Nauka - wyzwolenie z dogmatów

Tłumaczenie: Maciej Majer
Wydawnictwo: Wydawnictwo Manendra
The Science Delusion: Freeing the Spirit Of Enquiry
ghaia

Dr Rupert Sheldrake, biolog oraz autor ponad 80 artykułów naukowych i 10 książek, jest znany na całym świecie krytykiem "systemu wierzeń" współczesnej nauki, które przybrały jego zdaniem cechy dogmatów. Trzonem dociekań w niniejszej książce jest zatem dziesięć głównych doktryn materializmu. Sheldrake podejmuje się analizy tych założeń zarówno z perspektywy historycznej, jak i dostępnych badań...

Trzonem dociekań w niniejszej książce jest zatem dziesięć głównych doktryn materializmu. Sheldrake podejmuje się analizy tych założeń zarówno z perspektywy historycznej, jak i dostępnych badań naukowych. Zamiast automatycznie akceptować światopogląd obowiązujący w świecie akademickim, przyjmuje postawę naukową i zamienia dogmatyczne stwierdzenia w pytania: czy rzeczywistość jest wyłącznie materialna, czy natura funkcjonuje bezcelowo, czy świadomość jest tylko przejawem aktywności mózgu? Odpowiedzi mają pokazać, co tak naprawdę nauka wie, a czego nie wie.

Czy po przeczytaniu tej książki będziemy trzymali się materialistycznego światopoglądu tylko dlatego, że jest częścią tradycji naukowej?

Duch swobodnego dociekania regularnie wyzwala naukowe myślenie z narzuconych ograniczeń. Dzięki swoim śmiałym hipotezom i prowadzonym pracom badawczym, Dr Rupert Sheldrake jest jednym z tych pionierów, którzy pokazują nowe kierunki oraz kładą podwaliny pod przyszłe badania naukowe.

źródło opisu: Wydawnictwo Manendra, 2015.

źródło okładki: www.manendra.pl

romeo | 2017-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2017

Dzieło Ruperta Sheldrake'a to bardzo ważna, głęboko sięgająca książka, która otwiera nową i potrzebną perspektywę w spojrzeniu na odwieczne problemy: kim byliśmy, skąd przyszliśmy i dokąd zmierzamy. To nie tylko hipotetyczny obraz przyszłej nauki wychodzącej od racjonalnego myślenia, lecz przekraczającej go, to nie tylko dysputa z ciągle panującymi dogmatami naukowego materializmu, ale przede wszystkim ożywcza wizja nowego sposobu myślenia o danej nam rzeczywistości, gdyż stary ewidentnie przeżywa kryzys i ludzkości potrzebne są nowe drogi pozwalające na dalszy rozwój. Gdyż spostrzegając skostnienie tzw. naukowych poglądów, autor ma
odwagę postawić nowe śmiałe hipotezy będące propozycją dla wyjaśnienia tego, co materializm wyjaśnić nie może.

Sam autor to niezwykła i wybitna postać. Rupert Sheldrake to ceniony biolog, autor 10 książek i ponad 80 artykułów naukowych, który rozgłos uzyskał dzięki swej hipotezie pól morficznych i rezonansu morficznego. Jest badaczem zjawisk, które...

Eleanor | 2018-08-31
Na półkach: 2018, Przeczytane