Asystentka

Czarna Owca
2020-11-25
2020-11-25
Bartłomiej Nawrocki

Taka sobie. Pomysł naprawdę ciekawy , ale wykonanie słabsze. A samo wyjaśnienie przewidywalne

"Asystentka" okazała się "pracownicą" niegodną zaufania. Już z samego opisu tej historii wiemy, że wesoło raczej nie będzie. Tematy, jakie zostają poruszane w tej książce nie są błahe. Jednak ich przedstawienie nie do końca mnie przekonało. Autor chwycił na pewno chodliwy temat wszelakiego ułatwiania sobie życia i polegania na technologii. Jak wiemy wszystko jest dla ludzi, ale co w przypadku, kiedy technologia za bardzo ingeruje w nasze życie? Jakby już nie było za bardzo. Podczas przemyśleń Jo sama stawia trafne pytania na temat przyszłości i teraźniejszości. I poniekąd kieruje czytelnika na daną ścieżkę myślową. Drugą ważną sprawą jaką porusza książka to choroby psychiczne. Moim zdaniem nie są odpowiednio potraktowane. Takie wspomnienie o nich, kilka słów po łebkach i tyle. Jednak co jak mało kiedy mnie zdziwiło to nie raz głupie decyzje Jo oraz brak jakiegoś ogarnięcia. A sama bohaterka tego thrillera jest dość kumata. Czasami się dziwiłem jak tak można. Mimo pewnych okoliczności spodziewałbym się, aby zdrowy rozsądek wziął górę. Jednak nie, było inaczej. Tym sprawiło mi to pewien dysonans w poznawaniu tej historii. Pewnie nie można odbierać tej lektury jako studium przypadku chorób psychicznych i analizy szkodliwości technologii na współczesnego człowieka, jednak nieco więcej szlifu dałoby całkiem dopracowaną powieść.
Mimo tego na plus na pewno nadaje się szybkość czytania. Kolejne strony lecą aż miło. Czasem akcja nieco spowalnia, a jak się już rozkręci to nic jej nie zatrzyma, choć pewne elementy też w teorii wyglądają dobrze, ale jakoś nie do końca mnie przekonały w finalnym wydaniu.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ostatnio wzięłam z półki książkę, która bardzo długo czekała na swoją kolej. "Asystentka" S.K. Tremayne to naprawdę mocno wciągająca historia, skłaniająca do myślenia i szukania rozwiązań. A nie ukrywam, że w trakcie lektury nasuwa się niejedno spostrzeżenie :)

Jeśli lubicie książki z gatunku thrillerów psychologicznych, to z czystym sumieniem mogę polecić Wam ten tytuł. Nasza bohaterka Jo wprowadza się do przyjaciółki. Niedługo potem Electra - domowa asystentka, burzy jej spokój, wypowiada tylko jedno zdanie "Wiem co zrobiłaś", które wywraca świat do góry nogami. O jej sekrecie wiedzą tylko dwie osoby, więc jakim cudem może o tym wiedzieć Electra?

Naprawdę uważam, że ta historia to kawał dobrego thrillera, którego nie sposób odłożyć na później ;)

Polecam serdecznie!

Pomysł na książkę rewelacyjny. Zdecydowanie nie było tutaj miejsca na nudę, a emocje przesiąknęły nawet do mojej rzeczywistości pozwalając podejrzewać wszędobylskie gadżety o szpiegostwo i ponadprzeciętną inteligencję. Głowna bohaterka tego thrillera korzysta z uprzejmości koleżanki i wprowadza się do mieszkania nafaszerowanego technologią, którą steruje tytułowa asystentka. Z czasem jednak inteligentny dom zamiast ułatwiać życie coraz bardziej je utrudnia. Z czasem wręcz asystentka staje się złośliwa doprowadzając Emmę do podjęcia radykalnych kroków stawiając własne życie na szali. Jak bohaterka poradziła sobie z problemem, czy udało jej się przekonać swoich znajomych o dziwnym felerze urządzenia? Czy obyło się bez ofiar? Po odpowiedzi na te pytania odsyłam do książki.
I chociaż nafaszerowany nowinkami technologicznymi samochód, czy inteligentny dom to ogromne ułatwienie życia i marzenie niejednego z nas to thriller Tremayne zasiał we mnie ziarno niepokoju i myślę, że warto przy tej okazji zastanowić się nad możliwościami coraz to bardziej wymyślnych technologii, i potencjalnym zagrożeniem ich ewentualnego wymknięcia się spod naszej kontroli.

O, i to jest thriller! Od samego początku mnie dreszcz przechodził i aż do samego końca!
Niepokojąca opowieść o naszym świecie, w którym jest coraz więcej technologii. Pytanie: kiedy my przestaniemy ją kontrolować, a ona zacznie nas? Brrr... Aż strach mi było czytać jak bohaterka wracała do inteligentnego domu, który żył swoim życiem...
Jak macie ochotę na dłuuuugi dreszcz niepokoju, to zachęcam do lektury.

Jak macie ochotę na dłuuuugi dreszcz...

Mam ogromną awersję do tępych bohaterów. Główna postać w "Asystentce" zdecydowanie do takich należy! Dorosła kobieta, która zachowuje się nielogicznie, biadoli, załamuje ręce nie podejmując prawie żadnych logicznych działań, a do tego wszystkiego wykorzystuje swoich przyjaciół, znajomych, a nawet byłego męża. Mimo niewątpliwego dramatu opisanego w książce jakoś nie umiem jej współczuć, bo budzi we mnie tylko negatywne emocje.
Nie kupuję również opisanej historii. Czyżby autor miał mało do czynienia z nowymi technologiami? Praca w IT/jako programista jest dla autora wystarczająca, aby tworzyć programy, których nie stworzył jeszcze nikt (i w bliskiej przyszłości na pewno nie stworzy). To tak nie działa, litości!

momentami trochę naciągana, ale trzeba przyznać, że od początku do końca coś się dzieje :)

Nowoczesna technologia jest wygodna, bezproblemowa, poprawia jakość i komfort życia, dopóki nie zacznie nam w nie ingerować.

Jo, wdała się w dość zażyłą, intensywną i odważną znajomość internetową. Bawiła się doskonale dopóki jej mąż o wszystkim się nie dowiedział.
Niesmak, żal, rozstanie.
Po rozwodzie wprowadza się do mieszkania swojej przyjaciółki w prestiżowej dzielnicy. Luksusowe lokum, z gustownymi meblami, drogimi ozdobami, oraz z elektroniczną asystentką zwaną Elektrą, która zarządza całym tym majdanem od oświetlenia po ogrzewanie i "co tam sobie jeszcze państwo winszują".
Pewnego wieczoru Elektra odzywa się nieproszona. Zwykła usterka? błąd w programie? a może zły sen?
Jednak to elektroniczne dzieło nie tylko nawija, gdy nikt nie prosi, ale również zna sekrety Jo z przeszłości.
Głosy, filmy, namawianie do samobójstwa, groźby. Szkopuł w tym, że nikt oprócz bohaterki tego nie słyszy. Przy innych osobach Elektra jest tylko zwykłym, obudowanym w plastik urządzeniem.
Jo już sama nie wie czy traci rozum, czy jest to celowe działanie osób trzecich. I kto mógłby aż tak bardzo pragnąć jej śmierci? Czy jej były mąż, a może jej przyjaciółka? narzeczony przyjaciółki (nadęty do granic bufon), czy może pozostali znajomi. A każda z tych osób jest w jakiś sposób powiązana z pracą nad nowoczesnymi technologiami.
Czy ktoś steruje Elektrą i za jej pomocą chce się dobrać do Jo? czy może ona sama tak po prostu zwariowała...jak jej ojciec.
Bohaterce nie pozostaje nic innego jak dowiedzieć się kto za tym stoi, albo poddać się.
Mimo, że ma mało czasu, wie że jednak będzie walczyć o siebie do końca.
Przeszłość potrafi namieszać w teraźniejszości, a skrywane sekrety i stare rany, są bodźcem by opracowana zemsta miała jeszcze słodszy smak.

Temat nowoczesnych technologii i inteligentnego mieszkania przypomniał mi fabułę "Lokatorki", chociaż tutaj rzecz się miała zupełnie inaczej. Działo się tu i to było ciekawe. Autor potrafił przykuć uwagę czytelnika, dać mu kilka wskazówek, które i tak okazywały się błędne i umiejętnie wodził nas za nos. Przez co fabuła jeszcze bardziej zyskała.
Polecam/zalecam 😉. Będziecie mieć dobrą zabawę podczas czytania próbując rozkminić o co kaman

Niesmak, żal, rozstanie.
Po rozwodzie wprowadza się do mieszkania swojej przyjaciółki w prestiżowej...

Temat ogólnie ciekawy, nowoczesne technologie i ich wpływ na ludzi ... Ale książka sama w sobie bardzo rozciągnięta, chwilami bardzo nudna, mogło być ciekawie ale coś poszlo nie tak

Byłam bardzo ciekawa "Asystentki", szczególnie że historia krąży wokół nowoczesnej technologii. A takie książki, które dodatkowo są thrillerami jeszcze bardziej kuszą. Podsłuchy, kamery, dziwne teksty, niepokojące fakty, które wpływają i asystenci domowi, którzy powinni się słuchać, a jakby zaczynają żyć własnym życiem. Oprócz tego mamy oczywiście śmierć, przeszłość, o której główna bohaterka chciałaby zapomnieć i ciągle te przeklęte urządzenia, które nie dają jej normalnie funkcjonować. Nic dziwnego, że w końcu sama nie wiedziałam, czy to dzieje się naprawdę, czy może faktycznie Jo ma problemy psychiczne. Autor w tak świetny sposób tym wszystkim lawiruje, że ciężko dostrzec, co jest prawdą, a co nie. Umiejętnie zbudowany jest do tego także odpowiedni klimat, co tylko podsyca całą tę psychozę.
Co do samej głównej bohaterki, to może nie obdarzyłam jej nadzwyczajną sympatią, bo Jo momentami ciężko polubić. Mam wrażenie, że dla niej jednym z najistotniejszych punktów oceny wszystkiego i wszystkich są pieniądze. Później już zaczęłam jej poważnie współczuć. Mimo wszystko pasowała mi do roli, jaką jej przydzielono.
Co do zakończenia - zaskakujące i to bardzo. Zupełnie nie spodziewałam się takiego finału i ostatecznego rozwiązania tego całego chaosu, jaki się zrobił. Nawet przez chwilę nie brałam czegoś takiego pod uwagę. Mózg rozwalony.
Ogólnie książka wypada świetnie. Historia wciągnęła mnie od samego początku i trzymała do samego końca. Ani przez chwilę nie było nudno. Ciężko było się oderwać od czytania. Jak najbardziej polecam!