Profesor Wilczur

Okładka książki Profesor Wilczur
Tadeusz Dołęga-Mostowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo MG Cykl: Znachor (tom 2) klasyka
420 str. 7 godz. 0 min.
Kategoria:
klasyka
Cykl:
Znachor (tom 2)
Wydawnictwo:
Wydawnictwo MG
Data wydania:
2015-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-01
Liczba stron:
420
Czas czytania
7 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377793039
Tagi:
literatura polska znachor wilczur chirurg oskarżenie
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
766 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
519
283

Na półkach: , , , ,

Historia profesora Rafała Wilczura, który na skutek utraty pamięci został wiejskim znachorem, zachwyciła do tej pory niejedną osobę. Ci, którzy czytali książkę autorstwa Tadeusza Dołęgi-Mostowicza lub oglądali nakręcony na jej podstawie film z Jerzym Bińczyckim w roli głównej wiedzą z jak wieloma przeciwnościami losu zmuszony był walczyć profesor, by ostatecznie poznać prawdę na temat swojej prawdziwej tożsamości. Przyznam szczerze, że nigdy nie zastanawiałam się nad tym, jak mogłyby się potoczyć dalsze losy Rafała Wilczura, a istnienia kontynuacji nie byłam przez długi okres czasu świadoma. Gdy ta znalazła się w moim zasięgu postanowiłam czym prędzej zabrać się za jej lekturę.

Po odzyskaniu pamięci Rafał Wilczur powraca do Warszawy, gdzie kontynuuje pracę w założonej przed laty klinice. Początkowo zostaje ciepło przyjęty przez liczne grono współpracowników, zwłaszcza przez młodziutką Łucję Kańską oraz Jana Kolskiego, ale już po paru miesiącach staje się ofiarą haniebnych działań ze strony profesora Dobranieckiego. Wilczur zostaje niesłusznie posądzony o błąd w sztuce lekarskiej, który zakończył się śmiercią pacjenta. Na jego nieszczęście był nim cieszący się sporą popularnością społeczeństwa artysta, co przykuwa uwagę dziennikarzy. Znajdujący się w sieci intryg i niedopowiedzeń profesor postanawia ostatecznie porzucić życie w mieście i wrócić na wieś. Jego towarzyszką zostaje wierna jego ideałom Łucja Kańska, która pragnie poświęcić swoją dotychczasową karierę i służyć wiejskiej biedocie.

Niejednokrotnie zdarza się, że ze sporym niepokojem sięgam po kontynuacje czytanych wcześniej książek, szczególnie tych, które zrobiły na mnie pozytywne wrażenie. W głowie zadaje sobie pytania, czy aby na pewno autor storzył równie ciekawą i wciągającą pozycję jak jej poprzedniczka, czy wybrał właściwą ścieżkę rozwoju akcji i bohaterów. W przypadku "Profesora Wilczura" ani przez chwilę nie obawiałam się czytelniczego zawodu. Dlaczego? Chyba nie potrafię tego wytłumaczyć, w każdym razie moje przeczucia się potwierdziły.

Autor wykazał się sporą wyobraźnią przedstawiając dalsze zdarzenia z udziałem bohaterów poznanych przy okazji lektury Znachora. Z wielkim zaciekawieniem śledziłam nie tylko losy profesora Wilczura, ale także lubianego przeze mnie Prokopa Mielnika oraz jego rodziny. Nie zabrakło też nowych bohaterów, których kreacja pozytywnie wpłynęła na mój odbiór książki. Niezwykle barwną postacią jest Cyprian Jemioł, którego czytelnicy Znachora mogą kojarzyć jako Samuela Obiedzińskiego. Moim zdaniem Jemioł jest najbardziej zagadkową spośród wykreowanych przez autora postaci. Znajomość języków obcych oraz zagadnień z zakresu filozofii każą sądzić, że jest on osobą wykształconą, która jeszcze do niedawna przebywała w towarzystwie intelektualistów i prowadziła przyzwoite życie. Co więc się stało, że obecnie topi smutki w alkoholu? Jak potoczyły się jego losy? Tego autor nie zdradza, choć wprowadza kilka faktów z jego życia, które pozwalają snuć pewne domysły. Mimo nieukrywanej sympatii do alkoholu Jemioł jest postacią pozytywną, która wprowadza do powieści sporą dawkę humoru.

Po raz kolejny, poprzez wypowiadane przez Rafała Wilczura słowa, autor zaznacza różnice pomiędzy życiem w mieście i na wsi. Po kilkuletnim pobycie na Kresach profesor nie potrafi odnaleźć się w warszawskim środowisku lekarskim, gdzie obserwuje dążenia swoich kolegów do osiągnięcia wpływowych stanowisk oraz do pomnażania zgromadzonych majątków. Życie na wsi wydaje się w jego oczach mniej skomplikowane, a ludzie, choć prości, mają w sobie wiele więcej serdeczności, są solidarni i zawsze chętni do pomocy. To właśnie pośród nich znany chirurg czuje się najlepiej.

"Walka o byt nie jest dziecinną zabawą ani grą towarzyską, tylko wojną, nieustającą wojną, w której zarówno zęby, jak i pazury są równie dobrą bronią jak słowa".

"Profesor Wilczur" to udana kontynuacja, którą polecam przede wszystkim tym, których poruszyła historia znachora Antoniego Kosiby. Niezależnie od tego, czy czytaliście książkę, czy oglądaliście film bez problemu odnajdziecie się w rozwiniętych przez autora wątkach. Barwne postaci, wciągająca fabuła oraz przystępny dla współczesnego czytelnika język to główne atuty powieści, które sprawiają, że jej lektura jest prawdziwą przyjemnością.

http://pozeracz-slow.blogspot.com/2015/11/profesor-wilczur-tadeusz-doega-mostowicz.html

Historia profesora Rafała Wilczura, który na skutek utraty pamięci został wiejskim znachorem, zachwyciła do tej pory niejedną osobę. Ci, którzy czytali książkę autorstwa Tadeusza Dołęgi-Mostowicza lub oglądali nakręcony na jej podstawie film z Jerzym Bińczyckim w roli głównej wiedzą z jak wieloma przeciwnościami losu zmuszony był walczyć profesor, by ostatecznie poznać...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 936
  • Chcę przeczytać
    702
  • Posiadam
    379
  • Ulubione
    64
  • 2023
    54
  • Audiobook
    38
  • Literatura polska
    25
  • Teraz czytam
    24
  • Audiobooki
    18
  • Klasyka
    17

Cytaty

Więcej
Tadeusz Dołęga-Mostowicz Profesor Wilczur Zobacz więcej
Tadeusz Dołęga-Mostowicz Profesor Wilczur Zobacz więcej
Tadeusz Dołęga-Mostowicz Profesor Wilczur Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także