Nauka - wyzwolenie z dogmatów

Rupert Sheldrake Wydawnictwo: Wydawnictwo Manendra popularnonaukowa
The Science Delusion: Freeing the Spirit Of Enquiry
Maciej Majer
Wydawnictwo Manendra
The Science Delusion: Freeing the Spirit Of Enquiry
popularnonaukowa
Maciej Majer

Shaldrake jest zdecydowanie moim ulubionym naukowcem. Jego delikatność i szacunek, z którym potrafi prowadzić polemikę/wywód, budzi mój podziw i inspiruje. Doskonała odtrutka na arogancję proroków jedynie słusznej "naukowej" prawdy.

Czym jest nauka? Można rzec, iż najogólniej nauka to dążenie do zdobywania wiedzy. Czym zaś jest wiedza? Jeszcze jako student biologii, poznałem pewnego charyzmatycznego doktora, który zwykł mawiać, co za nim powtórzę: wiedza to znajomość przyczyn.

Problem w tym, by tę znajomość przyczyn nabywać w sposób jak najbardziej obiektywny i pozbawiony uprzedzeń. Jednym z głównych...

Dzieło Ruperta Sheldrake'a to bardzo ważna, głęboko sięgająca książka, która otwiera nową i potrzebną perspektywę w spojrzeniu na odwieczne problemy: kim byliśmy, skąd przyszliśmy i dokąd zmierzamy. To nie tylko hipotetyczny obraz przyszłej nauki wychodzącej od racjonalnego myślenia, lecz przekraczającej go, to nie tylko dysputa z ciągle panującymi dogmatami naukowego...

• Filozofia
  • Biblioteka wypożyczalnia M
  • Nauka = RÓŻNE
  • Nauka
  • A1) -- ULUBIONE
  • Rozumienie obecnego świata

Dodaj cytat z książki Nauka - wyzwolenie z dogmatów