rozwińzwiń

Nauka - wyzwolenie z dogmatów

Okładka książki Nauka - wyzwolenie z dogmatów Rupert Sheldrake
Okładka książki Nauka - wyzwolenie z dogmatów
Rupert Sheldrake Wydawnictwo: Wydawnictwo Manendra popularnonaukowa
456 str. 7 godz. 36 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
The Science Delusion: Freeing the Spirit Of Enquiry
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Manendra
Data wydania:
2015-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-01
Liczba stron:
456
Czas czytania
7 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788393678044
Tłumacz:
Maciej Majer
Średnia ocen

8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki O naturze, duchu i materii Matthew Fox, Rupert Sheldrake
Ocena 7,1
O naturze, duc... Matthew Fox, Rupert...
Okładka książki Naturalna łaska. Dialogi o nauce i duchowości Matthew Fox, Rupert Sheldrake
Ocena 7,6
Naturalna łask... Matthew Fox, Rupert...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
26 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
141
69

Na półkach:

Bardzo ciekawa, uświadamiająca, że z tym materialnym światem dookoła, nic nie jest oczywiste i takie jak nam się wydaje.

Bardzo ciekawa, uświadamiająca, że z tym materialnym światem dookoła, nic nie jest oczywiste i takie jak nam się wydaje.

Pokaż mimo to

avatar
230
166

Na półkach:

To nie jest wcale łatwa książka, choć czyta się ją dość lekko. Bez dobrego nastawienia do naukowych książek, jej lektura może wydawać się wymagająca, zwłaszcza chwilami. Ale z kolei jest to dobry argument dla tych, którzy uważają ,ze ludzie widzący Ducha w nauce , Przyrodzie, Kosmosie , są ograniczeni intelektualnie:). A ja, choć ostatnio czytam sporo książek o podobnej tematyce, uważam, że wyróżnia ją świeże, niepodlegające schematom spojrzenie autora, zaś niektóre spostrzeżenia są niesamowicie odkrywcze . Materializm to tylko chwilowy, dogmat, dla mnie i Autora niespecjalnie przekonywujący. Naprawdę polecam !

To nie jest wcale łatwa książka, choć czyta się ją dość lekko. Bez dobrego nastawienia do naukowych książek, jej lektura może wydawać się wymagająca, zwłaszcza chwilami. Ale z kolei jest to dobry argument dla tych, którzy uważają ,ze ludzie widzący Ducha w nauce , Przyrodzie, Kosmosie , są ograniczeni intelektualnie:). A ja, choć ostatnio czytam sporo książek o podobnej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
218
57

Na półkach:

Warta przeczytania, poszerza horyzonty czytelnika, daje nową dawkę wiedzy.

Warta przeczytania, poszerza horyzonty czytelnika, daje nową dawkę wiedzy.

Pokaż mimo to

avatar
90
82

Na półkach:

Czym jest nauka? Można rzec, iż najogólniej nauka to dążenie do zdobywania wiedzy. Czym zaś jest wiedza? Jeszcze jako student biologii, poznałem pewnego charyzmatycznego doktora, który zwykł mawiać, co za nim powtórzę: wiedza to znajomość przyczyn.

Problem w tym, by tę znajomość przyczyn nabywać w sposób jak najbardziej obiektywny i pozbawiony uprzedzeń. Jednym z głównych celów Ruperta Sheldrake'a jest, jak się wydaje, pragnienie pokazania, że to co według większości uznanych autorytetów jest oczywistą prawdą, w dużym stopniu może okazać się wypływającymi z historycznych dyskursów uprzedzeniami. Najważniejszym natomiast, do czego wydaje się on przekonywać swego czytelnika, jest chęć nieskrępowanego zadawania pytań i samodzielnego dociekania, co wszak stanowi o istocie nauki.

Jedną z głównych zalet pracy Sheldreka'a jest jej przeglądowy charakter. W większości rozdziałów prezentuje on historyczny przekrój poglądów wybitnych osobistości naukowych na dany temat, z niemal idealną bezstronnością (nie licząc pewnej dozy ironii względem tych, z którymi się nie zgadza) streszczając ich stanowiska, czy wręcz cytując. W ten sposób pokazuje, skąd mogły wynikać pewne przekonania, a także co tak naprawdę wiemy, a czego nie. Nie wikłając się zanadto w te spory, sam często prezentuje swoje własne hipotezy.

Skoro już o tym mowa, myślę, że warto pokrótce streścić jego najważniejszą - hipotezę rezonansu morficznego. Otóż według Sheldrake'a wszystkie samoorganizujące się byty (do których zalicza atomy, kryształy, organizmy żywe, planety, galaktyki, itd.) w przeciwieństwie do tych, które powstały na skutek jakiejś zewnętrznej działalności (gdzie wymienia np skały i komputery) posiadają swego rodzaju pole (nie postulując jednoznacznie o naturze tego pola),które wzmacniają swoim istnieniem i które rezonuje z innymi podobnymi bytami. W ten sposób - argumentuje Sheldrake - może być osiągnięty, nawet na znaczną odległość, stan swoistego "porozumienia" (na kształt kwantowego splątania),dzięki czemu może odbywać się formowanie embrionów, ułatwienie nauki (Sheldrake postuluje, że jeśli np jakiś szczur nauczy się gdzieś jakiejś sztuczki, innym szczurom na całym świecie będzie już łatwiej się jej nauczyć),czy nawet kształtowanie się kryształów.

Wszystko to brzmi jak fantastyka naukowa, również dla mnie samego tak na początku brzmiało. Sęk w tym, że Sheldrake prezentuje wiele przekonujących dowodów, które popierałyby jego hipotezę. I nawet jeśli fakty, które przytacza, dałoby się wytłumaczyć w inny sposób, ona sama w kontekście ich różnorodności i wielu wątpliwości współczesnej nauki (które często są przemilczane, co Sheldrake jasno naświetla) warta jest choćby rozważenia.

Konieczność renesansu prawdziwej postawy naukowej uderza szczególnie wtedy, gdy przytacza historie swoich dyskusji ze sceptykami tzw. zjawisk "psi", którzy nieświadomi ogromu badań i potencjalnych dowodów, jakie prezentuje on i inni naukowcy, z założenia, kierując się tylko przekonaniem, że takie fenomeny nie istnieją, twierdzą, że nie ma na nie "żadnych dowodów". Warto zwrócić uwagę na fakt, że sam Sheldrake na początku swej kariery naukowej należał do sceptyków, kiedy jednak zapoznał się z dowodami, zmienił podejście. Trudno jednak o to, gdy naukowcy z góry odrzucają nawet możliwość istnienia takich zjawisk, ponieważ nie zgadzają się one z ich światopoglądem.

Pozycja ta ma dla mnie szczególne znaczenie, ponieważ w sposób niebanalny, głęboki i przekonujący proponuje swoistą unifikację dwóch, dotychczas trudnych do pogodzenia sfer, gdzieś w samym swoim fundamencie - nauki i religii. Przedstawiając swoje zdumiewające hipotezy daje pośrednio czytelnikowi coś, czego wciąż nie może mu wręczyć współczesna fizyka: prawdziwą teorię wszystkiego. Choć może na początek to zbyt dużo powiedziane, najważniejsze jest to, że Rupert Sheldrake proponuje nam świeże spojrzenie, autentyczny entuzjazm, który bije z niego samego, w stawianiu fundamentalnych pytań i poszukiwaniu na nie odpowiedzi. Na własną rękę. Samodzielnie. Sprzeciwiając się zdecydowanie filozofii, że o tym, czym jest prawda, może decydować "kilku, może nawet jeden ekspert".

Czym jest nauka? Można rzec, iż najogólniej nauka to dążenie do zdobywania wiedzy. Czym zaś jest wiedza? Jeszcze jako student biologii, poznałem pewnego charyzmatycznego doktora, który zwykł mawiać, co za nim powtórzę: wiedza to znajomość przyczyn.

Problem w tym, by tę znajomość przyczyn nabywać w sposób jak najbardziej obiektywny i pozbawiony uprzedzeń. Jednym z głównych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1111
665

Na półkach:

Dzieło Ruperta Sheldrake'a to bardzo ważna, głęboko sięgająca książka, która otwiera nową i potrzebną perspektywę w spojrzeniu na odwieczne problemy: kim byliśmy, skąd przyszliśmy i dokąd zmierzamy. To nie tylko hipotetyczny obraz przyszłej nauki wychodzącej od racjonalnego myślenia, lecz przekraczającej go, to nie tylko dysputa z ciągle panującymi dogmatami naukowego materializmu, ale przede wszystkim ożywcza wizja nowego sposobu myślenia o danej nam rzeczywistości, gdyż stary ewidentnie przeżywa kryzys i ludzkości potrzebne są nowe drogi pozwalające na dalszy rozwój. Gdyż spostrzegając skostnienie tzw. naukowych poglądów, autor ma
odwagę postawić nowe śmiałe hipotezy będące propozycją dla wyjaśnienia tego, co materializm wyjaśnić nie może.

Sam autor to niezwykła i wybitna postać. Rupert Sheldrake to ceniony biolog, autor 10 książek i ponad 80 artykułów naukowych, który rozgłos uzyskał dzięki swej hipotezie pól morficznych i rezonansu morficznego. Jest badaczem zjawisk, które tradycyjna nauka lekceważy, np. telepatii. Ale przede wszystkim jest krytykiem „systemu wierzeń” współczesnej nauki, które, w jego ocenie są traktowane jak dogmaty i wstrzymują postęp naukowy. To ostatnie jest szczególnie istotne w perspektywie tej książki.

Główny trzon pracy Sheldrake'a to polemika ze swoistym dekalogiem materializmu: autor już we wprowadzeniu formułuje dziesięć tez, które obecnie większość naukowców przyjmuje za rzecz oczywistą. Następnie przekształca je w pytania(np. czy przyroda jest mechaniczna, czy świadomość stanowi jedynie epifenomen mózgu, czy przyroda jest bezcelowa) i w kolejnych dziesięciu rozdziałach stara się na nie odpowiedzieć analizując te założenia zarówno z perspektywy historycznej jak i dostępnych badań naukowych. Odpowiedzi te mają pokazać dokąd sięga kres obecnego poznania naukowego, co nauka wie na pewno, a czego jeszcze nie zdołała wyjaśnić.

Nie jest moim celem streszczanie argumentów i rozważań brytyjskiego naukowca. Zajęłoby to zbyt wiele miejsca w i tak obszernej opinii. Jednakże by przybliżyć charakter dociekań autora spróbuję w kilku słowach odnieść się do podjętego w dwóch rozdziałach (4. czy materia jest nieświadoma i 8. czy umysł jest zamknięty w mózgu) problemu czy świadomość stanowi jedynie epifenomen ewoluującej materii. Zagadnienie to bowiem jest kluczowe dla zrozumienia kim jesteśmy jako gatunek.

A przecież to twierdzenie materializmu najbardziej uznawane jest za oczywisty pewnik i traktowane właśnie jako dogmat przy kształceniu np. nowych pokoleń lekarzy, choć brak właściwie na to dowodów, choć w ogóle teza taka wydaje się nie do utrzymania. Zgodnie z centralnym przekonaniem materializmu, materia jest jedyną rzeczywistością i coś takiego jak świadomość w ogóle nie powinno istnieć. A jednak istnieje. Materializm zakłada, że zbudowany z neuronów mózg jest miejscem procesów biochemicznych i fizycznych, którymi można wyjaśnić funkcjonowanie świadomości. Jest ona zatem równoznaczna z procesami mózgowymi. W opozycji do tego poglądu stoi teoria dualizmu, która uznaje istnienie świadomości, lecz nie potrafi przekonująco wyjaśnić interakcji między umysłem a mózgiem. Sheldrake podejmuje się próby wyjścia poza ten jałowy spór. Przedstawia pogląd, wedle którego samoorganizujące się układy układy materialne mają aspekt zarówno mentalny jak i fizyczny. Umysł tworzy połączenia z przyszłymi celami i jest kształtowany przez wspomnienia z przeszłości, te indywidualne i te kolektywne. Relacja między umysłem a ciałem związana jest raczej z czasem niż z przestrzenią. Umysły wybierają jedynie z możliwych przyszłych opcji, a przyczynowość mentalna biegnie w kierunku odwrotnym niż przyczynowość energetyczna – mianowicie od wirtualnych wariantów przyszłości w stronę przeszłości. Umysł wykracza poza mózg łącząc nas z przeszłością poprzez pamięć oraz z wirtualną przyszłością czyli z atraktorami, spośród których dokonuje wyborów.

Ostatni rozdział przynosi garść rozważań o przyszłości nauki. Zdaniem Sheldrake'a, nie ulega wątpliwości, że obowiązująca od XIX wieku ideologia jest przestarzała. Nauka materialistyczna odniosła spore sukcesy, ale obecnie jej możliwości zdają się wyczerpywać. Propozycje brytyjskiego uczonego dotyczą stworzenia nowego modelu nauk, który wedle okreslenia Jerzego Prokopiuka można by nazwać paradygmatem wyobraźni. Tylko to może otworzyć przed nami drogę do odpowiedzi na wiele fundamentalnych pytań, które jak dotąd stanowią dla nauki zagadkę.

Dzieło Ruperta Sheldrake'a to bardzo ważna, głęboko sięgająca książka, która otwiera nową i potrzebną perspektywę w spojrzeniu na odwieczne problemy: kim byliśmy, skąd przyszliśmy i dokąd zmierzamy. To nie tylko hipotetyczny obraz przyszłej nauki wychodzącej od racjonalnego myślenia, lecz przekraczającej go, to nie tylko dysputa z ciągle panującymi dogmatami naukowego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
548
397

Na półkach: ,

Shaldrake jest zdecydowanie moim ulubionym naukowcem. Jego delikatność i szacunek, z którym potrafi prowadzić polemikę/wywód, budzi mój podziw i inspiruje. Doskonała odtrutka na arogancję proroków jedynie słusznej "naukowej" prawdy.

Shaldrake jest zdecydowanie moim ulubionym naukowcem. Jego delikatność i szacunek, z którym potrafi prowadzić polemikę/wywód, budzi mój podziw i inspiruje. Doskonała odtrutka na arogancję proroków jedynie słusznej "naukowej" prawdy.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  133
 • Przeczytane
  31
 • Posiadam
  14
 • Teraz czytam
  3
 • Ebook
  2
 • Nauka
  2
 • Biblioteka wypożyczalnia M
  1
 • Popularnonaukowe
  1
 • A1) -- ULUBIONE
  1
 • Rozumienie obecnego świata
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nauka - wyzwolenie z dogmatów


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne