt Mercury),trening astronautów na pokładzie wyjątkowo ciekawego samolotu KC-135, loty Apollo i kapitalne zdjęcia z księżycowych misji.
A potem już astronauci i przestrzeń kosmiczna, krótka historia lotów wahadłowców i statków typu Sojuz, no i.... kierunek Mars. Nasza przyszłość.
Ta książka mogłaby wiecznie pozostawać u mnie w opcji "teraz czytam", bo kiedy tylko koło niej przechodzę muszę ją wziąć do ręki i choć na chwilę rzucić okiem (mam tak od kiedy ją kupiłam). Obok tego albumu nie da się przejść obojętnie. Wydany w 2013 r. hipnotyzuje idealnie pięknymi zdjęciami w bajecznych wprost kolorach. Bardzo polecam!

Bardzo interesujący album. Sporo bardzo ciekawych zdjęć kosmosu i nie tylko kosmosu. Szkoda że opisy wprowadzające do poszczególnych rozdziałów napisane są dużą czcionką. Trochę to meczy wzrok. Mimo wszystko świetne zdjęcia. Polecam.

• Czytane powtórnie lub wielokrotnie
  • Pożyczone