Oddawaj różdżkę, Phong!

Wydawnictwo: e-bookowo.pl
literatura piękna
e-bookowo

Zosia ma problem ze skonsumowaniem sukcesu, Tatiana zbyt rezolutnie wycenia swoje wdzięki, a Natalia próbuje żyć z piętnem geeka. Wydawałoby się, że dziewczyn nic nie łączy, ale wtedy do ich życia wkracza tajemniczy Szatyn, który dryfując na obrzeżach moralności, próbuje zmierzyć się ze swoją przeszłością i przyszłością. Problem w tym, że nie zawsze radzi sobie z tu i teraz. Ale od czego ma się przyjaciół?

W „Oddawaj różdżkę, Phong!” nie brakuje prób odnalezienia tożsamości, brawurowych aktów przyjaźni i klasycznego (jeśli takowy istnieje) bromance'u. Przelotne opady absurdu nikogo nie dziwią, a wątki romantyczne bezwstydnie flirtują z komediowymi. Zaraz, zaraz, czyżby to była komedia romantyczna? Trochę tak, ale po co od razu uciekać się do szufladkowania? Całość skąpana w sosie własnym i szczodrze doprawiona popkulturą.

„Oddawaj różdżkę, Phong!” opowiada o równowadze pomiędzy siłami niemal od zawsze rządzącymi światem – miłością i przyjaźnią. Wprawdzie w książce pojawia się tytułowa różdżka, ale nie jest to powieść fantastyczna. Daleko jej jednak do szarej rzeczywistości – w warszawskich dekoracjach rozgrywają się wydarzenia z jednej strony przyziemne, a z drugiej nieustannie próbujące osiągnąć pierwszą prędkość kosmiczną. Chociaż akcja toczy się głównie jesienią i zimą, to podczas lektury częściej niż na deszcz i śnieg można natknąć się na przelotne opady absurdu.

„Oddawaj różdżkę, Phong!” wielu uzna za powieść obyczajową, ale – stosując terminologię filmową – bliżej jej do niezależnej komedii romantycznej. „Oddawaj różdżkę, Phong!” to w pewnym stopniu literatura kobieca, ale nie ma wątpliwości, że również przedstawicielom płci brzydkiej przypadnie do gustu – w końcu to oni są głównymi bohaterami. W powieści zarówno męski, jak i kobiecy świat został przedstawiony w nieregularnie zakrzywionym zwierciadle. Wszystkie osoby podchodzące do życia ze stosownym dystansem odnajdą w niej echa własnych doświadczeń.

Powieść pęka w szwach od nawiązań do popkultury, która w istocie jest jedną z głównych bohaterek książki – wszak codzienność od lat przesiąknięta jest fikcją. Czy to dobrze? Na to pytanie czytelnik musi już odpowiedzieć sam. Tak czy inaczej, odkrywanie kolejnych filmowych i serialowych odniesień jest rozrywką samą w sobie. Podobnie jak czytanie skrzących się humorem dialogów. Żywy, współczesny język zmonopolizował karty powieści, a bohaterom pozwolił owe karty opuścić. Uroczy, nieporadni, zdeterminowani, postrzeleni, zakochani. Nie da się im nie kibicować.

Strona internetowa powieści: www.oddawajrozdzke.pl

źródło opisu: http://www.e-bookowo.pl/proza/oddawaj-rozdzke-phong.html

źródło okładki: http://www.e-bookowo.pl/proza/oddawaj-rozdzke-phong.html

Kianne | 2018-02-22

Jeśli chodzi o komedie romantyczne, w tym temacie, szczerze mówiąc, mogę być bardzo nieobiektywna. Uwielbiam je! Chociaż z wiekiem stałam się bardziej wybredna i komedia musi być śmieszna, a nie po prostu durna, a romans wiarygodny, a nie naiwny i przewidywalny.

Gdy tylko natrafiłam na opis książki 'Oddawaj różdżkę, Phong!', w której wspomniano, iż jest to 'bezwstydny flirt romansu z komedią', wiedziałam, że muszę przeczytać tę 'nietypową komedię romantyczną'.

Jednak komedią romantyczną ta książka tak do końca nie jest. To kawał porządnego bromansu z prawdziwego zdarzenia. Opowieść o miłości, ale i prawdziwej przyjaźni, gotowej na wielkie, jak się okazało czasami bardzo bolesne poświęcenia.

Jest chłopak, jest dziewczyna i jest coś między nimi, ale... No właśnie! Jego przeszłość, ktora go prześladuje i która wypala mu dziurę w kieszeni (po przeczytaniu książki będziecie wiedzieli, o co mi chodzi), jej miłość do Batmana, grupa jedynych w swoim rodzaju przyjaciół oraz spora dawka...

Sylwka | 2017-01-12
Na półkach: Przeczytane, Czytnik
Przeczytana: 10 grudnia 2016

Lubię od czasu do czasu sięgnąć po coś całkowicie innego. No i właśnie nastał ten czas, a w okolicy pałętała się książka Łukasza Wasilewskiego Oddawaj różdżkę, Phong! Tytuł intrygujący, więc pomyślałam, że warto spróbować.

Co otrzymałam? Totalnie zakręconą i abstrakcyjną historię miłosną z jakąś wyimaginowaną fundacją w tle. Działalność owej fundacji, w której pracuje główny bohater Piotrek (Szatyn), jest totalnie absurdalna. Ma ona pomagać kobietom. Tylko ta pomoc jest niestandardowa, acz może nawet bardziej dziwna i polega na uwiedzeniu dziewoi, którą później należy porzucić. Oczywiście jak łatwo się domyślić, Piotr jest jednym (miałam wrażenie, iż głównym) amantem tejże fundacji.

I nie byłoby całej historii, gdyby ten nie stracił głowy dla jednej ze swoich „ofiar” – znaczy się klientek. W ten sposób rozpoczyna się cała historia pomyłek i ogólny bałagan. Bohaterowie ze swoimi szalonymi pomysłami powodują niekontrolowane wybuchy śmiechu, a ich perypetie miłosne i dylematy...

//Opinia do przeczytania również na: http://kaginbooks.blogspot.com/2017/01/43-oddawaj-rozdzke-phong-ukasz.html#

Widzicie tę różową okładkę?
Super. to znaczy, że nie tylko ja ją widzę. Wy też jesteście skazani na róż okładki książki, która, uwaga, wcale nie jest romansidłem i wyciskaczem łez! Serio serio! Bardzo poważnie to piszę! Niech was nie zrazi zatem ten słodki róż i banda bab goniących mężczyznę!
Choć pozornie to literatura "kobieca", to z pewnością napisana męskim okiem. Lekko, żartobliwie, z humorem, przypadnie do gustu i męskiej części czytelników. Zapewniam - będzie jazda bez trzymanki, a opary absurdu w pamięci jeszcze długo będą się unosić po odłożeniu lektury na półkę...
Sięgając po tą lekturę, nie miałam jakiś konkretnych oczekiwań. Opis sugerował, że to książka lekka, przyjemna i momentami absurdalna. Co dostałam? Lekko mówiąc, przypominało mi to zderzenie z rozpędzonym tirem. Ja, niczego nie świadoma, błogo zagłębiająca się w lekturę... i co chwila wybuchy...

Luiza Góralczyk | 2016-12-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 10 grudnia 2016

polecam jak najbardziej tą książkę. W szczególności dla fanów Harry’ego Potter’a i kreskówek. Reasumując: warto przeczytać, aby wstrzyknąć sobie dawkę humoru

Więcej: http://www.malyskrzacik.pl/rozdzka-nadzieja-na-milosc/

Ilona | 2016-12-13

Zapewne nie ja jedna zastanawiałam się nad tajemniczym tytułem tej powieści przed jej przeczytaniem. Mi zasugerował on tyle, że zaczęłam spodziewać się książki, która będzie wyrywać się ze znanych schematów i motywów, a co za tym idzie, liczyłam na porywającą lekturę. Czy "Oddawaj różdżkę, Phong!" spełniła moje oczekiwania, dowiecie się poniżej.

Już początek historii wzbudza ciekawość, ponieważ nie od razu poznajemy głównych bohaterów, jak to zwykle bywa. Przez kilka pierwszych rozdziałów pojawiają się kolejne osoby, całkiem, wydawałoby się, nie powiązane ze sobą. Tam, gdzie kończy się jeden wątek, rozpoczyna się następny, niemający nic wspólnego z poprzednim. Na początku można się trochę w tym pogubić, jednak po jakimś czasie wszystko zaczyna układać się w całość, co jest na swój sposób intrygujące, ale też irytujące, bo stosunkowo późno klaruje się główny wątek powieści.

Głównego bohatera od początku owija nutka tajemniczości. Nie dowiadujemy się wiele o zagadkowym Szatynie,...

Aga_to_czyta | 2016-06-15

Rozpoczynając lekturę „Oddawaj różdżkę, Phong!” Łukasza Wasilewskiego nie miałam pojęcia, co mnie czeka. Przyznaję, że zaintrygował mnie opis i okładka, a że zastanawiałam się akurat, co poczytać w weekend wybór padł właśnie na tę książkę.

Pewne jest jedno – nie żałuję.
Akcja dzieje się w Warszawie. Poznajemy:
Zosię – młodą, atrakcyjną pisarkę,
Tatianę – rudowłosą call girl,
Natalię – dziewczynę z afro na głowie, lubiącą Batmana
oraz Szatyna – Piotra, który pracując w tajemniczej organizacji zalazł za skórę niejednej kobiecie.
Co wyniknie z połączenia różnych temperamentów i osobowości? Czy Piotrowi uda się znaleźć tę jedną jedyną?

Jeśli jesteście ciekawi zachęcam do lektury.

Trzy powody, dla których warto przeczytać „Oddawaj różdżkę, Phong!”:
-to zabawna i dobrze napisana książka,
-ciekawa fabuła i duża dawka dobrego humoru,
-bohaterowie, którzy stanowią mieszankę różnych osobowości i temperamentów.

„Oddawaj różdżkę, Phong!” to naprawdę udany debiut literacki Łukasza...

ilovebooklife | 2016-05-19

korektorka | 2016-03-22
Przeczytana: 22 marca 2016

Byłoby bardzo lekko i przyjemnie, gdyby nie to, że historia miejscami mocno przegadana.
Styl autora przypomina mi czeskiego Michala Viewegha i mam jednak nadzieję, że pan Łukasz Wasilewski w przyszłości dojdzie do podobnego poziomu.
Edytorsko - brakło korekty po składzie, w efekcie została chmara szewców i bękartów.

(Ktoś pytał, dlaczego książka taka ciężka - kwestia wyboru papieru w drukarni).

KobieceRecenzje365 | 2015-11-17

Zdarzają się Wam czasami takie książki, które czytacie, czytacie i nic? Po prostu nic? Nie przeskakuje żadna iskra, nie wciąga, nie porywa, nie przykuwa na tyle uwagi aby przeczytać dziennie więcej niż dwie strony? Tak niestety miałam z tą książką.... do pewnego momentu. Gdyby ktoś mnie spytał o czym czytam nie potrafiłabym chyba odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Nie wiem czy takie było zamierzenie autora czy to mój okropny mózg, który został spaczony pewną kategorią książek, która mnie pochłonęła bez reszty ostatnimi czasy. Ta "bestia" w mojej głowie domaga się cały czas odpowiedniej pożywki i ani myśli przyswajać czego innego. Oczami wyobraźni już widzę jak w tym momencie moje koleżanki kiwają głowami z przekąsem (o ile można kiwać czymkolwiek z przekąsem) na potwierdzenie mojej teorii ;) Wiedziona jednak instynktem nie przerwałam czytania i całe szczęście. Początkowe kłopoty zniknęły jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Dalej było już tylko lepiej, a nawet...

ZaczytanaMajka | 2015-10-28
Przeczytana: 28 października 2015

Recenzję napisałam jakiś czas temu, ale nie miałam czasu aby dokończyć edycję. Teraz po operacji kolana z pewnością przycisnę i będę więcej rzeczy dodawać na bloga związanego z recenzjami i informacjami o książkach, które się pojawiają. Zwłaszcza tymi, które pojawiają się za granicą. Dziś zapraszam Was na recenzję książki „Oddawaj różdżkę, Phong”, która bardzo mi się podobała i jestem nią oczarowana.

Zosia, Tatiana i Natalia, trzy młode kobiety, każda z nich ma swoje życie, które mniej lub bardziej uwielbia. Zosia odnosi sukces, jako pisarka. Tatiana tajemnicza, wykorzystująca swoje piękno, a Natalia? Artystka, która ma pecha, bo nie mogę powiedzieć, że nie może znaleźć normalnego faceta. Po prostu ma pecha, że ciągle trafia na facetów, z którymi nie jest szczęśliwa. Na ich drodze życia pojawia się On, tajemniczy Szatyn, który nieźle namieszał w życiu tych trzech kobiet. Co z tego wynikło i czy...