Nauka a praktyki duchowe

Okładka książki Nauka a praktyki duchowe Rupert Sheldrake
Okładka książki Nauka a praktyki duchowe
Rupert Sheldrake Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Science and Spiritual Practices
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
2020-06-10
2020-06-10
Agnieszka Pałynyczko-Ćwiklińska
nauka religia medytacja pielgrzymka joga katolicyzm chrześcijaństwo wiara przyroda

Okładka książki O naturze, duchu i materii Matthew Fox, Rupert Sheldrake
O naturze, duc... Matthew Fox, Rupert...
Okładka książki Naturalna łaska. Dialogi o nauce i duchowości Matthew Fox, Rupert Sheldrake
Naturalna łask... Matthew Fox, Rupert...

Rupert Sheldrake to brytyjski naukowiec od wielu lat próbujący przeciwstawić się dominującemu w nauce paradygmatowi materialistycznemu. Jego odkrycia w dziedzinie nauk przyrodniczych, zwłaszcza koncepcja pól morfogenetycznych i rezonansu morficznego rzuciły nowe światło na problematykę badania życia organizmów biologicznych. Ale to nie wszystko. Sheldrake zmierza otwarcie do utworzenia nowego paradygmatu, który przekroczyłby ograniczenia materializmu – wedle określenia Jerzego Prokopiuka nazwać by go można „paradygmatem wyobraźni”. Oby mu się to udało. Oby jego przełomowe dokonania zostały wreszcie w pełni docenione. I przede wszystkim, oby było więcej takich uczonych jak szukający nowych dróg w łączeniu naukowości z tradycjami duchowymi Brytyjczyk.

W swej ostatniej książce Rupert Sheldrake próbuje pogodzić dwie rzeczy tradycyjnie sobie przeciwstawiane. Wydaje się zazwyczaj, że nauka i duchowość z natury stoją po przeciwnych stronach barykady. Tymczasem wcale tak być nie musi. Autor „Nowej biologii”pokazuje, że badania naukowe potwierdzają skuteczność praktyk występujących w głównych religiach świata. Z większości tych badań wynika, że praktyki duchowe przynoszą dobroczynne skutki, jakich brak w sytuacji osób praktyk tych unikających.

W ostatnim rozdziale Sheldrake mówi o naszych mocno zeświecczonych czasach gdzie okazuje się jednak, że mimo spadku liczby osób wyznających tradycyjne religie i wzrostu liczby niewierzących, praktyki duchowe wracają inną drogą. Zwraca uwagę na pojawienie się ceremonii świeckich lansowanych przez humanistów czy na fakt, ze znany ateista Sam Harris propaguje medytację. Człowiek nadal pozostaje istotą duchową i nie zmienił tego pozorny triumf materialistycznej nauki. A ta, choć zaoferowała ludzkości tak wiele w postaci np. techniki czy nowoczesnej medycyny dociera do granic swych możliwości i ulega zesztywnieniu nie potrafiąc wyjaśnić choćby fenomenu świadomości. Bo przekonanie o braku celowości natury czy o tym, że umysł to epifenomen mózgu to żadne fakty naukowe tylko poglądy, przyjęte z góry założenia.

Rupert Sheldrake znów ofiarował swym zwolennikom, do których i ja się zaliczam piękne, mądre i ludzkie dzieło będące istotnym przyczynkiem do refleksji nad tym kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. Doceńmy je, co ja uczynię przyznając mu najwyższą notę. Polecam tę książkę wszystkim otwartym umysłom bez względu na wyznanie i światopogląd.

Rewelacyjna książka, co do treści sama bym to napisała, gdybym umiała pisać, :) gdyż wielokrotnie o tych aspektach duchowości myślałam, a tak lekkim językiem napisana, na dodatek podnosząca na duchu, mądra, z widoczną wiedzą autora, ze nigdy jej nikomu nie oddam, i przeczytam jeszcze raz!!

Znalazłam z polecenia. DUżo się o tej książce mówi w internecie. CIekawa i nietuzinkowa. Nie jest to beletrystyka ale warto poczytać.

Pan Rupert Sheldrake zrobił na mnie ogromne wrażenie tą pozycją. Nie sądziłam, że w taki sposób można opisywać rzeczy naukowe. Czytając to nawet nie zdawałam sobie sprawy, że jednocześnie się uczę, bo była tak dobrze napisana. Naprawdę świetnie wykorzystany wolny czas.

Bardzo dobra. Miałam okazję porównać punkty widzenia (ja-agnostyczka, moja mama - osoba głęboko wierząca) i obie znalazłyśmy w tej książce coś dla siebie i odpowiedzi na niektóre nurtujące nas pytania. Pozwoliła mi zrozumieć obcy dotychczas dla mnie aspekt życia duchowego, za co jestem jej wdzięczna, bo poszerzyła mi w pewien sposób horyzonty.

Co za zaskoczenie! Nie sądziłam, że lektura mnie tak wciągnie. Tematyka od początku wydawała mi się interesująca, a sięgając po tę książkę raczej spodziewałam się surowej wiedzy - coś w stylu książek, z którymi mamy do czynienia przykładowo na studiach - czysta, fachowa wiedza. W tym przypadku wiedza okraszona jest świetną narracją, dzięki czemu czyta się tę lekturę jak powieść.

Widzę, że pojawiło się już dużo bardzo pozytywnych głosów na temat tej książki, więc nie będę kolejny raz się powtarzać. Powiem tylko tyle, że całkowicie się pod tym podpisuje :) świetna książka

Co na pewno trzeba powiedzieć o tej książce to to, że wiele ciekawych rzeczy można się z niej dowiedzieć. Nie chcę zdradzać, bo ten kto będzie chciał to sam po nią sięgnie i się przekona, ale od siebie powiem, że nie będzie to zmarnowany czas.

Bardzo dobra. Super opisane zjawiska związane z ogólnopojętą duchowością i jej naukowymi motywacjami.

Trafiłam na nią całkowicie przypadkowo - koleżanka pożyczyła mi ją nieświadomie razem z innymi nowościami, więc uznałam, że przeczytam. Fajnie wszystko opisane, na pewno jest to ciekawa wiedza :) polecam sięgnąć w wolnej chwili

• Popularnonaukowe
  • Umysł , wiara , świadomość
  • Spirituality
  • Może przeczytam
  • Psychologia

Dodaj cytat z książki Nauka a praktyki duchowe