Czerwona Bogini

Wydawnictwo: Okultura
The Red Goddess
popularnonaukowa
AgratBatMachlat

CZERWONA BOGINI Petera Greya to pasjonująca opowieść o Bogini Miłości, Babalon – nieocenzurowana, pikantna historia jej kultu od Starożytności, poprzez biblijną Apokalipsę św. Jana, renesansową magię enochiańską dr. Johna Dee, magię ceremonialną Aleistera Crowleya i Jacka Parsonsa, aż po czasy współczesne. To dzieło oddające hołd Bogini, która nie poddała się licznym prześladowaniom, tylko szturmem podbijała serca osób czczących ją jawnie lub w tajemnicy.

CZERWONA BOGINI to grimuar poświęcony Babalon. Czarująca historia. A zarazem kuszące kompendium wiedzy o tej Bogini.

„Babalon to bogini powstała z gęstych wizji biblijnej księgi Objawień. Bogini pojawiająca się jakby znikąd, w towarzystwie siedmiogłowej Bestii, obdarzająca chrześcijańskie dzieci kusząco seksownymi koszmarami o nadchodzącej wojnie w niebie.
To Święta Nierządnica, odziana w szkarłat i złoto, gotowa wydać na świat swego syna, Antychrysta, ostateczną broń w arsenale upadłych aniołów. Archetypowa niegrzeczna dziewczynka, ociekająca seksem, z nabrzmiałymi krwią wargami i błyszczącymi paznokciami. Ona doskonale wie co robi. Jej uda zaciskają się z rozkoszą na umięśnionej Bestii.
Jej wiernym miłośnikiem był niegrzeczny chłopiec epoki wiktoriańskiej, "czarny mag" Aleister Crowley. Odnalazł w Babalon narzędzie pomocne mu w ostatecznym starciu jego nieustannej erekcji z siłami represji. Wianuszek szkarłatnych kobiet z lubością lgnął do niego jak do swej apokaliptycznej Bestii.
W latach sześćdziesiątych Babalon stała się obiektem fantazji seksualnych, archetypem modnej lubieżności. Muzyka Stonesów i filmy Kennetha Angera rozpalały ją do czerwoności. Ale wraz z nadejściem lat osiemdziesiątych epidemia AIDS przykryła jej twarz czarnym woalem.
Obecnie stanowi ona niezbędne akcesorium dla zbuntowanych, młodocianych aniołów, rozjuszonych hormonami i słusznie wkurwionych na nowy porządek świata. Tyle tylko, że nie jest to takie proste.
Opowieść o Babalon jest znacznie bardziej złożona i głęboka. Ujawnia Graala wypełnionego krwią, przekazywanego z pokolenia na pokolenie, w historii pełnej namiętności, poświęcenia i iluminacji. Przedstawia Świętą Nierządnicę wykorzystaną i wdeptaną w ziemię. Postaram się opowieść tą przekazać wam jak najdokładniej.”
(fragment książki)

„Czerwona bogini to piękna, kontrowersyjna, zmuszająca do myślenia książka będąca owocem wieloletnich poszukiwań mrocznego przedmiotu pożądania.”
– Mogg Morgan, twórca wydawnictwa Mandrake of Oxford

źródło opisu: sklep.okultura.pl

źródło okładki: http://sklep.okultura.pl

Athoualia | 2016-02-02
Na półkach: Przeczytane, Rozwój, Posiadam
Przeczytana: 02 lutego 2016

Książka ma w sobie to coś. Jest wulgarna, prawi o Apokalipsie, nie brakuje magii enochiańskiej i Świętej Nierządnicy, przecież to właśnie o Niej jest ta książka. Zgodnie z zasadami - magia już działa. Zaczyna się wraz z pierwszym zdaniem w tej lekturze.
Kim dla mnie stała się Szkarłatna Bogini po przeczytaniu książki? Królową, ale nie Boginią. Nie oddałabym się Jej całkowicie, bo moją Ukochaną jest Matka Ziemia i jej oddaję swą Miłość.

Hekate | 2015-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2015

Od początku byłam bardzo ciekawa tej książki. To w końcu jedyna pozycja literaturowa opisująca Boginię Babalon na jaką się natknęłam.
Początek lekko mnie zniechęcił. Biblia, Tarot, Sumer, Babilon. Chaos.
Autor stara się zachęcić nas do poznania i pokochania Bogini, robi to jednak w sposób dość bezładny.
Później szczęśliwie przypomina sobie, ze nie pisze eseju z limitem słów i zaczyna po kolei omawiać wszystkie aspekty związane z Babalon.
Książka bardzo bezpośrednia i odważna. O sexie i miłości. Przestrzega przed rozdzielaniem rozkoszy fizycznej od zmysłowej.
Dowiemy się z niej wiele o różnych boginiach i kultach. Gdzie powinniśmy szukać Czerwonowłosej Bogini a jakich porównań się wystrzegać.
Zaniepokoiło mnie nieco wejście w temat Marii Magdaleny i Świętego Graala. Nie muszę chyba nikogo przekonywać, że to jeden z ulubionych tematów do tworzenia nadinterpretacji.
Ku mojemu miłemu zaskoczeniu autor nie wysnuwa jednak teorii z kosmosu i całkiem ciekawie przedstawia temat.
Byłam...

violeq | 2014-08-30

Znakomita mieszanka historii magii z religia oraz duchowym poznaniem. Bo milosc jest wszsytkim. ONA jest wszsytkim. Babalon.